Jump to content
IGNORED

Letovanje planovi i iskustva


halloween

Recommended Posts

ne mozes se zajebati sa Kritom. ja bih isla ponovo, bila sam dva puta.

 

on topic, ja bukirala Karpatos. za pare koje agencije traze za carter let (koji slece na Santorini pa se ceka da svi koji su bukirali aranzmane na Santorniju izadju pa posle sat vremena opet polece za Karpatos), ja nasla kartu preko Atine (sa dva sata cekanja u Atini). pritom ja biram datum kad hocu da idem. malo je frka za smestaj, ali imam nesto rezervisano preko bookinga za svaki slucaj, pa se nadam da cu dobiti bar 10 odgovora od onih stotinu email adresa na koje sam poslala pitanje :)

 

ako je neko odavde bio na Karpatosu, neka bude ljubazan i podeli svoje impresije i sugestije.

Ja nisam bio ali mi koleginica koja se sad vratila kaže da je do jaja i da nije guzva i super je. Ono što je nju iznenadilo ali joj nije smetalo mnogo je jak vetar...
Link to comment

Ja nisam bio ali mi koleginica koja se sad vratila kaže da je do jaja i da nije guzva i super je. Ono što je nju iznenadilo ali joj nije smetalo mnogo je jak vetar...

 

to me je najvise i privuklo - sto nije guzva i sto, po svemu sto se moze procitati, Karpatos i dalje odoleva izazovima turistizacije

Link to comment

to me je najvise i privuklo - sto nije guzva i sto, po svemu sto se moze procitati, Karpatos i dalje odoleva izazovima turistizacije

Da i to...Kaže mi da je tamo kasno i struja stigla...
Link to comment

Pozdrav sa Sitonije i još jednom hvala na savetima.

 

Unapred smo rezervisali neki kamp kod Metamoforsija da imamo da prespavamo prvu noć. Sutradan otišli do Vourvoura i našli lep apartman sa ogromnim dvorištem i silnim zajebancijama u njemu, na 20m od plaže gde smo bili sami, za samo 50 evra. Ostali 6 dana. Juče došli u Sarti, isto našli smeštaj za 50.. Planirali smo da plaćamo 60-70 po danu za nas 4, ali smo našli ono što tražimo za manje love.

 

Iznenadile nas niske ostale cene svuda. Preterali su pojednici da je sve poskupelo. Ne znam da uporedim sa prethodnim cenama ako je bilo promena, ali kad se uporedi sa Bg skroz je sve pristojno.

Link to comment

to me je najvise i privuklo - sto nije guzva i sto, po svemu sto se moze procitati, Karpatos i dalje odoleva izazovima turistizacije

 

i meni je poznanica bila tamo, stara grcko ostrvska kajla sa preko 20 posecenih ostrva, kaze da je ovo jedno od najboljih (a provereno ima dobar ukus)

 

njene slike govore vise od tisucu rijeci - https://www.facebook.com/miroslava.nadazdin.7/media_set?set=a.10206280648729463.1073741834.1663324287&type=3&pnref=story

 

ako je profil zakljucan, posalji joj FR pa ces videti, deluje savrseno

Link to comment
  • 2 weeks later...

Bio neko na Kipru? Wizzair leti iz Bg to Larnake, cena je prihvatljiva. Ne znam mnogo o Ayia Napi pa bi mi znacila neka informacija. 

 

Ako se sleti na aerodrom u Larnaki i krene istocno prolazi se kroz britansku zonu. Kako se tretira taj deo Kipra? Moze li se slobodno prolaziti?

 

Kakva je procedura za prelazak u turski deo (na primer, Famagusta, Temuri Ketsbaia, ole!)

Edited by pacey defender
Link to comment

Bio neko na Kipru? Wizzair leti iz Bg to Larnake, cena je prihvatljiva. Ne znam mnogo o Ayia Napi pa bi mi znacila neka informacija. 

 

Ako se sleti na aerodrom u Larnaki i krene istocno prolazi se kroz britansku zonu. Kako se tretira taj deo Kipra? Moze li se slobodno prolaziti?

 

Kakva je procedura za prelazak u turski deo (na primer, Famagusta, Temuri Ketsbaia, ole!)

 

Ako volis pesak Ayia Napa je ok. Nekad je bilo in mesto za mladju ekipu znaci razvrat 24/7 sada se dosta upristojilo.

 

Jedino razlicito sto ces primetiti u britanskim zonama je saobracajna policija (britanska).

 

Za prelaz u turski deo ti treba pasos. Poslednji put kad sam prelazio nisu nista lupali a ako izraze nameru, trazi im da lupe u papiric, ne u pasos. 

 

Kipar je generalno skup i nema bogzna sta da se vidi, medjutim karte su zaista vrlo jeftine tako da ne znam sta da ti kazem. :)

Link to comment

dajte neki predlog za drugu polovinu septembra

 

turska bi bila iedalna ali ne znam dal' agencije pokrivaju ovaj deo godine

Kako da ne pokrivaju. :D

Imaš par agencija koje rade skoro samo Tursku.

Link to comment

Ako volis pesak Ayia Napa je ok. Nekad je bilo in mesto za mladju ekipu znaci razvrat 24/7 sada se dosta upristojilo.

 

Jedino razlicito sto ces primetiti u britanskim zonama je saobracajna policija (britanska).

 

Za prelaz u turski deo ti treba pasos. Poslednji put kad sam prelazio nisu nista lupali a ako izraze nameru, trazi im da lupe u papiric, ne u pasos. 

 

Kipar je generalno skup i nema bogzna sta da se vidi, medjutim karte su zaista vrlo jeftine tako da ne znam sta da ti kazem. :)

E, hvala. Kupili smo karte, sada jurimo smeštaj. Kaži mi, da li si bio u prilici da vidiš istočnu obalu ostrva (Protaras)? Da li ima smisla tu tražiti smeštaj ako je mirnije ili jeftinije? Ima li čega lepog na zapadnoj strani ostrva (Paphos)? Vredi li se tamo stacionirati? 

 

Kapiram da je bezveze biti smešten u Limasolu ili Larnaki pa odatle svaki dan ići na plažu?!

 

Imamo ukupno 11 noći koje treba organizovati. Poslednje će biti u Larnaki zbog jutarnjeg leta. Ovo ostalo je sve fleksibilno, što znači da dolazi u obzir i opcija odsedanja na tri lokacije. 

Edited by pacey defender
Link to comment

E, hvala. Kupili smo karte, sada jurimo smeštaj. Kaži mi, da li si bio u prilici da vidiš istočnu obalu ostrva (Protaras)? Da li ima smisla tu tražiti smeštaj ako je mirnije ili jeftinije? Ima li čega lepog na zapadnoj strani ostrva (Paphos)? Vredi li se tamo stacionirati? 

 

Kapiram da je bezveze biti smešten u Limasolu ili Larnaki pa odatle svaki dan ići na plažu?!

 

Imamo ukupno 11 noći koje treba organizovati. Poslednje će biti u Larnaki zbog jutarnjeg leta. Ovo ostalo je sve fleksibilno, što znači da dolazi u obzir i opcija odsedanja na tri lokacije. 

Uhhhh tek sad  video...kolega mi se upravo vratio, doduse on je bio kod sestre koja zivi tamo...

Malo sto smo popricali kaze da nije bas jeftino, da su i u samsiski cene jake...

Ima dosta engleza i rusa...

Dosta prelepih plaza gde je pesak beo ko sneg...

Link to comment

E, hvala. Kupili smo karte, sada jurimo smeštaj. Kaži mi, da li si bio u prilici da vidiš istočnu obalu ostrva (Protaras)? Da li ima smisla tu tražiti smeštaj ako je mirnije ili jeftinije?

 

Protaras je desetak kilometara od Ayia Nape. Pesak je slican s tim sto se Ayia Napa sastoji od niza uvala dok je u Protarasu sve to jedna velika plaza.

Domoroci preferiraju Protaras i tamo se avgustom tradicionalno preseli nikozijski krem. Davnih dana meni to delovalo kao jedna velika sindikalna seljana dok je Napa bila Vegas, sad s istorijske distance mogu da priznam da je more za nijansu lepse u Protarasu i pesak krupniji i belji. 

U Protarasu mozes da se zabodes bilo gde, u Ayi Napi gledaj da budes s pocetka (Nissi Beach) ili kraja (Grecian Bay/Sands), u sredini je marina i bezvezni deo obale a ima da se hoda.

 

Na kraju, u Protarasu je nekad bilo dosta mirnije nego u Napi, sad iskreno ne znam, ali je uvek bilo skuplje, narocito u avgustu.

 

Od zanimljivosti na tom potezu, Cape Greco je redak primer kamenjara uz obalu (narocito kod crkvice Agioi Anargyroi) a bonus je pogled na britansku bazu / ECHELON stanicu.

 

Od Ayia Nape prema Xylofagou postoji rukavac / prirodna lucica za ribarske brodice. Riblji restoran nije nista posebno (kao uostalom bilo koji na Kipru) ali moze da prodje zbog ambijenta.

 

 

Kapiram da je bezveze biti smešten u Limasolu ili Larnaki pa odatle svaki dan ići na plažu?!

 

 

Potez od Dhekelie do Larnake je meni licno krsh tipa Jersey/Pancevo na moru znaci red elektrana red rafinerija / skladista / industrije pa red hotela i bungalova. Medjutim ocigledno ima ko i to voli jer je kraj solidno popunjen turistima. Misterija.

 

Sama Larnaka je nista posebno, moze za jedno popodne da se prodje centrom uz obalu, malo stari grad, malo Mackenzie Beach za kombo plaza/klopa/gledanje aviona kako slecu/uzlecu. Odatle dalje putem pored starog aerodroma se prolazi preko slanog jezera. Tu moze da se svrati do Hala Sultan Tekke, dzamije na obali jezera koja je jedno mesto sa posebnom atmosferom. Jos je lepse s proleca i zorom, kad je jezero puno flamingosa koji spavaju u izmaglici; u ovo doba godine pogled je na ispucalo dno jezera i automobilske gume.

 

Potez od Larnake pa skoro do Limassola je crna rupa i preporucujem ga samo ako se ima bas bas puno vremena. Krsh obala, krsh priroda.

 

Highlights na ovom potezu:

 

Camel Park u Mazotosu. Ovo moze eventualno deci da bude zanimljivo....

 

Riblji restorani u Zygiju. (Captain's Cabin najizvikaniji, pa redom). Ovde domoroci dolaze na ribu, znaci tu je as good as it gets.

 

Governor's Beach. Tu moze da se vidi da se nije samo u bivsoj drzavi na najlepsem mestu gradila elektrana/cementara i kasarna pride. U toj vojnoj bazi je ekplodirala municija 2011 i skenjala najvecu elektranu na ostrvu.

Vredi sici bas na sam Governor's Beach i baciti pogled / okupati se, sto se tice klope licno mi je bolja opcija hotel/restoran na  Andreas & Melani Beach (istog imena) parsto metara dalje prema Limassolu.

 

Limassol, sto se tice smestaja je po meni mnogo bolja opcija od Larnake, em je mnogo veci grad sa vise sadrzaja, em je obala koliko toliko bolja. Pride, Limassol je razvucen uz obalu na nekih 20ak kilometara tako da je vrlo lako naci smestaj blizu mora. A ima i nesto gradskog saobraca tako da je moguce proci i bez rentakara (sto je u drugim mestima jako tesko ako se planira bilo sta vise od rutine soba-plaza).

 

U samom Limassolu, potez Le Meridien - Amathus relativan krsh od plaze, solidni hoteli. Dobar kombo pab/sushi restoran Chesters/Zen prekoputa hotela Hawaii Grand.

 

Zatim Amathus -Dasoudi solidni hoteli, solidne plaze. Highlight lokacije Guaba Beach Bar (za mlade i koji se tako osecaju) te High Chaparral riblji restoran.

 

Dasoudi narodna plaza i malo hladovine uz more + odlicno igraliste za decu. Od Dasoudija pa do stare luke plaza je gola i ne nesto posebno dobra. Oko stare luke je staari centar, radnje za turiste, kafici & restorani a tu je i Limassol Marina, spektakularni promasaj u zelji da se imitira Dubai.

Molos je jako lepo uredjen park pored mora u tom delu.

 

Nadalje ide industrijska zona, luka, pa onda Lady's Mile plaza koja se meni ne svidja ali je dosta popularna, zatim slano jezero koje je u ovo doba godine suvo (automobilske gume itd).

 

Dalje ka zapadu ide

 

Kolossi mesto gde se Richard ozenio a vitezovi mu usavrsavali vestine pravljenja komandarije (fortified wine, nesto kao porto). Solidno ocuvana tvrdjava i ruinirane okolne gradjevine,

 

Kourion, rimsko naselje napusteno nakon serije zemljotresa + najbolja plaza na ostrvu ako se vole talasi, surf, sailing, paragliding i sve ostalo sto radi na vetar.

 

Pissouri, uvala sa koliko toliko pristojnom plazom i najluksuznijim hotelom otvorenim za javnost (Columbia Resort).

 

Petra Tou Romiu iliti Aphrodite's Rock to je ona stena sto uglavnom ilustruje letovanje na Kipru. Prljava plaza (a usled gomile maramica/krpa vezanih u cvor za oskudno granje), izuzetno ladna voda, jake struje, los i skup restoran. Vredi videti i teraj dalje.

 

Aphrodite Hills hotel, golf tereni i luksuzno naselje vredi videti samo zbog toga sto je apsolutno sve vestacko i nakalemljeno na krsh i golet. Omiljeno mesto za svadbena veselja imucnijih (i onih koji bi da lice) domorodaca.

 

U Kukliji je Sanctuary of Aphrodite, meni zanimljiv muzej paleo/neolitske tematike. Random fact: Na Kipar se dolazilo iz okolnih zemalja (danasnje Turske, Sirije, Palestine) na tradicionalne godisnje orgije gde se nadrogiravalo i seksalo pa kud koji mili moji.

 

 

 

Ima li čega lepog na zapadnoj strani ostrva (Paphos)? Vredi li se tamo stacionirati? 

 

Paphos je meni najlepsi grad od velike trojke, sa najvise zelenila, koliko toliko 'pravom' rivom i jedinom meni poznatom izbetoniranom plazom (par desetina metara al ipak). U Paphosu je pesak takodje zuckast/beo kao u Napi/Protarasu za razliku od ostatka ostrva gde je to manje ili vise taman mulj. Da li je to dovoljno za stacioniranje, ne znam, verovatno ne ako se ne planira obilazak okolnih mesta.

 

Dalje na zapad

 

Coral Bay je mesto s visokom koncentracijom hotela i relativno meh plazama.

 

U Peyii se nalazi relativno velik i zanimljiv zooloski vrt. Ako ne kubure s vodom kao poslednji put kad sam tamo bio, solidno je cisto.

 

Dalje na zapad je divlja obala i zasticene zone

 

Lara Beach je mesto do kog je pametno ici terencem a inace plaza na kojoj se legu morske kornjace.

 

Akamas je krajnji severozapsdni spic ostrva i nacionalni park. Ovde je more prelepo i uglavnom nepristupacno osim ako se ne dodje brodom/peske. U Latsiju se moze ukrcati na brod pa na polu/celodnevni izlet do Fontana Amoroza plaze. (protip: izabrati brod koji od opreme ima rostilj/raznjeve. Jako je bedan osecaj jesti lubenicu i mirisati pecenje)

 

Aphrodite Baths. Ovde doci na plazu i kafu u restoranu nad plazom, posetu samim 'Baths' slobodno preskociti.

 

Na potezu od Latsija do Aphrodite Baths je hotel Anassa zatvorenog tipa koji je navodno naj naj mesto medjutim ko sto rekoh, zatvorenog tipa.

 

Dalje severnom obalom sad na istok je Polis Chrysochous, nista posebno moze da se obidje centar za pola sata i to je to. 

 

Ovde je obala sljunkovita sa manje ili vise krupnim sljunkom, pad obale je strmiji, struje i vetar jaci i nije narocito prijatno.

 

Takodje ovde nema hotela i ostalih simptoma mas turizma pa ko voli Mediteran kakav je nekad bio to je to.

 

Sledece mesto od interesa je Pomos.

 

Pred sam ulazak u Pomos je Paradise Beach, plaza od bazaltnog zelenog sljunka. Sve gore navedeno vazi ali da je lepo lepo je.

 

Na samom vrhu Pomosa u ribarskoj luci nije los restoran a i plaza moze da prodje. Dalje na istok je turska enklava Kokkina sto ce reci da put zavija u planine da bi se spustio neposredno pred Kato Pyrgos gde je opet granica. Pomos je prakticno poslednje mesto od interesa na ovom putu obalom.

 

 

To je to sto se tice obale, sto se tice unutrasnosti i tu ima kojesta ali ne znam koliko je od interesa.

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...