Jump to content
IGNORED

SF serije


Shan Jan

Recommended Posts

da! Chakotay mi je bio na pameti, pošto mi je Voyager sveže obnovljen.edit: mada o ovom odsustvu religioznosti možemo govoriti samo kod ljudi kao rase. Vulkanci, Klingonci, Bajoranci... sve vrvi od spiritualnosti i religije.
manje vise. vulkanci nisu religiozni uopste, klingonci veruju u zagrobni zivot dok bejzoranci nisu uopste clanica federacije.
Naravno. Već u Deep Space 9 zapravo imamo bogove kao glavnu temu. Premda je Rodenberi skicirao osnove DS9, koliko mi je poznato, to je zapravo bila storija sa motivom da se pokaže da sve to iracionalno ima objašnjenje, nešto što je zapravo samo još jedna tajna kosmosa koju ćemo racionalno objasniti, da bi se na neobjašnjiv način serije dokopao retard, kreten, idiot, satanin izbljuvak, neopisivo smeće kopilasto zvano Ira Stiven Ber (ako se to smeće od imena tako izgovara). Radi se o prvoklasnom kretenu koji je odmah u startu rekao: Ja mrzim Rodenberija, i još se hvalio time.On je sve promenio u Treku. Uz priču da je mrzeo Kirka i Pikarda, i Rodenberija, i ceo Star Trek univerzum, objašnjavao je da je sve previše svetlo, previše optimistično, govorio kako nema dovoljno vizije za realnost, kako će on ubaciti više mračnih i religijskih momenata i tako dalje. Rezultat - katastrofa. Ogadio je Star Trek ljudima. I onima koji su bili vezani za univerzum i onima koji to nisu bili. Pa još kada su sve to nastavili Rik Berman i Brenon Braga...
dal toliko mrzis ds9 kad si ovo rekao :Dovo jednostavno nije ni blizu istini.
Ovo nije tacno, da izvine postovani ljubitelj caja. Imas u DS9 situaciju kada uvode defajant i kazu kako je to prvi pravi ratni brod federacije, ide i prigodno objasnjenje zasto su federacijski brodovi tako glomazni i vode sa sobom krdo ljudi i njihovih pripadajucih porodica including mala deca. Jednostavno federacijski brodovi su istrazivacki brodovi al dovoljno naoruzani da izadju na kraj sa zalutalim klingoncima, romulancima i slicnima.Ima tu puno nelogicnosti po pitanju novca, npr. ljudi idu u Kvarkov restorancic i uredno placaju latinum al eto federacija nema novac u opticaju? Hmm... No i ja bih se slozio da je federacija drustvo gde je nauka uvek iznad religije (ne i da je religija zabranjena). Zapravo mozda ta zelja za realisticnijim star trekom uopste nije losa, samo ja ne bih isao na crnilo i religiju vec na to da se hepi endovi ne dogadjaju bas na prvom koraku (kao vojni udar na Zemlji koji se u startu gusi jer jbg svi su flotini casnici ljudi na mestu). Regarding eugenskih ratova, ako se secam dobro, oni su propali zbog arogantnosti i agresivnosti nadljudi. Pa to onda i nisu nadljudi, zar ne? Sve mi to nekako deluje opet ko prica za decu (postuj malog zeku il ce te mama kazniti). Cinjenica je da star trek vuce uvek na vodenicu "dobro ce pobediti" i to toliko jako da zlo nema cak ni sansu. Sve je to lepo kad si mali treki od 10 leta al za nas matore moglo bi to malo dublje'n'komplikovanije barem ako vec mora hepiend.Kao sto vidite obnavljam DS9 i samo da kazem da je Dzadzija jedan apsolutni secer sto se moz lepo videti kad glumi zavodnicu u paralelnom univerzumu.Jadzia.jpg
surova realnost :)captureobt.jpgbtw. koncept novca je prevazidjen replikatorima.
Ma Difajant je maleno govno za koje mi uopšte nije jasno zašto je izmišljeno. To je mali brod kratkog dometa koga treba da sabije svaka krstarica ali eto, obnavljaju ga trt mrt. Uostalom, ako se dobro sećam, taj brod je uništavan jedno 2-3 puta.Sa druge strane je tačno da su brodovi federacije prevashodno istraživački, ali i nije. Tačno je da porodice idu sa njima ali i kod svih tih svemirskih tanjira sa motorima, kako su koncipirali brodove federacije, imaš tačno određene klase. Neki brodovi su istraživački, sa manje naoružanja, neki su klasične svemirske krstarice spremne za rat. Nije mi samo jasno gde da smeste napredne senzore, silna torpeda, ultrazajebane generatore i sve što uz to ide na Difajant. Sećam se kada Worf digne glavu pa udari u plafon iznad njegovog bunka za spavanje, pa mu govore "ovo je ratni brod, mora da se štedi prostor. Kako da ne.Meni je veće sranje zapravo to što je napravljeno da Federacija ima tisuće i tisuće brodova, pa tako imamo da je u okršaju za spas planete Zemlje kod svemirske stanice Wolf 359 Federacija (nasred Star Trek TNG-a) teškom mukom i na jedvite jade, angažujući sve što ima, uspela da okupi nešto preko 40 brodova da se suprotstave Borg kocki. Na pola DS9, koji je vremenski smešten u timeline TNGa u ratu sa Dominionom, koji se vremenski dešava svega 5-6-7-8 godina nakon ovih događaja u TNGu kod stanice Wolf 359, Federacija regularno ima 1000+ bojnih brodova za potrebe iole ozbiljnije bitke. Tja.To nema veze sa mozgom. Eugenski ratovi su počeli kada su kreacije projekta mapiranja ljudskog genoma (dakle, ovo što Obama radi ) digli pobunu i establiširali se kao nadljudi koji sabijaju sve pred sobom - pametniji su, snažniji, lepši i sve što ide uz to. I to su zaista i bili - oni su zapravo zavladali dobrim delom planete i njihov uspon je simultano pratio 3. svetski rat. Da skratim priču, zapravo oni nisu pobeđeni, nego su se otisnuli u svemir, ubeđeni da će biti dobro da malo iskuliraju u krio-snu dok se planeta sredi, pa će oni ponovo da dođu da vladaju, što je iz njihove tačke gledišta njihovo prirodno pravo. I onda ih Kirk nalazi 250 godina kasnije u Star Trek Original Series u epizodi Space Seed - Kan Nunijen Sing nije ni znao da su njegova braća pobeđena i da eugenički projekti ne vladaju planetom. Posle je taj konflikt razrešen u filmu Star Trek II: The Wrath of Khan.Sve u svemu, jesu nadljudi. A nisu svi mislili isto, niti su svi bili arogantni ili agresivni.
za razvoj tog malenog govanceta je kriv niko drugi nego voyager :D voyager je dosao u posed tehnologije ablativnog oklopa i naprednog oruzja i poslao federaciji. a defiant nije klasa broda nego konkretno brod koji je dodeljen ds9 i koji je roknut jednom (maznuli ga breeni) i daleko od toga da je kratkog dometa. upravo je ablativno oklop ono sto ga cini zajebanijim od galaxy klase kojom upravlja piki :Dkocept je zamisljen da je samo potrebna energija a replikatori odrade ostalo tako da prostor nije igrao veliku ulogu u potrosnom materijalu™jos gluplje je sto borg vazda vrsi invaziju na zemlju sa jednom kockom ili sferom dok uredno gube i po 1000 kocki u borbi sa vrstom 8472. ali ima nesto i u kapetanu koga prati vojska. moras da prihvatis da je badd ass siskec bio faca a piki je voleo da smara ljude :sleep:enterprise je hronoloski ispred TOSa. tu se videlo da eugeni i nisu toliki nadljudi™ barem u onom delu gde ih nunijang sung drzi na povodcu.
DS9 je samo načelno u TNG svemiru, same flotovne bitke i sve prateće u vezi rata, špijunaže i priljanja ruku je, za autora "realan pogleda na budućnost", ali to nije ST, isto kako nije ni Enterprise, NX-01 je laž.Doduše, mislim da DS9 vredi gledati, samo treba zauzeti stav da se gleda neka sasvim druga franšiza. E tu Difajant ima mesta, to je američki san, jedan mali brod koji rešava stvar, kada pogledaš Enderovu Igru, recimo, prvi rat sa insektima je pobedio jedan mali spori brod.Pa ga u First Contactu (poslednjem dobrom ST filmu) opet raskomada neprijatelj toliko da je Worf naredio "ramming speed!!!" (naježio sam se) pa ih je, gnusni, Ent-E pokupio.BTW, protiv kocke se borilo jako malo brodova, to je opet TNG univerzum.Tu franšizu su raskomadali, uništilo sve što je lepo, i prilagodili svojim malim idejama, to je slično onome što deGrasse priča, kako Amerikanci više ne sanjaju velike snove, u principu.Pitao sam za ST zato što je najveću popularnost imao upravo serijal koji je jak na samožrtvovanju, herojstvu, prime directive, nema para a opet u SF ima kafića i restorana, mislim da je baš DS9, kada Sisko ide kod dede u kafić u SF, ako se sećam dobro, nešto pričano na tu stranu, ostatatk osnovne ideje, i to sam shvatio kao - tehnološki napredak, osvešćenje ljudskog roda posle gotovo samoistrebljujućeg rata, su doveli do besklasnog društva bez monetarnog sistema, svako radi šta hoće i šta može a za opšte dobro (mada zašto se Žan Lukov otac onda ljutio kada je on otišao na akademiju, zato što su francuzi g****)Tako nešto mislim. Mada nisam ništa ST gledao godinama, a DS9 od kako je emitovan na BK, ili gde već. Vojadžer sam gledao prvih pet sezona i lako sam zaboravio da ga nastavim a Enterprise su mi preporučili samo nikako da ga se dohvatim (ali Skot Bakula koji viče polarizujte hull i traktor harpun su apsolutni hit!!)
ds9 se odvija u sasvim drugom vremenu. TNG se odvija u mirnodopsko doba i zato je sve tako sareno, lepo i mirisljavo. DS9 se odvija u ratno doba i tu u stvari isplivavaju prave ljudske karakteristike. ent nx 01 je krep -_-mala ispravka. u first contactu ga je pokupio souvereign a ne galaxy class ent. zaludjeni treki znaju da je ogromna razlika.
Ne razumem kako je DS9 samo načelno u TNG svemiru, osim što su ga zasrali i uradili ga skroz u nekom anti-Star Trek duhu (zahvaljujući onom tipu iznad koga sam spominjao) pa bismo mi da kao ne bude.Inače, sve drugo je vezano za TNG. U prvim epizodama Enterprise tu dovodi posadu DS9 i brani stanicu, u poslednjim sezonama TNGa je razrađena priča o Bejžoranskom konfliktu protiv mrskih i prevrtljivih Kardasijanaca, Sisku je Pikard predao DS9, mnogi likovi su deljeni, naročito kada je DS9 krenuo nizbrdo pa su dovukli nekoliko popularnih TNG likova, bilo permanentno, bilo kao guest star. Jedno vreme su serije išle uporedo (mislim zadnje 2 sezone TNGa i prve 2 sezone DS9) i delile neke događaje. Nije ta konekcija pravljena slučajno, samo je ispala glupo.Onda je to sve korišćeno za to boldly stay where noone has stayed before koncept, sa šatro mitom o crvotočini u susedstvu u kojoj obitavaju bogovi...E sad, kod Star Treka je malo nezgodno što ja imam običaj da ih gledam kao celinu, a ne toliko kao pojedinačne epizode. Što je najgore, verovatno je na pojedinačnom nivou više DS9 epizoda koje su mi gledljive i danas nego The Original Series-a ili TNG-a. Holodek epizode bilo koje Star Trek iteracije kako vidim, povraćam i preskačem. U DS9 je bilo nekoliko ultradobrih epizoda, kao recimo Empok Nor, koji je maltene poput Aliena, ili In the pale moonlight gde Sisko objašnjava kako je uz pomoć Gereka ubio romulanskog ambasadora i uvukao Romulansku imperiju u rat sa Dominionom podmećući dokaze. Ali ceo koncept je bio blaaaah i nikakve pojedinačne epizode ne mogu nadoknaditi onoliko smaranje sa tupavim Ferengijima (koji su inače skroz drugačije zamišljeni u TNG-u) ili stupidno uvođenje religijskih motiva putem "ne razumemo te misterije" priče. Jedino gluplje od toga je možda koncept "Promenljivih", bića bez stalnog oblika, koja bi u normalnim serijama možda dobila 2-5 epizoda a ovde su glavni neprijatelji...
pomesao si. VOY i DS9 se preklapaju dok je TNG hronoloski ispred njih.kad vec gledas kao celinu bas bih voleo da cujem koju to celinu ima TNG :Dserijal koji ubedljivo vodi sa jednoepizodnim likovima, skroz nepovezanom pricom (mozes ladno da gledas unatrag i apsolutno nista neces da propustis), najvecim neobjasnjenim misterijama, super bogovima i super bicima (bog iz centra galaksije, Q kontinium, gomila bica sa nadprirodnim mocima), jednoepizodnim rasama, nikakav timeline, epsko finale koje je gore i od vojadzerovog i sa jednom remek delo epizodom (the inner light)za ferengije +10000
Upravo tako. Najdrasticnije se promenio Kvarkov brat, Rom, od bezlicnog i iritirajuceg Ferengija, do Velikog Nagusa i sindikalnog vodje koji citira Marksa.
i guzva leetu :Ddodao bih i noga koji od sitnog kriminalca postaje ponos ds9 i kiru koja od nekontrolisanog buntovnika postaje nezamenljiv sraf.
hvala! nakon odustajanja od "Defying Gravity" tražim nešto drugo, a za Ff sam već pre nekog vremena dobio sasvim solidnu preporuku što će, u kombinaciji sa ovim što si napisao biti sasvim dovoljno :)
battlestar galactica, terminator sarah connor chronicles, stargate universe.valjda ce nesto da ti legne :)
Link to comment

Imam pitanje - odakle poceti sa Star Trekom? Koji redosled i kako se tacno sta zove, da znam za cim da tragam™.(Gledao sam nesto malo u vreme kad su taman bili izumili televizore, secam se da je bilo nesto o svemiru).

Link to comment
Imam pitanje - odakle poceti sa Star Trekom? Koji redosled i kako se tacno sta zove, da znam za cim da tragam™.(Gledao sam nesto malo u vreme kad su taman bili izumili televizore, secam se da je bilo nesto o svemiru).
Ovako, imas:- the original series (to je sa Kirkom i Spokom).- the next generation (sa onim celavim estelinim miljenikom u ulozi kapetana).- Deep space 9 (radnja se odvija na svemirskoj stanici umesto na brodu).- Enterprise (hronoloski prva serija, neka vrsta prequel-a)- VoyagerRedosled nije preterano bitan, razumevanja radi, jer je svaka serija zaokruzena celina. Moj savet bi bio da pocnes sa the next generation, dakle sa IMHO najkvalitetnijom serijom, jer ako te to bude smorilo znaces da nema svrhe gledati ostale. DS9 ima bolje specijalne efekte i pricu koja se proteze maltene kroz citavu seriju (dok su epizode TNG-a obicno stand-alone), ali kao sto su ljudi ovde objasnili, odudara od star trek vrednosti koje je zacrtao kreator serije. TOS je po mom miljenju (Filipenko se nece sloziti) pregazilo vreme, a Enterprise obiluje losim glumcima. Edited by Radagast
Link to comment

Takođe, pokušaj da istrpiš prvu sezonu TNG koja je više u treši space opera stillu nego ostatak serije. Kasnije kreću malo ozbiljniji i zanimljiviji zapleti, ali prva je stvarno nastavljač Kirkovštine - u svakoj epizopdi sreću novu civilizaciju/stvorenje/segsi vanzemaljčicu, "a force field of some kind we have not encountered before" da bi jhe 40 minuta kasnije savladali zahvaljujući nepokorivom ljudskom duhu :isuse:Ali ipak ima svog šarma, upoznaš se sa likovima, naučiš da mrziš malog Veslija, itd. Ozbiljnije se ide od druge sezone, a stvarno dobre epizode slede (ako se ne varam) tek od treće, tamo negde kad Commander Riker pusti bradu. Krajem te se vrate borgovi, valjda...

Link to comment
Ovako, imas:- the original series (to je sa Kirkom i Spokom).- the next generation (sa onim celavim estelinim miljenikom u ulozi kapetana).- Deep space 9 (radnja se odvija na svemirskoj stanici umesto na brodu).- Enterprise (hronoloski prva serija, neka vrsta prequel-a)- VoyagerRedosled nije preterano bitan, razumevanja radi, jer je svaka serija zaokruzena celina. Moj savet bi bio da pocnes sa the next generation, dakle sa IMHO najkvalitetnijom serijom, jer ako te to bude smorilo znaces da nema svrhe gledati ostale. DS9 ima bolje specijalne efekte i pricu koja se proteze maltene kroz citavu seriju (dok su epizode TNG-a obicno stand-alone), ali kao sto su ljudi ovde objasnili, odudara od star trek vrednosti koje je zacrtao kreator serije. TOS je po mom miljenju (Filipenko se nece sloziti) pregazilo vreme, a Enterprise obiluje losim glumcima.
I jedno 20 filmova. Meni se TOS bas dojmio, Spok je genije, al nekom sa slabijim zeludcem za lose efekte bi mozda preseo. Isto se slazem za borg - dobar je TNG al trenutak kad susretnu borg je.. uf. Ja bih nekako Enterpriseu oprostio lose glumce, uopste nije ta serija bas toliko losa bila. Al zato kako su mi na q isli skoro pa svi glumci u Voyageru... Mada i Voyager je imao puno lepih epizoda. Ma treba to sve da se odgleda :DSad ljustim DS9, stigo do 6. sezone. Jbg... nije to lose al nije to moj ST. Previse mraka, sujeverja... nigde onog federacijskog raja iz bajke na kakvi smo navikli. Ako vec treba da se gleda tako nesto onda bolje skociti na battlestar galacticu.
Link to comment
Al zato kako su mi na q isli skoro pa svi glumci u Voyageru...
Robert Beltran je još kod Paula Bartela obećavao da će jednog dana dogurati do Star Treka -_-
Link to comment

Ne razumem šta fali glumcima u Voyageru. Beltran, Pikardo, Rajanova, pa kako se zove ova što je Džejnvejku glumila. Nije mi jasno.

Link to comment
Ne samo da je FOX u pitanju, već je FOX u pitanju i za Buffy i za Angel i za Kuću lutaka kao i za Firefly.
i hvala im za prve dve :Dotkazali su i TSCC, V...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...