Jump to content
IGNORED

Alkoholizam i priključenija


pt 2.0

Recommended Posts

  • Replies 247
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dare...

    32

  • pt 2.0

    20

  • burazer

    16

  • bergasa19

    14

Top Posters In This Topic

salu na stranu, vjerujem da svi ucesnici lose situacije imaju neku odgovornost, barem za ostajanje u istoj. to se valjda zove enabler na engleskom.ali ne vidim kako moze biti tudja obaveza da popravljaju mene. mislim lijepo je ako ce neko da pomogne, ali da moraju, ne moraju.

Link to comment
Pa sad saberi jedno, drugo, treće... + Dodaj specifične obrasce, transakcione igre, zamene uloga i medjusobne "dobiti" iz alkoholičarskih porodica...I eto visokog % alkoholičara koji se javljaju u istim porodicama iz generacije u generaciju...I naravno dodao bih postulat da je svaki alkoholizam uglavnom isti, ali je svaki alkoholičar različit slučaj.
...treći igrač u transakcionoj igri Alkoholičar je progonilac, spasilac je četvrti.
Nije mi jasna ova hipoteza o zenama koje 'prave' alkoholicare od svojih muzeva. Zar se tu ne radi najvise o tome kako drustvo vidi ulogu zene ("zensko si, imas da trpis") pa onda cerke prosto ponavljaju obrazac ponasanja majki.
...žena je često u tim ulogama kada ih zamenjuje. uveče progonilac, a izjutra spasilac. (alkoholičar, suprug).... ne postoji alkoholizam, postoji igra Alkoholičar i svi alkoholičari su isti. neumeće radovanja obeležava njihove živote.
Link to comment
...treći igrač u transakcionoj igri Alkoholičar je progonilac, spasilac je četvrti....žena je često u tim ulogama kada ih zamenjuje. uveče progonilac, a izjutra spasilac. (alkoholičar, suprug).... ne postoji alkoholizam, postoji igra Alkoholičar i svi alkoholičari su isti. neumeće radovanja obeležava njihove živote.
burazere, to sto si ti precrtao u mom postu je od reci do reci citat koji je od svoje majke dobila moja drugarica (bilo nam je oko 12god) kad ju je brat pretukao. pa ti mi sad da izvines filozofiraj o zamenjivanju uloga...edit: ne, ipak necu biti vulgarna. sreca te postoji edit. Edited by estel
Link to comment

Pazi ovako, da ja preterujem, jeste... Preterujem, što jes, jes, a pomalo se i šalim...A pomalo i ne...Možeš zamisliti lice moje drage tašte koja je tri muža sahranila kada sam joj negde pre 15tak godina apsolvirao ovu teoriju naravno uz tada obaveznu čašicu... Kaže to dan danas ne može da mi zaboravi...(Nije mi to bilo baš najpametnije... Ali joj rekoh i spasih dušu svoju...)Šta reći... U svakoj priči ima nešto...Tja... Važno je dati temu za razmišljanje... Istina opet zavisi od perspektive posmatranja...A svako od nas ima svoju istinu...E sad činjenica je da se u terapiji alkoholizma cela porodica tretira kao pacijent, a da najveći udar u terapiji doživljava supruga alkoholičara...Otprilike prvih mesec dana, terapeuti i grupa štede suprugu (da ne pobegne u startu)... A onda se punom snagom obruše na istu i pri tom su najsurovije one žene starijih parova u grupi koje su i same svojevremeno pretrpele najgore kritike...Ukratko ona je ta koja je održavala alkoholizam supruga... A jelte zna se da se ne postaje alkoholičar odmah tek tako...Zašto?Zašto ste došli tek sada... Zašto ste se udali za takvog... Zašto ste mu dozvolili da pije... Zašto ga niste napustili... Zašto 15 god trpite njegov alkoholizam...Zašto?Vi ste trezni... On nije...Zašto?Koje su vaše "dobiti" u održavanju takvog stanja i zašto ste tek sad došli kada su suprugu zapretili otkazom na poslu...I tako u nedogled zašto... Jadnim suprugama koje su muževe dovele na lečenje sa namerom da im ih neko vrati trezne i normalne, u ovoj tački lečenja baš ništa nije jasno... Bar dva-tri meseca su polulude i zrele za bensedine, a svi im iz dana ponavljaju ono: - Zašto? dok im isto pitanje ne postane noćna mora... Za to vreme naš pošteni alkoholičar kulira srećan što je target prebačen na suprugu...I kao što rekoh najgori pritisak vrše one žene iz grupe koje su i same pre par meseci/godina doživljavale najveću kritiku... Ubedljivo su najsurovije (srpska posla)... Dešavalo mi se da par puta zamolim dotične u poluvremenu da malo olade kapisle... Aman, rekoh smanjite gas pobeći će žena... A one odgovaraju... Neka... Ni nas niko nije štedeo...I tako...Čudni su putevi bračnih dijada i medjusobnih odnosa, bez obzira da li u njima figurira alkohol ili ne...A tek kad su u ovoj našoj socijali porodice više generacijske...Kao što reče naš forumski transakcioni burazer, ne zna se ko koju igru igra... Igranka je bez prestanka...A naš alkoholičar sa početka priče je samo najslabija karika u toj igri...

sta je to - neki stokholmski sindrom? posto su njih ubedile da su one od muzeva napravile alkoholicare onda i one ubedjuju ove nove? ne verujem sta citam, majkemi. i ja sam uvek za pitanje "a zasto ostajes s njim" ali ova ideja o 'dobiti' od necijeg alkoholizma mi je no comment. ima sigurno i takvih slucajeva, ali mi je potenciranje maltene uvredljivo za sve one ciji su zivoti bili otezani (da upotrebim blag izraz) alkoholicarem u porodici.na ta pitanja 'zasto si ga izabrala?', 'zasto ostajes s njim?' moze da se da 1001 iskren odgovor (narocito kod nas) i nijedan ne mora da upucuje na aktivno stvaranje alkoholicara od strane partnerke. u najgorem slucaju je ovo sto pise djili - nereagovanje, zatvaranje ociju, kuvanje zabe, nadanje da to nije bas to nego je eto nesto prolazno, samo epizoda...i od mene isto pitanje: ako zena ostavi alkoholicara jel joj to onda po toj teoriji plus ili minus?
Uzgred ne morate vi meni ono baš verovati.. Imam ja puno zanimljivih teorija...Na primer imam teoriju da su sinovi jedinci "najbolji" muževi... Navikli su da slušaju svoje mame i sasvim regularno nastavljaju da slušaju svoje supruge i to sve izvanredno funkcioniše... (naravno uz uslov da je maman bar 100km daleko)
a brak moze da funkcionise izvanredno samo ako neko nekog slusa kao roditelja? nista ono 'radimo zajdeno', 'nalazimo kompromise' i slicno? to u nekoj tamo zemlji odraslih ljudi? (ovo mi je sasvim u skladu sa onim gorem pomenutim pitanjem "a sto ste mu dozvolili da pije?" - of course, da je ona rekla "no, no, to kaka!" on bi ostavio odmah, nego mu ona dozvolila!)btw, jasno ti je da je tvoja zanimljiva teorija o tome da su zene odgovorne za zivotni vek muskarca obicna mizoginija (mozda umotana u neke romaticarske oblande, ali opet mizoginija)? imala sam drugaciju sliku o tebi (ne znam odakle mi, valjda s Poezije), ali covek se uci dok je na Forumu (kao kad na onom topiku Radisa insistirao da su zene maltene patoloski lazovi, posto zene uvek jedno kazu a misle nesto sasvim drugo. izgleda sam ja ipak dugo van naseg okruzenja kad se iznenadjujem na takve ispade od ljudi koji mi ne deluju tako...).
Link to comment
jedno pitanje, sta misle ovi experti o situaciji kada zena jeste ostavila muza zavisnika? da li im se to racuna u plus, ili su sada krive sto su otisle?
To je OK. Svako razrešenje je bolje od produženja nečega što ne valja.U celom ovom pisaniju izbegavao sam reč "kriv" i "krivica" jer ništa nije baš tako jednostavno (tema o grehu, savesti, krivici pa nadalje je tek večna tema i ne treba je načinjati). Najakše je da je neko drugi kriv, ali svi znamo da je svako kovač svoje (ne)sreće...Štos je da alkoholičar koji loče nema svest o savesti i sopstvenoj odgovornosti za stanje porodice... Ta svest je utopljena u supstanci i u najboljem slučaju vrlo retko ispliva... Svest o sopstvenoj odgovornosti za postojeće stanje nema ni supruga i ona je ubedjena da radi sve najbolje što može u interesu dece i porodice... Isto važi i za ostale ukućane...Ne postoji svest o sopstvenoj odgovornosti učesnika... I samim tim apsurdno je pričati o bilo čijoj krivici... (A najlakše je uperiti prst u nekog drugog).Elem, niko ne može promeniti nekog drugog. Može samo promeniti sebe.I ako vam je stalo do nekog... Osnovno je pitanje:- Šta JA treba da učinim, da bi onog do koga mi je stalo učinio boljim!
Link to comment
sta je to - neki stokholmski sindrom? posto su njih ubedile da su one od muzeva napravile alkoholicare onda i one ubedjuju ove nove? ne verujem sta citam, majkemi. i ja sam uvek za pitanje "a zasto ostajes s njim" ali ova ideja o 'dobiti' od necijeg alkoholizma mi je no comment. ima sigurno i takvih slucajeva, ali mi je potenciranje maltene uvredljivo za sve one ciji su zivoti bili otezani (da upotrebim blag izraz) alkoholicarem u porodici.
Na žalost, taj deo terapije baš tako funkcioniše u tom delu, a kasnije kad supruga pod mukama prizna "svoje dobiti" onda se ide na potenciranje zajedničkog života i činjenja svega onoga što su zapustili (npr zajedničkog rada u kući i sl)Ponavljam ovaj članak:http://www.dnevno.hr/kolumne/psihijatar-u-kuci/terapija-za-dusu/dr-zoran-zoricic/39056-supruge-alkoholicara-zrtve-i-sukrivci-loseg-braka.html
btw, jasno ti je da je tvoja zanimljiva teorija o tome da su zene odgovorne za zivotni vek muskarca obicna mizoginija (mozda umotana u neke romaticarske oblande, ali opet mizoginija)? imala sam drugaciju sliku o tebi (ne znam odakle mi, valjda s Poezije), ali covek se uci dok je na Forumu (kao kad na onom topiku Radisa insistirao da su zene maltene patoloski lazovi, posto zene uvek jedno kazu a misle nesto sasvim drugo. izgleda sam ja ipak dugo van naseg okruzenja kad se iznenadjujem na takve ispade od ljudi koji mi ne deluju tako...).
Izvini! Izvinjavam se i drugima koje sam možda nekim svojim stavovima povredio. Letos mi je supruga otišla sa boljim (kao što vidiš nikad nije kasno) i ostavila mene i decu. Otud verovatno i doza cinizma i mizogenije koja probija kroz deo mojih rečenica. Nije mi to bila namera.Ali celo ovo naše forumsko pisanije nije imuno na RL dešavanja... Naprotiv najčešće je odraz istih... Odatle i u pisaniju projekcije koje objektivno ne stoje... A forum je ograničen vid komunikacije i čitajući tudje reči, mi ih tumačimo na naš način, projektujući ih u nama poznat šablon i naša iskustva...Apropo cele ove priče, ne postoji svesna namera supruge (i ukućana) u podsticanju alkoholizma... Niko tu nije kriv, jer svest o krivici ne postoji od strane učesnika...( verujem da krivicicu i predumišljaj nisam ja pomenuo na ovim stranicama, jer ja u isto ne verujem)Ali se sve što sam pomenuo dešava se... I pomenuta statistika je zabeležena. Edited by dare...
Link to comment
Na žalost, taj deo terapije baš tako funkcioniše u tom delu, a kasnije kad supruga pod mukama prizna "svoje dobiti" onda se ide na potenciranje zajedničkog života i činjenja svega onoga što su zapustili (npr zajedničkog rada u kući i sl)Ponavljam ovaj članak:http://www.dnevno.hr...oseg-braka.htmlIzvini! Izvinjavam se i drugima koje sam možda nekim svojim stavovima povredio. Letos mi je supruga otišla sa boljim (kao što vidiš nikad nije kasno) i ostavila mene i decu. Otud verovatno i doza cinizma i mizogenije koja probija kroz deo mojih rečenica. Nije mi to bila namera.Ali celo ovo naše forumsko pisanije nije imuno na RL dešavanja... Naprotiv najčešće je odraz istih... Odatle i u pisaniju projekcije koje objektivno ne stoje... A forum je ograničen vid komunikacije i čitajući tudje reči, mi ih tumačimo na naš način, projektujući ih u nama poznat šablon i naša iskustva...Apropo cele ove priče, ne postoji svesna namera supruge (i ukućana) u podsticanju alkoholizma... Niko tu nije kriv, jer svest o krivici ne postoji od strane učesnika...( verujem da krivicicu i predumišljaj nisam ja pomenuo na ovim stranicama, jer ja u isto ne verujem)Ali se sve što sam pomenuo dešava se... I pomenuta statistika je zabeležena.
pa ne moras ti meni da se izvinjavas zbog tvojih stavova. meni je samo tuzno da ljudi te generalizacije (i o muskarcima i o zenama) prihvataju i sire tako olako.drugo, nisi ti pomenuo krivicu, ti si (ako se tacno secam, sorry, ne mogu da trazim :) ) napisao da postoji teorija da "zene prave muskarce alkoholicare". clanak koji si linkovao uopste ne govori o tome, vec o tome sta se desava jednom kad je alkohol vec problem. tu sam i ja potpuno na strani "tvoja je odgovornost za ostanak u takvom braku". ali ne umeti reagovati na alkoholizam (pa onda kroz godine naci i neke kompenzacije u toj groznoj situaciji) i napraviti nekoga alkoholicarem su dve razlicite stvari. i razumem da cerka koja odrasta pored majke koja se uzivela u ulogu zrtve ima dobre sanse da slicno odreaguje u slicnoj situaciji. ali aktivno pravljenje/trazenje slicne situacije je retka pojava a ne mainstream.kad vec pricamo o reagovanju, moja majka je prvi put bila u situaciji da odreaguje - insistirala je da se presele da bi ga izvukla iz drustva sa kojim je tonuo u konstantno opijanje. kad se nakon desetak godina ponovo javio problem, jbg, bile 90te i to nije moglo ponovo da se izvede. ona jeste ostala u tom braku jos nekih 8 godina (jedini razlog koji ja na kraju mogu da razumem je taj da ga je volela i da je pokusavala dok god je bilo nade da zivot moze ponovo da se unormali) ali nije to mog oca napravilo alkoholicarem. i mnogo drugih prica koje znam su slicne. izgovor da neko postane alkoholicar zbog loseg braka je nonsense - za to postoji razvod.
Link to comment
jedno pitanje, sta misle ovi experti o situaciji kada zena jeste ostavila muza zavisnika? da li im se to racuna u plus, ili su sada krive sto su otisle?
e vala jebo topik ako je potrebno postaviti ovakvo pitanje.na svakom forumskom topiku o ovisnosti dobar broj ucesnika je glasao da samo stoka (supruznicka, roditeljska) moze da zapostavi ovisnika, pa makar on potpuno sociopatski odbijao da se lijeci i unistavao svoju porodicu. hau jes nou. Edited by morgana
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...