Jump to content
IGNORED

Alkoholizam i priključenija


pt 2.0

Recommended Posts

BTW. On je taj na kog sam mislio kad sam rekao "govori se s visine". On "zna" da je neko drugi, posrnuli lik, "slabog karaktera" (za razliku, pretpostavljam, od njega).
ali, ja zaista (mislim da) znam da se moj otac ubio alkoholizmom upravo zato sto je bio na neki nacin slabog karaktera (usput je uspeo da 'ubije' i svoju porodicu). zasto je problem to reci? ne mogu da dodam 'za razliku od mene' jer nikad ne znas kako mozes da reagujes u zivotu, ali njegovi zivotni 'problemi' koji su ga oterali u pice (ako ne racunamo (mozda) bioloske osnove, tipa varijante dopaminskih receptora) su svi bili takvi da su se svodili na problem sa slikom o sebi, tj. nije imao nikakve 'spoljasnje' tragedije i probleme u zivotu (dok ih nije sam stvorio svojim alkoholizmom). a i ako ih je imao (ako je bio nezadovoljan svojim zivotom na neki nacin) nije radio nista da te probleme resi. jbg, ja zbog tog licnog iskustva ne mogu da imam tu vrstu saosecanja za alkoholicare ("ko zna koja ga je muka naterala da pije"). prosto emotivno ne mogu to da sagledam/dozivim. (a imam je za npr. samoubice)
Link to comment
  • Replies 247
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dare...

    32

  • pt 2.0

    20

  • burazer

    16

  • bergasa19

    14

Top Posters In This Topic

ali, ja zaista (mislim da) znam da se moj otac ubio alkoholizmom upravo zato sto je bio na neki nacin slabog karaktera (usput je uspeo da 'ubije' i svoju porodicu). zasto je problem to reci?
Moram da te upozorim da po Indyiju, izgubljeni roditelj, u našem (nažalost) slučaju - otac od alkoholizma nije dovoljan da budeš kompetentan sagovornik već se tvoje mišljenje shvata kao proseravanje.
Link to comment

Meni je, naravno, zao zbog toga, GR.Upravo iz razloga sto postujem tudju nesrecu i ne smatram da se ona olako moze odbacivati kao "slabost karaktera" i tome slicno, doziveo sam tvoj komentar onako kako sam ga opisao. Naravno da je jasno da u tom komentaru nisi napisao nista slicno ovom sto si napisao u poslednjem komentaru. Nije li malo bezobrazno da se sada pravis "englezom".Posto mislim da je savrseno besmisleno pretvoriti topik u patkometriju o tome cija je nesreca veca, i ko se bolje razume u patnju, povlacim se.

Link to comment

Ne pravim se Englezom. Taj komentar koji te je pogodio kontam da nije imao povoda za takvo nešto. Samo sam sarkazmom rekao da se ne slažem da bi oni u stanju koje si opisao trebali da se odaju alkoholu i u njemu traže lek za svoje probleme emotivne prirode. A pogotovu ne bi trebali oni koji su krhkog karaktera i imaju osobine koje bi mogle da ih okarakterišu kao pogodne da ta neka čašica ili flašica postane neka čašica i flašica do kraja života. To je sve.Opet ću reći, ako nekome to pali a da ne prelazi u ekstreme, prvi podržavam i drago mi je zbog toga. Niko ne voli da se oseća tako.Sa druge strane, i pošto sam rekao da imam jako bliska iskustva sa tom "pojavom" koja su se tragično završila, ni to nije pomoglo da se taj moj post tumači drugačije, već je ostao proseravanje što sam kontao da i nije baš ok po nekom nepisanom forumskom bontonu.No nema veze.

Link to comment
ako je moguće da ne upropastimo temu.molim vas sve zajedno.
mislim da je problem sto ako se prica o licnim iskustvima, tj. ako se jave ljudi sa istim, onda se lako stvara atmosfera 'patkometrije patnje' (ili mogucnost da je neki diskutanti tako vide). ali tema upravo pita za licna iskustva, tako da nemam ideju kako pristupiti temi bez rizika da se ista 'upropasti'.
Link to comment
mislim da je problem sto ako se prica o licnim iskustvima, tj. ako se jave ljudi sa istim, onda se lako stvara atmosfera 'patkometrije patnje' (ili mogucnost da je neki diskutanti tako vide). ali tema upravo pita za licna iskustva, tako da nemam ideju kako pristupiti temi bez rizika da se ista 'upropasti'.
ne mislim da je iko od vas (nas) sa ličnim iskustvom patkometrisao.ne želim da tema postane sterilna. s druge strane, bilo bi lepo da se na prvu loptu ne komentariše ugao iz kojeg neko piše, kao ni da se na prvu lopticu ne vrati druga (indy vs. glas razuman).znam da je ovo lično i da je osetljivo - zato mi je i važno.znam šta bi, na primer, moja majka napisala na ovu temu. ona na "a" od alkoholičar uradi shut down. i ne mogu joj zameriti.pokušavam da razumem pojavu i da pišem o njoj neostrašćeno.
Link to comment

moje iskustvo:meni je npr teze da ostavim pljuge nego alkohol, a bas volim da pijem. pogotovo ako je nesto dobro i kvalitetno. neko mi donese-pokloni neki alkohol koji ne mogu da kupim i onda pijuckam iz gusta ili domacu rakiju ako je dobra. uzivam jednako kao i u hrani. volim kod alkohola ukus, miris i dejstvo. ako pijem konjak, necu da ga pijem iz neke bez veze case, nece imati tu car, uzecu konjak casu. sto se tice piva, nije mi bitno da li je i u kakvoj casi, flasi, konzervi.mozda bi me neko strucan, obucen ili neki autoritet na tom polju stavio u grupu alkoholicara. jedna, moja drugarica kaze za mene da sam alkoholicar. mozda bi bili u pravu, mozda je moja drugarica u pravu, ali nisam zabrinut.sa druge strane. okruzen sam ljudima koji piju. neki umereno, a neki i mnogo. od najblizih prijatelja i poznanika, samo jednu osobu znam koja nikada ne pije. jednostavno, ne postoji nista alkoholno na ovom svetu sto bi njoj prijalo-godilo. ni miris, ukus, boja. bilo sta - nista.za mene je mnogo kada alkohol pocinje da ti menja psihu i ponasanje. znam jednu osobu i mogao bih da kazem da pripada blizoj ili je bila u toj najblizoj, mojoj prijateljskoj grupi ljudi sa kojima se druzim. poslednjih godina smo smanjili blisko druzenje na povremeno i iskren da budem, razlog je alkohol. ne bih da ulazim u detalje sta se tu sve desavalo, ali nikako nije prijatno.ja sam jedno vreme trpeo razna raspolozenja, ali on jednostavno nije spreman da se uhvati u kostac sa tim problemom. naravno, kako vreme prolazi, stanje se pogorsava i ne vidim kako ce to izaci na dobro. cini mi se da se jednostavno prepustio i smatram da je to najveci bedak za sve stvari u nasim zivotima - prepustanje i apatija. ne postoji nikakav tracak energije da se nesto promeni. barem mali koraci. nesto sto ces zivotu reci: hocu!da rezimiram ovako laicki:sve dok mozes da pricas o tome, a pijes - light alkoholicar. to je na skali bele, zute i crvene: zuta. [bela je za one koji povremeno, jednom godisnje popiju, povodi i slicno. crvena je alarmantno]kada alkohol pocinje da ti menja psihu i ponasanje: crvena - alarmantno.iako je ta zuta van zone opasnosti, cini mi se da kod alkohola ta sprega izmedju zute i crvene za cas moze da se prelomi i da nismo ni svesni predjemo u alarmantno za kratko vreme.

Link to comment
Alkoholicari su u stvari relativno retki. Ja licno ne znam ni jednog. Mislim da je 4-5% (pravih/obolelih) alkoholicara medju muskarcima (i dosta manje medju zenama).Nije u redu propitivanje za alkoholizam skoro svakoga ko voli dobru kapljicu. To bi bilo kao optuzivati sve one koji se bave streljastvom da su sigurno nekoga upucali.Ima ovaj testTwo "yes" responses indicate that the possibility of alcoholism should be investigated further. The questionnaire asks the following questions:
  • Have you ever felt you needed to Cut down on your drinking?
  • Have people Annoyed you by criticizing your drinking?
  • Have you ever felt Guilty about drinking?
  • Have you ever felt you needed a drink first thing in the morning (Eye-opener) to steady your nerves or to get rid of a hangover?

Znaju mnogi ovde da sam se bavio vinom. Ne samo da se ovo na mene nikad nije odnosilo (ni jedan, a kamoli 2 "yes"), nego rekoh, ne znam nikog za koga bi to vazilo. Naravno, to je i zato sto biram drustvo.Dusebriznici cesto vide alkoholicara u svakom ko sa uzivanjem prinese casu ustima. A u stvari mislim da ti koji najvise uzivaju u picu, najmanje imaju sanse da budu alkosi. Nesto nemam utisak da alkosi uopste uzivaju u picu, vise je to neko moranje.

sada sam video ovaj post, jer sam krenuo da citam ovu temu od pocetka. slazem se sa ovim sto si napisao, tj. nalazim isti obrazac razmisljanja kao i ti u vezi ovoga. sto se tice ovih tacaka, ne prepoznajem se ni u jednoj. osim ove druge tacke. mada, jedino ko me je kritikovao i je jedna moja drugarica. nju sam spomenuo u proslom postu, ako budes procitao, videces. niko me ne kritikuje: moji najblizi, moji najblizi prijatelji. sam sebe ne kritikujem a vezano je za alkohol.meni je alkohol ekstra. konjak. jbt.. meni su bicikl i konjak dva najbolja izuma koje je covek smislio :Dsto se vina tice, ne razumem se dobro. volim da pijem vino i to cesto prepustam zetu, jer je on poznavalac ili je barem bolje potkovan od mene da izabere. moje najskuplje vino je bilo 20-ak evra. sto je vrlo dobro-odlicno vino. komentarisemo dok pijemo i pusimo kao veliki tompuse :D mislim, nismo bogati, a ponasamo se nekad tako ili glumimo one koji mogu to sebi da priuste svakodnevno, ali dobro, s' vremena na vreme kada on kupi vino, razmisljamo koju cemo bocu da otvorimo. koliko da stoji otvorena u kakve case da sipamo itd. vise kao neki zanimljiv dogadjaj koji moze da nas usreci.
Link to comment
Kako bi tačno opisali to "dejstvo"?
zavisi sta i koliko je ili nije kvalitetno.npr. jednom sam dobio jedan viski, kanadski. izrezbarena flasa. jebe kevu. bilo je leto. znaci u najvai cu da popijem sve u toku dana i mozda ostane nesto sutra cisto da se podsetim kako je to bilo. boja. sama boja je drugacija od npr stomaklije :lol: koju btw cesto pijem. ali su dve potpuno drugacije stvari u svakom aspektu. boja je prirodna. skoro kao sunce da sija :D to je vec u najavi opasna stvar. znaci, nemas dilemu.sipas sa ledom. ja viski volim sa ledom. pucanje leda u kristalnoj casi i zvuk sipanja na isti su smek sam za sebe. ne pijes odmah nego mirisom otkirvas nove stvari [u ovom slucaju jer nikad do tada nisam pio taj kanadski viski] ako zamirise na jesen, bez magle. suva jesen sa cistim vazduhom i svim bojama jesenjeg lisca i prikazu ti se u glavi slike julie delpy - kako da odolis :D e, kad dodjem do ukusa. tu je kraj svih prica. opustim se i polako ali sigurno ispijam koliko mogu. rad ili ti "dejstvo" je bukvalno u sva ova tri aspekta koja sam nabrojao. naravno. dejstvo jeste glavni faktor kako je to neko sve napravio. zato cesto uporedjujem alkohol sa hranom i kako su te dve stvari na neki nacin povezane.
Link to comment

ja imam obrnut problem. htela bih da male kolicine alkohola zato sto je zdrav*, ali ga ne volim. vino mi je gadno, zestina mi je prejaka (isto gadna), pivo mi je ok, ali nekako when push comes to shove, i konobarica gleda u mene iscekujuci, uvek sebe cujem kako kazem: diet coke, please....sto se tice pijenja da bi se napila, bas moram da se potrudim, ne ide mi lako, iako mi je mnogo zabavno u principu (vino mi je gadno, zestina mi je previse zestoka, a piva bas treba dosta se pije da bi se postigao efekat..., i tako).mislite li da je moguce da je neko alkoholicar zato sto jednostavno voli alkohol, bez da ima duboke psiholoske razloge za to (tipa nesto ga nateralo...)?sto se tice pitanja kako se uopste definise ko je alkoholicar mislim da tu imaju 2 nivoa problema (potencijalno):- da li neko pije toliko da steti svome zdravlju (i tu postoje guidlines u alkoholnim jedinicama nedeljno za zene i muskarce)- da li je neko psihicki ili fizicki zavistan od alkohola.koliko sam primetila, kada se prica o alkoholizmu, govori se o oba pitanja naizmenicno.male kolicine alkohola smanjuju upalne procese u organizmu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...