Jump to content
IGNORED

Restorani u Srbiji koje treba posetiti


Corkscrew

Recommended Posts

1 hour ago, nenad said:

 

koliko bi se tek odusevio da si jeo i beloj reci.

 

edit

dobro nam dosao!

 

 

Hvala bolje vas našao

 

Nisam bio u Beloj reci i ne planiram. Jedino što mogu da podelim je da imam teoriju o pogubnom uticaju Bele reke i tog formata nekakve premijum nacionalne kuhinje i korespondirajuće monetizacije na ugostiteljstvo u Srbiji. Cene u napucanijim kafane su takve da to može pratiti samo napredna elita.

 

Treba nam reset od toga, što pre.

  • +1 8
Link to comment
23 minutes ago, Eleniko said:

 

 

Hvala bolje vas našao

 

Nisam bio u Beloj reci i ne planiram. Jedino što mogu da podelim je da imam teoriju o pogubnom uticaju Bele reke i tog formata nekakve premijum nacionalne kuhinje i korespondirajuće monetizacije na ugostiteljstvo u Srbiji. Cene u napucanijim kafane su takve da to može pratiti samo napredna elita.

 

Treba nam reset od toga, što pre.

 

ma salio sam se, imali smo ovde objasnjavanje kako je bela reka neuporedivo bolja od pod lozom, pa zato. malo je reci da nisi nista propustio.

  • +1 1
  • Tužno 1
Link to comment
13 hours ago, aram said:

čisto da podsetim @Eleniko da mi je obećao koju reč o Niškim kafanama :)
a mogle bi i druge nišlije da se jave
, @Turnbull, ko beše još iz Niš?

 

 

tu sam.

 

ovako neko moje slučajno smatranje na osnovu par poseta nišu nakon korone je da je ugostiteljstvo na strmoglavu inflacije a da pritom velika cena nije neka garancija kvaliteta.

 

imao sam neprijatno iskustvo silaska sa autoputa tj ulaska u grad sa idejom da negde pojedem repove ili glavu a da me to ne košta bubreg. u nišlijskoj mehani je bilo prepuno, nisam hteo da čekam a i gledali su me popreko što sam bio sam, to je ipak kafana u koju se ide sa velikim društvom. mehana je inače OK, drži kvalitet i ne moraš da prodaješ bubreg, znači preporuka. pošto nisam hteo da pomeram auto sa teško osvojenog parkinga, u okolnoj uličici nađem kafanu olio koja je na dobrom glasu, uđem, pogledam meni u kome su repovi 1200 din porcija, auuu, međutim i tu bude nekih čudnih pogleda pa izađem. pređem reku i naletim na beli bagrem, tamo mi sve potaman na prvi pogled, meni, cene, dekor ali kao u mehani - krcato do vrha, bez šanse da se sedne bar sat vremena. pokrenem auto i produžim do orača preko puta bolnice u kome sam nekada bio i nisam ga upamtio kao napucanu kafanu sa belim stolnjacima i luksuzom, znači nalevo krug. tu negde odustanem od ideje da jedem sedeći i 50m dalje vidim jako jako dobar fast food u kome me je konačno zadovoljila velika gurmanska pljeska koju srećno izedem sa barskog stola u baštici. i to bi bilo to.

 

u međuvremenu sam bio u mraku koji se proširio i dobio još jedan aneks, jednako je bzvz ambijent kao i uvek ali se hrana nije promenila. s obzirom da sam jeo na račun neke firme, cene me nisu tangirale ali mislim da je bezumno skupo, upamtio sam da je porcija njihovog legendarnog bifteka 3500 dinara, pola porcije bilo čega od mesa 1000. evo pa vidi sam - https://kafanamrak.rs/jelovnik/

 

ono gde idem kad sam plaćam je najčešće marjan u draževcu, 10km prema aleksincu. tamo se ništa ne menja, ni ponuda ni cene. sedneš, naručiš, stiže ti piće i na račun kuće vruća pogača i jedno 5-6 salata. ja tamo uvek jedem isto a to je pola ćulbastije i pola uštipaka, od pretposlednje posete sam pridodao i njihov gravče koji mi je najbolji u zemlji, prave ga slično kao onaj vranjanski mleveni pasulj /ili tako neko ime - kada propasiraju skuvan i proceđen pasulj pa ga preliju vrelim uljem u kome je tucana paprika pa to zapeku - mnogo dobro/. kolača obično nema, rakija je neka tanka domaća ali ako cepaš špricer, ne brigaj. račun za 1 osobu uvek ispod 1000 dinara, to više ne postoji u srbiji nigde, mi smo poslednji put bili trojica od čega jedan vegetarijanac /jedva prežive čovek, ne jede pasulj/, račun je bio 1900. ne očekuj gastronomska čuda ali povedi društvo i ne razmišljajte.

 

drugo mesto gde jedem je kafana malčanka, na ulazu u malču. tu treba paziti da se ne zajebeš i odeš u malčanski podrum, to su neki šklj vinari koji su napravili mesto za svadbe i proslave, ovo o čemu pišem je prekoputa, kad se ide ka svrljigu s leve strane. shvatio sam da sam na pravom mestu kada sam ukapirao da ljudi dolaze iz niša da jedu tamo. roštilj i salate su prvoklasne, po standardu, bude po neko gotovo jelo tipa gulaša ili odličnih škembića zbog kojih volim da se tamo vratim. porodično mesto, cene normalne.

 

nemam više ništa da dodam, sem da budeš oprezan i proveriš cene da se ne bi neprijatno iznenadio.

 

za repove, papke u saftu i ostalo, nemam informacije iz post korona perioda a i mene zanima.     

Edited by Eleniko
  • +1 1
  • Hvala 3
Link to comment

mogu da dodam iz dubina opskuriteta i kafanu kubura na čamurlijskom putu. dva puta sam tamo odlično jeo standardne stvari - moravska salata, dzigerica u skrami, ovča pljeskavica, trljanica. klasična starinska kafana za koju sumnjam da živi kao mesto za dogovaranje šejdi dilova između lokalnih preduzetnika. uglavnom je bilo  prazno pa ako ti treba ambijent, zaobiđi.

  • +1 2
Link to comment

Bili danas u "Kod Mira" u Bogutovcu - pileći ražnjić simpatičan ali vegtiran, ćevapi skoro kao oni iz maksija, sitno mleveno meso (žena kaže da su sa sojom).

Čuvenu teleću džigericu  nismo probali.

 

Možda se ne bih obazirao na to da su ćevapi ispod proseka, da proteklih dana nismo svraćali u Golijski Javor, selo Plešin, put iz Raške prema Goliji, 5 km pre Odvraćenice. Bazična roštiljska ponuda (plus pastrmka ako je ima), bez ekstravagancija, ali pošteni sočni ćevapi od krupno mlevenog mesa, za dve klase bolji nego u izvikanom Bogutovcu (i jeftiniji, mada ne džabe). Prijatna kafanica (restorančić) neočekivanog ambijenta, sa odličnim pogledom, preporuka svim gladnim putnicima.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...