Jump to content
IGNORED

Interstellar


Ajant23

Recommended Posts

Armond Vajt <3 Rekao je manje-više sve što i ja mislim pošto sam najzad pogledao film, pre svega o tome da Nolan ne ume da bude veličanstven i da zato nije napravo dobar film o svemiru. Naravno, malo u svom stilu predrkoški govori o onome što je film mogao biti/trebalo da bude a ne o onome što jeste što je analitički faux pas ali je deo njegovog neodoljivog šmeka.

 

Link to comment
  • Replies 448
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ToniAdams

    48

  • Weenie Pooh

    36

  • kobni zelaya

    25

  • morgana

    19

Kao prosečan nezahtevan filmski konzument mogu da kažem da sam zadovoljan. Film nije ispunio sva moja očekivanja ali koliko su u današnje vreme nenormalno glupi blokbasteri ovaj je više nego dobar. Nema prosvetljenja i filozofskog ispunjenja ali sam vizuelno zadovoljen a cena toga nije bila da mi neko iskuva mozak najstrašnije. Nije realno želeti više od toga u eri idiokratije.

 

Audio doživljaj takodje vredi para. Zvuk odličan, muzika takodje.

 

Najupečatljivija scena: neplanirano zadržavanje od tri sata na Milerovoj planeti usled kojeg onaj mučenik ostaje da dreždi 20 godina na orbitalnoj stanici.

Link to comment

obavila. da ne prepisuje beowla, htedoh samo malo streberski da pirmetim (ako vec neko nije napisao to), nolanovljevu opsesiju teorijom igara. tj. aj sad i ja kenjam, u ovom filmu ima mnogo toga, a bilo je u batman begins

Link to comment

obavila. da ne prepisuje beowla, htedoh samo malo streberski da pirmetim (ako vec neko nije napisao to), nolanovljevu opsesiju teorijom igara. tj. aj sad i ja kenjam, u ovom filmu ima mnogo toga, a bilo je u batman begins

 

Daj malo vise o toj teoriji i njegovoj opsesiji. Ako te ne mrzi, tj.  :)

Edited by Sludge Factory
Link to comment

Najupečatljivija scena: neplanirano zadržavanje od tri sata na Milerovoj planeti usled kojeg onaj mučenik ostaje da dreždi 20 godina na orbitalnoj stanici.

 

мене се баш и није дојмила реакција црнца физичара, после 20 година самоће, без интеракције са било ким, само 1 сморено навођење колико је година и месеци и дана прошло... шта знам неуверљиво ми

Link to comment

Pa dobro, realno nije bilo šanse da ih posle 20 godina dočeka živ. Našli bi njegov kostur obešen o tavanicu, tako da je svaka reakcija odlična :) Mene je scena overila više zbog same situacije nego zbog reakcije učesnika.

 

Dr Mann je mnogo uverljivije reagovao kada su ga probudili pa je svejedno ispao smarač samo takav.

Link to comment

ne mrzi me, ali nesto sam u guzvi, a i lose pamtim filmove :D znam da sam se, primetivsi u interstelaru skolski primer situacije "odlucivanja u uslovima merljive neizvesnosti" automtski prisetila kako su zatvorenikovu dilemu koristili u batmanu. e sad, tu mi se secanje gubi, u batmanu na brodu neko nekom prepricava dilemu, a rasplet situacije kasnije se odvija po tom scenariju, ali se filma slabo secam, moron.

 

najkrace, odluka podrazumeva izbor izmedju najmanje dve opcije. e sad, to odlucivanje moze da se desava u uslovima izvesnosti, sto podrazumeva da su nam u trenutku odlučivanja poznati ishodi svake mogućnosti, neizvesnosti - kad nam nisu poznate verovatnoće, a merljiva neizvesnost (rizik) - poznate su nam 'precizne' verovatnoće svih mogućih ishoda

 

u interstelaru, kada odlucuju da li ce se spustiti na manovu ili na ljubavnikovu planetu - struktura tog problema je skolski primer postavke problema odlucivanja, pa onda kad donesu odluku, a ona njemu prica o cemu ce morati da odlucuje ako manova planeta bude losa, pa zatim kad man drzi govor o empatiji sa vrstom (to je sad vec primena odlucivanja u psihologiji). u svakom slucaju, ti dijalozi su studentski seminarski rad

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Prisoner%27s_dilemma 

 

ps 

mnogo je zanimljivije nego sto sam napisala :(

 

poenta je da biraju izmedju dve opcije koje nose odredjeni rizik (ili je jedna tzv. sigurna opcija). i onda, kaze psiholoska teorija odlucivanja u riziku, ljudi biraju odredjene opcije u zavisnosti od toga da li se nalaze u zoni dobitka ili u zoni gubitka, tj. koja im je polazna tacka iz koje odlucuju. trik je u tome, kaze teorija, da kada se nalazimo u zoni gubitka, biramo rizicnu opciju (ili rizicniju), a kada smo u zoni dobitka idemo na sigurnu opciju. u skolskim primerima, te opcije imaju isti kranji ishod, npr. sigurna opcija je da ce nekom akcijom biti spaceno 200 ljudi, a rizicna da postoji verovatnoca 0.33 da ce biti spaseno 600 ljudi... http://experimentalturk.wordpress.com/2009/11/06/asian-disease/

Link to comment

Najupečatljivija scena: neplanirano zadržavanje od tri sata na Milerovoj planeti usled kojeg onaj mučenik ostaje da dreždi 20 godina na orbitalnoj stanici.

 

Ja sam sa ortakom baš pričao ovome, bilo bi opako dobro da je on imao neki supermoćni durbin kojim bi mogao da gleda ove dole na planeti, video bi jeziv slowmotion, otprilike po 1 frejm dnevno za standardnih 24fps :D

(mislim, ne bi video ništa jer i fotone gravitacija vuče na isti način, ali pravimo se da može)

Link to comment

мене се баш и није дојмила реакција црнца физичара, после 20 година самоће, без интеракције са било ким, само 1 сморено навођење колико је година и месеци и дана прошло... шта знам неуверљиво ми

 

 

Pa dobro, realno nije bilo šanse da ih posle 20 godina dočeka živ. Našli bi njegov kostur obešen o tavanicu, tako da je svaka reakcija odlična :) Mene je scena overila više zbog same situacije nego zbog reakcije učesnika.

 

Dr Mann je mnogo uverljivije reagovao kada su ga probudili pa je svejedno ispao smarač samo takav.

 

 

On je sam napomenuo da je proveo dobar deo tog vremena u hibernaciji. Meni je to kasnije bilo zanimljivo zbog kontrasta sa dr Mannom, koji je takodje sam proveo dosta vremena na planeti (i takodje hibernirao dobar deo tog vremena), tj. kako je ta samoca i cekanje razlicito uticalo na njihove psihe. 

 

 

 

@ kingmaker Hvala ti, zanimljivo je to. Ta situacija na brodu je iz Dark Knighta, Joker i dva broda, jedan sa zatvorenicima drugi sa "obicnim" gradjanima i bombama. Nemam sad ni ja vremena da detaljno pogledam to, ali su mi malo nejasni ti uslovi pogodbe kod dva zatvorenika. Mozda gledam pogresno s obzirom na to da je u pitanju socioloski misaoni eksperiment ili kako se vec to zove, ali kako oni mogu biti osudjeni obojica na po dve godine ako lazno svedoce jedan protiv drugog, tj. ako svaki optuzi onog drugog za zajednicko delo. Osim ako je kazna upravo za lazno svedocenje  :D

Edited by Sludge Factory
Link to comment

запала ми за око неодговарајућа иницијална реакција, па је могуће да ми је промакло то за хибернацију, просто сам очекивао нешто, рецимо, овог типа кад уђу на станицу :)

Link to comment

On je sam napomenuo da je proveo dobar deo tog vremena u hibernaciji. Meni je to kasnije bilo zanimljivo zbog kontrasta sa dr Mannom, koji je takodje sam proveo dosta vremena na planeti (i takodje hibernirao dobar deo tog vremena), tj. kako je ta samoca i cekanje razlicito uticalo na njihove psihe. 

 

 

 

@ kingmaker Hvala ti, zanimljivo je to. Ta situacija na brodu je iz Dark Knighta, Joker i dva broda, jedan sa zatvorenicima drugi sa "obicnim" gradjanima i bombama. Nemam sad ni ja vremena da detaljno pogledam to, ali su mi malo nejasni ti uslovi pogodbe kod dva zatvorenika. Mozda gledam pogresno s obzirom na to da je u pitanju socioloski misaoni eksperiment ili kako se vec to zove, ali kako oni mogu biti osudjeni obojica na po dve godine ako lazno svedoce jedan protiv drugog, tj. ako svaki optuzi onog drugog za zajednicko delo. Osim ako je kazna upravo za lazno svedocenje  :D

eto vidis koliko mesam filmove, nisam ja za ovaj pdf :( ali mogu da se kvalifikujem ponizavanjem filma? :D

 

pa dobro gledas, mada jeste misaoni eksperiment, je l'. ali nije bitno (ovde) da li oni lazno ili istinito svedoce, opcije koje imaju na raspolaganju su 1) cutanje i 2) svedocenje protiv drugog. pretpostavimo, da bi bilo lakse da pratimo, da oni stvarno jesu pocinili to delo i da optuzivanje onog drugog (opcija 2) ne bi bilo lazno, nego istinito. pa bi to onda murija mogla da uzme kao dokaz, a posto bi u slucaju da obojica izaberu 2 imali dokaze protiv obojice, dali bi im po dve godine koje im i sleduju za pocinjeno delo (u zamisljenom eksperimentu, nemam predstvu da li u relanosti saucesnistvo nosi manji teret nego samostalni isti zlocin). a da bi ih podstakli da izdaju onog drugog, prete im sa potencijalne 3 godine kazne. ineters obojice je da provedu sto manje vremena u zatvoru, a konflikt je u tome da li da svoj interes ispunjavaju samostalno ili "saradnjom", tj. odanoscu, posto ne mogu nikako da komuniciraju. dakle, ako izdas, dobijas ili 0 godina ili 2 godine, a ako cutis dobijas ili 1 godinu ili 3 godine. ako gledamo samo brojacno, izdaja je povoljniji izbor, ima bolje potencijalne ishode. 

Link to comment

Zaboravljaš na najrealniji ishod, obojica su imbecili koji potpišu priznanje sa idejom da će kasnije da svedoče protiv kolege u zamenu za blažu kaznu, onda Pemblton™ upotrebi ta neobavezujuća priznanja kao dokaz i obojica popiju po maksimalne tri godine, ne moraju ni sa kim da prave nagodbu.

Link to comment

A zar to u Betmenu ne beshe neka defektna i krljava dilema zatvorenika: u originalnoj PD je upravo poenta da ako obojica zachepe usta, prolaze bolje nego ako se obojica rasprichaju. I rasprichaju se jer im je pricha dominantna opcija. U Mrachnome vitezu, ako oba broda ne pritisnu detonator (oba cute, po analogiji sa PD), oba ce eksplodirati (shto se ne deshava jer Dzhoker biva uhvacen, ali iz pojedinachne pozicije jednako nepozhelljno kao da budu detorinani sa druge strane) - shto bash narushava poentu PD, jer sada nema tog paradoksa da nas biranje dominante opcije odvlachi od zajednichki najpozheljnijeg ishoda.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...