Jump to content
IGNORED

Alkoholizam i priključenija


pt 2.0

Recommended Posts

postoje, ali ni u jednoj ne pise da je zena napravila alkoholicara od muskarca za koga se udala, niti da zene i cerke prave muskarcima toliki pakao da nemaju druge nego da se odaju alkoholu. pise da se porodicni obrasci ponavljaju, a to je nesto sasvim drugo.
Naravno da to baš tako ne piše. Ali prosta matematika i još prostija dedukcija, putevima statistike koja je precizno navedena na 200-300 stranica iste dovode do zaključka koji sam naveo. Veruj mi dobar sam i u jednom i u drugom.Žao mi je što ti taj zaključak smeta. Ali je dobro da ga čuješ...Edit: Naravno da nije reč o pravilu, već o visokoj verovatnoći. Takodje treba imati u vidu da je dotični Nastasić knjigom ciljao tu tezu (znam čoveka), a ciljane statistike su uvek diskutabilne... Edited by dare...
Link to comment
  • Replies 247
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dare...

    32

  • pt 2.0

    20

  • burazer

    16

  • bergasa19

    14

Top Posters In This Topic

dare, da li si ti krsten jebote? otvaras dusu pred nepoznatim ljudima, bez reciprociteta?ja te molim da ne radis ovo sebi, covece. nisi medju prijateljima ovde nego medju anonimnim likovima.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

zašto, ako je čovek pomiren sam sa sobom ne vidim kako bi mišljenje i eventualne osude nekih nepoznatih ljudi mogle da imaju bilo kakav uticaj na bilo šta

Link to comment

^^ +1Uostalom, jedino što dobijaš u zamenu je to da svako istrese svoj standardan frust i da se ljudi malo dokače u kafani.

Edited by henrik larsson
Link to comment

ja mislim, tacnije naslucujem da se u istrazivanju uzroka alkoholizma jako dugo verovalo da je to vrsta zavisnosti koja je autohtona, prosto zato sto je citava percepcija zavisnosti bila drugacije postavljena do skora. meni se cini da se broj alkoholicara zavisnika smanjuje a da se dize broj zavisnika druge vrste, ovisnika od lekova i hemije (sofisticiranih narkomana - toksikomana), hrane, kocke, seksa, etc. ovo moze da izgleda kao besmislica ali mislim da nije, tj da znam slucajeve koji dolaze iz ozbiljnog alkoholicarskog bekgraunda na nivou filmova zike pavlovica koji su zbog te porodicne stigme pobegli od alkohola a pali na sasvim drugoj strani. i zato mislim da ima smisla da se govori o zavisnosti kao primarnoj bolesti, a ne o alkoholizmu. i verujem da je zavisnost neizleciva. alkoholizam mozda, zavisnost ne.apropo price o inteligenciji kao iznenadjujucem pratiocu velikog broja slucajeva, zasto vas to cudi. inteligentim ljudima poroci i sluze sa jednu uzbudljivu zivotnu igru kontrole granica do kojih mozes da tvistujes realnost i da prodjes, da ostanes neprovaljen. naravno da to nije primarno, posto se kod alkoholizma radi delom i o fizickoj zavisnosti tipa da ne mozes elementarno da funkcionises ako sistematski nisi natankovan, ali to je nesto sto je pratnja svake adikcije, ta igra koliko daleko mozes da odes u zavisnosti a da taj lazni svet normalnosti u kome mislis da zivis ostane naizgled nedodornut. pa to je drajv koji vozi sve, lopove koji kradu dijamante pod top level sigurnosnim sistemima, zene/muzeve koje varaju muzeve/zene u sobi pored njih, korporativne menadzere koji peglaju koks u klonji na sljaci, whatever...

Edited by gazza1
Link to comment
zašto, ako je čovek pomiren sam sa sobom ne vidim kako bi mišljenje i eventualne osude nekih nepoznatih ljudi mogle da imaju bilo kakav uticaj na bilo šta
Uostalom, jedino što dobijaš u zamenu je to da svako istrese svoj standardan frust i da se ljudi malo dokače u kafani.
Link to comment
Uostalom, jedino što dobijaš u zamenu je to da svako istrese svoj standardan frust i da se ljudi malo dokače u kafani.
dobija i da istrese ono što njemu samom leži na duši, a to je ono zašto smo ovdetj možda je to ono zašto je dare tu
Link to comment
dare, da li si ti krsten jebote? otvaras dusu pred nepoznatim ljudima, bez reciprociteta?ja te molim da ne radis ovo sebi, covece. nisi medju prijateljima ovde nego medju anonimnim likovima.
Ja sam Vaso na ovom forumu uvek medju prijateljima. Hvala na brizi.Priča o alkoholizmu me ne može povrediti, niti me bilo čiji komentari mogu uvrediti. A opet moja priča može biti korisna i čak onima koji se ne slažu sa mojim zaključcima koji su vrlo subjektivni. Hvala još jednom.
Link to comment

OK, ja rekoh kako bih zastitio bivseg komsu od frustova anonimusa. Ako imas zivaca, navali. Meni su tvoji postovi izuzetno informativni i poucni.

Link to comment
ja mislim, tacnije naslucujem da se u istrazivanju uzroka alkoholizma jako dugo verovalo da je to vrsta zavisnosti koja je autohtona, prosto zato sto je citava percepcija zavisnosti bila drugacije postavljena do skora. meni se cini da se broj alkoholicara zavisnika smanjuje a da se dize broj zavisnika druge vrste, ovisnika od lekova i hemije (sofisticiranih narkomana - toksikomana), hrane, kocke, seksa, etc. ovo moze da izgleda kao besmislica ali mislim da nije, tj da znam slucajeve koji dolaze iz ozbiljnog alkoholicarskog bekgraunda na nivou filmova zike pavlovica koji su zbog te porodicne stigme pobegli od alkohola a pali na sasvim drugoj strani. i zato mislim da ima smisla da se govori o zavisnosti kao primarnoj bolesti, a ne o alkoholizmu. i verujem da je zavisnost neizleciva. alkoholizam mozda, zavisnost ne.
Ovo sve stoji. Slažem se. Broj primarnih alkoholičara se smanjio u odnosu na neke 70-80te i oni se sve manje javljaju na lečenje. Većina alkoholičara su oni sekundarni koji su u svakodnevno pijenje ušli zbog nekog drugog psihološkog problema ili stresa. Značajan je i broj agresivnih koji popiju par puta godišnje i prebiju užu i širu familiju...Resursi alko ustanova za lečenje preusmereni su na razne politoksikomane i nirvana majstore svakojake fele...Dodajte tome nova odeljenja za kockarsku i internet zavisnost... I to je to...A biće još toga što nam donosi vrli novi svet...
Link to comment
Što se lečenja tiče, postoji u pomenutim ustanovama trijaža koja diskriminiše. Za lečenje se većinom birkaju ljudi sa najvećom šansom za izlečenje. Znači ljudi sa dobrim stalnim zaposlenjem koji nisu neposredno materijalno ugroženi i koji imaju intelektualnih kapaciteta da isprate psihoterapeutski, transakcioni i druge vidove lečenja.Samim tim takve terapijske grupe imaju veliki procenat uspešnosti... Oni drugi sa manjom šansom imaju mnogo tužniju perspektivu...U doba Cara Dušana isti je naredio da se motkama krene na sve alkose u državi... One koji dignu ruku da se brane, rekao je dovedite ovamo i otreznite... Od njih još uvek može biti čovek...One ostale zatucite...
@dareobrazloži boldovano i podvučeno i neću te pitati, 'koju igru igraš'.
Link to comment
@dareobrazloži boldovano i podvučeno i neću te pitati, 'koju igru igraš'.
Eh, to večito pitanje... Igra nas je održala, njojzi hvala...Elem, u Gornačkoj je u pomenuto vreme igru vodio Dr Popović koji je bio izuzetno zanimljiv lik (190cm sa licem Kviska i Vudi Alena) i koji je forsirao te transakcione porodične šeme,ne bi li vratio loptu terapijskoj grupi (parovi su u pitanju) i proširio njihov sopstveni uvid glede porodičnog im funkcionisanja... Iako su parovi većinom bili fakultetski obrazovani ljudi cenim da više od polovine istih nije shvatalo šta se očekuje od njih. Sa druge strane jedan od dva RTS-ova urednika u grupi i moja malenkost divno su se zabavljali analizirajući tudje priče porodičnog (ne)funkcionisanja koje su išle od Rata Rouzovih do potpune apatije... Istovremeno obojica nismo imali želju da alkohol ostavimo, ono baš, baš definitivno... Većina nas je tražila pauzu od par godina zbog fizičkog, profesionalnog i bilo kog drugog oporavka uz želju da se posle iste vrati na umereno pijenje...Nisam siguran, ali mislim da su takve grupe u tim godinama išle do 50-60% uspešnosti (Pod 100% podrazumevam da je alkoholičar održao apstinenciju 10god). Mišljenja sam da se navike u pogledu porodičnog funkcionisanja vrlo teško menjaju čak i kada postoji dobra volja svih učesnika. Ponekad je dovoljan uspeh zadržati apstinenciju.Tužno zvuči, ali istina je da je mnogo lakše promeniti partnera nego način stečenog porodičnog funkcionisanja. A opet i posle razlaza ti isti ljudi nalaze nove partnere koji su psihološki i funkcionalno slika i prilika onih prethodnih... Smešno i tužno u isto vreme...Elem u Palmotićevoj je pristup bio složeniji i mreža dugotrajnog praćenja igrača i složenost terapijskih grupa vrlo dobro organizovana. Pristup je bio mnogo više "behaviour" sa akcentom na jednostavni plan za sutra. Pa polako step, by step... Timovi lekara i terapeuta su takodje bili bolje ciljano i udarački organizovani... Bilo je tu naravno i pomenutih transakcionih radionica, ali mnogo,mnogo manje... Najveći akcenat je bio na timskoj mreži grupe, koja jednom dobro razradjena, pritiska i melje novopridošle članove i tera ih da vremenom šire uvid i menjaju svoje stavove u koje su bili ušančeni... Grupe su bile podeljene u intenzivnu fazu od 2-4 meseca (svakodnevno) i produženu fazu (jedanput u dve nedelje) tokom dve do četiri godine. Takodje se parovima i samcima preporučivao klub lečenih alkoholičara koji je imao nedeljne sastanke uz obaveznu tematsku prezentaciju. Sekcije kluba su na nedeljnoj i mesečnoj bazi organizovali posete pozorištu, muzejima, tematske šetnje, fudbal, košarku, šah i stonoteniske turnire... Lasta je dala 5 autobusa godišnje za besplatne jednodnevne izlete i u sve te aktivnosti su bili uključeni porodice i prijatelji alkoholičara.Znači govorimo o porodicama i prijateljima pekara, lekara, apotekara, šofera, majstora, konduktera, inžinjera, sudija, bankara, profesora i sl. Čudo jedno od mikrosocijalne zajednice koje je pratilo pacijenta i njihove porodice bar u 4-5 godina apstinencije.U takvim uslovima procenti su išli do 90% uspešnosti, jer ti okruženje hoćeš-nećeš nije dozvoljavalo da padneš i trudilo se da tvoje slobodno vreme bude kvalitetno utrošeno.Negde pre 10tak godina broj mladih politoksikomana je bio toliki da je na Banjici osnovan poseban centar za mlade ljude. Kažu da uspešno radi, ali lično nisam imao uvid u njihov pristup i rezultate.Ženski alkoholizam, kad su samci u pitanju je takodje posebna priča, ali je i ona bila prilično uspešna u tretmanu Palmotićeve. Koncepcija njihovog lečenja je različita i njima ovaj gorepomenuti klub nije bio preporučen, da ih prevaranti poput moje malenkosti onako labilne ne bi doveli u iskušenje i na postojeće probleme dodali nove.To je otprilike to. Zaostali utisak nečega sa čime nemam dodira 7-8god, ali verujem da se opšti koncepti nisu promenili. Edited by dare...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...