Jump to content
IGNORED

Pokret za okupaciju bioskopa


kobni zelaya

Recommended Posts

Samo bih ukazao na to da pitanje "limita privatne svojine" nema veze sa levicom i da se bude malo obazriviji sa takvim etiketiranjem. Nezavisno od toga da li je ovaj protest "legitiman" ili nije, to me ne zanima. Borba protiv "tajkunskog kapitalizma" i sl. je retorika levih liberala (koju ne dele čak ni sa socijaldemokratama).

Link to comment
  • Replies 384
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kobni zelaya

    55

  • Pontijak

    40

  • yolo

    32

  • Прслин

    30

Samo bih ukazao na to da pitanje "limita privatne svojine" nema veze sa levicom i da se bude malo obazriviji sa takvim etiketiranjem. Nezavisno od toga da li je ovaj protest "legitiman" ili nije, to me ne zanima. Borba protiv "tajkunskog kapitalizma" i sl. je retorika levih liberala (koju ne dele čak ni sa socijaldemokratama).

Slušaj, ja se ne bavim politikom, tako da mi je prilično svejedno da li će neko da me smatra levičarem ili neće, a i retorika mi je lična. Čini mi se da sam levičar i u levim idejama nalazim dosta dobrog, a ako misliš da nisam, nema problema. :)

Edited by kobni zelaya
Link to comment

Da se nadovežem, jako me nervira ova libekovština koju ste samo jednim delom preneli sa tvitera. Ako išta uništava pravnu sigurnost u ovoj zemlji, to su trange frange burazerske privatizacije. Neko ko tvrdi za sebe da je liberal trebalo bi da se potrudi da podnese upad u privatnu svojinu (koja je, pritom, neiskorišćena i zapuštena i dakle ne pravi nikakve pare vlasniku) ukoliko će to otvoriti temu, kako je poltiički povezana elita uspela da izađe dobra iz kombinacija sa državom, pritom na štetu čuvenog poreskog obveznika čija prava liberali valjda brane.

 

 Advokat radnika Beograd filma, Učajev se preziva, lepo je rekao - da ste upali u moju vikendicu ili firmu, aktivirao bih sve pravne mehanizme a vala bih i doveo batinaše da vas poizbacuju. Zaključak, sama činjenica da vlasnik ne reaguje kako se moglo pretpostaviti možda ukazuje na to da je vlasnik paravan za neke krupne igrače i da zbog toga ne diže frku. pominjao sam šta je advokat naveo da se našlo u sporazumu o priznanju krivičnog dela, itd.

Edited by pacey defender
Link to comment

Naravno da je bitniji kulturni događaj to što se održava međunarodni skup o Fukou, što je završena izložba u kući Legata iz zbirke MSUB i što su u SKC-u izloženi plakati iz osamdesetih.

 

Beograd ionako ima previše bioskopa u koje niko ne ulazi: par festivala, studenjak, kinoteke i blokbasterske bioskope. Apsolutno mu više ne treba, a i ovo je previše.

 

Privatizovane bioskope treba pretvoriti u nešto svrsihodnije, samo je pitanje šta.

Link to comment

Privatizovani bioskopi, ako govorimo o Zvezdi na primer, ne mogu da se pretvore u nešto svrsishodnije bez dogovora sa vlasnikom. Po svemu što sam čuo, papiri su čisti kao suza i mislim da niko ozbiljan to ne spori.

 

Postoji opcija da se država i vlasnik dogovore o otkupu, što bi verovatno bilo najlošije rešenje. To zahteva da se izdvoje neka sredstva (proklamovana politika vlade je štednja) i da se nakon toga Zvezda poveri na upravu Tasovcu, ili nekom SNSovcu iz gradske uprave.

Link to comment

Bio sam na razgovoru kada je pomenuta ta opcija (da se vrati državi) i svi su se uglavnom složili da to nije to što se hoće, jer je država i kriva za tu prodaju i sve njene posledice. Treba da se vrati društvenom preduzeću Beograd film, ili da se nađe neki oblik svojine (u stvari upravljanja, što je bitnije), koji ne bi bio ni državni ni privatni.

Link to comment

Zar ne misliš, posle svega što se dešavalo poslednjih dvadesetak godina, da je pitanje limita privatne svojine i privatizacije zrelo za preispitivanje?

 

 

Da odgovorim i tebi i Pejsiju.

 

Da, u meri u kojoj cemo da preispitujemo i podrzavljenje 1945. Total reset. Moralno potpuno ima smisla.

Parcijalno i na kasicicu je recept za politicku manipulaciju koji, uglavnom, ne vodi nikuda.

 

Realno-politicki je mozda ucinkovitije koncentrisati se na buduce privatizacije i tu jacati ustanove.

 

Dok mi debatujemo proslost, privatizacije, Miskovica, komuniste, dok nas zavlace kurir i informer,... op, ode Telekom, ode EPS. A Narodni muzej se ne otvara. I?

 

Ne cini mi se da postoji politicki fokus takav da se simultano resava i pitanje proslih kradja, i sprecavanje buducih.

Link to comment

Bio sam na razgovoru kada je pomenuta ta opcija (da se vrati državi) i svi su se uglavnom složili da to nije to što se hoće, jer je država i kriva za tu prodaju i sve njene posledice. Treba da se vrati društvenom preduzeću Beograd film, ili da se nađe neki oblik svojine (u stvari upravljanja, što je bitnije), koji ne bi bio ni državni ni privatni.

 

Au, recept za katastrofu.

Link to comment

Bio sam na razgovoru kada je pomenuta ta opcija (da se vrati državi) i svi su se uglavnom složili da to nije to što se hoće, jer je država i kriva za tu prodaju i sve njene posledice. Treba da se vrati društvenom preduzeću Beograd film, ili da se nađe neki oblik svojine (u stvari upravljanja, što je bitnije), koji ne bi bio ni državni ni privatni.

Ne može jednostavno da se vrati. Mora da se plati kompenzacija zakonitom vlasniku. 

 

Čini mi se da je to potpuno, potpuno pogrešan potez, ako već para ima za takve aktivnosti. Zar nije jednostavno bolje zahtevati od države da investira iste te novce u nešto što je već u državnom vlasništvu? Postoje opštinski i gradski prostori, možda tu treba tražiti mesto za ostvarivanje javnog interesa u kulturi. To što se želi od Zvezde ne mora se ostvariti u Zvezdi već na bilo kom drugom mestu.

Link to comment

Da odgovorim i tebi i Pejsiju.

 

Da, u meri u kojoj cemo da preispitujemo i podrzavljenje 1945. Total reset. Moralno potpuno ima smisla.

Parcijalno i na kasicicu je recept za politicku manipulaciju koji, uglavnom, ne vodi nikuda.

 

Realno-politicki je mozda ucinkovitije koncentrisati se na buduce privatizacije i tu jacati ustanove.

 

Dok mi debatujemo proslost, privatizacije, Miskovica, komuniste, dok nas zavlace kurir i informer,... op, ode Telekom, ode EPS. A Narodni muzej se ne otvara. I?

 

Ne cini mi se da postoji politicki fokus takav da se simultano resava i pitanje proslih kradja, i sprecavanje buducih.

Telekom i EPS će da odu na istu foru kao što je otišlo sve ono pre - tajkuni i partije će se uvezati i ostvariti svoje interese na štetu građana. U tom smislu, da bi se razumelo šta se radi, mora se jasno predstaviti ono šta se radilo. U suprotnom, upozorenja ostaju neutemeljena. 

Tako da, meni se čini da se može (i treba) istovremeno baviti prethodnim krađama i sprečavanjem budućih. Razgovorima o prethodnim privatizacijama mogu se prepoznati slaba mesta u procedurama koja pogoduju nekim novim nameštenim privatizacijama. 

Link to comment

Pa ne želi se samo od Zvezde da se vrati društvu. Niti samo od bioskopa. Na primer očekuje se i da se zdravstvo vrati (faktički, ne formalno).

 

Au, recept za katastrofu.

Naprotiv, to nije nikakav recept, to je pitanje.

Edited by kobni zelaya
Link to comment

Ne može jednostavno da se vrati. Mora da se plati kompenzacija zakonitom vlasniku. 

 

Čini mi se da je to potpuno, potpuno pogrešan potez, ako već para ima za takve aktivnosti. Zar nije jednostavno bolje zahtevati od države da investira iste te novce u nešto što je već u državnom vlasništvu? Postoje opštinski i gradski prostori, možda tu treba tražiti mesto za ostvarivanje javnog interesa u kulturi. To što se želi od Zvezde ne mora se ostvariti u Zvezdi već na bilo kom drugom mestu.

Sorry, nisam odmah ovo video.

 

Mi ovde ne pričamo o pravnoj tehnologiji - kako će nešto pravno da se uobliči po zakonima države. Zvezda ne služi tome. Zvezda služi tome da vidimo šta mi želimo od društva, a kako ćemo to posle pravno da rešimo je drugo pitanje. Mi treba da vidimo šta imamo, šta smo imali i u kom pravcu hoćemo da idemo. Pravo služi da se posle to formalno pravno uobliči, to nije problem, to je egzekucija. Suštinsko je pitanje da li moramo da prihvatimo da gubimo nešto jer "nema para" i šta to znači.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...