Jump to content
IGNORED

lchf


ivy

Recommended Posts

 

 

 

pa upravo to radi i lchf pokret. demonizuje ugljene hidrate i skrob, a u radikalnoj verziji i mlečne prozvode. i to utemeljeno na ničemu

 

 

pročitaj drugi deo mog posta...da ovo prvo,demonizovanje masnoća i 30godina ishrane na uh nije dovelo do ovolikog broja gojaznih i bolesnih ljudi i da se promovisala raznovrsnosti i umerenost o kojoj vi pričate ovu celu raspravu ne bi ni vodili.

 

ovo je shift na drugu stranu..treba sad taj svet skinuti sa uh pa kad se to postigne onda može umerenost i raznovrsnost o kojoj vi pričate..

 

 

sve je to 1 veliki ekperiment... i jako je strašno što se toliko malo zna i obraća pažnja o nečemu što je toliko bitno za naše telo i zdravlje a to je hrana..tek se zagrebalo po uticajima i funkcijama..

Edited by ivy
Link to comment

sve se razumemo sad. ovo i ja mislim.

 

 

kod mene. čokolada može da stoji 2 meseca neotpakovana na radnom stolu, kolači se redovno pokvare, pekmez sačeka narednu berbu kajsija. ovao manje više ne važi jedino za slatkiše s makom ili nešto jaaaako čokoladno i gorko

 

ali zato dobre jagnjetine jedem dok ima, biftek mi uvek izgleda mali, ribe sam uvek gladan, kulena sa paradajzom i domaćim hlebom sljuštim pola rude i tako...

pa ništa, izgleda da to mora po muško-ženskom principu da se pravi

mislim, ti planovi jedenja :D

Link to comment

sve se razumemo sad. ovo i ja mislim.

 

 

kod mene. čokolada može da stoji 2 meseca neotpakovana na radnom stolu, kolači se redovno pokvare, pekmez sačeka narednu berbu kajsija. ovao manje više ne važi jedino za slatkiše s makom ili nešto jaaaako čokoladno i gorko

 

ali zato dobre jagnjetine jedem dok ima, biftek mi uvek izgleda mali, ribe sam uvek gladan, kulena sa paradajzom i domaćim hlebom sljuštim pola rude i tako...

 

 

jedi više povrća :D

Link to comment

Meni nikad ne bi palo na pamet da se oždirem lisnatim testom, pitama i generalno pekarskim proizvodima, hleb ultra retko jedem, pogotovo beli industrijski, ali zato sav sir koji mi stigne u kuću nestane u roku od odmah. 

Link to comment

pa ne bih se slozila da taj argument pada u vodu, posto ti nisi ni procitao (ili razumeo argument), a ja sam ga vec vise puta obrazlozila, ne mogu da ponavljam (jedan hint: i ja svo vreme govorim o trajnom menjanju navika)

 

sta sam ja navela da umerenost podrazumeva, a sta ti podrazumeva? ne znam gde se tu razlikujemo, ali za mene umerenost podrazumeva da ne jedes toliko da imas povisenu tezinu, najcesce, a moze da znaci i da ne jedes toliko da ti bude muka, da imas stomacne probleme ili da se sam sebi sebi smucis kada pomislis sta si pojeo, cak iako nemas povisenu tezinu. svako za sebe otprilike zna kada je neumeren, i kod koje hrane je neumeren. ako si neumeren u jedenju masti i mesa, HFLC def nije za tebe. ja sam recimo (bila nekad zastoko) neumerena* (iako nikad nisam imala povisenu tezinu) u jedenju testa i secera, a sa neumerenoscu u jedenju masti i proteina uopste nemam problema (kao ni voca i povrca).

 

* mislim, jedini razlog zasto sada nisam neumerena je sto to vise ne jedem.

 

Ne znam kako da ti kazem, nisam ovde po nalogu DB-a, pa ne vodim evidenciju tvojih postova. Vidim ono sto sam citirao. Umerenost za mene ne podrazumeva konstantno stanje stresa zbog brojanja svakog zalogaja. Naprotiv, sto manje razmisljam o tome, to bolje jedem i samim tim se retko dovodim u stanje da istovarim pola frizidera u sebe, sto bi rekla moja keva, kao u staru kantu. Svako prisilno odricanje (a tu spada i ovo sto si napisala kasnije "ne jedem keks zato sto ga ne kupujem") kad tad dovodi do takvog efekta. Zar nije Host okacio onaj link gde se tvrdi da dobar deo ljudi na lchf-u posle odredjenog vremena povrati kilazu, jer pocnu opet da unose ugljene hidrate, pa im se ishrana pretvori u hchf. Mislim da je to za najveci broj ljudi neminovnost, iz koliko god hoces razloga.

 

Ako cemo o licnim primerima, letos u BG-u sam shvatio da nisam vise u stanju da jedem pljeskavice od 350g. Sve je bilo super, ukusno, ali se tako vec duze vreme ne hranim i bilo mi je mnogo. Nisam izbacio meso, nisam se terao da ne jedem, nego je doslo takoreci samo od sebe; npr. zato sto sad vise volim da jedem humus, avokado, ribu i jos mnogo stvari koje za mene ranije nisu postojale. Humus se medjutim sastoji od leblebija, koje su jeli ugljeni hidrati. Dakle, u konkretnom primeru, da sam se umesto raznovrsnosti ishrane okrenuo strogom izbacivanju ugljenih hidrata, hranio bih se gore nego danas. Mogao bih sad da zivim s nekim ko svaki dan, ceo dan, jede pljeskavice i ne bi me svrbelo uvece da se kao pre 10 godina ozderem i jos ako je moguce nalijem sa litar i po koka kole. I posto volim da jedem, kao i vecina ljudi, mislim da je mnogo bolje kanalisati tu zelju ka raznovrsnosti, nego ka strogom kontrolisanju onoga sto jedem. Jasno mi je doduse da je to u Srbiji tesko, ali i tu se stvari menjaju na bolje.

Link to comment

Zar nije Host okacio onaj link gde se tvrdi da dobar deo ljudi na lchf-u posle odredjenog vremena povrati kilazu, jer pocnu opet da unose ugljene hidrate, pa im se ishrana pretvori u hchf. Mislim da je to za najveci broj ljudi neminovnost, iz koliko god hoces razloga.

 

Da, jedno istrazivanje je pokazalo da lchf dijeta daje zeljene rezultate tokom prvih 6 meseci, ali efekat zatim nestaje posle jedne godine (tezina se vraca na staro). E sad, za pojedince ta dijeta moze da predstavlja dugorocno resenje, ali za vecinu ona izgleda nije bas efikasna.

Link to comment

Umerenost za mene ne podrazumeva konstantno stanje stresa zbog brojanja svakog zalogaja.

 

Zar nije Host okacio onaj link gde se tvrdi da dobar deo ljudi na lchf-u posle odredjenog vremena povrati kilazu, jer pocnu opet da unose ugljene hidrate, pa im se ishrana pretvori u hchf. Mislim da je to za najveci broj ljudi neminovnost, iz koliko god hoces razloga.

 

ovo prvo ja svo vreme tvrdim. ne znam zasto raspravljas sa mnom, ako ne citas ono sto pisem.

 

ovo drugo: ja sam to rekla, ne host. a rekla sam upravo da podvucem da bilo koji rezim ishrane koji nije dugorocno odrziv za konkretnog pojedinca, nije dobar.

Edited by rajka
Link to comment

Da, jedno istrazivanje je pokazalo da lchf dijeta daje zeljene rezultate tokom prvih 6 meseci, ali efekat zatim nestaje posle jedne godine (tezina se vraca na staro). E sad, za pojedince ta dijeta moze da predstavlja dugorocno resenje, ali za vecinu ona izgleda nije bas efikasna.

To je zato što ih verovatno niko nije edukovao o efikasnim, fleksibilnim strategijama dijetetisanja i u čemu gomila istraživanja greši, bez obzira koju dijetu koristili. Režim ishrane za mršavljenje ne treba da bude isti kao i onaj za dugoročno održavanje željene težine. Promena u navikama mora da bude sa prilagodljivim pristupom na umu ako se namerava uspeti. Linkovao sam knjižicu o tome ranije u temi.

Link to comment

ovo prvo ja svo vreme tvrdim. ne znam zasto raspravljas sa mnom, ako ne citas ono sto pisem.

 

ovo drugo: ja sam to rekla, ne host. a rekla sam upravo da podvucem da bilo koji rezim ishrane koji nije dugorocno odrziv za konkretnog pojedinca, nije dobar.

my bad, ucinilo mi se da si napisala

 

kao sto rekoh, umerenost je najteza dijeta koju mozes da izmislis, zato sto zahteva constant willpower, svaki put kada pomislis da stavis nesto u usta

Link to comment

A ko treba da ih edukuje?

Pa valjda navodno stručni ljudi i autoriteti, dakle lekari i nutricionisti kojima se obrate za pomoć ili najbolje sami ako je u pitanju mršavljenje. To što pomenuti mogu da ne budu od pomoći (lični i slučaj ljudi iz meni vrlo bliskog okruženja) je problem i tera ljude da potraže druge izvore. Ja ne bih mogao da dobijem listu namirnica i da je se strogo držim a da nisam dublje upoznat sa oblašću. Bez ovrede za osobe koji možda imaju takav pristup ovde.

Link to comment

Nisam baš razumeo. Hoćeš da kažeš da ljudi koji su školovani za to masovno nisu stručni, pa je onda prosečna osoba naterana da sama uđe u problematiku i postane stručnija od njih?

Link to comment

problem je u zvanicnim preporukama i smernicama za ishranu koje su pogresne,a to se polako uvidja i menja se i koje nikako ne propagiraju raznovrsnost koju toliko spominjete..i koje preporucuju 6porcija iz zitarica dnevno i gde su one baza ishrane i piramide.omg.

a posto ,,strucnjaci,,prate zvanicne smernice pa tako i preporucuju ,,zdravu ishranu,, ..oni bre samo prepisuju sta dobiju ,niko tu ne razmislja svojom glavom jer da je tako sigurno ne bi preporucivali industrijske zasecerene muslije i vocne jogurte u dijetama za mrsavljenje..ustvari ni u kakavim dijetama..ili zitarice dijabeticarima..i sl..

 

omg..

Edited by ivy
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...