Jump to content
IGNORED

Letovanje planovi i iskustva


halloween

Recommended Posts

a jel neko bio na alonisosu?

Mozes onda i na grcki Goli otok, tu ti je odmah, Agios Efstratios, ima dobre veze, turista ni za lek, plaze savrsene, 1 mesto, mozda par stotina stanovnika ukupno...

Ko god da dodje tamo je glavni, svi ga tetose...

Link to comment

haha znam to, citao sam ispovest nekih sveda koji su obisli lemnos i ag.estratios i postali miljenici svih...

Za Svedjane ne znam, ja sam prolazio savrseno, mogu da potvrdim iz prve ruke  -_-

Ima na Limnosu mesto, selo, Kaspakas se zove, nista okruglo ne moze da se zadrzi na kaldrmisanom trgu/ulici koliko je strmo i ima negde pocetkom avgusta neka seoska slava, taj rad.

Sve po grcki, starice u crnom, kao gavrani, cuce na stepenicama, zajednicka trpeza na trgu, za celo selo, djakonije donose svi od kuce da se jede zajedno, uvreda ako si zalutao pa odbijes da sednes...

 

 

Edit: auto mi tu ostao 2 dana, dok sam povrattio snagu i preslisao se svih nacina/manevara na koje mogu da ga izvezem iz sela.

Edited by namenski
Link to comment

pa tu sam ispod tog kaspakasa nasao smestaj, agios ioannos - a kako bi se inace zvalo

 

e koliko je brdovit lemnos, cini mi se da nije mnogo po slikama. pitam jer nosimo bicikle pa da odmah vidim da li cu da zaginem kao na paxosu i itaki ili je ravnije.

Link to comment

pa tu sam ispod tog kaspakasa nasao smestaj, agios ioannos - a kako bi se inace zvalo

 

e koliko je brdovit lemnos, cini mi se da nije mnogo po slikama. pitam jer nosimo bicikle pa da odmah vidim da li cu da zaginem kao na paxosu i itaki ili je ravnije.

:lol:

Najjaca uzbrdica/nizbrdica za koju znam je upravo silazak iz Kaspakasa u Agios Joanis i obrnuto; od Kaspakasa do Mirine, glavnog mesta se tih 6-7 km predje ocas posla biciklom, obalskim putem.

Nisam biciklista. ali kad razmislim, Lemnos je sigurno jedno od najbiciklistickijih ostrva u Grckoj: osim (jugo)zapadne obale, od Mirine prema Kondiasu, koja je nesto brdovitija, umereno, sve ostalo je skoro pa ravnica.

Imas cak i pravo pravcato slano jezero, vecim delom godine isuseno, za brzinske rekorde, ima ga dobrih 5 km u duzinu, pravo, k'o uvezeno iz Amerike.

Agios Ioanis je OK, mozda mu je jedina 'mana' sto je nekako najturistickije, ali kad se radi o Limnosu ovo treba shvatiti uslovno: svojevremeno sam brojao iz duga vremena i u sred sezone je na savrsenoj plazi dugoj mozda i citava 2 km bilo slovima i brojem 29 ljudi, 1 kafic i 2 sezonska restorana u kojima si mogao da se dogovaras i ugovaras po potrebi/zelji/mogucnostima.

Vredi se zaputiti ka Skandaliju, Plaki, to je vec ka Turskoj, od znamenitosti imas odlicno ocuvana i odrzavana Komonvelt vojna groblja sa uredno odvojenim ANZAC-ima, Indusima, Muslimanima, obaska poprilicno belih Rusa, a zaliv Mudros (sa svojevremeno odlicnom hranom) vredan je uknjizavanja tek da covek vidi kako izgleda jedno od najboljih sidrista na Mediteranu, ako ne i najbolje.

Sirevi, par vrsta, spadaju u najbolje koje sam u Grckoj jeo, ako se ne racuna mala privatna proizvodnja u severnoj Grckoj i Epiru do koje se dolazi privatnim vezama, pa cak i njima izuzetno retko.

Vina su im na glasu, OK su ko voli grcku robu, obavezno obidji vinariju/podrum u Mirini, na drugoj strani zaliva je, vidi se iz grada/luke, moze se pesice ocas posla.

Kurce se i sa medom, alva i rahatlokum su im savrseni, ostalo je i nesto privatnih, malih manufaktura, vredi ih potraziti.

Ribe koliko hoces, fukcionise po principu dogovora, preporucujem gavros ili tako nekako, oni ga meze, neka vrsta nasih girica, samo znacajno vece i posebno spremane: pojede ih se i popije puna kofa, ali nema sile da ti ih posluze posle najdalje 13.00 pa i to ako te znaju, princip je u pitanju valjda.

Mene je na Limnosu svojevremeno kupilo to sto je ispao jedino mesto severno od linije Volos - Tasos na kome nisam cuo ni jednu jedinu rec srpskog nam jezika; zadnjih godina dojam kvare braca Bugari kojima se valjda zgodno namestilo ali nista strasno jer kad se o turistima radi Limnos je krajnje uslovna pojava.

Inace, iz Agios Joanisa imas mozda najbolji - pravoslavlje i pratece pojave na stranu - pogled na Atos, mislim na sam vrh poluostrva sa najvisim vrhom, a vredi produziti obalom dalje, nema puta, prestaje u Kaspakasu/Agios Joanisu osim  ako poslednjih par godina nisu nesto radili u sta sumnjam: savrsene divlje plaze, pescane dine i ostalo, ali oprez autom, zajebano je i za ozbiljnog terenca, zbog peska naravno.

Nista strasno, ali nema sale ako zapadnes, a kilometrima okolo nema zive duse da pomogne.

Link to comment

Inace, iz Agios Joanisa imas mozda najbolji - pravoslavlje i pratece pojave na stranu - pogled na Atos, mislim na sam vrh poluostrva sa najvisim vrhom, a vredi produziti obalom dalje, nema puta, prestaje u Kaspakasu/Agios Joanisu osim  ako poslednjih par godina nisu nesto radili u sta sumnjam: savrsene divlje plaze, pescane dine i ostalo, ali oprez autom, zajebano je i za ozbiljnog terenca, zbog peska naravno.

Nista strasno, ali nema sale ako zapadnes, a kilometrima okolo nema zive duse da pomogne.

Bolji je pogled iz Sartija -_- .

Link to comment

Gledam agencijske ponude, i osim standardnih aerodromskih taksi koje nisu uračunate u cenu kod svih piše i nešto što se zove troškovi organizovanja putovanja i košta 15€ po osobi. Ne sećam se da sam ranije viđao tu stavku, bili su troškovi viziranja dok su nam tražili vize... To je nešto novo ili sam Koštunica™?

Link to comment

Po mom iskustvu to sluzi kao nadnica za vodica. Da mu ne bi isplacivali unapred i/ili da ne bi potrosio taj neki deo od 10-50e se daje njemu pri polasku.

Link to comment

Bolji je pogled iz Sartija -_- .

:D

Gresis sinko, gresis, iz Sartija je pogled preko zaliva, sa Limnosa preko debelog mora, nije to isto  :fantom:

Inace, kad pomenu Sarti, podseti me na jedno mesto na Peloponezu slicno po polozaju, ono srednji prst, zapadna obala, taj rad, odatle su inace najbolje veze za Kiteru, jos jedno cini mi se po malo zapostavljeno grcko ostrvo.

Zabasao sam tamo na par dana, ne znam ni sam kako, kraj avgusta, kad se - samo u par dana - pojavljuje, lovi i jede neka riba, skusa li je, pastrmka li je, nemam pojma, ima je i do pola metra i dobra u 3 lepe...

Link to comment

Gledam agencijske ponude, i osim standardnih aerodromskih taksi koje nisu uračunate u cenu kod svih piše i nešto što se zove troškovi organizovanja putovanja i košta 15€ po osobi. Ne sećam se da sam ranije viđao tu stavku, bili su troškovi viziranja dok su nam tražili vize... To je nešto novo ili sam Koštunica™?

I sada imaju fazon da ubace "transfer od aerodroma" 15€, a kod nekih je "troškovi rezervacije" 3000 din.

Uglavnom, kao vidiš ok cenu i onda krene 3000 din + npr avion + 15€ + takse + YQ...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...