Jump to content
IGNORED

Notari i muke sa istima


nautilus

Recommended Posts

 

U odgovoru Poreske uprave stoji da su notari uplatili 16 ,8 miliona dinara na ime poreza na dodatu vrednost.

 

Dakle, samo u prvom mesecu u proseku u svakoj notarskoj kancelariji građani su uplatili 800.000 dinara. Do uvođenja notara sve ovo građani bi uplaćivali sudovima i to bi išlo direktno u budžet. Sada većim delom raspolažu notari kojih ima samo devedeset troje i država im je osigurala sigurne prihode.

 

Javni beležnici su, osim PDV-a, na ime drugih obaveza, prema podacima Poreske uprave, uplatili još sedam miliona dinara.

 

Tvrde da su zaposlili 300 ljudi i da im kada plate sve troškove na kraju ostane prosečno oko hiljadu i po evra.

 

16,8 miliona dinara na ime PDV-a od 20% implicira da je ukupan promet kod notara bio 84 miliona dinara na 94 notarske kancelarije, odn. 893.617,00 dinara po kancelariji, bez rashoda. Iskren da budem, mislio sam da će biti više.

 

7 miliona dinara ostalih javnih prihoda su porez od samostalnih delatnosti od 10% i doprinosi za socijalno osiguranje za samog notara, i porezi na zarade i doprinosi za socijalno osiguranje za radnike, što je 74.468,00 dinara po kancelariji.Ni to nije ništa posebno, to su porezi i doprinosi na mesečnu isplaćenu zaradu od oko 120.000 dinara.

 

Ovo su podaci za septembar, tek su se uhodavali, kase su im uvedene tek od 01.10. a i čisto sumnjam da su svi odmah ušli u sistem PDV-a i krenuli da vode knjige. Videćemo oktobar i novembar.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

E da, interesantno mi je kako se u javnosti stvara fama oko toga koliko je "budžet manje prihodovao". Notari uopšte nisu ni uvedeni da bi budžet više prihodovao, već da bi se rasteretili sudovi od poslova overa i ostavinskih postupaka (koji bi u perspektivi trebalo da budu prepušteni notarima). Pa je, logično, notarima i prepušten taj deo prihoda.

Link to comment

E da, interesantno mi je kako se u javnosti stvara fama oko toga koliko je "budžet manje prihodovao". Notari uopšte nisu ni uvedeni da bi budžet više prihodovao, već da bi se rasteretili sudovi od poslova overa i ostavinskih postupaka (koji bi u perspektivi trebalo da budu prepušteni notarima). Pa je, logično, notarima i prepušten taj deo prihoda.

E da, interesantno je da sudovi nisu bili preterano optereceni poslovima overe. Jedino ako ce ovi rastereceni™ referenti overe nekako ubrzati krivicne i parnicne postupke.

Edited by Uskebasi
Link to comment

E da, interesantno je da sudovi nisu bili preterano optereceni poslovima overe. Jedino ako ce ovi rastereceni™ referenti overe nekako ubrzati krivicne i parnicne postupke.

 

Ma nisu poslovima overe, nego jesu ostavinama. Kod mene jedan sudija i nekoliko saradnika radili kompletnu vanparnicu (i ostavine i sve ostalo). A ovo sa overama dođe valjda nekakva nagrada™ za rad.

 

P.S. Sudovi su do sad uzimali mrsne takse za overu potpisa na ugovorima procentualno od vrednosti posla (pominjah slučaj stana od 40.000 evra gde je taksa za overu potpisa bila 22.500 dinara). Istovremeno, opština je za overu potpisa uzimala 350 dinara po potpisu, nezavisno od vrednosti posla. Kad pogledaš svrhu te overe, ovo drugo je i logičnije i ispravnije. Samo što potpise na ugovoru o kupoprodaji nekretnine u opštini nisu hteli da overe, već su slali u sud.

Link to comment

Kod mene (na Zvezdari), opstina skuplja od notara...da overis fotokopiju pasosa u opstini je 617 dinara po listu, kod notara 540. Overa potpisa kod notara (ne za kupoprodajni ugovor, nego "genericka" na dokument) je valjda 360 ili 390 dinara, ne secam se tacno.

Link to comment

Ma nisu poslovima overe, nego jesu ostavinama. Kod mene jedan sudija i nekoliko saradnika radili kompletnu vanparnicu (i ostavine i sve ostalo). A ovo sa overama dođe valjda nekakva nagrada™ za rad.

 

P.S. Sudovi su do sad uzimali mrsne takse za overu potpisa na ugovorima procentualno od vrednosti posla (pominjah slučaj stana od 40.000 evra gde je taksa za overu potpisa bila 22.500 dinara). Istovremeno, opština je za overu potpisa uzimala 350 dinara po potpisu, nezavisno od vrednosti posla. Kad pogledaš svrhu te overe, ovo drugo je i logičnije i ispravnije. Samo što potpise na ugovoru o kupoprodaji nekretnine u opštini nisu hteli da overe, već su slali u sud.

nedavno je obavljena ostavinska rasprava u sudu. pitao sam, jer sam mislio da je i to dato notarima, odgovor je bio: "ne, išli smo u sud". ostavina je bila zemlja i kuća.

 

za ono što si izračunao: 84miliona za mesec dana obnovilo mi je sećanje na "dvougao" u vestima b92 kada je predstavnik notara rekao da je od ukupnesume 20% otišlo na PDV a daljih 30% pravosudnom sistemu. ako je totačno i tome dodam i ono što si napisao o doprinosu za penziono, zdravstveno i porez na plate, to značajno smanjuje zaradu notarske službe.

 

da li je notarina skupa?

ortak je kupio stan za 47000 i platio notaru 300 ojra. pošto je bio prvi stan, bio je oslobođen poreza. koliki bi inače bio porez na 47000?

Link to comment

ortak je kupio stan za 47000 i platio notaru 300 ojra. pošto je bio prvi stan, bio je oslobođen poreza. koliki bi inače bio porez na 47000?

2350€...

 

ALi, zavisi kako procene nekretninu, može da bude i više...

Link to comment

Kod mene (na Zvezdari), opstina skuplja od notara...da overis fotokopiju pasosa u opstini je 617 dinara po listu, kod notara 540. Overa potpisa kod notara (ne za kupoprodajni ugovor, nego "genericka" na dokument) je valjda 360 ili 390 dinara, ne secam se tacno.

shalish se :o

 

890 dinara bilo u opshtini nbg pre 5 godina :ph34r:

Link to comment
ortak je kupio stan za 47000 i platio notaru 300 ojra. pošto je bio prvi stan, bio je oslobođen poreza. koliki bi inače bio porez na 47000?

 

 

ovo nesto novo?

 

jel ranije nije bilo da se porez mora platiti a posle se trazi povracaj para?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...