Jump to content
IGNORED

lchf


ivy

Recommended Posts

http://alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/secer-tihi-ubojica

 

 

Da je situacija i više nego ozbiljna, svjedoči činjenica da je od 2011. godine, prema izvješću Crvenog križa, na svijetu više pretilih nego pothranjenih osoba.

Riječ je o pravoj epidemiji pretilosti, zabilježenoj po prvi put u povijesti čovječanstva.  

 

No studije prehrambenih navika pokazuju da dnevno unosimo i do 10 puta više šećera.

 

Edited by dùda
Link to comment

pa to - secer. koliko je meni poznato ljudi su ranije jeli mnogo mnogo manje mesa I jaja a vise povrca I skoro nikad slatkise - sto generalno I doktori preporucuju. I bili mrsaviji.

 

ako neko ljusti kokakolu, cokoladu, gumene bombone, kolace, sladolede I slicno svaki dan, tesko da se goji od tanjira paste ili sendvica za rucak.

Link to comment

problem je što se sve više kupuje upakovanatm hrana

a ta hrana je puna skrivenih šećera

a hleb (sendvič) je danas sve samo ne zdrav (tona aditiva)

hleb i paste se prave od modifikovane pšenice koja recimo ima 14% glutena, a joškoliko pre 50 god, pšenica je imala 4% glutena

 

ono, nije da se sve nije promenilo na gore i kada su u pitanju povrća, voća, mesa, masnoće itd,

ali uh (šećeri) su ugurani u sve živo i neživo i to u velikoj količini

Link to comment

pa nije idealan, ali za osobe prosecne visine i telesne gradje se uzima kao dovoljno dobar. mislim, i ja imam neku ideju gde se meni svidja da budem, i kada bi bila na gornjoj granici BMI bi se osecala kao medjed, ali kapiram da ako si zdrav (u smislu krvne slike), ta tezina sa recimo BMI 24.5 nije razlog da lekar predlozi mrsavljenje, zato ne bi trebale ni te "nutricioniskinje". ja ovde idem na kontrolni svake godine i racunaju ti BMI i po tome se ravanaju sa tim preporukama. 

 

drugo su zelje estetske prirode ili taj neki subjektivni osecaj da si u boljoj formi sa manje kila.

 

Da, ima smisla. Kapiram da ti zdravlje ne može biti ugroženo do BMI 25. Ali ja sam sebi debela i osećam se tromo i ogavno sa preko 22.5. A ispod 20.5 mi je potpuno nezamislivo, mislim da ispod 20.5 nisam imala od osnovne škole. Tako da je meni čudan taj raspon od 7 brojeva kad sam ja sebi 'normalna' u rasponu od dva. Verovatno je taj BMI koncipiran tako da obuhvati ljude najrazličitijih građa.

Edited by sailorman
Link to comment

dudo - to vazi I za meso. I meso je puno svega I svacega tako da nisam siguran da je sendvic pun aditiva stetniji od mesa punog aditiva.

 

a sad, ako hoces zdravo, organsko, domace.... ima I takvih hlebova, paste I ostalih namirnica, nije sve bas toliko otrovano. cak ne mora biti ni skupo ako mudro kombinujes I sam/a spremas klopu. a sve vise je ljudi koji se informisu I odvajaju vreme za kuvanje. ja kad sam imao 20-30 nisam pojma imao sta jedem a sad sve vise mladjih ljudi nalazi zabavu uz sporet. I to se polako siri i dobro je sto se siri.

 

a ima i toga da je danas standardni tanjir duplo veci/dublji nego onaj od pre deset godina - a puni se kao i ranije. a svi se mnogo manje krecu.

Link to comment

dudo - to vazi I za meso. I meso je puno svega I svacega tako da nisam siguran da je sendvic pun aditiva stetniji od mesa punog aditiva.

 

a sad, ako hoces zdravo, organsko, domace.... ima I takvih hlebova, paste I ostalih namirnica, nije sve bas toliko otrovano. cak ne mora biti ni skupo ako mudro kombinujes I sam/a spremas klopu. a sve vise je ljudi koji se informisu I odvajaju vreme za kuvanje. ja kad sam imao 20-30 nisam pojma imao sta jedem a sad sve vise mladjih ljudi nalazi zabavu uz sporet. I to se polako siri i dobro je sto se siri.

 

a ima i toga da je danas standardni tanjir duplo veci/dublji nego onaj od pre deset godina - a puni se kao i ranije. a svi se mnogo manje krecu.

pa jeste, napisala sam da važi i za meso

 

ali osim aditiva, pesticida i čega već ne, pšenica je modifikovana poprililčno i nisam sigurna da se više uopšte može naći pšenica koja je po sastavu ista kao ona nekadašnja, pa i kada kupujemo organsku.

možda jedino da se prebacimo na speltu.

 

to znam jer mi je muž već u poznim godinama fasovao netoleranciju na gluten, pa sam malo istraživala zašto se to dešava ljudima sve češće

pa sam onda saznala da i nismo mi baš postali tako njanjavi već postoje vrlo opipljivi uzroci toga

 

šta znam, ja hleb ne jedem uopšte

ponekad pojedem neko parče (bezglutenski) koji spremam za muža

ili ako spremim sama jer mi dolaze gosti

 

ne mogu ni gostima da serviram ono što sama ne jedem, a ovo što kod nas može da se kupi pod nazivom hleb, to je neka bezukusna, naduvana masa

isto kao što više nema šanse da kupim majonez

pravim max 3x godišnje rusku ili sličnu salatu i za tu priliku mutim majonez sama

 

hoću da kažem da ja itekako odvajam vreme za kuvanje, ali to nije dovoljno

mora se porazmisliti o toj piramidi ishrane

mislim, nije ni ona piramida gde najveći deo zauzimaju žitarice uklesana u kamenu, ne razumem zašto se to brani kao aksiom

Link to comment

Tom logikom je 100% sigurno jesti samo meso životinja koje sami odgajamo, a važi i za jaja i za mlečne proizvode.

pa jeste, o tome i trube ovi zagovornici lchf

meso i mleko pašnih životinja, jaja živičarki i sl

 

može dosta od toga i da se nađe kada se čovek potrudi

čak i u bg mogu da se nađu jaja od tih kokoški što trčkaraju naokolo

 

meso ne pamtim kada sam kupila u mesari

više volim da jedem iz zamrzivača ali da znam šta jedem

 

zapravo, prestala sam da jedem teletinu odavno, nisam više mogla da podnesem taj miris tova, koga sam veoma jasno osećala

slično je i sa prasetinom, ne jedem je skoro pa nikako

 

najviše jedem jagnjetinu i piletinu koju donesemo sa sela

Link to comment

Pa eto, na kraju smo došli do toga da je lchf zapravo luksuz, a usput izvodljiv samo manirima roditelja koji svoje dete pokušava da zaštiti od pošasti spoljnog sveta držeći ga pod staklenim zvonom.

Edited by ljakse
Link to comment

Tom logikom je 100% sigurno jesti samo meso životinja koje sami odgajamo, a važi i za jaja i za mlečne proizvode.

 

pitala drugara veterinara koji posao zasniva na lecenju stoke po okolnim seoskim domacinstvima/farmama oko tog cuvenog 'meso puno hormona i antibiotika'.

njegov odgovor da ne zna/ne veruje da se zivotinje kljukaju hormonima, nego naravno aminokiselinama da sto pre narastu a za antibiotike je tacno da ne mozes da znas da li je meso zivotinje iscisceno od antibiotika kada dospe u nase tanjire

 

edit - kako nadjete te koke sto trckaju okolo, ja ovde ne mogu naci, kaze meni neka baba na pijaci sto prodaje jaja kad sam je pitala jel jedu koncentrat  'ne jedu', ja kazm 'super, kad bih znala da je to tako', ona onako se izbuljila i ubedjujuce' ali JA znam'. skoro da sam joj poverovala, ali gejakusha, one filuju, sremice na pijaci manje lazu

Edited by InvisibleLight
Link to comment

Ja mislim da je adam ipak ubo sa ove dve stvari. 

 

pa to - secer. koliko je meni poznato ljudi su ranije jeli mnogo mnogo manje mesa I jaja a vise povrca I skoro nikad slatkise - sto generalno I doktori preporucuju. I bili mrsaviji.

 

ako neko ljusti kokakolu, cokoladu, gumene bombone, kolace, sladolede I slicno svaki dan, tesko da se goji od tanjira paste ili sendvica za rucak.

 

 

a ima i toga da je danas standardni tanjir duplo veci/dublji nego onaj od pre deset godina - a puni se kao i ranije. a svi se mnogo manje krecu.

Link to comment

pa jeste, o tome i trube ovi zagovornici lchf

meso i mleko pašnih životinja, jaja živičarki i sl

 

može dosta od toga i da se nađe kada se čovek potrudi

čak i u bg mogu da se nađu jaja od tih kokoški što trčkaraju naokolo

 

meso ne pamtim kada sam kupila u mesari

više volim da jedem iz zamrzivača ali da znam šta jedem

 

zapravo, prestala sam da jedem teletinu odavno, nisam više mogla da podnesem taj miris tova, koga sam veoma jasno osećala

slično je i sa prasetinom, ne jedem je skoro pa nikako

 

najviše jedem jagnjetinu i piletinu koju donesemo sa sela

 

Uh dudo, znaš koji % ljudi ovo može da priušti? :(

Link to comment

Pa eto, na kraju smo došli do toga da je lchf zapravo luksuz, a usput izvodljiv samo manirima roditelja koji svoje dete pokušava da zaštiti od pošasti spoljnog sveta držeći ga pod staklenim zvonom.

domaća jaja su 15 din, ne znam pošto su ona iz uzgajališta, pretpostavljam da nikako nisu manje od 10 din

koliko jaja pojedem sedmično, ta razlika ne igra nikakvu ulogu

 

otići na selo i kupiti jagnje još uvek nije skuplje od kupovanja kilo po kilo u mesarama

 

itd

 

ed.

ujedno odgovorila i sejloriki

 

zašto vi ljudi mislite da je to sve mnogo skupo ?

 

ono jeste, zvekneš lovu odjednom, samo je u tome razlika

Edited by dùda
Link to comment

Dudo,

ja ti mogu reci u koju mesaru u Beogradu da ides, drzi je posten covek iz mog sela, meso je uvek sveze i kvalitetno. Nama kada ponestane nase junetine uvek kupimo kod njega, ali stoji da je cena dosta jaca od recimo mesa u Maksiju i slicnim prodavnicama. Da li vredi - pa svakako.

 

Inace i mi radimo isto sta i ti, zakoljemo svinju i deo koji nije za susenje popakujemo u zamrzivace i posle samo vadimo. Znam jos ljudi koji rade isto, samo sto kupuju od ljudi u drugim selima posto nemaju svoju porodicu i to se sigurno isplati, u svakom smislu.

Link to comment

Dudo,

ja ti mogu reci u koju mesaru u Beogradu da ides, drzi je posten covek iz mog sela, meso je uvek sveze i kvalitetno. Nama kada ponestane nase junetine uvek kupimo kod njega, ali stoji da je cena dosta jaca od recimo mesa u Maksiju i slicnim prodavnicama. Da li vredi - pa svakako.

 

Inace i mi radimo isto sta i ti, zakoljemo svinju i deo koji nije za susenje popakujemo u zamrzivace i posle samo vadimo. Znam jos ljudi koji rade isto, samo sto kupuju od ljudi u drugim selima posto nemaju svoju porodicu i to se sigurno isplati, u svakom smislu.

eto, super da još neko potvri ovo što pričam

 

ok, kažeš da je u toj tvojoj mesari meso skuplje nego recimo u maksiju, ali ja ću uvek pre da smanjim količinu a da dobijem na kvalitetu

 

pošalji mi molim te na pm koja je i gde je ta mesara

 

mada ne znam što bi bio greh i da se javno kaže ko prodaje dobro meso

 

spominjalo se ovde imenom i prezimenom dosta radnji i mesara

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...