Jump to content
IGNORED

andjelinin izbor


pacey defender

Recommended Posts

ako se tamo gde nije usvojena ispostavi da lekari pojma nemaju o najnovijim istrazivanjima, onda ce ipak biti zaostalost.
Mislim da značajno preteruješ sa takvim kvalifikacijama. Jesi i ti iz struke, kad si tako lako utvrdila koja doktrina valja, a koja ne? Ja sam se recimo poradovao (iz porodičnih razloga) novim istraživanjima u vezi multiple skleroze onog Italijana, ali ta se procedura primenjuje samo u 6-7 bolnica na planeti, negde je regularna a negde ne ali metrodologija istraživanja je takva da mora proći još mnogo vode Savom da bude opšteprihvaćena, možda čak i škodi, jer podrazumeva operaciju sasvim desetih tkiva od onih obuhvaćenih zvaničnom definicijom te bolesti. Jesu li zaostali oni koji je ne primenjuju? Ne verujem da naši lekari nemaju pojma o svetskim tokovima, no verovatno još ne usvajaju te procedure.Neke stvari zbunjuju - pre dvadesetak godina saznao sam da postoje tri ravnopravne a različite doktrine u nas za lečenje alergijske astme kod dece, svaka sa dobrim stručnjacima i ponečim dobrim i ponečim lošim. Ko sam ja da tvrdim koja valja, a koja ne?
Link to comment
  • Replies 327
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    43

  • zoki

    31

  • gagorder

    25

  • Аврам Гојић

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nema nikakvih "doktrina". Neko tu jednostavno ne prati medicinsku nauku, a mozda se krije iza price o nekakvim "doktrinama".Naravno da ima razlicitih misljenja lekara, zato se i uzima misljenje vise lekara u obzir prilikom donosenja vaznih odluka.(Verovatno gubim vreme sto odgovaram, posto imam utisak da si jedan od onih koji citaju samo sta im odgovara).

Link to comment
Mislim da značajno preteruješ sa takvim kvalifikacijama. Jesi i ti iz struke, kad si tako lako utvrdila koja doktrina valja, a koja ne?
a zasto mislis da znacajno preterujem sa takvim kvalifikacijama? jel ti se desilo nekad da o svojoj bolesti znas vise nego lekar koji treba da te leci? meni jeste i glavni razlog tome je bio nepracenje literature od strane lekara*. i sto rece indy, nema doktrina. postoje procedure i rizici. moj background je dovoljan da razumem veliku vecinu medicinske literature (neki predmeti na mom faksu su se ucili iz istih knjiga koriscenih na medicinskom, npr. imunologija. genetika i biohemija su bile opsirnije pokrivene nego na medicini), a ono sto ne razumem ili ne mogu da nadjem, pitam (samo sto ovo uopste ne bi trebalo da bude moj posao, nego lekarev). i uvek cu pre prihvatiti misljenje onog lekara koji je up to date sa najnovijim nalazima.*ovo cak i nije problem ako je lekar spreman da zajedno sa tobom radi na tvom lecenju. ali kad apsolutno odbija sve za sta nije cuo, a nije cuo jer ne prati istrazivanja, e onda jeste problem.
Link to comment

Ovde se uzima kao zvanicni stav nase medicinske struke ono sto pise jedan forumas (Zoki82), a ne izjava ministarke zdravlja, profesora medicinskog fakulteta, predsednik nekakvih strukovnih udruzenja i ne znam sta sve ne?Ako nekoga ne mrzi, nek pogleda interviju (ja sam ga pratio sa 1/3 paznje), ali sam siguran da je o Andjelininom postupku, kao i o publicitetu koji ovo prati govorila kao necem pozitivnom. Na Danicino pitanje u stilu: "ali mi smo siromasna zemlja, ko ce sve to da plati?", odgovorila je "ovo kosta 6.000 evra, lecenje od raka dojke kosta 100.000".

Link to comment
Mislim da značajno preteruješ sa takvim kvalifikacijama. Jesi i ti iz struke, kad si tako lako utvrdila koja doktrina valja, a koja ne? Ja sam se recimo poradovao (iz porodičnih razloga) novim istraživanjima u vezi multiple skleroze onog Italijana, ali ta se procedura primenjuje samo u 6-7 bolnica na planeti, negde je regularna a negde ne ali metrodologija istraživanja je takva da mora proći još mnogo vode Savom da bude opšteprihvaćena, možda čak i škodi, jer podrazumeva operaciju sasvim desetih tkiva od onih obuhvaćenih zvaničnom definicijom te bolesti. Jesu li zaostali oni koji je ne primenjuju? Ne verujem da naši lekari nemaju pojma o svetskim tokovima, no verovatno još ne usvajaju te procedure.Neke stvari zbunjuju - pre dvadesetak godina saznao sam da postoje tri ravnopravne a različite doktrine u nas za lečenje alergijske astme kod dece, svaka sa dobrim stručnjacima i ponečim dobrim i ponečim lošim. Ko sam ja da tvrdim koja valja, a koja ne?
Određivanje toga koja terapija valja a koja ne je jaaako dug proces. Transplantacija Langerhansovih ostrvaca je npr. već skoro 25 godina u stadijumu kliničkih istraživanja i još nije na vidiku dan kad će ući u standardne protokole lečenja. Zato ja davim sa osiguranjima, stoka je to, gleda se vazda kako skresati troškove i ne pokriva se bilo šta što je unproven medical procedure. Činjenica da se ovo Anđino pokriva ukazuje na to da je procedura opšte prihvaćena kao medicinski svrsishodna. Meni dosta.
Link to comment
a zasto mislis da znacajno preterujem sa takvim kvalifikacijama? jel ti se desilo nekad da o svojoj bolesti znas vise nego lekar koji treba da te leci? meni jeste i glavni razlog tome je bio nepracenje literature od strane lekara*. i sto rece indy, nema doktrina. postoje procedure i rizici. moj background je dovoljan da razumem veliku vecinu medicinske literature (neki predmeti na mom faksu su se ucili iz istih knjiga koriscenih na medicinskom, npr. imunologija. genetika i biohemija su bile opsirnije pokrivene nego na medicini), a ono sto ne razumem ili ne mogu da nadjem, pitam (samo sto ovo uopste ne bi trebalo da bude moj posao, nego lekarev). i uvek cu pre prihvatiti misljenje onog lekara koji je up to date sa najnovijim nalazima.*ovo cak i nije problem ako je lekar spreman da zajedno sa tobom radi na tvom lecenju. ali kad apsolutno odbija sve za sta nije cuo, a nije cuo jer ne prati istrazivanja, e onda jeste problem.
Nije mi se dešavalo da smatram da znam više od njega mada sam se trudio uvek da se informišem što detaljnije i opširnije. No osim teorije postoji i praksa, mogao sam se načitati knjiga koliko sam hteo, opet mi ništa ne bi značilo. Tako da verujem da pokrivaš znanjem dosta toga, ali ipak se ne bih usuđivao da procenjujem šta i kako treba lečiti (ovo sve pričam van teme o Anđi, da ne bude zabune). Drugi faktor pretpostavljam da je odnos poverenja pacijent-lekar, pa ako ga nema, to je ipak stvar izbora. I meni su, u mojoj struci, dolazili klijenti sa svojim idejama često pogrešnim i štetnim po njih. Ako, kad im objasnim, ostanu pri njima, zahvalim im se na interesovanju.PS. Naravno da je dužan na tvoje pitanje uvek da ti odgovori i obrazloži, ako to ne čini, to je debeli greh i tu si u pravu. Edited by kapetanm
Link to comment

Ja sam to pominjao, ali sam upravo zato sto se stav jednog forumasa uzima kao misljenje cele struke, imao potrebu da ovo ponovim.Edit: ovo je odgovor na indijev prethodni post, malo sam zakasneo

Edited by Aion
Link to comment
Ja sam to pominjao, ali sam upravo zato sto se stav jednog forumasa uzima kao misljenje cele struke, imao potrebu da ovo ponovim.
Ne uzima se, zaboga, vec stoput ponavljamo istu pricu zbog par tantuza.Over & out
Link to comment

Zbog ministara koji tako barataju brojkama nam i ide ovako lose. Ovo nije nova pojava i ovo sad ce samo doprineti da se ogroman broj zena podvrgne nepotrebnoj operaciji uz sve rizike. Kasapljenje zena za njihovu dobrobit nije nista novo bar pola odstranjivanja materica i jajnika u Evropi je nepotrebno, a u americi i vise od 80% isto je sa epidemijom carskih rezova. Sa muskarcima manipulacija teze ide, oni se plase vise operacije nego nekog moguceg nepovoljnog ishoda.

Link to comment
Nije mi se dešavalo da smatram da znam više od njega mada sam se trudio uvek da se informišem što detaljnije i opširnije. No osim teorije postoji i praksa, mogao sam se načitati knjiga koliko sam hteo, opet mi ništa ne bi značilo. Tako da verujem da pokrivaš znanjem dosta toga, ali ipak se ne bih usuđivao da procenjujem šta i kako treba lečiti (ovo sve pričam van teme o Anđi, da ne bude zabune).
a kako da odluku o tome sta i kako treba leciti ostavim nekome ko ocigledno ne zna koje sve opcije lecenja postoje? (i nije stvar u citanju knjiga nego novih istrazivanja - gde 'novih' ne znaci rizicnih ili neproverenih, btw).a na kraju krajeva, i kad i ja i lekar znamo sve opcije i rizike, onda je vreme da porazgovaramo ( i da on to uzme u obzir) o mojim prioritetima i mom kvalitetu zivota. jer ja kad izadjem iz njegove ordinacije treba da zivim sa svojom bolescu i njenim simptomima svakog dana.
PS. Naravno da je dužan na tvoje pitanje uvek da ti odgovori i obrazloži, ako to ne čini, to je debeli greh i tu si u pravu.
pa ne samo da mi odgovori na pitanje. duzan je da zna vise od mene, a ne da ja njega ucim (ili bar da zna ono sto se o bolesti saznalo u poslednjih 10 godina. - ovde ograda: ovo je verovatno teze za lekara opste prakse, ali bi onda morali bar da budu svesni koliko ne znaju, ili bude otvoren da se u to ne razume i uputi me kod neko gdrugog lekara)
Link to comment
Kasapljenje zena za njihovu dobrobit nije nista novo bar pola odstranjivanja materica i jajnika u Evropi je nepotrebno, a u americi i vise od 80% isto je sa epidemijom carskih rezova.
Izvor?
Link to comment
Zbog ministara koji tako barataju brojkama nam i ide ovako lose. Ovo nije nova pojava i ovo sad ce samo doprineti da se ogroman broj zena podvrgne nepotrebnoj operaciji uz sve rizike. Kasapljenje zena za njihovu dobrobit nije nista novo bar pola odstranjivanja materica i jajnika u Evropi je nepotrebno, a u americi i vise od 80% isto je sa epidemijom carskih rezova. Sa muskarcima manipulacija teze ide, oni se plase vise operacije nego nekog moguceg nepovoljnog ishoda.
Manipulacija? :isuse:Indy, Dig & Co., dzaba ste krecili. Mada znam iz svakodnevnog iskustva da za vecinu medicinskih laika nije tako jednostavno da shvate u cemu je stvar, uglavnom se kod prosecnog konzumenta zdravstvenih usluga to svodi na poverenje u lekara i sistem.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...