Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

sve je političko, ne postoji apolitični liberal

mladih levičara ima prilično, (najviše među mladim feministkinjama) ali ne postji njihov kanal (možda mašina i još par marginalnih portala).

problem je što su smetnja svakom na političkoj sceni a mi vazda imamo bitnijih stvari od osmišljavanja društva u kom živimo (kosovo, nato, da se odlučimo između rusije i amerike, da srušimo/odbranimo vučića, sve je to bitnije). ali verujem da njihovo tek dolazi, ili neće doći ničije

  • +1 4
Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

3 minutes ago, Mel said:

meni samo nije jasno shta je apolitichan liberal. jel apolitichan, il je liberal?

 

To apollitichan u srpskom kontekstu je meni kao neki disklejmer za one koji bi da npr protestuju jer ih je Vuchko nagazio, ali da ne ispadne da su protiv Vuchhka. P osistmeu udeli nam neshto, ne gazi bash toliko, (volimo te).

to jeste to. 

 

osim eventualno u sluchaju nekih bash neuklh ljudi koji ne razumejiu shta je sve politika i kako se realizuje, ali oni onda obichno i ne znaju te rechi. govorim za kod nas. u parizu mozda moze.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, svashtabezneshto said:

sve je političko, ne postoji apolitični liberal

mladih levičara ima prilično, (najviše među mladim feministkinjama) ali ne postji njihov kanal (možda mašina i još par marginalnih portala).

problem je što su smetnja svakom na političkoj sceni a mi vazda imamo bitnijih stvari od osmišljavanja društva u kom živimo (kosovo, nato, da se odlučimo između rusije i amerike, da srušimo/odbranimo vučića, sve je to bitnije). ali verujem da njihovo tek dolazi, ili neće doći ničije

 

Ja imam taj neki utisak da smo previshe raslojeni, i da tako neshto levicharsko obrazovano ne moze da se nametne. Ali to je samo utisak.

  • +1 1
Link to comment

Левичарење je, od kada se (samo)identifikovalo kao strana u sukobutm bilo pre svega, ako ne i iskljucivo - reakcija na (drustvenu) nepravdu.

Bez obzira na ideoloske nijanse i ne samo nijanse u okviru samog levicarskog odredjenja/opredeljenja.

Moderna :isuse: levica :isuse: je kupila lukavo prodatu joj ciglu kada je pristala, legla na rudu proskribovanjem nasilja kao sredstva u borbi za promene.

Rezultat je, ocekivano, bio utapanje takozvane moderne levice u konformizam kamufliran frazama poput demokratskog puta ka promenama, nedopustivosti nasilja kao sredstva drustvene borbe...

Rezultat su, izmedju ostalog, nepoliticki protesti, protesti bez politike :isuse:, sve u svemu i ne samo u Srbiji 1 kolosalno arcenje drustvene energije i sve veci porast opste beznadeznosti da se nesto moze da promeni, 1 apatija, kuhanje zabe...

U medjuvremenu, na Planeti se umnozavaju rezimi i narativi, ima ih koliko ti dusa iste, Orbani, Vucici, Erdogani, Putini..., a ni najrazijenije demokratije nisu imune ili su to sve manje, koje em primenjuju nasilje, pocivaju na njemu, i to sve otvorenije, em je nasilje jedini jezik koji razumeju i kojim se sa njima moze razgovarati...

Edited by namenski
  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, dùda said:

O jbt.

Evo upravo čuh na televizoru.

U Srbiji 700 k ljudi nema niti jedan zub :gospode:.

Ja ne mogu da verujem da je to tačan podatak :ph34r:.

 

Ed.

Ne verujem da su u tu brojku uključene bebe, sve i da jesu, nema ih mnogo :cry:

 

jednostavan razlog tamo gde moja žena ide.

  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, dùda said:

O jbt.

Evo upravo čuh na televizoru.

U Srbiji 700 k ljudi nema niti jedan zub :gospode:.

Ja ne mogu da verujem da je to tačan podatak :ph34r:.

 

Ed.

Ne verujem da su u tu brojku uključene bebe, sve i da jesu, nema ih mnogo :cry:

 

 

Možda nijedan svoj zub?

Link to comment
On 28. 3. 2024. at 17:32, radisa said:

Najjače sto mu pola familije sa majčine strane pobile ustaše...

 

Ali to mladim pripadnicima db snaga ne smeta da ga optuzuju da je i on ustaša...

Ako nema neprijatelja, izmislicemo ga.

 

2 hours ago, Ayatollah said:

 

Pa da, nisam bio precizan - i da je istovremeno šire javno eksponirana sa tim idejama, a ne da ih iznosi samo u užem krugu istomišljenika. Liberalnih kružoka ima i u Iranu i u Rusiji, pa će ih svakako biti u Beogradu.

 

Šta hoću da kažem - da ja ne znam mlađu, uticajnu javnu ličnost liberalne provinijencije da iznosi svoje ideje širem auditorijumu, iz čega dalje sledi moja zabrinutost za opštu društvenu situaciju u Srbiji za 20-30 godina, jer će se buduća društvena elita regrutovati skoro isključivo iz redova konzervativne desnice, pa će shodno tome i diktirati opštu društvenu klimu u zemlji u decenijama koje dolaze. Drugim rečima, bojim se da će srpsko društvo biti sve konzervativnije i autoritarnije, jer nemamo ni naznaku da među mladima imamo liberalizam kao validnu opciju, niti te ideje imaju neki veći uticaj.

Ne brini, za 20 godina nece biti liberala u Srbiji tako da to nece biti problem.

 

2 hours ago, Fakundo Sava said:

Kada bi se na tv pojavio neki mladi apolitični liberal prvo bi bio napljuvan od pppučanstva na listi za odrstrel paradrzavnih odreda

 

 

I da kazem da me ovo za Hemijski jos vise brine nego ovo za FIlozofski. Vec smo se navikli na ove igre sa drzavnim odredima koji potpiruju nacionalnu mrznju i traze izdajice ali zatvaranje drzavnih fakulteta bi nas upropastilo u potpunosti. Citave generacije dece zive od sanse da besplatnim drzavnim skolstvom se docepaju boljeg zivota. 

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Braća Strugacki said:

nema odakle da se pojavi, ja ne verujem ni u jedno društvo koje sam imao čast i nezadovoljstvo da upoznam

 

levica je potpuno poražena, spaljena i sahranjena, anatemisana i od teista i ateista

 

tržište je 'telo vučića, orbana, erdogana, putina i bibija, trampa i bajdena

 

a tržište su 'teli svi svi svi

 

jelo je skuvano, izvolite se poslužiti

 

Edit Bem ti autokorekt

 

 

Današnja levica nema veze sa onom iz naše mladosti, i uglavnom se bavi šminkom. a ne suštinom.

 

 

A nije slučajno izgubila fokus, bavljenje suštinskim problemima bi neminovno dovelo i da erozije kapitalističkog sistema vrednosti u kojem i ona pliva.

Edited by Jeremija
  • +1 4
Link to comment

Ja mislim da komunizam nije tako slavno propao da bi vec imali takve revolucije po svetu. Smislice se nesto drugo u medjuvremenu i bice opet haosa, potrebno je samo da postane zaista lose. Mozda neki zaista dobar AI koji bi milione ljude oterao na prosjacki stap bi bio to.

Link to comment
2 hours ago, dùda said:

O jbt.

Evo upravo čuh na televizoru.

U Srbiji 700 k ljudi nema niti jedan zub :gospode:.

Ja ne mogu da verujem da je to tačan podatak :ph34r:.

 

Ed.

Ne verujem da su u tu brojku uključene bebe, sve i da jesu, nema ih mnogo :cry:

 

dobro vece, alisa. udji u kapitalizam, osecaj se prijatno.

zubne ambulante u domovima zdravlja rade samo za decu.

 

polovinom 1980-ih sam vodila profesora engleskog univerziteta u optiku u 7. jula. da mu urade pregled i naocari.

i kukao sto ne ostaje duze, da oposli i zubara.

 

poz

Edited by le petit nicolas
Link to comment
12 minutes ago, radisa said:

Za 15-20 godina imaćemo levicu, mlade i jake ljude, koji će uzeti stvar u svoje ruke, i jebati mater ovima desnim pozerima...

 

Ne zato što će biti samosvesni ili šta već, nego zato što će klatno otići u drugu stranu, i levica pre 100 godina, bila je reakcija na jako izražnu desnicu... Što se mainsteram više pomera desno, pre će se pojaviti levica koja će se suprotstaviti tome... To je prirodan tok stvari....

 

Bar se nadam...

 

A onda kad se mainstream pomeri u levo, pojavice se desnica koja ce se suprotstaviti tome, i tako u krug?

Link to comment
1 minute ago, radisa said:

Za 15-20 godina imaćemo levicu, mlade i jake ljude, koji će uzeti stvar u svoje ruke, i jebati mater ovima desnim pozerima...

 

Ne zato što će biti samosvesni ili šta već, nego zato što će klatno otići u drugu stranu, i levica pre 100 godina, bila je reakcija na jako izražnu desnicu... Što se mainsteram više pomera desno, pre će se pojaviti levica koja će se suprotstaviti tome... To je prirodan tok stvari....

 

Bar se nadam...

I ja... :D 

Samo, ima 1 poprilicno bitan problem koji levica svih usmerenja do sada nije uspela da resi i cije neresavanje lezi u korenu njenog istorijskog neuspeha sa socijalizmom, na stranu sve sile koje su se udruzile protiv nje tamo gde je imala priliku da deluje u praksi...

A problem je - nuznost organizacije, njena neophodnost koja se do sada - jer drugi nacini nisu otkriveni, i to organizazije disciplinovane, hijerarhijski uredjene i posvecene cilju...

Teorijatm o klatnu sigurno ima smisla, ali je za bojati se sto se medju mladim i jakim ljudima koji uzmu stvar u svoje ruke prema dosadasnjem iskustvu po pravilu ispilitm 1 mnogo jak ljud, putem koji je od, recimo, Robespjera bez greske vodio ka Napoleonu, od Lenjina - Staljinu.

A sto organizacija koju sam pomenuo, da ne kazem Partijatm, od trenutka dolaska na vlast postaje meta, utociste karijerista i oportunista svake fele, obaska sto i sama podlegne carima vlasti...

To je, bice, osnovni problem koji ce neka buduca jakatm levica morati da resi, bez obzira na ideolosko usmerenje: ono sto se cesto zaboravlja i jos cesce podcenjuje je cinjenica da je svaki dosadasnji uspeh levice, a bilo ih je onoliko, pocivao na nekom idealu i motivacionoj snazi idealizma, zrtve za opste dobro.

Jos grdje je sto je sunovrat tih ideala znao da bude izuzetno drustveno kontraproduktivan, od prostogtm razocaranja, do drustvenog okretanja suprotnim ekstremima poput fasizma i nacizma... 

  • +1 1
Link to comment

Prica vam je da prostite passe iz prostog razloga sto isti rezim koji je poslao ove falange na NS filoloski sutra ima da uveze radi Expa desetine hiljada obojenih radnika I svaki vid netrpeljivosti prema istima mogao bi im stvoriti probleme. I zato ne moze da se stvori ta levica o kojoj pricate. Pa nema je ni na zapadu jer se to radnistvo okrenulo desnom populizmu koji im obecava zatvaranje granica

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

A onda kad se mainstream pomeri u levo, pojavice se desnica koja ce se suprotstaviti tome, i tako u krug?

:D 

Jos jedan od izazova za neku buducu levicu: u sledecem kolu biti temeljniji, samo se budala 2x saplice o isti kamen... :fantom: 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...