Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Notari i muke sa istima

Featured Replies

Posledica činjenice da je isključiva nadležnost notarijata uvedena preko noći.

 

Ne postoji racionalno objašnjenje zbog čega nije njima omogućeno da te podatke unose u sistem, niti tehničko niti bilo kakvo drugo (u taj centralni sistem se pristupa na zadatoj web adresi iz bilo kog običnog browsera). A i ovakva ograđivanja notara od svega idu na ruku tvrdnjama da nisu ni potrebni.

 

Verovatno će ili menjati, ili stvarno neće ni biti potrebni.

 

Pristup katastru nepokretnosti, i to elektronski, je moguć od pre nekoliko godina. Dovoljno je da podneseš zahtev RGZ, platiš godišnju naknadu za korišćenje elektronskih podataka i da imaš kvalifikovani elektronski potpis. Verujem da će to većina i uraditi uskoro, to je do njih.

 

:fantom:

  • Replies 628
  • Views 103.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • Završio danas kod notara, završio u banci, još katastar da upiše mene i hipoteku i to je valjda to.

  • Nije moje da pričam o tome, ali ja mislim da oni imaju jako velikih problema, ne sa hakerski upadima i sličnim stvarima, nego sa samim serverima i tehnologijama koje koriste i samom organizacijom sveg

  • Pre neki dan pošaljem notaru ugovor o pripajanju jednog doo drugom. Zove notar i kaže: "Vidite, u članu 8. piše da će nepokretnosti društva prenosioca da se knjiže na društvo sticaoca na osnovu ovog u

Posted Images

Meni ovo, laički, deluje kao da je i dalje moguće prodati istu nekretninu više puta.

Pa ako se kupac svesno odriče svojih prava, da, mogiće je...

 

Doduše, ako ja dobro kontam, u slučaju duple prodaje notar je taj koji nadoknađuje štetu.

Odakle nadoknađuje?

Pa odgovara svom svojom imovinom.... :fantom:

 

Koju naravno nema...

Ima i osiguranje

 

Послато са GT-P6200 користећи Тапаток 2

Uf, to je tek priča, nedaj bože da mu to treba... Daće pare osiguranje tek ako ih notar tuži... I dobije spor...

:fantom:

 

Rekoh da je do njih, što se tiče katastra i klauzule "kupac veruje prodavcu da se od dana izdavanja lista nepokretnosti ništa nije promenilo u katastru". Zašto to nisu uradili - ne znam. Ali, ili će uraditi ubrzo, ili su u ovakvoj formi nepotrebni.

 

Što se tiče nemogućnosti pristupa centralnom registru ugovora o prometu nepokretnosti, to jeste direktna odgovornost Selakovića i Ministarstva pravde i uopšte ljudi koji stoje iza celog projekta, jer ga to obesmišljava.

 

Al' dajte da razdvojimo babe i žabe, da se ne udara na suštinu notarijata a s druge strane prodaje finoća.

 

Doduše, ako ja dobro kontam, u slučaju duple prodaje notar je taj koji nadoknađuje štetu.

 

S ovakvim ograđivanjima od odgovornosti u samom tekstu ugovora, ne nadoknađuje ništa.

Edited by Tribun_Populi

Predlog izmena i dopuna Zakona o javnom beležništvu koji je juče usvojila Vlada i poslala Skupštini [...]

Ne mozete vi protivu notari-kluba.

Zaštitnik građana o manjkavostima prilikom uvođenja notara.

Nesto slicno se i ovde koristi.

Takva saglasnost je besmislena. Ili je zena vlasnik nepokretnosti, pa kao takva mora biti prodavac, ili nije vlasnik pa je njena saglasnost suvisna.

 

U suštini, slažem se s tobom. Problem je u tome što je sa stanovišta Porodičnog zakona bračni drug suvlasnik, a sa stanovišta Zakona o stvarnim pravima, Zakona o vlasničkopravnim odnosima i Zakona o zemljišnim knjigama to postaje tek kad se upiše u zemljišnu knjigu.

 

To stvara dosta problema kod nekih drugih stvari. Recimo, sa aspekta poreznog prava tretirati Ugovor o podjeli bračne imovine kojim bračni drugovi - koji su još u braku - utvrđuju šta od nekretnina pripada i jednom i drugom, i to na način da obje strane dobiju identičan iznos diobom? Da li je to poklon muža ženi (jer, on je taj koji je upisan u zemljišnu knjigu kao vlasnik 1/1) ili tu nema poklona obzirom da diobom nijedna strana nije dobila više nego što joj po suvlasničkom pravu pripada na taj dio?

  • 2 weeks later...

Baš bi bilo lepo čuti šta autori zakona imaju da kažu o svemu :)

 

Seminar-notarijat.png

Samo jos da rascivijamo na sta je to porez.

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.