Jump to content
IGNORED

Ljuto-slatko-kiseli sosovi


Turnbull

Recommended Posts

dajte lubi da pise o harissi, ona je njena prepodobna zastitnica. ja isto ne volim solo ali kao zaljucivac i farba odlicno radi posao. kad ocu da napravim roze humus koji rezi, nema bolje.

Link to comment

Ja je danas bas koristio :) napravio kus-kus sa mladim lukom, paradajzom guzicarem, korijanderom i raznim zacinima koje sam nasao u kuhinji. A onda u isto vreme u rerni ispekao pilece grudi uvaljane u harisu, nasekao na komadici u umesao sa ostatkom.

 

 

Ovako solo je jaka i meni vise vuce na gorko i ljuto ali u kombinaciji i kada se zapece bude bas lep i ukus i na oko.

 

Nego nesto je slabo vidjam u zadnje vreme na rafovima.

Edited by pavllle
Link to comment

Napravio jos jednu (definitivno poslednju za ovu sezonu) turu thai sosa od dzinki i definitivno najneukusnija do sada zato sto previse ljutina dominira nad ostalim ukusima. Ovaj sos najbolje ispadne od crvenkastih dzinki i izgleda da ne treba cekati da postanu tamno crvene jer su tada ljuce.

 

Na pomfritu je i ovaj novi bio ok a za zaljucivanje jela je super. Bas jedem krompir paprikas koji je super ispao.

 

Prve dve ture su bukvalno bile da ih jedes kasikom. To su mi rekli mnogi koji inace ne jedu ljuto.

Edited by katamaran
Link to comment

harissa sos iz tempa sam koristio samo za bugere. pomešao sa vusterom i medom i dobio sasvim korektnu kombinaciju kiselog, slatkog i ljutog (što bi zapad todorović rekao, acid, cute and angry). 

 

mislim da ću sutra pokušati da ga rknem u ćufte u sosu od paradajz soka (onog pijačnog, mlevenog, nekuvanog). 

Link to comment

primetio sam da, kada gledam ove snimke, masa ljudi podnosi mnogo ljuto vrlo dobro. ja volim ljuto, ali verujem da bi me ovaj sos kada bih ga ovako probao na kasicicu, razvalio!

 

Link to comment

Rešio da napravim klot brzu temp varijantu, takoreći osnovu nad kojom ću posle dalje da eksperimentišem - uzeo kod lokalnog Makedonca jedno 6 komada solidno ljutih crvenih, ubacio ih u blender sve sa koskama, par čenova bluka, malo šećera, soli, mulja, i rešio da probam sa limunom umesto sirćeta, jerbo generalno ne volim sirće. Zanima me samo kako se limun ponaša u takvim smesama, tj da li iole vrši ulogu konzervansa, neutralan je ili baš suprotno? Pošto planiram da ga ostavim malo da zri na sobnoj temperaturi, kako je ovde negde opisano.

Link to comment

zavisi kakve su ti ambicije tj koliko zelis da potraje to sto si zgotovio. risk free opcija je limuntos, tj limunska kiselina. lici na limun (izdaleka) ali nema prirodne tvari koje ce pospesiti procese koje zelis da izbegnes kao sto je recimo budjanje i kvarenje. sad, s obzirom da pucas na neku fermentaciju, to je vec proces o kome ne znam nista tako da javi sta si uradio.

Link to comment

Prebacio sam malo, tj nisam to video ovde nego u nekom random receptu na netu. Lik je ostavio sos neidentifikovan broj dana (al mislim ne duže od dve nedelje) na sobnoj temp, i kaže da je ukus dobio potpuno drugačiji fazon, nekako je odraslo sve zajedno, da tako kažem.

 

Ništa, ostaviću ga nekoliko dana da se jebava sam sa sobom, pa posle probam. U svakom slučaju je i sad ok, solidno ljut, sigurno neće biti gori vremenom. Za to vreme ću da mozgam šta sledeći put da mu budžim od začina.

Edited by ljakse
Link to comment

Ako si to video ovde na temi moguce da je homemade sriracha onog lika sa foodwishes. Sad cu da vidim da izguglam taj recept.

 

I ja sam totalni laik ali nekako pretpostavljam da bi mu limun skratio zivot. Generalno se koristi so za te preserved sosove.

 

edit: evo ga

 

 

On ga fermentira oko tri dana a naletao sam na recepte gde ih ostavljaju mnogo duze.

Edited by katamaran
Link to comment

I ja je maksimalno izbegavam.

 

Mozda i ne mora limun da mu skrati zivot. U ovaj sos idu i pomorandze i ananas al ne znam kolko je trajan

 

 

Da vidim jos malo kolko cu izvuci habanerosa i scotch bonneta iz baste pa ga pravim.

Link to comment

Da, u međuvremenu isprobao onaj Delezov tajlandski sweetened chili sauce za 150 kinti, i nako. Presladak je za moj ukus, i ima neku slinavu konzistenciju. Može da se koristi, al nisam impresioniran.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...