Jump to content
IGNORED

Letovanje planovi i iskustva


halloween

Recommended Posts

Kako funkcionise medjugradski prevoz? Nasao sam po nekim sajtovima da ima redovnih linija po grckom delu na svakih sat - dva. Koliko je to pouzdano i kako to funkcionise na turskoj strani?

Link to comment

Jel ima smisla ici na Kipar u decembru? Kakvo je vreme? Ostalo mi je nedelju dana odmora da ispucam do kraja godine, a wizz ima neke badava karte. Nije mi prioritet more, ali bi bio odlican bonus ako moze i da se koji put skoci u vodu. Vise bih bazao po ostrvu.

 

I apel moderaciji da postove o Kipru sa ove teme splituje na poseban topić da ne ostanu zatrpani. Jedva sam nasao gde se letos pisalo o Kipru.

 

Ima se svasta videti a boga mi i pojesti. Kontam da su cene kud i kamo jeftinije nego li leti a ni tada nije bio neko dranje po usima. Nazalost cisto sumnjam da ces moci da se okupas ali ako te usere mozda uspes da vidis flamingose na slanom jezeru. 

Link to comment

Kako funkcionise medjugradski prevoz? Nasao sam po nekim sajtovima da ima redovnih linija po grckom delu na svakih sat - dva. Koliko je to pouzdano i kako to funkcionise na turskoj strani?

Obrati pažnju - kada sletiš na Larnaka aerodrom, ne treba da ideš na peron u nivou dolaznog terminala, već da se popneš nivo iznad jer se tu nalazi stajalište za Larnaku. Neki su se zajebali i lutali pola sata dok nisu skontali. Kažem za druga.  :fantom: Pitaj na pultu da ti kažu kako da dođeš do stanice Finikoudes - ima nekoliko linija. Finikoudes je šetalište u Larnaki, odmah uz plažu. Vožnja bi trebalo da košta 1.5€.Tu ćeš izaći iz autobusa i 5 metara dalje videti pano sa informacijama o redu vožnje do drugih gradova.

 

Moja iskustva kažu da međugradski prevoz dobro funkcioniše. Cena u jednom smeru je (bila) 4€ za nekoliko međugradskih linija koje sam koristio (Larnaka - Aja Napa; Larnaka - Nikozija; Larnaka - Limasol). Bilo je određenih nepodudaranja između informacija dostupnih na sajtu i realnog stanja stvari. Ali informacija koju zatekneš na panou na stanici je aktuelna i relevantna. Ako se dobro sećam, međugradski autobusi su išli na svakih 90 minuta. Moguće je da drugačiji režim važi van letnje sezone. U svakom slučaju, možeš da očekuješ vrlo mirnu i udobnu vožnju sa pouzdanim rasporedom. Solidne su šanse da uhvatiš wi-fi. 

 

Mana - informacije su u autobusu dostupne na grčkom ili nisu dostupne uopšte, te sve zavisi od toga kako vozač govori engleski. Većina vlada osnovnim terminima te se možeš uzdati da će ti ukazati na stanicu koja ti treba, ali je uvek dobro pitati tri puta makar i zvučalo potcenjivački prema vozaču.

 

Sve što gore stoji važi za "grčki" deo Kipra. U turski smo prešli peške. Dolaziš u Nikoziju, izlaziš na centralnoj autobuskoj stanici (pitaj gde je). Granica ka severnom delu se nalazi u ulici Ledras (mislim da je čitaju Lidras). Početak te ulice je na 2minuta od stanice a kroz tu kiparsku varijantu Knez Mihailove imaš otprilike 10 minuta laganog hoda pre nego što dođeš do graničnog prelaza.

 

Ne bi trebalo da ti bilo šta lupe u pasoš. Obavezno razgledaj bočne učice i barikade u preprečenim ulicama. Možeš to ostaviti i za povratak, ali odvoji pola sata da sagledaš granicu sa obe strane, i zapadno i istočno od Ledras koridora. Meni je to glavni utisak sa Kipra.

 

Elem, kada pređeš granicu imaš opciju da nastaviš dalje na sever. Ako želiš da krstariš dalje ostrvom, bolje je da se dalje raspitaš jer ne znam šta sve postoji. Ipak, na google maps ćeš uočiti da postoji nešto što se zove Lefkosa bus terminal. Prema mom iskustvu, nema potrebe da ideš čak do tamo ako želiš da odeš u Kireniju (Girne) - dovoljno je da od granice kreneš severno do spomenika Ataturku. Spomenik se nalazi na severnom izlazu iz kapije nekada jedinstvenog grada. Orijentiši se prema lokaciji Kyrenia Gate, odnosno Girne Kapisi. 

 

Odatke postoji međugradski.... khm.... ko to tamo peva kombi koji će te bezbedno prevesti u Girne. Cena je (bila) 5 lira, a postoji varijanta i da platiš 2€ što je nepovoljan kurs ali ti verovatno ne pravi razliku na takvom iznosu. Savetujem konverziju u lokalnu valutu čim zakoračiš u severni deo. Menjačnica ima na svakom koraku i čini mi se da posluju pošteno.

 

Kondukter je dobro govorio engleski i informisao nas je o redu vožnje za povratak, ali pokušaj da pronađeš i drugu potvrdu. Imaj u vidu da ti treba neko vreme za povratak u severni deo Nikozije, da treba da prođeš granicu, malo da razgledaš. To sve ume da uzme dosta vremena i postaje bitno ako si smešten drugde, a ne u južnom delu Nikozije. Mi smo bili smešteni u Larnaki i morali smo biti obazrivi te smo tempirali da uhvatimo autobus Nikozija - Larnaka u 18h što je bio pretposlednji bus u toku dana.

 

Ne znam kako izgleda prevoz do Famaguste iz severnog dela Nikozije - verovatno je sličan princip kao i za Girne.

 

Dobar je Kipar, stvarno mi je boravak tamo bio vredno iskustvo. Istini za volju, pojačan je odličnim plažama u Aja Napa i Protaras regionu koje verovatno nema smisla posećivati u decembru. U tom smislu možda bi vredelo vreme provesti unutar kopna, istražujući zabačene delove ali ne znam koliko je to izvodljivo bez automobila.

Edited by pacey defender
Link to comment

Par dodatnih napomena:

 

* razlika u cenama sezona/van sezone mozda postoji sto se tice smestaja; restorani i sve ostalo kosta isto.

* za vikend je duvao gadan vetar i mada je temperature isla preko 25 nije bilo nimalo prijatno.

* sto se kupanja tice za ovih 15 godina najkasnije sam se kupao pocetkom novembra, najranije krajem februara. Teoretski moze uvek, prakticno jedini koje vidjam da to rade su neki matori severnjaci fizionomije pola covek pola foka.

* suncanje na plazi moze uvek (pod uslovom da ima sunca)

 

Uzevsi sve to u obzir, Kipar je po meni najlepsi zimi, ali tamo od polovine januara i u februaru, kad zazeleni i stignu kojekakvi citrusi. Za setanje (i mezetluk) po planinama, punjenje baterija svezim vazduhom i vedrim danima. Mnogo je veca razlika (klimatski) izmedju Kipra i recimo Beograda zimi nego leti.

 

Znaci bicikla, setanje, razgledanje ovo malo kulti sadrzaja bez osecaja da se gubi vreme neodlaskom na plazu, gustiranje po tavernama, fjaka na praznjikavim rivama, mingling sa penzosima iz vascele evrope dok se suncaju matore kosti.

Link to comment
  • 1 month later...

smislila sam gde ću i šta ću na leto - biciklom (i pomalo vozom) po nemačkoj i okolini. 

najverovatnije ćemo krenuti uz dunav od budimpešte, pa kanalom do majne pa uz majnu do rajne i onda rajnom do holandije i severnog mora.

to je neki okviran plan, detalji će se menjati do jula a najverovatnije i u toku samog puta.

jedva čekam. 

ako neko ima neki zanimljiv predlog gde ići i šta videti, neka ga (priti pliz) podeli. 

Edited by belch
Link to comment

ma nije to ništa teško ni previše zahtevno, a bogami ni toliko skupo. nemačka je dosta ravna a bici infrastruktura i kultura u saobraćaju (po pričama) bi trebalo da su na zavidnom nivou. 

Link to comment

Bravo, bice ti to fenomenalno iskustvo :) Ja sam neko ko voli da planirakad putuje, kako bih sve iskoristio sto bolje. A glavni razlog za to je malo vremena, pa sam prinudjen da ga maksimalno racionalno koristim. Ali u ovoj situaciji kad imas mesec do dva na raspolaganju, mislim da ti je plan koji imas sasvim dovoljan, a da onda u skladu sa desavanjima na putu odlucujes kako i sta ces dalje :D Infrastrukture i ostalog se ne plasi. Samo se dobro opremi neophodnim i pici. Glupo je reci da ti zavidim, al moram bar malo :)

Link to comment

belch, idi na ostrvo hidennsee na baltickom moru. malo je podalje, ali se isplati. moja najlepsa biciklisticka tura ever, na ostrvu su zabranjena motorna vozila.

mozes i na ruegen btw ili na usedom. od berlina je 4 sata vozom (RB - regional bahn), pa pola sata-sat trajektom

Link to comment

ne sporim da lepo izgleda. podseća me malo na kejp kod.

ali ne tražim baš more. jer - how can one love the moon after having seen the sun? :D

pomirila sam se s tim da ništa lepše od hrvatske obale neću videti, stoga to ni ne tražim :)

ostaviću taj deo kad budem išla za berlin :)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...