Jump to content
IGNORED

Alkoholizam i priključenija


pt 2.0

Recommended Posts

ta teorija ne samo da je netacna nego je i nema. to sto dare na vec nekoliko strana pise da su zene krive sto muskarci piju (a sad i sto umiru), a mnogi ga tapsu po ramenu, sasvim je druga stvar.

Link to comment
  • Replies 247
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dare...

    32

  • pt 2.0

    20

  • burazer

    16

  • bergasa19

    14

Top Posters In This Topic

ne znam nista o terapiji, ali mi se ovako laicki cini da bi ucenje prihvatanja odgovornosti za sopstvene odluke i zivot morao biti dio procesa, radije nego pronalazenje ko je drugi kriv. (izuzimajuci posebne situacije, kao dugotrajno nasilje ...). npr. tvoj je izbor da li ces da ostanes u losem braku. jel se radi na tome?i jos, kako zena moze da natjera nekoga da pocne da pije, ako taj nije unaprijed naucio da se tjesi alkoholom?
moj boldmožda je off topic...Svi kritizeri psihoterapije koje sam sretao izjednačavaju (nepostojeće) nalaženje krivca, sa nalaženjem uzroka i prepoznavanjem mehanizama ponašanja.
Link to comment
ta teorija ne samo da je netacna nego je i nema. to sto dare na vec nekoliko strana pise da su zene krive sto muskarci piju (a sad i sto umiru), a mnogi ga tapsu po ramenu, sasvim je druga stvar.
dare, nije problem u statistici, tj. rezultatu koji ona pokazuje. problem je u hipotezi koja objasnjava taj rezultat. ako sam dobro shvatila, oni maltene govore o nekakvom aktivnom stvaranju alkoholicara od strane zena...a ovo je, da izvines, cista besmislica :).
Pazi ovako, da ja preterujem, jeste... Preterujem, što jes, jes, a pomalo se i šalim...A pomalo i ne...Možeš zamisliti lice moje drage tašte koja je tri muža sahranila kada sam joj negde pre 15tak godina apsolvirao ovu teoriju naravno uz tada obaveznu čašicu... Kaže to dan danas ne može da mi zaboravi...(Nije mi to bilo baš najpametnije... Ali joj rekoh i spasih dušu svoju...)Šta reći... U svakoj priči ima nešto...Tja... Važno je dati temu za razmišljanje... Istina opet zavisi od perspektive posmatranja...A svako od nas ima svoju istinu...E sad činjenica je da se u terapiji alkoholizma cela porodica tretira kao pacijent, a da najveći udar u terapiji doživljava supruga alkoholičara...Otprilike prvih mesec dana, terapeuti i grupa štede suprugu (da ne pobegne u startu)... A onda se punom snagom obruše na istu i pri tom su najsurovije one žene starijih parova u grupi koje su i same svojevremeno pretrpele najgore kritike...Ukratko ona je ta koja je održavala alkoholizam supruga... A jelte zna se da se ne postaje alkoholičar odmah tek tako...Zašto?Zašto ste došli tek sada... Zašto ste se udali za takvog... Zašto ste mu dozvolili da pije... Zašto ga niste napustili... Zašto 15 god trpite njegov alkoholizam...Zašto?Vi ste trezni... On nije...Zašto?Koje su vaše "dobiti" u održavanju takvog stanja i zašto ste tek sad došli kada su suprugu zapretili otkazom na poslu...I tako u nedogled zašto... Jadnim suprugama koje su muževe dovele na lečenje sa namerom da im ih neko vrati trezne i normalne, u ovoj tački lečenja baš ništa nije jasno... Bar dva-tri meseca su polulude i zrele za bensedine, a svi im iz dana ponavljaju ono: - Zašto? dok im isto pitanje ne postane noćna mora... Za to vreme naš pošteni alkoholičar kulira srećan što je target prebačen na suprugu...I kao što rekoh najgori pritisak vrše one žene iz grupe koje su i same pre par meseci/godina doživljavale najveću kritiku... Ubedljivo su najsurovije (srpska posla)... Dešavalo mi se da par puta zamolim dotične u poluvremenu da malo olade kapisle... Aman, rekoh smanjite gas pobeći će žena... A one odgovaraju... Neka... Ni nas niko nije štedeo...I tako...Čudni su putevi bračnih dijada i medjusobnih odnosa, bez obzira da li u njima figurira alkohol ili ne...A tek kad su u ovoj našoj socijali porodice više generacijske...Kao što reče naš forumski transakcioni burazer, ne zna se ko koju igru igra... Igranka je bez prestanka...A naš alkoholičar sa početka priče je samo najslabija karika u toj igri... Edited by dare...
Link to comment

ja znam samo za onu teoriju gde zene koje su dosle iz porodica u kojima je otac, najcesce, bio abusive/alkoholicar/zavisnik bilo kakve vrste, a gde su majke sve to trpele, podsvesno traze/prave slicnu porodicu/okruzenje, jer im je to ili MO i snalaze se u takvom okruzenju ili, pak, traze samopotvrdu da mogu bolje da hendluju situaciju nego sto je majka mogla.meni ta teorija nije uvredljiva, veoma mi je realna.teorija da zena pravi od muskarca alkoholicara/zavisnika mi jeste uvredljiva, jer na kraju dana, svako odgovara za svoje postupke.

Link to comment

jedna stvar koja mi je ostala upečatljiva iz detinjstva je drugar koji nam na ekskurziji uveče kaže "u ovo vreme tata verovatno bije mamu" i onda je prepričavao kako se ovaj zverski napije, krene da bije i nju i njih...elem, žena se razvede od njega, nađe sebi stan, odvede decu, a ovaj prestane da pije, napravi vrlo uspešan auto-mehaničarski servis i postane zastupnik velike firme i oženi se ponovo, dobije decu, ali ovog puta bez problema.

Link to comment
Kako ide prica kada je zena alkoholicar?Verujem da je retko ali ne bas toliko...
Standardi su u istoj priči drugačiji kada su u pitanju supruzi alkoholičarke...http://www.alkoholizam.com/alkoholizam_zena13.htmI kada su u pitanju supruge alkoholičara...http://www.dnevno.hr/kolumne/psihijatar-u-kuci/terapija-za-dusu/dr-zoran-zoricic/39056-supruge-alkoholicara-zrtve-i-sukrivci-loseg-braka.html
Link to comment
da,i ja bih rekla da su tu ipak malo komlikovaniji odnosi od ,,svako odgovara za svoje postupke,,covek nije ostrvo..
Po mojoj skromnoj subjektivnoj teoriji, alkoholičari, narkomani, politoksikomani uglavnom su najslabije karike u svojim okruženjima...Bili oni muško ili žensko, tinejdžeri ili stariji ljudi...Uzgred ne morate vi meni ono baš verovati.. Imam ja puno zanimljivih teorija...Na primer imam teoriju da su sinovi jedinci "najbolji" muževi... Navikli su da slušaju svoje mame i sasvim regularno nastavljaju da slušaju svoje supruge i to sve izvanredno funkcioniše... (naravno uz uslov da je maman bar 100km daleko)
Link to comment

da je vise homoseksualnih brakova mijenjala bi se ta statistika, okolina ako ovisnika izricito djelom ne odvraca od ovisnosti ucvrscuje ga u njoj, ako ga napusta pa mu se vraca uci ga da manipulise kratkotrajnim napustanjem ovisnosti, pride moze da se uzivi u relativnu moc koju ima u svojoj porodici jer nadomjescuje ulogu neproduktivnog. nije to nikakva krivica zena kao zena.vise je muskaraca alkoholicara, vise je zena koje su sklone da ostanu u braku sa alkoholicarem. drustvo bolje podnosi pa time i podstice muski alkoholizam. no zene su u dinamickoj prednosti, raste broj alkoholicarki medju njima.medju kockarima je dosta onih sa roditeljima alkoholicarima.

Link to comment
jedna stvar koja mi je ostala upečatljiva iz detinjstva je drugar koji nam na ekskurziji uveče kaže "u ovo vreme tata verovatno bije mamu" i onda je prepričavao kako se ovaj zverski napije, krene da bije i nju i njih...elem, žena se razvede od njega, nađe sebi stan, odvede decu, a ovaj prestane da pije, napravi vrlo uspešan auto-mehaničarski servis i postane zastupnik velike firme i oženi se ponovo, dobije decu, ali ovog puta bez problema.
to sto ti ne znas da ih ne lema, ne znaci da ih ne lema.
Link to comment
Na primer imam teoriju da su sinovi jedinci "najbolji" muževi... Navikli su da slušaju svoje mame i sasvim regularno nastavljaju da slušaju svoje supruge i to sve izvanredno funkcioniše... (naravno uz uslov da je maman bar 100km daleko)
Drugarica mi je jednom, kada smo godinama kasnije pričali o njenoj tadašnjoj vezi, rekla. "Sin jedinac u Srbiji - to je bre dijagnoza".Ako je maman manje od 100km blizu.
Link to comment

Dare, u tim radionicama da li ste videli zbog cega se ljudi uglavnom odaju alkoholu? Je li u pitanju neki problem sa kojim ne mogu da izadju na kraj, nezadovoljstvo u braku ili prosto urodjen slabiji i povodljiviji karakter?

Link to comment
Dare, u tim radionicama da li ste videli zbog cega se ljudi uglavnom odaju alkoholu? Je li u pitanju neki problem sa kojim ne mogu da izadju na kraj, nezadovoljstvo u braku ili prosto urodjen slabiji i povodljiviji karakter?
Nemam odgovor. Verovatno je sve pomenuto... Ili nešto treće...U svakom slučaju i šta god bio uzrok alkohol je trenutno razrešenje problema... Pa sad nadji tačku gde si preterao u tom razrešavanju...Ono što mi je utisak kad su u pitanju alkoholičari koje sam sretao na lečenju, a koji su intelektualci sa pristojnim poslovima, da je pred njih postavljan prevelik zahtev da svakodnevno ispunjavaju nešto (kako na poslu, tako i u porodici)... Subjektivno sam mišljenja da ih je ta zahtevnost sredine kojoj nisu mogli na adekvatan način da odgovore odgurala u alkoholizamPravi odgovor je: -Nemam odgovora.Svaki pojedinačni slučaj je različit... Edited by dare...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...