Jump to content
IGNORED

Ljuto-slatko-kiseli sosovi


Turnbull

Recommended Posts

Mislim da je cela mudrost ostaviti par dana da se osuse na vazduhu pa posle staviti u neku kesicu/kovertu

 

Nisam siguran da li je bitno da seme dise. Pomenu mi neko pravljenje rupa za vazduh na kesicama. Ja moje seme drzim uglavnom po nekim kovertama koje sam sam pravio pa su stalno u dodiru sa vazduhom.

 

Paprika mora da bude zrela da bi iskoristio seme iz nje. Ako je halapenjo mora da bude crven. Pretpostavljam da bi vremenom sazrela iako je vec ubrana.

 

btw meni sazrela ona "domaca" sto sam onomad uzeo u bloku 70 kad sam jurio halapenjose. Nisam vise ubedjen da je domaca jer je ljuta ko otrov :)

 

sto se vremena sadnje tice mislim da je kraj januara idealan. Taman dok isklija i malo ojaca evo proleca pa moze napolje.

 

edit:

 

http://www.thechileman.org/guide_seedsaving.php

Edited by katamaran
Link to comment

jes koliko vidim moze tavan ili u krajnjem slucaju frizider, bitno je da je seme usnulo, suvo i da dobro dise a prostor mracan prohladan provetren

 

ja sam uzela suve semenke direktno iz neke tako kasnozimske dobrano osusene na rano prolece i izvezla sam je seljancicu, bukvalno svako seme mi je uspelo 

Edited by prima
Link to comment

dobro, ovi moji su zeleni jalapenosi, klasika. sta mi predlazete sada da im radim? trenutno su u frizideru. vadim seme napolje pa susim ili ih ostavim da se papriciice sasuse pa onda izvadim seme. ne  mogu da zamislim da ovi sada promene boju:)

Link to comment

Ostavi jednu papricicu napolje i sacekaj da pocrveni. Nisam siguran da li mora da sazri na biljci (verovatno ne) ali sam siguran da mora da bude zrela. Ona domacica sto sam je uzeo onaj dan zelenu u bloku 70 ovih dana pocrvenela.

 

bukvalno svako seme mi je uspelo

 

Meni 90+ procenata od ovih semenki sto sam kupio. Papricice su poznate po tome da imaju visok procenat germinacije.

 

edit: ovi kazu da treba da sazri na biljci al verujem da nije neophodno

 

http://www.gardeningknowhow.com/edible/vegetables/pepper/harvesting-pepper-seeds.htm

 

Allow the chosen fruit to remain on the plant until it becomes completely ripe and begins to wrinkle. You must ensure that the pods you have chosen become fully mature for the maximum pepper seed viability; this may take several months.

 

Edited by katamaran
Link to comment

Evo vam recept za srirachu

 

 

Razmisljao sam da ga probam sa nekim mojim papricicama al me smorilo ovo visednevno fermentiranje.

 

edit: sledeci recept koji sam pogledao trazi mesec dana fermentacije  :isuse:  Mozda jos i probam srirachu.

 

Krenuo da pravim. Izmiksao, presuo u solju i stavio sa strane. Nije mi preveliki smor cekanje, jedino ako se setim za nedelju dana :lol: . Inace sam nasao i the real deal u supermarketu, ali mi ne treba toliko pakovanje. Koristio sam cenim obicne feferone koje se inace prodaju kod nas.

Link to comment

Smucilo mi se pravljenje ljutih sosova al mozda se i ja nakanim ako naletim na neke fine dzinke na pijaci. Svi su mi sosovi gusti i bas bih mogao jedan cedjeni za promenu.

 

Za prolece pod obavezno nabavljam seme ovih serano papricica. Ako se ne varam uglavnom one i idu u pravu srirachu. Serano, fatali i bolivijsku dugu (ove godine mi uvalili nesto drugo) pod obavezno a smislice se jos ponesto :)

 

btw neko moje iskustvo sa dzinkama je da su idealne kad je nijansa crvene otprilike kao ovaj sos. Tamnije su ljuce a ukus im je losiji.

 

ali mi ne treba toliko pakovanje

 

ljutog sosa nikad dosta kad se jednom navuces :)

 

84156886.gif

 

sto bi rekla ona nasa reklama u sve se mesa

Edited by katamaran
Link to comment

shriracha i to ona prava, cock sauce, velika flasa odokativno 0.8 litara u tel avivu kosta 16 sekela, to je recimo 3.2 evra.

 

kod nas ako sam dobro skapirao manja flasica 0.5 litara kosta vise od 5e.

 

jbte. a izrael pride ima zesce taxe i carine na uvoznu robu.

Link to comment

cock sauce u tel avivu kosta 3.2 evra

:naughty:

 

 

 

:Jova:

 

 

 

ontopic: mene je ovaj topic navukao na ljuto. amaterski jos uvek, ali krecem se u pravom smeru

Edited by Zverilla
Link to comment

Smucilo mi se pravljenje ljutih sosova al mozda se i ja nakanim ako naletim na neke fine dzinke na pijaci. Svi su mi sosovi gusti i bas bih mogao jedan cedjeni za promenu.

 

Za prolece pod obavezno nabavljam seme ovih serano papricica. Ako se ne varam uglavnom one i idu u pravu srirachu. Serano, fatali i bolivijsku dugu (ove godine mi uvalili nesto drugo) pod obavezno a smislice se jos ponesto :)

 

btw neko moje iskustvo sa dzinkama je da su idealne kad je nijansa crvene otprilike kao ovaj sos. Tamnije su ljuce a ukus im je losiji.

 

ljutog sosa nikad dosta kad se jednom navuces :)

 

84156886.gif

 

sto bi rekla ona nasa reklama u sve se mesa

 

+1 za serano, halapenjo i ostale semenke. Serano manje-vise, ali halapenjo sam trazio i nema nigde. Nasao sam jedino ukiseljene, a i te prosli put uopste nisu bile ljute. A za kolicinu, pa sta da kazem. Volim ljuto, ali ne stavljam u bas sve.

Link to comment

Mene je upravo nestasica halapenja navukla na hobi da gajim papricice :)

 

Ako hoces dacu ti kontakt za sveze halapenjose odgajene kod nas (Novi Sad)

 

500 dinara kg (oko 60 komada) 

 

Za dostavu mi rekose da bi me izasla oko 300 kinti do Bg-a. To je bilo pre nekih mesec dana pa ne znam da li jos uvek imaju.

Link to comment

Gazza kao nasao nesto sto lici u bloku 70 ali to je na kraju ispalo nesto levo.

 

Mislim da ima nesto u Surcinu i nesto negde kod Zarkova. Gresni Vasilije je jednom uzeo od ovih drugih. Za Surcin ne znam cene a cini mi se da su ovi drugi skuplji od novosadista

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...