Jump to content
IGNORED

lchf


ivy

Recommended Posts

bliži sam opciji da je rešenje u promociji umerenog i uravnoteženog a ne još jednog loženja.....

 

pazi, u vecini razvijenih zemalja, a bogami sve vise i u ovima u razvoju, vise od polovine odraslog stanovnistva ima povisenu tezinu ili je gojazno. zar zaista mislis da je problem u tome sto njima nije do sad palo na pamet da treba da budu umereni, i ako ispromovisemo umerenu ishranu, pa im se lepo objasni, sve ce biti u redu, postace umereni.

 

kao sto rekoh, umerenost je najteza dijeta koju mozes da izmislis, zato sto zahteva constant willpower, svaki put kada pomislis da stavis nesto u usta. a takav napor ljudi uglavnom nisu u stanju da podnesu. pa ti koji stalno pises o tome kako si se prezderavao bi ocekivala da to shvatas :)

Link to comment

pazi, u vecini razvijenih zemalja, a bogami sve vise i u ovima u razvoju, vise od polovine odraslog stanovnistva ima povisenu tezinu ili je gojazno. zar zaista mislis da je problem u tome sto njima nije do sad palo na pamet da treba da budu umereni, i ako ispromovisemo umerenu ishranu, pa im se lepo objasni, sve ce biti u redu, postace umereni.

 

kao sto rekoh, umerenost je najteza dijeta koju mozes da izmislis, zato sto zahteva constant willpower, svaki put kada pomislis da stavis nesto u usta. a takav napor ljudi uglavnom nisu u stanju da podnesu. pa ti koji stalno pises o tome kako si se prezderavao bi ocekivala da to shvatas :)

 

 

promovise se umerenost samo iz pogresne grupe namirnica a ova druga se demonizuje..pa vec 30god imamo preporuke umerene nemasne ishrane,vezbanje,fitnesi,intake/outtake odnose pa to,kao sto vidimo,ne radi zato sto su ljudi prosto i jednostavno na 1200-1300(ili koliko vec)kal iz ugljenih-hidrata gladni i to ne funcionise...a da ne pricamo o tome uh da stvarju zavisnost pa se tesko zaustaviti...

 

a da se promovise umerenost ali da su sve grupe namirnica zastupljene i da nijedna nije demonizovana,dakle raznovrstnost kao takva,sa akcentom na povrce :P, e to bi vec bila drugacija stvar i ovu pricu ovde ne bi ni vodili...

Edited by ivy
Link to comment

Sa mog omiljenog LC bloga, pisan od strane medicinske sestre koja je nekih 10+ godina na lc. 
 

Why people reject ketogenic diets, even when they work.

 

 

 

I have 7 Sisters-In-Law - I have 3 brothers, my husband has 3 sisters and a brother. 

They come in a variety of body sizes, attitudes, and health issues, ranging from extremely thin and unable to gain weight no matter what (splits a McNugget happy meal with her daughter and they can't finish it - legit), but with a host of health issues ranging from thyroid to numerous food intolerances, to very obese in a pear shaped way (almost thin on top). It's very interesting to watch them all and see how they eat, their attitudes to food and dieting, etc etc. I feel like an anthropologist observing another species, sometimes.

So, my really obese SIL has a PHD in psychology and is a really important psychologist in my country who's been interviewed for news shows, helps determine public policies, etc.


She led a lonely life until she met my brother, because of her weight and poor body image. She had pretty much given up on love and having a family.


When I lost 30 lbs on low-carb 5 years ago thanks to Gary Taubes - but more importantly for me, I lost the guilt and shame associated with being overweight and came to see it strictly as a biological disorder which needs a therapeutic intervention, we discussed my weight loss and GT's book and theories, and she was simply not interested, because she can not see how all of her pasta eating, bread baking, etc could possibly contribute to her weight. She's of Italian heritage and giving up pasta is literally not an option - it is how she expresses love and welcome and friendship.

I didn't know her very well at that time, but one thing I was shocked at was her complete and utter lack of curiousity. I thought, great, a PHD, a psychologist - we'd have so much to talk about, she'd read a ton of great books and be interested in everything and I can learn so much from her.

What a major eye-opener for me. She rarely reads unless she has to review something for work, and then she's not happy about it. She has no intellectual curiousity at all - she never tries to figure anything out on her own, she never researches or looks into anything, etc. etc. Our conversations go nowhere. 

Anyway, I look at her, and she's nice and friendly and smart and a good wife and mom, but if most doctors/psychologists are like her - egads, no wonder nothing changes! She could do so much good in this world, because of her history of obesity combined with her position in life, but she won't. She simply won't give any other hypothesis any consideration. It's such a wasted opportunity, for her personally and for advancement of understanding of this disorder

 

 

Indoctrination is so powerful today.

 

My step daughter and mother return from doctor, step daughter recently diaganosed with a serious, and metabolically related disease. On top of that she has severe GERD.

Gee, what ways of eating do we know that would help all of that?


The advice on GERD was avoid acid food like a tomato. No clue at all about resistant starch.


Do not even want to go into the advice on the rest.

When the only guy at the table who has lost 120+ pounds (me) mentions he thinks the doctor is wrong the hackels rise.

Everyone is used to my eating tonnes of beef fat and scoring the best cholesterol numbers on earth, but man I encountered a whole new level of denial when I dared go against the medical advice given to my own dear lady, the mother of a sick child. 

I have always heard women are terrified to go against doctor advice in regards to their kids, no matter how crappy that advice is, and now I have seen it first hand.

Keep in mind this is someone who lives with me, who sees me lose weight when I drink pure 40% cream, and score perfect labs.

A prominent author and PHD is mentioning me in his third book on gut health as a source of "authentic advice" at my own blog but my own family was ready to take my head clean off when I said those dreaded words "Your doctor is wrong"

Edited by miki.bg
Link to comment

pazi, u vecini razvijenih zemalja, a bogami sve vise i u ovima u razvoju, vise od polovine odraslog stanovnistva ima povisenu tezinu ili je gojazno. zar zaista mislis da je problem u tome sto njima nije do sad palo na pamet da treba da budu umereni, i ako ispromovisemo umerenu ishranu, pa im se lepo objasni, sve ce biti u redu, postace umereni.

 

kao sto rekoh, umerenost je najteza dijeta koju mozes da izmislis, zato sto zahteva constant willpower, svaki put kada pomislis da stavis nesto u usta. a takav napor ljudi uglavnom nisu u stanju da podnesu. pa ti koji stalno pises o tome kako si se prezderavao bi ocekivala da to shvatas :)

u tome i jeste kvaka, jer i ovo sto se ovde propagira moze da funkcionise samo ako je covek umeren. ako neko nije u stanju da se suzdrzava od prekomernog jedenja svega, nece biti u stanju da se suzdrazava prekomernog jedenja masti, tako da taj argument pada u vodu. ako je neko u stanju da se kompletno odrekne secera i generalno ugljenih hidrata, onda bi trebalo da bude u stanju i da se hrani umereno. ali nije tako i zato je bitan taj propovednicki stav "radi ovo i bice sve u redu", koji nazalost deluje samo dok postoji vera, a vera ume i da se pokoleba. i onda se vracamo na pocetak - umerenost i trajno menjanje navika je ipak jedino resenje. pritom umerenost ne podrazumeva to sto navodis.

Link to comment

u tome i jeste kvaka, jer i ovo sto se ovde propagira moze da funkcionise samo ako je covek umeren. ako neko nije u stanju da se suzdrzava od prekomernog jedenja svega, nece biti u stanju da se suzdrazava prekomernog jedenja masti, tako da taj argument pada u vodu. ako je neko u stanju da se kompletno odrekne secera i generalno ugljenih hidrata, onda bi trebalo da bude u stanju i da se hrani umereno. ali nije tako i zato je bitan taj propovednicki stav "radi ovo i bice sve u redu", koji nazalost deluje samo dok postoji vera, a vera ume i da se pokoleba. i onda se vracamo na pocetak - umerenost i trajno menjanje navika je ipak jedino resenje. pritom umerenost ne podrazumeva to sto navodis.

 

pa ne bih se slozila da taj argument pada u vodu, posto ti nisi ni procitao (ili razumeo argument), a ja sam ga vec vise puta obrazlozila, ne mogu da ponavljam (jedan hint: i ja svo vreme govorim o trajnom menjanju navika)

 

sta sam ja navela da umerenost podrazumeva, a sta ti podrazumeva? ne znam gde se tu razlikujemo, ali za mene umerenost podrazumeva da ne jedes toliko da imas povisenu tezinu, najcesce, a moze da znaci i da ne jedes toliko da ti bude muka, da imas stomacne probleme ili da se sam sebi sebi smucis kada pomislis sta si pojeo, cak iako nemas povisenu tezinu. svako za sebe otprilike zna kada je neumeren, i kod koje hrane je neumeren. ako si neumeren u jedenju masti i mesa, HFLC def nije za tebe. ja sam recimo (bila nekad zastoko) neumerena* (iako nikad nisam imala povisenu tezinu) u jedenju testa i secera, a sa neumerenoscu u jedenju masti i proteina uopste nemam problema (kao ni voca i povrca).

 

* mislim, jedini razlog zasto sada nisam neumerena je sto to vise ne jedem.

Edited by rajka
Link to comment

u tome i jeste kvaka, jer i ovo sto se ovde propagira moze da funkcionise samo ako je covek umeren. ako neko nije u stanju da se suzdrzava od prekomernog jedenja svega, nece biti u stanju da se suzdrazava prekomernog jedenja masti, tako da taj argument pada u vodu. ako je neko u stanju da se kompletno odrekne secera i generalno ugljenih hidrata, onda bi trebalo da bude u stanju i da se hrani umereno. ali nije tako i zato je bitan taj propovednicki stav "radi ovo i bice sve u redu", koji nazalost deluje samo dok postoji vera, a vera ume i da se pokoleba. i onda se vracamo na pocetak - umerenost i trajno menjanje navika je ipak jedino resenje. pritom umerenost ne podrazumeva to sto navodis.

 

 

ishrana sa povišenim procentom masti je sitija i jača pa se samim tim jede manje i nema se potreba za 5obroka i jedenjem svaka 2sata kako se preporučuje u zvaničnim smernicama,nekad su i dva obroka dovoljna..prosto ti je dovoljno i ne jede se više jer si sit!!..plus što su u lchf preporuke da se jede više povrća,salata uz svaki obrok,neskrobno povrće kao prilog,grickanje povrća umesto čipsa i gluposti i da veći deo obroka bude povrće a kada se to usvoji nema opasnosti od prejedanja mesom i mastima ...

Edited by ivy
Link to comment

Venom objasnio

 

pa ne bih se slozila da taj argument pada u vodu, posto ti nisi ni procitao (ili razumeo argument), a ja sam ga vec vise puta obrazlozila, ne mogu da ponavljam (jedan hint: i ja svo vreme govorim o trajnom menjanju navika)

 

sta sam ja navela da umerenost podrazumeva, a sta ti podrazumeva? ne znam gde se tu razlikujemo, ali za mene umerenost podrazumeva da ne jedes toliko da imas povisenu tezinu, najcesce, a moze da znaci i da ne jedes toliko da ti bude muka, da imas stomacne probleme ili da se sam sebi sebi smucis kada pomislis sta si pojeo, cak iako nemas povisenu tezinu. svako za sebe otprilike zna kada je neumeren, i kod koje hrane je neumeren. ako si neumeren u jedenju masti i mesa, HFLC def nije za tebe. ja sam recimo (bila nekad zastoko) neumerena* (iako nikad nisam imala povisenu tezinu) u jedenju testa i secera, a sa neumerenoscu u jedenju masti i proteina uopste nemam problema (kao ni voca i povrca).

 

Naravno da boldovano nije tačno. Postoje osobe koje u jednom delu života mogu da pojedu vagon razne hrane dnevno, a da se to ne vidi na njima, niti da im smeta što toliko jedu. Naravno, to će u jednom trenutku da dovede do visokog pritiska, srčanog oboljenja, raka, gastritisa ili čega već ne, pošto organizam funkcioniše kao bilo koji gedžet - mora se pravilno održavati ako hoćeš da radi.

Link to comment

Venom objasnio

 

 

Naravno da boldovano nije tačno. Postoje osobe koje u jednom delu života mogu da pojedu vagon razne hrane dnevno, a da se to ne vidi na njima, niti da im smeta što toliko jedu. Naravno, to će u jednom trenutku da dovede do visokog pritiska, srčanog oboljenja, raka, gastritisa ili čega već ne, pošto organizam funkcioniše kao bilo koji gedžet - mora se pravilno održavati ako hoćeš da radi.

 

pa gde sam ja tvrdila suprotno od onoga sto ti kazes?

 

sta vise, rekla sam i dala svoj primer, da mozes da jedes neumereno iako nemas povisenu tezinu, niti bilo kakave zdravstvene probleme (drugi deo onoga sto si i sam boldovao). upravo ovo sto si naveo je bio moj motiv da promenim ishranu i jedem umereno (posto kao sto sam rekla niti sam imala povisenu tezinu, niti sam imala bilo kada zdravstvene probleme povezane sa prehranom, ali sam bila svesna da ne jedem umereno kada je u pitanju testo i secer, i to mi je bilo dovoljno)

Edited by rajka
Link to comment

pazi, u vecini razvijenih zemalja, a bogami sve vise i u ovima u razvoju, vise od polovine odraslog stanovnistva ima povisenu tezinu ili je gojazno. zar zaista mislis da je problem u tome sto njima nije do sad palo na pamet da treba da budu umereni, i ako ispromovisemo umerenu ishranu, pa im se lepo objasni, sve ce biti u redu, postace umereni.

 

kao sto rekoh, umerenost je najteza dijeta koju mozes da izmislis, zato sto zahteva constant willpower, svaki put kada pomislis da stavis nesto u usta. a takav napor ljudi uglavnom nisu u stanju da podnesu. pa ti koji stalno pises o tome kako si se prezderavao bi ocekivala da to shvatas :)

 

pa dobro, i šta to dokazuje? da lchf nije bulšit? znači ako ljudei ne mogu da budu umereni, treba da im promovišemo opskurne naučno neutemeljene tlapnje kvazinutricionista i tako će da smršaju i postanu zdravi?

 

i da. ja nigde nisam rekao da sam umeren. nažalost nisam. samo ne vidim opet vezu između mog posta i te činjenice.

 

 

promovise se umerenost samo iz pogresne grupe namirnica a ova druga se demonizuje..

 

pa upravo to radi i lchf pokret. demonizuje ugljene hidrate i skrob, a u radikalnoj verziji i mlečne prozvode. i to utemeljeno na ničemu

Link to comment

pa dobro, i šta to dokazuje? da lchf nije bulšit? znači ako ljudei ne mogu da budu umereni, treba da im promovišemo opskurne naučno neutemeljene tlapnje kvazinutricionista i tako će da smršaju i postanu zdravi?

 

i da. ja nigde nisam rekao da sam umeren. nažalost nisam. samo ne vidim opet vezu između mog posta i te činjenice.

 

 

 

pa upravo to radi i lchf pokret. demonizuje ugljene hidrate i skrob, a u radikalnoj verziji i mlečne prozvode. i to utemeljeno na ničemu

 

ej izvini, vodila sam drugaciju polemiku od tebe. ja zapravo celo vreme pricam o siroj slici (kako postici umerenu ishranu), ne o HFLC in particular, pogotovo ne o pracenju nutricionista (mislim, svi nutricionisti su kvazi-naucnici, nemam bas mnogo hard science oko ishrane), tako da, sorry, my bad.

 

jos edit za sve: ja svo vreme pazljivo biram termin umerena umesto zdrava ishrana, bas zato sto nemamo dovoljno (naucnih) dokaza o tome sta je zdrava ishrana (izvan ovoga sto se svi slazemo: povrce je zdravo, junk food nije). za vecinu ljudi, umerenost ce biti sasvim dovoljna, uz te opste smernice sa kojima se svi slazu (povrce da, junk food ne) i moji postovi ovde se odnose na to kako postici tu umerenu ishranu.

Edited by rajka
Link to comment

u tome i jeste kvaka, jer i ovo sto se ovde propagira moze da funkcionise samo ako je covek umeren. ako neko nije u stanju da se suzdrzava od prekomernog jedenja svega, nece biti u stanju da se suzdrazava prekomernog jedenja masti, tako da taj argument pada u vodu. ako je neko u stanju da se kompletno odrekne secera i generalno ugljenih hidrata, onda bi trebalo da bude u stanju i da se hrani umereno. ali nije tako i zato je bitan taj propovednicki stav "radi ovo i bice sve u redu", koji nazalost deluje samo dok postoji vera, a vera ume i da se pokoleba. i onda se vracamo na pocetak - umerenost i trajno menjanje navika je ipak jedino resenje. pritom umerenost ne podrazumeva to sto navodis.

iz mog iskustva :

nisam nikada došla u iskušenje da jedem neumereno masti ili mesa, iako sam bila na lchf

što sa uh nije slučaj

nikada nisam imala želju da popijem litru maslinovog ulja ili da pojedem kilo slanine, ali zato da pojedem celu teglu pekmeza, kutiju keksa, kilo sladoleda, celu čokoladu i sl, e toga je bilo

masti i mesa kod mene ne dovode do tog craving efekta

sa uh je obrnuto

 

govorim za sebe, kod nekoga je možda totalno suprotno

Link to comment

+1 na sve sto rajka ovde pise.

 

Meni je jedenje svega, ali umereno, ubedljivo najteza dijeta. Kad kazem dijeta, mislim na rezim ishrane a ne na dijetu za mrsavljenje. LCHF kao rezim mi odgovara zato sto ja ne mogu da zamislim da se prejedem povrca, mesa, pa cak ni sira. Dok me UH vuku ka neumerenosi. Meni je sasvim OK da utvrdimo da je to zato sto sam ja slabog karaktera i mizerne snage volje, ali mi je urnebesno da me ljudi ubedjuju kako ce mi se desiti nesto strasno ako ne jedem hleb i krompir. Evo, Toni je pre neki dan napisao kako je uzasno lose izbaciti hleb, pitala ga duda da objasni zasto, ali odgovor nikad nismo dobili..

 

Edit: Haha, evo duda me preduhitrila.

Edited by sailorman
Link to comment

iz mog iskustva :

nisam nikada došla u iskušenje da jedem neumereno masti ili mesa, iako sam bila na lchf

što sa uh nije slučaj

nikada nisam imala želju da popijem litru maslinovog ulja ili da pojedem kilo slanine, ali zato da pojedem celu teglu pekmeza, kutiju keksa, kilo sladoleda, celu čokoladu i sl, e toga je bilo

masti i mesa kod mene ne dovode do tog craving efekta

sa uh je obrnuto

 

govorim za sebe, kod nekoga je možda totalno suprotno

 

takodje. ne kupujem keks, ne jedem keks i nema problema, kad bi ga kupila, verovatno bi ga i pozdrala. po drugoj strani, mogu komotno da imam u frizideru punu kutiju jaja, nikad mi nece doci da ih pozderem sve. opet po drugoj strani, mogu da imam hleb u kuci, i da ga ne jedem, nikakav problem. nemam ja nista protiv UH, imam protiv neumerenosti.

Edited by rajka
Link to comment

ej izvini, vodila sam drugaciju polemiku od tebe. ja zapravo celo vreme pricam o siroj slici (kako postici umerenu ishranu), ne o HFLC in particular, pogotovo ne o pracenju nutricionista (mislim, svi nutricionisti su kvazi-naucnici, nemam bas mnogo hard science oko ishrane), tako da, sorry, my bad.

 

jos edit za sve: ja svo vreme pazljivo biram termin umerena umesto zdrava ishrana, bas zato sto nemamo dovoljno (naucnih) dokaza o tome sta je zdrava ishrana (izvan ovoga sto se svi slazemo: povrce je zdravo, junk food nije). za vecinu ljudi, umerenost ce biti sasvim dovoljna, uz te opste smernice sa kojima se svi slazu (povrce da, junk food ne) i moji postovi ovde se odnose na to kako postici tu umerenu ishranu.

 

sve se razumemo sad. ovo i ja mislim.

 

iz mog iskustva :

nisam nikada došla u iskušenje da jedem neumereno masti ili mesa, iako sam bila na lchf

što sa uh nije slučaj

nikada nisam imala želju da popijem litru maslinovog ulja ili da pojedem kilo slanine, ali zato da pojedem celu teglu pekmeza, kutiju keksa, kilo sladoleda, celu čokoladu i sl, e toga je bilo

masti i mesa kod mene ne dovode do tog craving efekta

sa uh je obrnuto

 

govorim za sebe, kod nekoga je možda totalno suprotno

 

kod mene. čokolada može da stoji 2 meseca neotpakovana na radnom stolu, kolači se redovno pokvare, pekmez sačeka narednu berbu kajsija. ovao manje više ne važi jedino za slatkiše s makom ili nešto jaaaako čokoladno i gorko

 

ali zato dobre jagnjetine jedem dok ima, biftek mi uvek izgleda mali, ribe sam uvek gladan, kulena sa paradajzom i domaćim hlebom sljuštim pola rude i tako...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...