Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

12 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

 

A onda kad se mainstream pomeri u levo, pojavice se desnica koja ce se suprotstaviti tome, i tako u krug?

Zavisi koliko levica zaklati kaltno ulevo, kad dođe njen red... AKo ga smnao malo gurnu u levo, neće ni biti potrebe za jakom desnicom...

 

Mislim, pogledaj Evropu se posle WWII, kada se nekako klatno stabilizovalo oko sredine, bilo je ok 40-50 godina svi su se vrteli oko centra... Desni pokreti su počeli da jačaju kao reakcija na spoljne događaje, imigraciju i slično koje levica nije upela pametno da reši... (Marinin otac nije mogao da sanja da će njegovi da ikad imaju 40%, pre je bio oko 3-4%, na primer)

 

Dok nema pretreanog guranja na jednustranu, nema ni reakcije druge strane... Desnica je sad u ekspanziji svugde u Evropi, jar su okolnosti takve... Kad se pojavi neka prava levica, a ne ova šminkerska, vidćemo šta će biti...

 

 

  • +1 1
Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 hour ago, JozoMujica said:

 

Možda nijedan svoj zub?

celo vexhe se muchim kako da se odredim prema ovom zubu...

Link to comment
17 minutes ago, dillinger said:

Prica vam je da prostite passe iz prostog razloga sto isti rezim koji je poslao ove falange na NS filoloski sutra ima da uveze radi Expa desetine hiljada obojenih radnika I svaki vid netrpeljivosti prema istima mogao bi im stvoriti probleme. I zato ne moze da se stvori ta levica o kojoj pricate. Pa nema je ni na zapadu jer se to radnistvo okrenulo desnom populizmu koji im obecava zatvaranje granica

I to je najveći problem levice, koja nije uspela da zavdrži radnike, nego ih je prepustila Marini i njenim pandanima, jer se bavi stvarima, koje možda jesu važne na nekom višem, civilizacijskom, nivou, ali su za običnog čoveka i njegov život nebitne...

 

Ta levica će se stvoriti opet, kad-tad, možda i en za naših života, ali će je biti...

  • +1 1
Link to comment
11 minutes ago, radisa said:

I to je najveći problem levice, koja nije uspela da zavdrži radnike, nego ih je prepustila Marini i njenim pandanima, jer se bavi stvarima, koje možda jesu važne na nekom višem, civilizacijskom, nivou, ali su za običnog čoveka i njegov život nebitne...

 

Ta levica će se stvoriti opet, kad-tad, možda i en za naših života, ali će je biti...

 

Ali po kom osnovu? Ne moras dalje od Srbije. Dakle na svakom ozbiljnijem gradilistu imas rame uz rame firme koje vode Zvezdini navijaci I gomile radnika muslimana, budista...I tu tolerancija cveta, to je jedino bitno a koga boli tuki za Gruhonjica. A ovi prvi (navijaci sa unosnim gradjevinskim poslovima) odradjuju dug svojim stvarnim poslodavcima izmedju ostalog I ovim predstavama na NS filoloskom. I kako protiv toga da se boris? Mislim stvorice se opozicija tom sistemu ali kakva, takva koja ce hteti videti ledja I novoj eliti I ali I svim tim radnicima zbog kojih nikad nece dobiti sanjanih 1000 eur plate

Edited by dillinger
Link to comment

Hocu reci pre 100+ godina izrabljivacki kapitalizam I drustveni konzervativizam su isli ruku pod ruku. Levica kakvu znamo je stvorena iz otpora nepravdi celog tog korpusa koji ih je terao na rad 15 sati, potkradao, negirao pravo glasa zenama itd. Sad su stvari malo komplikovanije

Link to comment
12 minutes ago, radisa said:

I to je najveći problem levice, koja nije uspela da zavdrži radnike, nego ih je prepustila Marini i njenim pandanima, jer se bavi stvarima, koje možda jesu važne na nekom višem, civilizacijskom, nivou, ali su za običnog čoveka i njegov život nebitne...

 

Ta levica će se stvoriti opet, kad-tad, možda i en za naših života, ali će je biti...

 

Ne delim tvoj optimizam, nažalost. Uspon levice u 20. veku je bio posledica velikih društvenih i socijalnih lomova u prvoj polovini veka, kombinovanih sa relativnim siromaštvom masa u većem delu sveta, što je ogroman broj ljudi doveo do toga da nemaju šta da izgube i da se zapitaju da li je podela bogatstva pravedna, što ih je po defoltu učinilo prijemčivim za levičarske ideje. Meni su očev otac i mamina majka bili u partizanima, u koje su otišli iz zemljanih kuća nabijača i gladni, da se bore za bolji svet i svoje mesto u njemu, to je situacija koja je danas nezamisliva. Danas ogromna većina ljudi ima tople domove (štaviše klimatizovane), pune stomake i jeftinu zabavu, i ogroman broj njih je time zadovoljan, a oni koji imaju neke više ideale od toga su daleko od neke mase koja može da izazove neku promenu. Na sve to, globalno društvo polako klizi ka sistemu potpune kontrole, u kome će se znati gde si u svakom trenutku bio i šta si radio/plaćao, pa će crvena lampica za potencijalne subverzivce da se pali brzinom svetlosti, a njih i tako neće biti Bog zna koliko. Sve u svemu, klizimo ka nekoj jezivoj kombinaciji Orvela i Hakslija, gde će većina biti zadovoljna onim što ima, ma koliko to bilo malo, a oni koji budu aktivno protiv toga radili biće sprženi od strane sistema. Možda neki ogromni lomovi dovedu do drugačijeg ishoda, ali se bojim da bi magnituda tih lomova mogla biti takva da bi uspon prave levice bio slaba uteha za shitstorm koji bi mu prethodio.

  • +1 6
Link to comment

^^jesu malo komplikovanije, sad amazoni tjeraju radnike da rade za kusur i osporavaju im sindikalno 

udruzivanje, a informaticka revolucija benefite preliva gotovo samo poslodavcima posto rast produktivnosti ni izbliza nije pracen rastom plata niti skracenjem radnog vremena.

ali ajde, makar niko na poslu ne nosi pelene.

oh wait 

 

ljevica je formirana u uslovima visoke koncentracije radnika na malom prostoru, odnosno u radno-intenzivnim fabrikama i uz to bez znacajne varijabilnosti u skolskoj spremi. vise sansi za ukrupnjavanje pokreta pratilo je manje prilika za usitnjavanje po linijama partikularnih interesa 

 

 

Edited by morgana
  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, đorđe geprat said:

jednostavan razlog tamo gde moja žena ide.

 

1 hour ago, JozoMujica said:

 

Možda nijedan svoj zub?

 

50 minutes ago, le petit nicolas said:

dobro vece, alisa. udji u kapitalizam, osecaj se prijatno.

zubne ambulante u domovima zdravlja rade samo za decu.

 

polovinom 1980-ih sam vodila profesora engleskog univerziteta u optiku u 7. jula. da mu urade pregled i naocari.

i kukao sto ne ostaje duze, da oposli i zubara.

 

poz

Procena je neka da u Srbiji ima oko 5 miliona punoletnih ljudi.

Neka je od tih 5, dve trećine preko 40 godina (stari smo), jer računam da ne može neko mlađi od 40, pa taman nikad ne video zubara u životu da ostane bez ijednog zuba, dakle, baratamo nekom cifrom od 3,5 miliona. Petina od toga je 700 k. Pa malo je mnogo. Ova cifra je tragična zapravo.

Ja imam 64. U ustima od ukupnog broja zuba imam barem trećinu na kojima ništa nije rađeno, osim čišćenja kamenca. Dakle, i da nisam videla zubara u životu, imala bih nešto zuba, a mislim da sam u tome suvi prosek.

Link to comment
21 minutes ago, dillinger said:

Hocu reci pre 100+ godina izrabljivacki kapitalizam I drustveni konzervativizam su isli ruku pod ruku. Levica kakvu znamo je stvorena iz otpora nepravdi celog tog korpusa koji ih je terao na rad 15 sati, potkradao, negirao pravo glasa zenama itd. Sad su stvari malo komplikovanije

Ja bas mislim da su stvari jednostavnije. Ogromna vecina ljudi vidi da zivi sve gore u ovom sistemu i da to traje i zele promene. A takodje vide i da establirana levica i desnica masu nebitnim pitanjima. 

Link to comment

Nema ni govora o klatnu, i nema vraćanja na staro. Uopšte nema vraćanja.

I nije vam problem desnica nego post-istina.

  • +1 6
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
5 minutes ago, pt 2.0 said:

Nema ni govora o klatnu, i nema vraćanja na staro. Uopšte nema vraćanja.

I nije vam problem desnica nego post-istina.

 

 

Post-istina jeste problem, ali je problem i to što je kapitalizmu potreban snažan konzumerizam. Kako potrošaćka moć bude slabila, a već slabi, tako će i rasti kriza kapitalizma, a, iako to sad smešno i neverovatno zvuči, ne bi me iznenadilo da sve zajedno (na kraju) regresira u čisti feudalizam.

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
3 hours ago, dùda said:

O jbt.

Evo upravo čuh na televizoru.

U Srbiji 700 k ljudi nema niti jedan zub :gospode:.

Ja ne mogu da verujem da je to tačan podatak :ph34r:.

 

Ed.

Ne verujem da su u tu brojku uključene bebe, sve i da jesu, nema ih mnogo :cry:

 

 

Ej, ne znam gde si tačno naletela na tu vest, ali to već godinama unazad citiraju Batutovo istraživanje iz 2019. (jedva sam ga iskopala sad) i obično vrte podatke iz njega u maju mesecu svake godine jer tipa treća nedelja maja je nedelja oralne higijene. Ugl, nigde se ne pominje konkretan broj ljudi bez ijednog prirodnog zuba, nego se kaže da je "učestalost stanovnika bez zuba na oko 11%" pa su kontam novinari računajući da nas ima 7 miliona (hehe) došli do 700k. Još se kaže da je to poboljšanje (!!!) jer ih je bilo 14% u 2013. Ne ulaze bebe u taj procenat, I think, nego samo stariji od 25 godina (ovo sad nisam 100% sigurna ali to im je npr. bio uzorak kad su gledali koliko stanovništva ima baš sve zube na okupu (oko 17% btw)).

Edited by Patty Lee
  • Hvala 1
Link to comment
32 minutes ago, Jeremija said:

Post-istina jeste problem, ali je problem i to što je kapitalizmu potreban snažan konzumerizam. Kako potrošaćka moć bude slabila, a već slabi, tako će i rasti kriza kapitalizma, a, iako to sad smešno i neverovatno zvuči, ne bi me iznenadilo da sve zajedno (na kraju) regresira u čisti feudalizam.

Kapitalizam je uvek do sada imao ekstremno efikasnu supstitucijutm za konzumerizam: Rat kao konzumenta nad konzumentima koji, pride donosi niz benefitatm - ogranicavanje do potpunog suspendovanja gradjanskih prava, slobode stampe, itd, itd...;)

  • +1 1
  • Tužno 1
Link to comment
7 minutes ago, namenski said:

Kapitalizam je uvek do sada imao ekstremno efikasnu supstitucijutm za konzumerizam: Rat kao konzumenta nad konzumentima koji, pride donosi niz benefitatm - ogranicavanje do potpunog suspendovanja gradjanskih prava, slobode stampe, itd, itd...;)

 

Naravno, zato i smatram da čak ni feudalizam, kao krajnja konsekvenca, uopšte nije isključen.

Edited by Jeremija
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...