Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

New Now eating!

Featured Replies

Nikakav paradajz u kapamu nikad. Evo jedan moj staaaari recept.

Jagnjeća kapama: kupio kod lokalnih Turaka komad plećke, jebi ga ispalo kilo i osamsto ali hajde sad, biće za dva dana, nije beg cicija. Pola kile spanaća, 6 veza mladog luka, tri glavice ljubičastog grčkog vanila luka, šalot 4-5 glavica, mladi beli luk jedan, dva praziluka. Hteo sam i dve veze peršuna ali kad sam video da su veličine ovećeg bidermajera uzeo sam jednu. Mada peršuna u kapami nikad previše. I naravno uzeo jedan grčki jogurt, ovčji, od pola kile. Mesar mi lepo isekao plećku na komade debljine 1,5cm, ja ih uvaljao u brašno pa propržio na masti. Izvadio meso pa na istom ulju propržio luk i šalot, kad je svenuo dodao prvo praziluk, pa posle par minuta i mladi i beli luk, a na kraju sitno iseckan peršun. Posolio i pobiberio, pa kad je ostalo bez vode vratio meso, promešao, pa podlio sa oko dva deci belog vina. Moja standardna procedura - pojačam na najjače, kad vidim da je vrelo dolijem vino da odmah krene da vri, dodajem još pomalo dok se ne smiri, onda smanjim na tiho. Kad je vino isparilo prvo sunuo par kašika dimljene aleve paprike, pa kad je zamirisala podlio bujonom da ogrezne, i ostavio da se dinsta jedno dva sata. Spanać oprao i isekao na šire trake pa bacio ozgo i posolio da omekne. Poklopio i uključio rernu na 220. Kad se zagrejala promešao pa prebacio sve u rernu da se zapeče 15-tak minuta.

A sad samo disclaimer: tri klase je bolja kapama sa mladim vinovim lišćem.

  • Replies 22.3k
  • Views 1.5m
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • Čorba od karfiola. Teleći kotleti u kajmaku - meso sam perfektno pripremio, najpre tiganj, a zatim rerna. Međutim, mladi kajmak koji sam juče kupio na pijaci je toliko dobar da se ne sećam kada s

  • Salata sa breskvama, pršutom ,mocarelom, zelenom salatom, pečenim bademima, pasta sa pestom, sladoled od badema, za koji sam na brzinu napravio preliv (sirup) od borovnica i kupina, plus sveže to isto

  • čorba od cvekle, teleći kotleti, dinstana bukovača, lučene paprike

Posted Images

Tu je kiśelo mleko, ovčije. Mada ja nisam preteran ljubitelj, pošto naglo ohladi jelo i promeni teksturu.

Kako bilo, 1k cvjetova, de gustibus..

4 minutes ago, aram said:

tri klase je bolja kapama sa mladim vinovim lišćem.

Lako je moguće da je ovo izvorni zeleniš.

2 hours ago, Seabass said:

Ja sigurno ne jer prvi put cujem za kapame. A i da pravim sa paradajzom ne bih se javio jer zvucis kao neko ko bi izabrao nasilje da objasni da je paradajz u kapama no - no! D

Pomešao si me sa Aramom, on je svemirska policija ovde, a ja sam daleko tolerantniji kada je hrana u pitanju.

42 minutes ago, Sandradjer said:

Ide lepo. Passatu dodas )

Možda je tvoja baba čula za pasatu, moja svakako nije.

Edited by Ras

32 minutes ago, Ras said:

on je svemirska policija


e sad da mi nađeš onaj tekst gde lik objašnjava spot inače mi nema spavanja noćas

nikad cuo da u kapamu ide paradajz.

1 hour ago, aram said:


e sad da mi nađeš onaj tekst gde lik objašnjava spot inače mi nema spavanja noćas

Ne znam za to. Lik objašnjava Bajagu?

@Seabass

Jel ti ovo onaj chicken and leek pie is now cooking? Želim da znam šta je i kako si došao do ove divote...

Screenshot-20260428-123954-Gallery.jpg

10 hours ago, Ras said:

Ne znam za to. Lik objašnjava Bajagu?



prepričava i objašnjava spot za svemirsku policiju, inače jedan od najglupljih spotova na svetu.

31 minutes ago, Marta said:

@Seabass

Jel ti ovo onaj chicken and leek pie is now cooking? Želim da znam šta je i kako si došao do ove divote...

Screenshot-20260428-123954-Gallery.jpg

Bazirano na ovome:

Uz manje i vece modifikacije. Ja sam pravio moj pastry i uz malo drugacije sastojke ali u sustini to gore.

13 hours ago, aram said:

Nikakav paradajz u kapamu nikad. Evo jedan moj staaaari recept.

A sad samo disclaimer: tri klase je bolja kapama sa mladim vinovim lišćem.

Disclaimer br.2 - Najbolja kapama je sa djurdjevskim jaganjcima....😎

Approve Italian GIF

Kapamu posmatram i u proleće pripremam kao sezonsko jelo i tu je Kronos u pravu kada spominje Đurđevdansko jagnje.

Kaako su ključni sastojci jagnjeće meso i zelen, nema razloga da se jelo ne pripremi da bude zelene boje.

Iz tih razloga otpada paradajz, a ne koristim ni šargarepu prilikom pripreme osnove, a jedino crveno je paprika kao začin, ali ne u meri da jelo postane dominantno crvene boje.

Ovo gore što je Aram napisao je komplikovanija izvedba, a ja se uobičajeno držim osnovnog metoda pripreme u jednoj posudi. Ne koristim bujon, niti vino i ne zapečem jelo u rerni.

Pržim začinjeno meso. Cilj je da se meso zarumeni sa svih strana, za šta je neophodno da ulje (masnoća) bude dovoljno zagrejano, a površina posude dovoljno velika da se ne prepuni, inače će se u posudi zadržati voda i meso kuvati! Ukoliko nema dovoljno mesta u posudi, meso se prži u dve, u tri ture. Meso je pre prženja isečeno na komade kao za gulaš, začinjeno solju, biberom i crvenom paprikom. Opciono, meso pre prženja može biti uvaljano u brašno.

Poželjno je koristiti meso koje ima masnoću koja će se topiti i dati jelu neophodan ukus, Ukoliko je meso posno, mogu se koristiti odvojeni masni delovi, pa po pripremi, a pre posluženja odvaditi iz jela

Po prženju, meso se odvadi na stranu, pa se na istoj masnoći pripremi osnova, obično od crnog luka, belih delova mladog luka, seckanih stabljika peršuna, možda i malo belog luka. Može se koristiti i sitno seckano (belo) korenasto povrće, stabljike celera i slično.

Kada povrće omekne*, vrati se meso u posudu, nalije vodom i kuva.

Iseckanu zelen dodajem kasnije, jer joj treba malo vremena da bude termički obrađena.

Koristio sam i klot zelje i klot spanać, ali i miks zelenog povrća, obavezno zelene delove mladog luka, čak i sremuš.

Jelo se dodatno začini svežim peršunom. U kombinaciji jagnjeće meso-spanać koristio sam i svežu nanu.

Skuvano je kada je meso meko. U slučaju dobre mlade jagnetine, dovoljno je sat i po, možda dva.

*Alternativno, iseckana zelen se može propržiti sa povrćem, pa nakon toga vratitit meso, naliti vodom i kuvati.

Edit. Na sugestiju jedne lepe Makedonke, pripremao sam i šketo, što bi trebala da bude (makedonska) varijanta ovog jela, pri čemu se koristi isključivo mladi luk, a ne i druga zelen.

Edited by Ras

Znaci dinstana jagnjetina sa dodatkom spinata ili blitve.

@Ras

Da, to je pravi tradicionalni recept.

I ide jagnjetina.

Pravi se i sa junetinom, svinjetinom i mesanim mesom.

Jelo je vrhunsko i obavezno zelena perca od mladog luka

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.