Jump to content
IGNORED

Alkoholizam i priključenija


pt 2.0

Recommended Posts

Pokojna baba tetka mi je govorila: -Dare sine, kod nas u familiji se zna ili jesi ili nisi... To malo pije ili malo puši, to ne postoji... Ili piješ i pušiš, ili to ne radiš... Isto kao što devojka nije malo trudna i kao što čovek nije malo kriv ili je malo krao... Ili jeste, ili nije i tu malo ne postoji... Znači sine to ti je to, pa ti vidi šta ćeš...

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • Replies 247
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dare...

    32

  • pt 2.0

    20

  • burazer

    16

  • bergasa19

    14

Top Posters In This Topic

Mada bi se začudio koliko intelektualci (a tek lekari alkosi), umeju da budu teški i nerazumni u celoj toj priči.
Upravo slucaj mog pokojnog oca, od reci do reci. I ovo sto je rekao bergasa - da ce obrazovani i pametni samo naci vise argumenata da ti objasne da nisi u pravu i da je sve OK. Moj cale (lekar) je kad se vratio alkoholu izmislio celu teoriju kako on ustvari nije imao cirozu jetre (kad je zaglavio u bolnici zut kao zuta vostana bojica, sa tremorom da nije mogao sam da drzi casu vode) i kako ciroza jetre i ne moze da se pouzdano dojagnostifikuje, osim na autopsiji, i to sto su lekari tvrdili da je on imao cirozu to samo govori o njihivoj nestrucnosti itd. Na kraju mu je uspelo, iz drugog puta, da dobije tu pouzdanu dijagnozu, na autopsiji.A koliko su volja i zavisnost teske za razumeti govori i to sto je on pusio 25+ godna, onda ostavio preko noci i jos drzao dve paklice cigareta na ormanu da ih uvek vidi, da celici volju, sta li... I nikad vise nije uzeo cigaretu do smrti (nekih 10+ godina). Ali je nakon manje od 7- 8 god alkoholizma uspeo da izdrzi samo 3 god bez alkohola.Nije mi jasna ova hipoteza o zenama koje 'prave' alkoholicare od svojih muzeva. Zar se tu ne radi najvise o tome kako drustvo vidi ulogu zene ("zensko si, imas da trpis") pa onda cerke prosto ponavljaju obrazac ponasanja majki.
Link to comment
Nije mi jasna ova hipoteza o zenama koje 'prave' alkoholicare od svojih muzeva. Zar se tu ne radi najvise o tome kako drustvo vidi ulogu zene ("zensko si, imas da trpis") pa onda cerke prosto ponavljaju obrazac ponasanja majki.
Nikakva moja loša namera... Statistika... Nije pravilo!Nekad slično ide sličnim... Nekad uprkos...Dr Petar Nastasić i još par lekara koji se bave istom tematikom istakli su specifičnosti tih porodica koje u svom porodičnom funkcionisanju ponavljaju obrasce iz generacije u generaciju. Nije to ništa neobično i isto važi kad je reč o porodicama koje nemaju veze sa alkoholom... Majke i ćerke su one koje većinom prenose atmosferu, odnose, porodične rutine i rituale iz svojih primarnih porodica... Muškarci su većinom oni koji se prilagodjavaju...Takodje u kojekakvim psihološkim eksperimentima momci i devojke odrasli u sličnim porodičnim okruženjima ili na primer oni odrasli sa 1 roditeljem nepogrešivo nalaze jedni druge u bez obzira koliko velikim grupama... Isti lakše medjusobno komuniciraju i stupaju u veze...Pa sad saberi jedno, drugo, treće... + Dodaj specifične obrasce, transakcione igre, zamene uloga i medjusobne "dobiti" iz alkoholičarskih porodica...I eto visokog % alkoholičara koji se javljaju u istim porodicama iz generacije u generaciju...Istakao sam to samo kao zanimljivost... Inače od svakodnevnih alkoholičara koje sam upoznao na lečenjima vrlo su retki oni koji su bili nasilni... Gotovo nijedan. Oni nasilni su bili u grupi povremenih koji piju vikendom ili na mahove...I naravno dodao bih postulat da je svaki alkoholizam uglavnom isti, ali je svaki alkoholičar različit slučaj.
Link to comment

E sad... Umem ja da budem 1 matori cinik... Pa dečacima sa posla prodajem teorije o ženama koje čuvaju svoje muškarce... I ženama koji iste troše...Pa kažem... Momci kad upoznajete familiju buduće, prvo što treba da gledate je koliko muških živih članova od 60+ ima dotična familija u užoj i široj varijanti i kako se prema njima odnosi...Pazi... Nije ništa strašno... Sve se da istrpeti... A ljubav čini čuda...Ali...Ako snimite da familija buduće nema živih muških članova od 60+A svi su bili neki mnogo dobri ljudi... I pokojni Mika... I Pera... I Žika... Bog da im dušu prosti... Mnogo fini ljudi bili...Tada dečaci moji, pozdravite familiju nesudjene... I nju takodje...I bešte glavom bez obzira... Sve se nogama u guzicu šutirajući...Mada ne morate verovati u moje teorije... Moja malenkost je 1 vrlo subjektivan tip...

Link to comment
Nema me na forumu, jerbo RL uzima svoj danak...
nema ni mene, a i kad sam tu dodjem na pola sata i provirim u 2-3 random teme.mislila sam da je ova moja tema r.i.p-ovala.hvala na postenoj i iskrenoj prici.pitacu te (na private verovatno, govnara i jokera je ovde previse).sad idem da iscitam ostalo.
Link to comment

dare, stvarno mislim da treba da napises knjigu. ili makar blog.ovo sto sam od tebe cula nisam procitala niti cula nigde drugde.ja sam, ako si procitao, unuka alkoholicara. uvek sam mislila da je mama prerano ostarelo dete. ono, cvrsta i gruba ljustura, a unutra dete.prvo ju je sutnula majka (preudavala se carica buljuk puta, pa nije bas mogla o obe cerke da se stara, te je jednu zadrzala a drugu poslala nekakvoj familiji). u neko doba je dopala alkoholicaru ocu koji joj je priredjivao izvestan niz uzasa (zaboravljao je po parkovima na po ceo dan u nepoznatom gradu) da bi je na kraju dodelio sestri-usedelici u beogradu, da uci skolu i zivi kod nje.sad kad citam to o prenosenju porodicnih obrazaca mislim ozbiljno koje bi posledice bile vece. ove od gore, ili one da je ostala da zivi sa ocem.na temi sam inace prestala da pisem onog dana kad sam cula da mi je umrla drugarica. posledice alkohola, izmedju ostalog.

Edited by PointTaken
Link to comment

ne znam nista o terapiji, ali mi se ovako laicki cini da bi ucenje prihvatanja odgovornosti za sopstvene odluke i zivot morao biti dio procesa, radije nego pronalazenje ko je drugi kriv. (izuzimajuci posebne situacije, kao dugotrajno nasilje ...). npr. tvoj je izbor da li ces da ostanes u losem braku. jel se radi na tome?i jos, kako zena moze da natjera nekoga da pocne da pije, ako taj nije unaprijed naucio da se tjesi alkoholom?

Link to comment
Nikakva moja loša namera... Statistika... Nije pravilo!... Inače od svakodnevnih alkoholičara koje sam upoznao na lečenjima vrlo su retki oni koji su bili nasilni... Gotovo nijedan.
dare, nije problem u statistici, tj. rezultatu koji ona pokazuje. problem je u hipotezi koja objasnjava taj rezultat. ako sam dobro shvatila, oni maltene govore o nekakvom aktivnom stvaranju alkoholicara od strane zena, a meni nikako nije jasno kako su u procesu donosenja tog zakljucja uspeli da eliminisu neosporan uticaj ideje o zeninom 'mestu' u drustvu kao sto je srpsko, odnosno cinjenicu da mnogo zene jednostavno pasivno prihvataju odredjene obrasce ponasanja ("musko je pa pije - de si ti videla coveka da ne pije?" i slicno).i sto se fizickog nasilja tice, slazem se, ni ja nisam poznavala mnogo fizickih nasilnih alkoholicara. ali i psihicko nasilje (i sve ostale posledice alkoholizma) su dovoljne da urnisu zivote ljudi oko alkoholicara (slucaj kod mene). sta vise, ako je muz alkoholicar nasilan, tu se jos nekako i nalazi opravdanje za zenu koja ga je ostavila. ali ako nije fizicki nasilan onda dolazimo do onog sto je moja baba rekla o mojoj mami, kad je ova konacno odlucila da se razvede - "i Sladjin covek pije, al' ona ne rastura njenu kucu!". go figure.
E sad... Umem ja da budem 1 matori cinik... Pa dečacima sa posla prodajem teorije o ženama koje čuvaju svoje muškarce... I ženama koji iste troše...Pa kažem... Momci kad upoznajete familiju buduće, prvo što treba da gledate je koliko muških živih članova od 60+ ima dotična familija u užoj i široj varijanti i kako se prema njima odnosi...Pazi... Nije ništa strašno... Sve se da istrpeti... A ljubav čini čuda...Ali...Ako snimite da familija buduće nema živih muških članova od 60+A svi su bili neki mnogo dobri ljudi... I pokojni Mika... I Pera... I Žika... Bog da im dušu prosti... Mnogo fini ljudi bili...Tada dečaci moji, pozdravite familiju nesudjene... I nju takodje...I bešte glavom bez obzira... Sve se nogama u guzicu šutirajući...Mada ne morate verovati u moje teorije... Moja malenkost je 1 vrlo subjektivan tip...
a ovo je, da izvines, cista besmislica :). nedostatak muskaraca preko 60god u jednoj familiji se najlakse moze objasniti genetikom, i to po muskoj liniji. :)i kako to zene trose muskarce? sta su oni, vostane figure pa nemaju nikakav uticaj na svoj zivot i trajanje (bas ovo sto rece djili - "prihvatanja odgovornosti za sopstvene odluke i zivot"). izvini, ali ovo sto si napisao mi bas vuce na ono tipicno patrijahalno svaljivanje krivice na zene. jako puno puta sam cula u svojoj okolini frazu "ona ga je upropastila". gotovo nikad nisam cula "on je nju upropastio". a da ti ne pricam o neverici kad je jednom drugarica objasnjavala svojim komsijama da muskarac, a ,ne zena odredjuje pol deteta.
Link to comment

Da li mislis da je ispravno lose objasnjenje koje pomaze. Ne znam kao drugacije da formulisem, pa neka ostane ova nespretna formulacija. U smislu da se davljenik i za slamku hvata.

Link to comment
Da li mislis da je ispravno lose objasnjenje koje pomaze. Ne znam kao drugacije da formulisem, pa neka ostane ova nespretna formulacija. U smislu da se davljenik i za slamku hvata.
ne razumem na sta tacno mislis. da li je svaljivanje krivice na nekog drugog OK ako to pomaze da se covek iscupa iz situacije koja mu ugrozava zivot (npr. zavisnost)? ne znam, ako mora hitno da se deluje onda i moze da bude. ali to nikako ne treba ostaviti tako kad jednom osoba ima snage da se dohvati sredjivanja sopstvenog zivota.ali pojma nemam da li si uopste ti na to mislio :)
Link to comment

Da, na to sam mislio. Nekako mi je ljudski da se covek dohvati njemu smislenim razlogom u trenutku kada mu se rusi svet. Problem nastaje kada ne zelis da to preispitujes plaseci se da ti se ne srusi nesto s teskom mukom napravljeno.

Link to comment
Nekako mi je ljudski da se covek dohvati njemu smislenim razlogom u trenutku kada mu se rusi svet.
ja sam za ovo ponasanje u akutnim situacijama.kad ostanes bez - prilicno je zajebano i neretko nepodnosljivo.
Link to comment

i meni je to sa ženama i prenošenjem alkoholizma vrlo čudna teorija (a i ono spomenuto kako se oni koji su rasli s 1 roditeljem po pravilu nalaze s istim takvima, podseća i na ono da se "zna" da devojke traže dečka/muža koji liči na oca a momci devojku/ženu koja liči na majku, itd itd itd)no pošto sam ja po svim tim visoko-naučnim statističkim istraživanjima muško, ne uzbuđujem se previše :)inače jedna mala interesantnost koju sam odavno primetila a sada ste me podsetili:kod mene u 3 generacije (a delom i u četvrtoj) po direktnoj liniji (a i u dosta grana) jedina koja vole alkohol sam ja

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...