Jump to content
IGNORED

Ljuto-slatko-kiseli sosovi


Turnbull

Recommended Posts

a semenke, jel cistis? dobar tip, svidja mi se sto ce rerna uraditi sve za mene. napravim sutra jedino sto cu moci da probam tek za metar dana. u vezi bluka mislim da cu da ga zgnjecim ostricom noza i onda tako da ukrupno umuljam u to....

Link to comment

Da, nije loša ideja da se zgnječi, al ja bih ga zasekao onako još jednom-dvaput, pa šta ispadne, da se finije rasporedi po tegli.

 

Semenke nisam čistio, koliko se sećam. I ove količine za rernu su proizvoljne, moguće da nije bilo baš tako, u svakom slučaju nikako ne možeš da promašiš, biće više ajvarasto ili više ljuteničasto, ješćeš manje ili više kašikom dok ne pukneš.

 

Glavna fora je da što grublje isečeš paprike pre dinstanja, da se ne pretvori u kašu, nego da ostane onako nejednakih komadića ko cepkana paprika.

Edited by ljakse
Link to comment

a jbg, video sam ih u zajecaru u subotu, da sam znao ranije. u bg je sve hit and miss, nikad ne znas sta se pojavi koji dan. mogu da ti overavam kalenic na reg bazi iako sam na fakin detoxu. inace se ne bih previse uzbudjivao sto si zakasnio, sezona je skroz poremecena i nema pravila. ako nadjem koliko da ti uzmem. kapiram, one zute?

Edited by gazza1
Link to comment

Je l se i tamo pojavljuje i nestaje? Pošto sam dodao i to u zadatak ćaletu u nedelju, kad mi je uzimao onaj homoljski, i kaže da ladno nije naleteo nigde na njih, samo gotove ukiseljene feferonke u tegli.

Link to comment

pa, sve se pojavljuje i nestaje. jedne nedelje nema paradajza uopste, sledece njih 10 prodaje. crvena paprika bila prosla pa se vratila. znaci nema pravila. btw skorije sam vise vidjao ljute paprike dole na bajloniju, sad ne secam se da li su bile feferone ili nesto drugo

Link to comment

utorak, slab dan. ako ti je usput svrati, ali bolje cetvrtak. mozda ce unutra da bude zena iz ovce koja prodaje dobar ovciji sir u rasponu od ultramladog do lepo odlezalog. nije kao brankin ali drugi fazon. donji ulaz u sirnu halu, odmah levo prva tezga do vrata

Link to comment

Što se tiče ljutih sosova, u par navrata sam pravio sledeću varijantu:

 

ljute papričice sitno iseckane, beli luk, crni luk, đumbir, kurkuma, so. pa sve u blender ili štapni mikser, da se napravi kašica. 

 

e sad, u zavisnosti od ljutine se prilagođava odnos sastojaka. u principu se zna ljutina svih ostalih sastojaka. ovu mešavinu pravim da bih je koristio kao osnovu za kuvana jela i stir fry, pa ako procenim da su paprike baš ljute, u blender ubacim običnu papriku iste boje, da malo razblaži. 

 

nezavisno od ljute kakvoće paprike, kada se vaci na vreo tiganj jedan deo ljutine odleprša, još više ako se kasnije doda nekog slatkastog sadržaja (ananas, kokos, taj rad).

Link to comment

Jos malo pa sam utrosio sve papricice sto sam uspeo da odgajim. Ovih dana cu od zute kubane da napravim neki sos sa djusom a u narandzaste cu da dodam sok od sargarepe

 

tango_005.jpg

 

Ostale sastojke smisljam u hodu i gledacu da zadrzim boje :)

Link to comment

krenuh da radim po laronovom recepisu, otvorim frizider, kad ono nema kese sa paprickama. setih se da je zena nesto kuvala ovih dana, pogledam levo desno tek ispred mene se stvori cinija a u njoj mozda 15-20 papricica. fali pola, dobro, izvadim napolje, vizuelnim kontaktom utvrdim da su neke krenule da malo popustaju, tu i tamo neka postala gnjila, neke pocrnele, ove crvene sa tankim zidovima se vec suse. shvatim da nemam materijal za pecenje u rerni pa promenim plan. naseckam 3 manja cene ljutike, ocistim papricice i njih ustinim, pa na vruce maslinovo ulje. ostavio otprilike pola semenki. przio jedno 45 min na jacoj vatri, povremeno dolivao vode kada je delovalo da ce krenuti da zagoreva, dodao tokom przenja 3 cena belog luka, posolio. kada mi je dosadilo da pirjanim, izvadio napolje i nabio u blender i samleo na krupno. dolio maslinova ulja, korigovao slanocu soja sosom, roknuo jos svezeg bluka unutra. ispalo za pola tegle od nekih 400 grama. ukus mi je OK mada nema nikakve veze ni sa cime sto sam probao, jel se oseca da je przeno, vuce na neki ljuti sos za muckalicu, samo da se doda paradajz. ljuto je ali umereno, i OK mi je sto je tako. mislim da ce biti dobra podloga za neko zimsko jelo ili ce da nastrada na nekom bifteku.

Edited by gazza1
Link to comment

krenuh da radim po laronovom recepisu, otvorim frizider, kad ono nema kese sa paprickama. setih se da je zena nesto kuvala ovih dana, pogledam levo desno tek ispred mene se stvori cinija a u njoj mozda 15-20 papricica. fali pola, dobro, izvadim napolje, vizuelnim kontaktom utvrdim da su neke krenule da malo popustaju, tu i tamo neka postala gnjila, neke pocrnele, ove crvene sa tankim zidovima se vec suse. shvatim da nemam materijal za pecenje u rerni pa promenim plan. naseckam 3 manja cene ljutike, ocistim papricice i njih ustinim, pa na vruce maslinovo ulje. ostavio otprilike pola semenki. przio jedno 45 min na jacoj vatri, povremeno dolivao vode kada je delovalo da ce krenuti da zagoreva, dodao tokom przenja 3 cena belog luka, posolio. kada mi je dosadilo da pirjanim, izvadio napolje i nabio u blender i samleo na krupno. dolio maslinova ulja, korigovao slanocu soja sosom, roknuo jos svezeg bluka unutra. ispalo za pola tegle od nekih 400 grama. ukus mi je OK mada nema nikakve veze ni sa cime sto sam probao, jel se oseca da je przeno, vuce na neki ljuti sos za muckalicu, samo da se doda paradajz. ljuto je ali umereno, i OK mi je sto je tako. mislim da ce biti dobra podloga za neko zimsko jelo ili ce da nastrada na nekom bifteku.

nabavila delove za isto to, sutra radim. al cu imat uslova za rernu. ostalo je sve svejedno, ionako cu jesti sama ^_^

Link to comment

Da, nije loša ideja da se zgnječi, al ja bih ga zasekao onako još jednom-dvaput, pa šta ispadne, da se finije rasporedi po tegli.

 

Semenke nisam čistio, koliko se sećam. I ove količine za rernu su proizvoljne, moguće da nije bilo baš tako, u svakom slučaju nikako ne možeš da promašiš, biće više ajvarasto ili više ljuteničasto, ješćeš manje ili više kašikom dok ne pukneš.

 

Glavna fora je da što grublje isečeš paprike pre dinstanja, da se ne pretvori u kašu, nego da ostane onako nejednakih komadića ko cepkana paprika.

napravila juche (redovne paprike neljute kojih osam devet komada, 4 ljute povelike, pekla, sprzila. bibera, chilija, pershuna svezeg dosta i jedan krug celera na sitno. belog luka pred kraj dosta). danas probala, na trenutak mi se uchinilo da nije ljuto, medjutim! sama cu ga jedem :D

 

fala dechaci :)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...