Jump to content
IGNORED

Notari i muke sa istima


nautilus

Recommended Posts

Problem je sto se notarem u Francuskoj postaje skolovanjem a ne partijskim prijateljstvima. Slicno je i u nekim drugim evropskim zemljama dok bi mnogi kod nas hteli da notari budu kao u Merici samo da overavaju dokumenta bez da ima to veze sa sudom.

Problem je sada vrlo tesko resiv oko toga kako se postaje notar i sticu te privilegije u zemlji gde su advokati navikli da su oni

glavni u radu sa strankama. Tako je i sa taksom od 40% hteli ste reforme pa se sada patite sa njima.

Link to comment

Problem je sto se notarem u Francuskoj postaje skolovanjem a ne partijskim prijateljstvima. Slicno je i u nekim drugim evropskim zemljama dok bi mnogi kod nas hteli da notari budu kao u Merici samo da overavaju dokumenta bez da ima to veze sa sudom.

Problem je sada vrlo tesko resiv oko toga kako se postaje notar i sticu te privilegije u zemlji gde su advokati navikli da su oni

glavni u radu sa strankama. Tako je i sa taksom od 40% hteli ste reforme pa se sada patite sa njima.

 

Sve je to tačno, francuski notar mora da završi master iz notarijata da bi mogao da bude imenovan za notara. Ali u Francuskoj nemaš pravosudni ispit pa pet godina prakse pa notarski ispit., što su (po obimu gradiva) dva mastera. Sve to imaš u Nemačkoj, baš tako.

 

Kažem, Francuska nije uporediva sa nama jer naš zakon nije po njihovom ni modeliran, već prvo po austrijskom, a potom po nemačkom modelu. Ja bih recimo mnogo voleo da nam je Francuska uzor pa da notar i kod nas radi što i kod njih (piše ugovor, naplaćuje cenu, provodi upis prava u katastar i naplaćuje porez), ali to sam ja.

 

No, to ne znači da nam notarijat nije evropski kako se ovde tvrdi, jer i po Evropi ima takvih modela.

 

P.S. Ovo u vezi imenovanja, to će biti tako dokle god se nekakvo ministarstvo bude pitalo ko će biti imenovan za notara. Bio tu Selaković ili neko drugi.

 

Vide li neko na sajtu ministarstva pravde Program za polaganje javnobeleznickog ispita? Deluje mi da nije teze od pravosudnog tj. manjeg je obima...

 

Manjeg je obima, ali za razliku od pravosudnog ima ozbiljan pisani deo ispita, sa konkretnim zadacima iz notarijata. S druge strane, pravosudni je u ovoj formi (kao učenje 70% gradiva pravnog fakulteta napamet ponovo, pred skoro istim ispitivačima) prevaziđen davno.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

 

I famozno davanje državi i iščuđivanje kako toooo? Notar u Francuskoj ne "solemnizuje" (potvrđuje sadržinu već sastavljenog ugovora njegovim čitanjem pred strankama) već sastavlja ugovor. Ima monopol na taj posao, te to ne može raditi niko drugi.

 

Meni je van pameti da bilo ko, bilo gde, ima monopol na "sastavljanje ugovora". Aj "solemnizacija", OK overivanje da bi ugovor dobio zakonsku tezinu, ali...sastavljanje!?!?

 

Ne vidim zasto, ukoliko Pera hoce Miri da proda svoju kucu, Pera i Mira ne mogu sami da sednu i sastave ugovor, na isti se potpisu, pa onda odu kod notara koji ce proveriti da li je ugovor po zakonu pre nego sto im overi potpise na isti. Takodje, ne vidim zasto kao dodatnu uslugu ne bi mogli, ako zele, da plate tom notaru da im sastavi ugovoru, ili da plate nekom advokatu da im sastavi ugovor, ili da plate Ziki koji nit je notar nit je advokat, ali ume fino da sastavlja ugovore. Kapiram da je za vecinu transakcija (>90%) ugovor isti, tipski, i da neko ko pogleda 10 takvih ugovora onda moze da ih sastavlja sam. Nevezano za nekretnine, evo ja sasvim super umem da ti sastavim vrlo profi ugovor o razvoju softvera izmedju dva pravna lica, a pored pravnog fakulteta prolazim samo u tramvaju.

Link to comment

Meni je van pameti da bilo ko, bilo gde, ima monopol na "sastavljanje ugovora". Aj "solemnizacija", OK overivanje da bi ugovor dobio zakonsku tezinu, ali...sastavljanje!?!?

 

Ne vidim zasto, ukoliko Pera hoce Miri da proda svoju kucu, Pera i Mira ne mogu sami da sednu i sastave ugovor, na isti se potpisu, pa onda odu kod notara koji ce proveriti da li je ugovor po zakonu pre nego sto im overi potpise na isti. Takodje, ne vidim zasto kao dodatnu uslugu ne bi mogli, ako zele, da plate tom notaru da im sastavi ugovoru, ili da plate nekom advokatu da im sastavi ugovor, ili da plate Ziki koji nit je notar nit je advokat, ali ume fino da sastavlja ugovore. Kapiram da je za vecinu transakcija (>90%) ugovor isti, tipski, i da neko ko pogleda 10 takvih ugovora onda moze da ih sastavlja sam. Nevezano za nekretnine, evo ja sasvim super umem da ti sastavim vrlo profi ugovor o razvoju softvera izmedju dva pravna lica, a pored pravnog fakulteta prolazim samo u tramvaju.

 

Delim mišljenje u pogledu monopola i nemam ništa protiv solemnizacije, to mi je ono - taman, a to sam i govorio od samog starta na ovoj temi. Pod pretpostavkom da ugovor piše advokat a solemnizuje notar, time se stvara lanac kontrole u kome jedan pravnik koji zastupa stranku sastavlja ugovor, druga stranka sa "svojim" pravnikom ga kontroliše a na kraju sve to proverava treći pravnik, koji ne zastupa ni prvog ni drugog već oboje podjednako + čuva javni interes. Za mene je to dobitna kombinacija ako se suštinski, a ne samo deklarativno, želi povećati pravna sigurnost u prometu.

 

Jedino što to treba dosledno sprovesti za sve ugovore koji su u nadležnosti notara (ne samo o prometu nepokretnosti, notar sada npr. ima monopol da isključivo on sastavlja bračne, porodične i nasledne ugovore), te pravilno odmeriti krug ugovora i drugih pravnih poslova za koje uopšte postoji opšti interes da budu sastavljani u naročitoj formi kakva je forma javne isprave. I odrediti da notar za tu uslugu naplaćuje 50% ili 40% svoje tarife (trenutno je 60%), kad mu se već sve donosi na gotovo (i ugovor i prateće isprave).

 

Ovo što imamo sad je ad hoc rešenje sa nekim drugim ciljem, koji sa ovim gore nema nikakve veze.

 

edit: Sve ovo pišem imajući u vidu postojeće rešenje u pogledu notarijata kod nas. Kad bi naš notar imao prava i dužnosti francuskog notara (da sam pribavlja potrebnu dokumentaciju, piše ugovor, overava ga, naplaćuje poreze za državu i upisuje pravo u katastar) mirne duše bih podržao monopol notara, zbog očiglednog javnog interesa da se sve ovo gore odradi odmah. Jer masa tih ugovora do sada ostane nesprovedena u katastru ili porez ostane neplaćen, što kasnije stvara ogromne probleme.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Ne znam dokle ce trajati ovo medijsko ignorisanje blokade sudstva, ali ovo vec postaje odvratno. Ladno su medijíma interesantniji paketici ministara koje im kao Vucic nece dati, nego nefunkcionisanje jedne grane vlasti 2 i po meseca!

Zna li neko ovde bar kako stoje stvari? Ima li pomaka u pregovorima izmedju ministarstva i advokata ili uopste nema pregovora?

Link to comment

Mene kopka nešto sve vreme. Posle izmena ZJB i pošto sam video uputstvo notarima o formi i načinu solemnizacije ugovora, ispada da je država ponudila kompromis te da su glavni zahtevi advokature u tom delu (da ugovor ostane u originalnoj formi a da notar dodaje poseban list na kome ispisuje solemnizacionu klauzulu) ispunjeni.

Mislim da nema šanse da država pristane na manje od toga (tj. da vrati samo overu potpisa). Oko poreza su se već dogovorili, tako da je nekakav kompromis postignut. Ovo tvrdoglavo insistiranje na svojim zahtevima, brojanje notarskih para i mrcvarenje sitne boranije u sopstvenim redovima dvoipomesečnim totalnim štrajkom izgleda ima neku drugu pozadinu. Rekao bih, unutarkomorske prirode.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Promena odredaba zakona o hipoteci, usaglašavanje sa ustanovljenim katastrom, propisivanje forme za ugovor o hipoteci i hipotekarne izjave (samo overeni potpisi od strane notara, ne solemnizacija) i revitalizacija vansudske prodaje hipotekovane nepokretnosti.

 

Šta znači bankarski lobi... :)

Link to comment

demokrate, radikali, liberali itd. u srbiji svakako to veze nema sa pravom ideologijom, vec samo sa maroderstvom. zovimo ih sve jednim imenom, paraziti, govna, ili bilo kojim drugim terminom o kojem se postigne saglasnost. 

Ono - "levica, desnica, centralno" a ustvari sve ista govna. I moralno i materijalno i "ideoloshki".

Link to comment

Promena odredaba zakona o hipoteci, usaglašavanje sa ustanovljenim katastrom, propisivanje forme za ugovor o hipoteci i hipotekarne izjave (samo overeni potpisi od strane notara, ne solemnizacija) i revitalizacija vansudske prodaje hipotekovane nepokretnosti.

 

Šta znači bankarski lobi... :)

 

Ajde za nas slabo ucene, sta su banke sebi ovde progurale?

Link to comment

Ajde za nas slabo ucene, sta su banke sebi ovde progurale?

 

Više stvari. Prva je da založna (hipotekarna) izjava ili ugovor o hipoteci ne moraju biti u formi javno-beležničkog zapisa niti solemnizovane privatne isprave (dovoljna overa potpisa). Druga je da takva izjava/ugovor imaju svojstvo izvršne isprave, a ne verodostojne kao do sada (ovo je, odmah da naglasim, protivustavno). Treća je da imaju pravo vansudske prodaje hipotekovane nepokretnosti bilo aukcijom, bilo neposrednom pogodbom (po svom izboru), pri čemu ako se ide odmah na neposrednu pogodbu prodajna cena ne može biti niža od 90% procenjene tržišne vrednosti. I četvrta je da banke, kao hipotekarni poverioci, mogu ponovo ta svoja prava prenositi uterivačkim firmama.

 

Dokaz više da smo mi država divljeg kapitalizma, jbg.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Prva je da založna (hipotekarna) izjava ili ugovor o hipoteci ne moraju biti u formi javno-beležničkog zapisa niti solemnizovane privatne isprave (dovoljna overa potpisa).

Kao i do sad.

 

Druga je da takva izjava/ugovor imaju svojstvo izvršne isprave, a ne verodostojne kao do sada (ovo je, odmah da naglasim, protivustavno).

:blink:

Ovako je i do sad bilo.

 

Treća je da imaju pravo vansudske prodaje hipotekovane nepokretnosti bilo aukcijom, bilo neposrednom pogodbom (po svom izboru), pri čemu ako se ide odmah na neposrednu pogodbu prodajna cena ne može biti niža od 90% procenjene tržišne vrednosti.

Kao i do sad.

 

I četvrta je da banke, kao hipotekarni poverioci, mogu ponovo ta svoja prava prenositi uterivačkim firmama.

Kao i do sad.

Edited by Uskebasi
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...