Jump to content
IGNORED

Ljuto-slatko-kiseli sosovi


Turnbull

Recommended Posts

ne znam. ja volim. i kad sam mnogo tuzna, od vrlo ljutog sosa mi je momentalno bolje :D

 

izmedju ostalog. mada sam bila mnogo puta pitana, zashto jedem i plachem, ne umem da objasnim. al volem.

Edited by gospa buba
Link to comment

ne znam. ja volim. i kad sam mnogo tuzna, od vrlo ljutog sosa mi je momentalno bolje :D

 

izmedju ostalog. mada sam bila mnogo puta pitana, zashto jedem i plachem, ne umem da objasnim. al volem.

ja umesto pitana citam pijana. ima smisla i tako

Link to comment

Kazi dragicka :)

 

Nadjoh ti Sriracu u Metrou u Krnjaci. Video sam je samo u outlet delu tako da me ne bi cudilo da se ne pojavljuje vise kad rasprodaju to sto imaju.

 

Cijena prava sitnica - 900 dinara flasa (nisam siguran da li je 0.7 ili 1L) Da je 500-600 mozda bih i uzeo jednu flasu pored prepunog frizidera raznih cili sosova al mi ovo bilo mnogo love za potvrdu da je katamaranacha mnogo bolja od srirache.

 

btw opet sam pravio onaj thai od dzinki sa pijace. Na probu mi se ucinilo da paprike nisu ljute ali na kraju sos ispade duplo ljuci od proslog :) Ko god proba samo mi narucuje tegle. Biznis bi mogao da pokrenem.

 

u jebote, ovde to $2-$3

Link to comment

ja umesto pitana citam pijana. ima smisla i tako

ima smisla, samo shto josh nisam bila tolko (puta) pijana. al imam kad ^_^

 

 

edip. :rolf:

Edited by gospa buba
Link to comment

kako vi sto volite ljuto objasnjavate to? volite dobro da se preznojite? rad dobar za pred klabing ili dremka? omogucava da se uziva vise u samom jelu? volite samo one koje zagrevaju glavu ili koje se razbukte u stomaku? koje drze satima ili nestanu kao munja?

 

jedno je sigurno, ima ljudi koji se nisu navikli (jeli nezacinjeno od rodjenja) i kojima je crevna flora osetljiva te mogu tek umereno da probaju i na osnovu opisa da zamisljaju radosti i uzbudjenja....

Dobro pitanje.

 

U ljutom ucestvuje sav covek.

 

Prvo ide anticipacija ljutine, tek poneka uzarena semenka koja poput meteora padne na spremnu ledinu kailkuluma gustatorijusa. Ukusi su kao velovi koji pokrivaju jezgro ciste ljutine, i ako ukusi ne valjaju, ljutina se pretvara u banalnost i razocaranje. Ali, ako se sve pogodi bas onako kako recept zahteva, ako je paprika ona prava, slatka i mirisna, tada se coveku pojavi pred ocima silni demon ljutine, odbaci efemerne velove ukusa koji su svoju svrhu ispunili! 

 

I onda dolazi ono pravo ludilo, signal se strovali u receptore i da komandu - daj endorfin ovamo! Daj taj umirujuci osecaj blazenstva, tu loptu spokoja usreed vatrene stihije, koja komanduje culima - daj jos ljutog, da odrzimo taj fidbek, da ugrejemo naseg coveka, da ga nasmejemo! Da mu kazemo da spere ljutinu pivom, pa onda novi krug i novi zalogaj.

 

I tako, zalogaj po zalogaj, do poslednje mrvice catnija, cilija - nastavlja se taj ples coveka i kneza ljutine, kapsaicina, najboljeg druga na gastronomskom drumu, utesitelja hudih dusa, nosioca vitamina, molekuli njegovi donose bolju probavu, slavimo ga slavom velikom.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

E katamarane posto sam se lenjivac za ovu sezonu kasno setio, gde da smaram oko sadnje papricica ljutih , ovde ili na onoj temi o zacinskom bilju?Cenim da kad zagudi trebalo bi da se lagano pripremam...

Link to comment

Bolje na onoj.

 

Ja za sledecu sezonu planiram da ih posadim krajem januara u plasticne case pa na prolece u dvoriste. 

Edited by katamaran
Link to comment

Hvala puno. Provozacu se biciklom do Kalenica pa cu valjda nesto naci.

 

Te gajim :)

 

Uzeo sam ih na pijaci ali sam prilicno siguran da je to baccio di satana (poljubac djavola)

 

sito-bacio-di-satana-2.jpg

 

tek sam sad skontao da danima jedem ovo. kupio prosle nedelje pola kile na zemunskoj pijaci. samo sto ih ima i zelenih i narandastih, one su manje ljute. veceram po tri puta samo da bi ih jeo. crvene su pakao, bas me odvali kad pojedem celu. 

 

sta mi je najbolje da pravim od njih?

Link to comment

stvarno su tako ljute? ja ubacio jednu ociscenu od semenki u neko jednostavno jelo koje sam pravio, jedva da sam osetio bilo kakvu ljutinu a nije da sam ne znam koliko drugih stvari natrpao (1 cluk, 1 crvena paprika, 1 ta ljuta, 250g dzigerice).

Link to comment

stvarno su tako ljute? ja ubacio jednu ociscenu od semenki u neko jednostavno jelo koje sam pravio, jedva da sam osetio bilo kakvu ljutinu a nije da sam ne znam koliko drugih stvari natrpao (1 cluk, 1 crvena paprika, 1 ta ljuta, 250g dzigerice).

 

ja ih jedem sa paradajzom i sasvim malo sira. pojedem po jednu (celu sa sve semenkama) zelenu, narandzastu i crvenu, tim redom. i na kraju me ta crvena odvali, da. :) posle pola sata obicno ponovim operaciju. 

Edited by nenad
Link to comment

pa to i ja pisem, da je ljutina samo u semenkama.

 

a jel ste provalili da te crvene ima punjene sirom pa onda ukiseljene, u malim teglama? valja li to cemu?

Edited by gazza1
Link to comment

hm, nisam to probao.

 

nego jedno pitanje. kako se cuvaju ljuti sosovi koji nisu kuvani od budjanja i generalno neupotrebljivog stanja. sinoc sam bio u piceriji fabrika (pavlle zna) i dobio sam za zaljucivanje jako dobar sos koji su sami napravili. narokali su papricice u blender, dodali bela luka, pulverizovali to (ne narocito sitno) i nasuli maslinovog ulja. prilicno je gusto ali je ukus fenomenalan a ljutina plemenita, iz vasinog eseja. uradio bi to isto ali ne znam kako to da sacuvam od propadanja. da li ce ulje to da zastiti ili je neizbezno da krene da budja (izvinjam se utamnicenom sehidu).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...