Jump to content
IGNORED

Notari i muke sa istima


nautilus

Recommended Posts

ja sam potpuno sluđeni laik, ali moram da pitam zašto je ovo* meni kao građaninu dobro? 

 

*ovo (ako sam dobro shvatila taj jebeni nejasan rečnik kojim govore) = meni ugovor može da napiše advokat, a notar će da ga overi i to ne sme da odbije?

što znači dalje da ja plaćam advokatu i plaćam notaru, zar ne?

 

Da, i jedno i drugo. Po logici stvari i trenutnom stanju, trebalo bi* da ti bude jeftinije nego što je bilo do sada u kombinaciji advokat + sud ili samo notar. S tim da možeš i sama napisati ugovor, možeš da ga skineš sa neta, promeniš podatke itd; pa da onda samo platiš notaru naknadu za potvrđivanje sadržine i overu ugovora, pod uslovom da znaš šta radiš ili iscimaš nekog rođu ili ortaka pravnika.

 

___

*ne znamo dok ne vidimo

Link to comment

malo mi je nejasno ko je u toj raspodeli kolača odgovoran za kvalitet tog ugovora?

notar? advokat? neko treći?

 

edit. o tome da će biti jeftinije ova neverna tomanija ima negativan stav. nešto sam čula da su sve žive takse otišle nebu pod oblake (nisam detaljno pratila i nemam dodira sa tim u RL baš previše).

 

 

naknadni edit (da ne pišem novi post). nautiluse, tribune i moco hvala na trudu da mi odgovorite. 

Edited by pt 2.0
Link to comment

ja sam potpuno sluđeni laik, ali moram da pitam zašto je ovo* meni kao građaninu dobro? 

 

*ovo (ako sam dobro shvatila taj jebeni nejasan rečnik kojim govore) = meni ugovor može da napiše advokat, a notar će da ga overi i to ne sme da odbije?

što znači dalje da ja plaćam advokatu i plaćam notaru, zar ne?

 

edit. prvi notar čiju sam biografiju zabola radi i u ministarstvu finansija kao pomoćnik direktora nekog sektora. je li to dozvoljeno?

 

Manje više sve je isto kao i pre uvođenja notara, samo što se ugovor ne overava u sudu nego kod javnog beležnika.

 

Šta god pričali predstavnici ministarstva i komore, Selaković je ozbiljno poražen. Mene plaši druga stvar, sad će nas unakaziti porezima.

 

Biće vrlo interesantno videti koliko će se ljudi pod novim uslovima prijaviti na konkurs za notare. 30% ide državi, manje nadležnosti, troškovi isti. 

Link to comment

malo mi je nejasno ko je u toj raspodeli kolača odgovoran za kvalitet tog ugovora?

notar? advokat? neko treći?

 

edit. o tome da će biti jeftinije ova neverna tomanija ima negativan stav. nešto sam čula da su sve žive takse otišle nebu pod oblake (nisam detaljno pratila i nemam dodira sa tim u RL baš previše).

 

Odgovoran je onaj ko ga sastavlja, obzirom da notar po ponuđenom rešenju odgovara za to da si ti svesna i sposobna izjavila da to što u njemu piše predstavlja odraz tvoje volje. Tu se njegova odgovornost završava, dakle ne upušta se u to šta ste vi dogovorili i da li je to saglasno zakonu. Dakle, ako advokat piše ugovor - odgovoran je on, ako ne, onaj ko ga je napisao. S tim da je ta odgovornost advokata mrtvo slovo na papiru, ja ne znam ni jedan slučaj da je iko ikada tužio, a kamo li dobio u parnici, advokata zbog loše napisanog ugovora.

 

Što se tiče cene, notarska tarifa za potvrđivanje sadržine ugovora čiji je predmet vrednost do 7.000.000 dinara je 18.000 dinara bez PDV-a (22.600 sa PDV-om). Verovatno će se to smanjiti, obzirom da se notari sad ne upuštaju mnogo u sadržinu ugovora već maltene samo overavaju. Ukupna cena će zavisiti od toga koliko naplati advokat, a to zna da varira.

 

Šta god pričali predstavnici ministarstva i komore, Selaković je ozbiljno poražen. Mene plaši druga stvar, sad će nas unakaziti porezima.

 

Ništa pre odluke US.

 

 

Biće vrlo interesantno videti koliko će se ljudi pod novim uslovima prijaviti na konkurs za notare. 30% ide državi, manje nadležnosti, troškovi isti.

 

Ne zaboravi ostavine. Pogledaj samo kako je to definisano, i koliko će se tu naplaćivati. I to će opet biti jagma za notarska mesta upravo među advokatima, glavu na panj sam spreman da stavim.

Link to comment
edit. prvi notar čiju sam biografiju zabola radi i u ministarstvu finansija kao pomoćnik direktora nekog sektora. je li to dozvoljeno?

 

I ovo, dozvoljeno jeste, uputno baš i nije jer je Selaković na sva usta trubio da će to biti "najbolji pravnici".

 

Ne sporim pravničku stručnost direktora sektora u ministarstvu u svojoj oblasti, ali po logici stvar notar treba da bude pravnik civilista sa dugogodišnjim iskustvom u oblasti građanskog prava, a to su trenutno samo sudije i advokati parničari.

Link to comment

Biće vrlo interesantno videti koliko će se ljudi pod novim uslovima prijaviti na konkurs za notare. 30% ide državi, manje nadležnosti, troškovi isti. 

Grabiće se i lomiće se...

Link to comment

Grabiće se i lomiće se...

 

Nemam pojma, i u onoj prvoj turi niko se nije prijavio za neka manja mesta. Nije problem za Beograd, NS ili Niš. Tu će biti otimačina na ono što je ostalo. Problem su Žagubica, Trgovište i te manje opštine. Bilo je desetak mesta u ovoj prvoj turi na koja se niko nije javio pa su morali komoru osnivati na nezakonit način a sada je stanje mnogo teže po notare. Naročito ako se poveća broj notara pa više ne bude jedan na 50k stanovnika nego jedan na 25k.

Link to comment

Šta god pričali predstavnici ministarstva i komore, Selaković je ozbiljno poražen. Mene plaši druga stvar, sad će nas unakaziti porezima.

 

Pa predjite svi lepo na vodjenje knjiga i gotova stvar

Link to comment

Pa predjite svi lepo na vodjenje knjiga i gotova stvar

 

pa masovno ljudi i prelaze na knjige. prijave se na minimalac i umesto poreza i doprinosa na zaradu na sve iznad toga plaćaju porez na dobit. ono što im se plati na ruke ne prijavljuju. pogodi ko je tek tu na gubitku?

 

nekim advokatima paušali godinama nisu menjani i njima je bilo više nego dobro. plate desetak hiljada i mirni su. takvih mi nije žao. ali nema trika da početnik zaradi 80k dinara i da na to plati 40k poreza i doprinosa mesečno. obesmišljava se paušalno oporezivanja.

 

jednostavno najebavaju sitne ribe, umesto da se snizi godišnji limit za paušalno oporezivanje na 2 miliona dinara prometa i time izbegne isisavanje, preko advokata, novca iz firmi oni lošom uredbom satiru sve.

Link to comment

Da se razumemo, poreski položaj advokata i dosadašnje 3 paralize pravosuđa zbog pokušaja uvođenja kasa i vođenja poslovnih knjiga nikada neću da opravdavam. Ne postoji iole racionalno objašnjenje zbog čega ne treba uvesti kase, tako da je sve što je do sada plasirano kao argument veoma dripačko zamajavanje.

 

Ako vodiš knjige porez i doprinose plaćaš na oporezivu dobit. Ako ne zaradiš ništa ili malo, platićeš doprinose na najnižu mesečnu osnovicu a porez gotovo i da nećeš platiti, to izađe nekih 10 do 12 hiljada dinara. Što je ništa. Zabluda je upravo sitnih da će vođenje knjiga da ih unakazi - baš naprotiv, sitni nikakvu promenu osetiti neće, čak im u nekom delu možda bude i lakše (mogu da odbijaju troškove od prihoda). Jedino što ima malo više posla oko administracije.

 

Problem je krupnih, koji su do sada naplaćivali blesave iznose bez ikakvog traga, računa ili priznanice, i koji su odavno probili granicu za paušal. Njima to najviše ne odgovara, a 80% advokata su paušalci. Ja rekoh, ima među tom bratijom likova koji veooooma krupne iznose uzimaju na ruke.

 

Pa ispade kako mrzim advokate. Jok drugari, mrzim muljanje, a ako ćemo da se igramo kapitalizma i privatništva™, onda ćemo po pravilima tog istog kapitalizma gde se za poresku utaju lega više nego za ubistvo.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Op, op, op..

 

Predlog izmena i dopuna ZOJB

Predlog izmena i dopuna ZPN

 

Christmass express.

 

 

Član 1.

U Zakonu o javnom beležništvu („Službeni glasnik RS“, broj 31/11, 85/12, 19/13, 55/14 – dr. zakona, 93/14 – dr. zakon, 121/14) u članu u članu 83. stav 6. menja se i glasi:

Ugovori i drugi pravni poslovi kojima se raspolaže nepokretnostima poslovno sposobnih lica, a koji nisu sačinjeni od strane adovkata, zaključuju se u obliku javnobeležničkog zapisa ili u pismenom obliku koji overava javni beležnik u skladu sa propisima kojima se uređuje overavanje nejavne isprave (solemnizacija).“

Posle stava 6. dodaje se novi stav 7. koji glasi:

Ugovori i drugi pravni poslovi kojima se raspolaže nepokretnostima poslovno sposobnih lica, a koji su sačinjeni od strane advokata, zaključuju se u pismenom obliku koji podnesu stranke, a čije potpise overava javni beležnik u skladu sa propisima koji regulišu overu potpisa, prepisa i rukopisa.“

 

U prevodu:

 

1. Ugovori koje sastavljaju sami građani moraju da budu u formi notarskog zapisa ili da budu solemnizovani (opet da budu u formi JB zapisa).

2. Ugovori koje sastavljaju advokati mogu biti privatna isprava, samo sa overenim potpisima.

 

:isuse:

 

Šta ti je ironija. Za svo vreme protesta su advokati isticali argument da je zbog notarskog zapisa njima i građanima "oduzeta poslovna sposobnost". Sad je poslovna sposobnost oduzeta samo građanima. :lolol:

 

Jebem te Srbijo, po drugi put.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

pa masovno ljudi i prelaze na knjige. prijave se na minimalac i umesto poreza i doprinosa na zaradu na sve iznad toga plaćaju porez na dobit. ono što im se plati na ruke ne prijavljuju. pogodi ko je tek tu na gubitku?

 

nekim advokatima paušali godinama nisu menjani i njima je bilo više nego dobro. plate desetak hiljada i mirni su. takvih mi nije žao. ali nema trika da početnik zaradi 80k dinara i da na to plati 40k poreza i doprinosa mesečno. obesmišljava se paušalno oporezivanja.

 

jednostavno najebavaju sitne ribe, umesto da se snizi godišnji limit za paušalno oporezivanje na 2 miliona dinara prometa i time izbegne isisavanje, preko advokata, novca iz firmi oni lošom uredbom satiru sve.

 

Paušalno oporezivanje za advokate je i onako besmisleno. Ne postoji nijedan razlog zbog kog advokati ne bi bili u stanju da vode knjige.

Link to comment

Paušalno oporezivanje za advokate je i onako besmisleno. Ne postoji nijedan razlog zbog kog advokati ne bi bili u stanju da vode knjige.

Vec smo pisali o tome, veliki problem kod vodjenja knjiga je naplata od stranaka, koja je u najboljem slucaju odlozena, a cesto i neizvesna. U kom trenutku bi nastajala obaveza placanja poreza, kad preduzme radnju koju je tarifirao, kad sud stranci prizna te troskove, kad naplati od stranke?

Da je sve tako jednostavno ne bi bilo nijednog razloga da se advokati opiru tome, jer oni koji placaju PDV uvecavaju advokatsku tarifu za iznos poreza.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...