Jump to content
IGNORED

andjelinin izbor


pacey defender

Recommended Posts

Ma, nema tu pomoći dok se ljudima ne dozvoli da lepo biraju kome će da uplaćuju pare za zdravstveno osiguranje.
puno sam razmisljala o tome, moguce ne bas pametno i racionalno.mene grozi u svemu tome sto bi stradali oni najsiromasniji i nemocni u takvoj jednoj tranziciji.doduse, vec stradaju.:(
Link to comment
  • Replies 327
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    43

  • zoki

    31

  • gagorder

    25

  • Аврам Гојић

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

pa ja tebe stvarno ne razumem. test košta 1000 evra. intervencija neka košta 3000, mada je moguće i da je pokrivena osiguranjem.to nije nedostižno. ili, ako je nedostižno za mnoge, oni za koje je dostižno se ne broje?treba da čekamo da svako selo u africi dobije čistu vodu da bismo se odvažili da insistiramo na kvalitetu one koju pijemo?pa kakav je to pasivan, rezigniran pogled na svet? to nikome ne donosi ništa dobro.i hoćeš li da odbiješ antibiotik zato što ima mnogo onih kojima je nedostupan?ko je, uostalom, spominjao SVE žene sveta (osim tebe)?
ja samo hocu da kazem da ova tema nije tema u sirem smislu i uticaju na svet iako se tako uzima..nego da bi joj trebali pristupiti isto kao da je 1 Andja promenila frizuru,nabavila novo dete ili auto i nista vise od toga...a ako neko ima istoriju raka dojke u porodici a trebala je Andja da otsece svoje sise da bi jedna saznala da je to nasledno i da je sa povecanim sansama i sama e onda jbga...ne znam..al dobro..neka..svaka reklama je dobra reklama.
Link to comment
to smo raspravili da je cekanje za zakazivanje za pregled i analize u mnogim zemljama gore nego u srbiji i u drzavnom i u privatnom sektoru. privatni sektor jos nema dovoljno posla a opet imaju cak i dampirane cene jer im je mnogima to dopunski rad.
Ovo je samo donekle tačno. Za neke stvari je teže, ali npr kako izgleda procedura za ovako nešto kao kod Point taken, moje iskustvo: napipala nešto na dojkama, znam da nije ništa ozbiljno jer imam 25 godina al opet, nije tu pre bilo. Zovem kućnog lekara, kad kažem šta je konkretno complaint dobijam termin za pregled sledećeg dana. Doktorka koja me je pregledala nađe još jedan čvor i kaže mi doslovce Najverovatnije nije ništa, ali moram da te pošaljem na ultrazvuk. Ultrazvuk u čistoj i lepoj ordinaciji nakon 3-4 dana, i rezulat odmah (tj zvanični rezulata za nekoliko dana, ali mi tehničarka kaže prvo ja ne smem ništa da ti kažem to lekar mora da pregleda, a onda i kaže u pola glasa sve je u redu, dobićeš rezulate za nekoliko dana).Ali za neke druge stvari su kilavi, no ipak se sve u svemu ne može porediti. Nema čekanja satima na pregled u prenatrpanoj ordinaciji, nego kad je zakazano te i primaju, pa provedeš 20ak min u čekaonici (čistoj). Nema izbacivanja pacijenta sa cistom na ulicu jer nije zakazao, nego onog trenutka kad prvi put dođeš kod kućnog lekara sva zakazivanja obavljaju za tebe, tvoje je samo da se pojaviš tamo gde su ti zakazali ili da javiš ako ne možeš da dođeš. I onda je sve gore nego u Srbiji, ajde.
Link to comment
To teranje puškom je prazna fraza koja prebacuje odgovornost na pacijenta. Nego tako naši lekari sebi lepo objasne zašto imamo najveću smrtnost od kancera u Evropi i opadajući životni vek.
obećao sam sebi da neću da se vraćam na temu ali ipak da odgovorim... :)odmah u startu da se ogradim, ne branim kolege nemam nameru da to radim ima nas svakakvih... i još jedna ograda, ne prebacujem odgovornost na pacijente, svako ima svoj deo obaveza i odgovornosti...ali.. deo oko najveće smrtnosti... za to ne možeš isključivo okriviti lekare... pošto se bavim dijagnostikom, svakodnevno gledam pacijente sa karcinomima... kancer je jedna izuzetna podmukla bolest koja u velikom broju slučajeva daje svoje simptome kada je bolest već uznapredovala što znači da je pacijent u teminalnoj fazi i nažalost ne može mu se mnogo pomoći...e sad, nekoliko stvari dovode do toga (sistem, struka i pacijenti, svako na svoj način) ali pre svega je kriv sistem i oragnizacija rada zdravstvenih ustanova (manjak kadrova i aparata, neobučeni kadrovi itd.) koji je kao mnogo toga u srbiji katastrofalan... nema preventive koja kad bi postojala bio bi i veći procenat izlečenih... sa većinom stvari oko toga se slažem sa vama...ovo je samo ukratko jer nemam više vremena, možda sam i još poneki razlog izostavio... :unsure:
Link to comment
Ma, nema tu pomoći dok se ljudima ne dozvoli da lepo biraju kome će da uplaćuju pare za zdravstveno osiguranje.Evo jedno prosto poređenje:- ko ima u Srbiji soma jura platu godišnje se odbije od bruto plate oko 2.5k za zdravstveno- prvo međunarodno zdravstveno na koje naleteh za 3750 jura godišnje 35-ogodišnjoj osobi iz Srbije nudi full refund za sve zdravstvene tretmane uključujući i stomatologiju (osim ortodoncije, protetike i implanta gde ti refundiraju 65%) uz egzotiku tipa laserska operacija dioptrije, psihoterapija, medicinska evakuacija bilo gde u svetu, troškovi kupovine naočara i sočiva... Cover važi za ceo svet sem US i godišnji limit je malo preko 2 miliona evra.Ne očekujem takav tip osiguranja u Srbiji, ali ako se tržište liberalizuje moraće i jebeni RZZO malo da se uozbilji.
Nemaju svi kod nas 1000 evra nego je prosek ispod 400 a mnogi ljudi su nezaposleni, ali ipak mi nismo toliko siromašni da zid studentske poliklinike ne može da se okreči od krvi, nismo toliko siromašni da mamografi i inkubatori budu iz 1973e pa ti isti ljudi koji su uplatili zdravstveno to za par meseci skupe dobrovoljnim prilozima, niti smo toliko siromašni da autopsije na Kliničkom centru (ne u Žagubici) rade testericama iz pomenute 1970e itd. Jebi ga, ipak će biti da se malo jače krade iz te kase.Inače ja sam baš za ovakav sistem koji imamo, ali problem je po mom mišljenju lopovluk (koji bi sebi našao put i u liberalizovanom sistemu).
Link to comment
puno sam razmisljala o tome, moguce ne bas pametno i racionalno.mene grozi u svemu tome sto bi stradali oni najsiromasniji i nemocni u takvoj jednoj tranziciji.doduse, vec stradaju. :(
radi se dva pojma zdravstveno osiguranju u smislu pokrivanja troskova pojedinca u slucaju velikih izdataka za bolest i zdravstveno osiguranje kao pokrivanje celokupnog sistema odrzavanja zdravlja. u prvom slucaju mnogi planovi imaju prilicne deductable kojim iz dzepa pokrivas vecinu prosecnih izdataka za lekara. u drugom solidarno pokrivas troskove najsiromasnijih i dece to je poredjenje baba i zaba.
Link to comment
ali.. deo oko najveće smrtnosti... za to ne možeš isključivo okriviti lekare... pošto se bavim dijagnostikom, svakodnevno gledam pacijente sa karcinomima... kancer je jedna izuzetna podmukla bolest koja u velikom broju slučajeva daje svoje simptome kada je bolest već uznapredovala što znači da je pacijent u teminalnoj fazi i nažalost ne može mu se mnogo pomoći...e sad, nekoliko stvari dovode do toga (sistem, struka i pacijenti, svako na svoj način) ali pre svega je kriv sistem i oragnizacija rada zdravstvenih ustanova (manjak kadrova i aparata, neobučeni kadrovi itd.) koji je kao mnogo toga u srbiji katastrofalan... nema preventive koja kad bi postojala bio bi i veći procenat izlečenih... sa većinom stvari oko toga se slažem sa vama...
a da prokomentarišeš možda one mamografe što su stigli kao donacija pa se nisu koristili ili šta već?ili to da vam se pošalje poziv na obuku, al se pokoljete oko toga ko će da ide ili matori direktor zabrani mlađim saradnicima da se prijave na obuku da bi mogao da ide on. mogu i o tome kako formulare za prijavu na obuku popunjavate pisanim slovima, iako su elektronski i daju se ukucati.ili o tome kako pitate a što treba na engleskom da dostavimo, iako vam je obuka u inostranstvu i na engleskom je jeziku.što se tiče poodmaklosti kancera, eno ga čovek na vma umire iako mu pre samo 4 meseca ništa nisu videli na ultrazvucima i pregledima u unutrašnjosti.a možemo i o tome kako lekari iz francuske dolaze da vide poodmakli stadijum raka grlića materice jer to u svojoj zemlji više odavno ne mogu da vide (zbog pomenute preventive). Edited by PointTaken
Link to comment
Nemaju svi kod nas 1000 evra nego je prosek ispod 400 a mnogi ljudi su nezaposleni, ali ipak mi nismo toliko siromašni da zid studentske poliklinike ne može da se okreči od krvi, nismo toliko siromašni da mamografi i inkubatori budu iz 1973e pa ti isti ljudi koji su uplatili zdravstveno to za par meseci skupe dobrovoljnim prilozima, niti smo toliko siromašni da autopsije na Kliničkom centru (ne u Žagubici) rade testericama iz pomenute 1970e itd. Jebi ga, ipak će biti da se malo jače krade iz te kase.Inače ja sam baš za ovakav sistem koji imamo, ali problem je po mom mišljenju lopovluk (koji bi sebi našao put i u liberalizovanom sistemu).
dolazim do zakljucka da je nivo rada i organizacije zdravstvenih ustanova u zemunu na znatno visem nivou od ostatka republike.
Link to comment
a da prokomentarišeš možda one mamografe što su stigli kao donacija pa se nisu koristili ili šta već?
tako je, skupljaju prašinu, nema dovoljno radiologa, starija garda to nije ni učila jer nisu ni postojali mamografi a mlađi se nisu slali na specijalizacije, tek od pre dve godine se povećao broj, školovanje traje minimum 4 godine... opet, sistem kriv...
ili to da vam se pošalje poziv na obuku, al se pokoljete oko toga ko će da ide ili matori direktor zabrani mlađim saradnicima da se prijave na obuku da bi mogao da ide on.
šta ja tu da kažem, to treba neko tom matorom da objasni... Edited by zoki82
Link to comment
šta ja tu da kažem, to treba neko tom matorom da objasni...
objasnila sam mu :)ima obuka, ima sredstava, da niste korumpirani od vrha do dna to bi se dalo upotrebiti svrsishodno.ovako se sve svodi na ostrva entuzijazma u moru očaja ili šljama.
Link to comment
tako je, skupljaju prašinu, nema dovoljno radiologa, starija garda to nije ni učila jer nisu ni postojali mamografi a mlađi se nisu slali na specijalizacije, tek od pre dve godine se povećao broj, školovanje traje minimum 4 godine... opet, sistem kriv...šta ja tu da kažem, to treba neko tom matorom da objasni...
Nema radiologa a stancuju se lekari za biro rada i dojcland potpuno rasulo u skupstini i nadleznim ministarstvima zdravlja i prosvete. Hint: SPS. Placa se glavama kooperativnost Ivice.
Link to comment
objasnila sam mu :)ima obuka, ima sredstava, da niste korumpirani od vrha do dna to bi se dalo upotrebiti svrsishodno.ovako se sve svodi na ostrva entuzijazma u moru očaja ili šljama.
Kome pricati da bi Srbija na mnogim listama kvaliteta zivota izbila znatno vise da nije korupcije u zdravstvu. Od nabavki preko sistema usavrsavanjado paralelnog rada. Nema insulina u drzavnim apotekama a direktor rfzo se cmari prvoj dami.
Link to comment
Nema radiologa a stancuju se lekari za biro rada i dojcland potpuno rasulo u skupstini i nadleznim ministarstvima zdravlja i prosvete. Hint: SPS. Placa se glavama kooperativnost Ivice.
Ipak bih rekao Tomica, ovi su to nasledili By TapaTalk
Link to comment
da niste korumpirani od vrha do dna
Čemu ovo? 90% lekara koje znam u Bgd rade svoj posao predano, pošteno i najbolje što mogu u situaciji u kojoj su i sa onim što imaju. U najmanju ruku je neukusna ova čaša žuči po celoj struci.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...