Jump to content
IGNORED

SF serije


Shan Jan

Recommended Posts

Pa Voyager je jako jako dobar. Nema potrebe za dizanjem ruku od franšize. Inače i meni je DS9 bio poptuno negledljiv, pa sam relativno brzo odustao. Razmišljao sam da mu ovih dana dam još jednu priliku ali sve su zgode da se to neće desiti.

Edited by Jean-Luc Picard
Link to comment
Star trek drustvo je zamisljeno kao levicarska utopija, ali ubedjen sam da ga pojedini desnicari vide kao najcrnji horor. Jedna anegdota s tim u vezi: jedan desnicarski komentator, ne secam se ko, neki Tea Party minded freak, nije mogao da podnese sto u star trek drustvu nema novca, ali mu kritika po toj liniji nije izgledala dovoljno jaka, pa je izlozio ovakav argument: zasto u etnicki sarenolikoj posadi Enterprajza, ili bilo gde drugde u floti, nema ni jednog Jevreja? U star trek drustvu (u federaciji) nema vise religije, dakle Jevreji vise ne postoje, a zna se ko je najvise mrzeo Jevreje. Osim toga, citava serija je o posadi vojnog broda, iz cega je nas desnicar izveo da je federacija militaristicko drustvo. I sta se dobija kad saberes odsustvo novca, judenfrei enterprajz i militaristicko drustvo? Pa nazi-komuniste :lolol:
Ovo nije tacno, da izvine postovani ljubitelj caja. Imas u DS9 situaciju kada uvode defajant i kazu kako je to prvi pravi ratni brod federacije, ide i prigodno objasnjenje zasto su federacijski brodovi tako glomazni i vode sa sobom krdo ljudi i njihovih pripadajucih porodica including mala deca. Jednostavno federacijski brodovi su istrazivacki brodovi al dovoljno naoruzani da izadju na kraj sa zalutalim klingoncima, romulancima i slicnima.Ima tu puno nelogicnosti po pitanju novca, npr. ljudi idu u Kvarkov restorancic i uredno placaju latinum al eto federacija nema novac u opticaju? Hmm... No i ja bih se slozio da je federacija drustvo gde je nauka uvek iznad religije (ne i da je religija zabranjena). Zapravo mozda ta zelja za realisticnijim star trekom uopste nije losa, samo ja ne bih isao na crnilo i religiju vec na to da se hepi endovi ne dogadjaju bas na prvom koraku (kao vojni udar na Zemlji koji se u startu gusi jer jbg svi su flotini casnici ljudi na mestu). Regarding eugenskih ratova, ako se secam dobro, oni su propali zbog arogantnosti i agresivnosti nadljudi. Pa to onda i nisu nadljudi, zar ne? Sve mi to nekako deluje opet ko prica za decu (postuj malog zeku il ce te mama kazniti). Cinjenica je da star trek vuce uvek na vodenicu "dobro ce pobediti" i to toliko jako da zlo nema cak ni sansu. Sve je to lepo kad si mali treki od 10 leta al za nas matore moglo bi to malo dublje'n'komplikovanije barem ako vec mora hepiend :)Kao sto vidite obnavljam DS9 i samo da kazem da je Dzadzija jedan apsolutni secer sto se moz lepo videti kad glumi zavodnicu u paralelnom univerzumu.Jadzia.jpg
Link to comment
Eto, meni gospodin potpuno nepoznat, ali znao sam da je neki težak kreten umešao prste u DS9 fazi. Ja sam tu pokušavao i pokušavao uz najbolju volju, ali sam morao da dignem ruke od cele Star Trek franžize.
Sad se iscimah da nađem gde sam to gledao i kada. Vilijem Šetner je napravio dokumentarac pretenciozno nazvan "How William Shatner changed the world", u kome zapravo priča o uticaju Star Treka na savremene tehnologije i šta sve ne. I onda se pred kraj dohvatio Ajra Stivena Bera, kretena i debila, koji je došao da tunjavi o mračnoj tehnologiji i svojim vizijama. Mislim da je to to, od 1h 24min pa nadalje. Vredi pogledati samo da bi se provalilo kome je poveren Star Trek nakon Rodenberija. Užas. http://www.youtube.com/watch?v=ZjlF_iSo1Og
Ovo nije tacno, da izvine postovani ljubitelj caja. Imas u DS9 situaciju kada uvode defajant i kazu kako je to prvi pravi ratni brod federacije, ide i prigodno objasnjenje zasto su federacijski brodovi tako glomazni i vode sa sobom krdo ljudi i njihovih pripadajucih porodica including mala deca. Jednostavno federacijski brodovi su istrazivacki brodovi al dovoljno naoruzani da izadju na kraj sa zalutalim klingoncima, romulancima i slicnima.Ima tu puno nelogicnosti po pitanju novca, npr. ljudi idu u Kvarkov restorancic i uredno placaju latinum al eto federacija nema novac u opticaju? Hmm... No i ja bih se slozio da je federacija drustvo gde je nauka uvek iznad religije (ne i da je religija zabranjena). Zapravo mozda ta zelja za realisticnijim star trekom uopste nije losa, samo ja ne bih isao na crnilo i religiju vec na to da se hepi endovi ne dogadjaju bas na prvom koraku (kao vojni udar na Zemlji koji se u startu gusi jer jbg svi su flotini casnici ljudi na mestu).
Ma Difajant je maleno govno za koje mi uopšte nije jasno zašto je izmišljeno. To je mali brod kratkog dometa koga treba da sabije svaka krstarica ali eto, obnavljaju ga trt mrt. Uostalom, ako se dobro sećam, taj brod je uništavan jedno 2-3 puta.Sa druge strane je tačno da su brodovi federacije prevashodno istraživački, ali i nije. Tačno je da porodice idu sa njima ali i kod svih tih svemirskih tanjira sa motorima, kako su koncipirali brodove federacije, imaš tačno određene klase. Neki brodovi su istraživački, sa manje naoružanja, neki su klasične svemirske krstarice spremne za rat. Nije mi samo jasno gde da smeste napredne senzore, silna torpeda, ultrazajebane generatore i sve što uz to ide na Difajant. Sećam se kada Worf digne glavu pa udari u plafon iznad njegovog bunka za spavanje, pa mu govore "ovo je ratni brod, mora da se štedi prostor :isuse: Kako da ne.Meni je veće sranje zapravo to što je napravljeno da Federacija ima tisuće i tisuće brodova, pa tako imamo da je u okršaju za spas planete Zemlje kod svemirske stanice Wolf 359 Federacija (nasred Star Trek TNG-a) teškom mukom i na jedvite jade, angažujući sve što ima, uspela da okupi nešto preko 40 brodova da se suprotstave Borg kocki. Na pola DS9, koji je vremenski smešten u timeline TNGa u ratu sa Dominionom, koji se vremenski dešava svega 5-6-7-8 godina nakon ovih događaja u TNGu kod stanice Wolf 359, Federacija regularno ima 1000+ bojnih brodova za potrebe iole ozbiljnije bitke. Tja.
Regarding eugenskih ratova, ako se secam dobro, oni su propali zbog arogantnosti i agresivnosti nadljudi. Pa to onda i nisu nadljudi, zar ne? Sve mi to nekako deluje opet ko prica za decu (postuj malog zeku il ce te mama kazniti). Cinjenica je da star trek vuce uvek na vodenicu "dobro ce pobediti" i to toliko jako da zlo nema cak ni sansu. Sve je to lepo kad si mali treki od 10 leta al za nas matore moglo bi to malo dublje'n'komplikovanije barem ako vec mora hepiend :)
To nema veze sa mozgom. Eugenski ratovi su počeli kada su kreacije projekta mapiranja ljudskog genoma (dakle, ovo što Obama radi :fantom: ) digli pobunu i establiširali se kao nadljudi koji sabijaju sve pred sobom - pametniji su, snažniji, lepši i sve što ide uz to. I to su zaista i bili - oni su zapravo zavladali dobrim delom planete i njihov uspon je simultano pratio 3. svetski rat. Da skratim priču, zapravo oni nisu pobeđeni, nego su se otisnuli u svemir, ubeđeni da će biti dobro da malo iskuliraju u krio-snu dok se planeta sredi, pa će oni ponovo da dođu da vladaju, što je iz njihove tačke gledišta njihovo prirodno pravo. I onda ih Kirk nalazi 250 godina kasnije u Star Trek Original Series u epizodi Space Seed - Kan Nunijen Sing nije ni znao da su njegova braća pobeđena i da eugenički projekti ne vladaju planetom. Posle je taj konflikt razrešen u filmu Star Trek II: The Wrath of Khan.Sve u svemu, jesu nadljudi. A nisu svi mislili isto, niti su svi bili arogantni ili agresivni.
Link to comment

DS9 je samo načelno u TNG svemiru, same flotovne bitke i sve prateće u vezi rata, špijunaže i priljanja ruku je, za autora "realan pogleda na budućnost", ali to nije ST, isto kako nije ni Enterprise, NX-01 je laž :)Doduše, mislim da DS9 vredi gledati, samo treba zauzeti stav da se gleda neka sasvim druga franšiza. E tu Difajant ima mesta, to je američki san, jedan mali brod koji rešava stvar, kada pogledaš Enderovu Igru, recimo, prvi rat sa insektima je pobedio jedan mali spori brod.Pa ga u First Contactu (poslednjem dobrom ST filmu) opet raskomada neprijatelj toliko da je Worf naredio "ramming speed!!!" (naježio sam se) pa ih je, gnusni, Ent-E pokupio.BTW, protiv kocke se borilo jako malo brodova, to je opet TNG univerzum.Tu franšizu su raskomadali, uništilo sve što je lepo, i prilagodili svojim malim idejama, to je slično onome što deGrasse priča, kako Amerikanci više ne sanjaju velike snove, u principu.Pitao sam za ST zato što je najveću popularnost imao upravo serijal koji je jak na samožrtvovanju, herojstvu, prime directive, nema para a opet u SF ima kafića i restorana, mislim da je baš DS9, kada Sisko ide kod dede u kafić u SF, ako se sećam dobro, nešto pričano na tu stranu, ostatatk osnovne ideje, i to sam shvatio kao - tehnološki napredak, osvešćenje ljudskog roda posle gotovo samoistrebljujućeg rata, su doveli do besklasnog društva bez monetarnog sistema, svako radi šta hoće i šta može a za opšte dobro (mada zašto se Žan Lukov otac onda ljutio kada je on otišao na akademiju, zato što su francuzi g**** :))Tako nešto mislim. Mada nisam ništa ST gledao godinama, a DS9 od kako je emitovan na BK, ili gde već. Vojadžer sam gledao prvih pet sezona i lako sam zaboravio da ga nastavim a Enterprise su mi preporučili samo nikako da ga se dohvatim (ali Skot Bakula koji viče polarizujte hull i traktor harpun su apsolutni hit!!)

Link to comment

Ne razumem kako je DS9 samo načelno u TNG svemiru, osim što su ga zasrali i uradili ga skroz u nekom anti-Star Trek duhu (zahvaljujući onom tipu iznad koga sam spominjao) pa bismo mi da kao ne bude.Inače, sve drugo je vezano za TNG. U prvim epizodama Enterprise tu dovodi posadu DS9 i brani stanicu, u poslednjim sezonama TNGa je razrađena priča o Bejžoranskom konfliktu protiv mrskih i prevrtljivih Kardasijanaca, Sisku je Pikard predao DS9, mnogi likovi su deljeni, naročito kada je DS9 krenuo nizbrdo pa su dovukli nekoliko popularnih TNG likova, bilo permanentno, bilo kao guest star. Jedno vreme su serije išle uporedo (mislim zadnje 2 sezone TNGa i prve 2 sezone DS9) i delile neke događaje. Nije ta konekcija pravljena slučajno, samo je ispala glupo.Onda je to sve korišćeno za to boldly stay where noone has stayed before koncept, sa šatro mitom o crvotočini u susedstvu u kojoj obitavaju bogovi...E sad, kod Star Treka je malo nezgodno što ja imam običaj da ih gledam kao celinu, a ne toliko kao pojedinačne epizode. Što je najgore, verovatno je na pojedinačnom nivou više DS9 epizoda koje su mi gledljive i danas nego The Original Series-a ili TNG-a. Holodek epizode bilo koje Star Trek iteracije kako vidim, povraćam i preskačem. U DS9 je bilo nekoliko ultradobrih epizoda, kao recimo Empok Nor, koji je maltene poput Aliena, ili In the pale moonlight gde Sisko objašnjava kako je uz pomoć Gereka ubio romulanskog ambasadora i uvukao Romulansku imperiju u rat sa Dominionom podmećući dokaze. Ali ceo koncept je bio blaaaah i nikakve pojedinačne epizode ne mogu nadoknaditi onoliko smaranje sa tupavim Ferengijima (koji su inače skroz drugačije zamišljeni u TNG-u) ili stupidno uvođenje religijskih motiva putem "ne razumemo te misterije" priče. Jedino gluplje od toga je možda koncept "Promenljivih", bića bez stalnog oblika, koja bi u normalnim serijama možda dobila 2-5 epizoda a ovde su glavni neprijatelji...

Edited by Filipenko
Link to comment
Sad se iscimah da nađem gde sam to gledao i kada. Vilijem Šetner je napravio dokumentarac pretenciozno nazvan "How William Shatner changed the world", u kome zapravo priča o uticaju Star Treka na savremene tehnologije i šta sve ne. I onda se pred kraj dohvatio Ajra Stivena Bera, kretena i debila, koji je došao da tunjavi o mračnoj tehnologiji i svojim vizijama. Mislim da je to to, od 1h 24min pa nadalje. Vredi pogledati samo da bi se provalilo kome je poveren Star Trek nakon Rodenberija. Užas.http://www.youtube.com/watch?v=ZjlF_iSo1Og
Pogledao tih poslednjih 10 minuta, Shatner je izgleda uporan u tvrdnji da je Star Trek propao kad su napustili Rodebnerijevu ortodoksiju o Dobroj Tehnologiji, nezaustavljivom napretku, i kratkim suknjicama za sve ženske članove posade. To je možda tačno ako se zažmuri na jedno i po oko, ali ja bih rekao da je već TNG u velikoj meri napustio duh originalne serije; Picard umesto Kirka je ogromna promena, veća nego ikakvo ratno mračnjaštvo i spiritity™ kojim su nas zapišavali u DS9. Razlika je u tome što je TNG rađen smišljeno i inteligentno, bar od tačke kad je Riker pustio bradu, pa je gledanost ako se ne varam bila nikad veća baš u periodu kad su nas zastrašivali borgovima.Javnost se svakih par godina zasiti enterprajziranja, i onda prosto mora da im se ponudi neki nov koncept. A kakav god da je to koncept, moguće je odraditi ga dobro ili loše. Ili kataklizmično loše, kao u DS9.
Link to comment
Što je najgore, verovatno je na pojedinačnom nivou više DS9 epizoda koje su mi gledljive i danas nego The Original Series-a ili TNG-a. Holodek epizode bilo koje Star Trek iteracije kako vidim, povraćam i preskačem. U DS9 je bilo nekoliko ultradobrih epizoda, kao recimo Empok Nor, koji je maltene poput Aliena, ili In the pale moonlight gde Sisko objašnjava kako je uz pomoć Gereka ubio romulanskog ambasadora i uvukao Romulansku imperiju u rat sa Dominionom podmećući dokaze. Ali ceo koncept je bio blaaaah i nikakve pojedinačne epizode ne mogu nadoknaditi onoliko smaranje sa tupavim Ferengijima (koji su inače skroz drugačije zamišljeni u TNG-u) ili stupidno uvođenje religijskih motiva putem "ne razumemo te misterije" priče. Jedino gluplje od toga je možda koncept "Promenljivih", bića bez stalnog oblika, koja bi u normalnim serijama možda dobila 2-5 epizoda a ovde su glavni neprijatelji...
Nije DS9 bas toliko los. Kao sto kazes ima odlicnih epizoda (meni je "Duet", kada zarobe kardasijanskog ratnog zlocinca, jedna od najboljih epizoda ST-a), a u svom hejterstvu po obicaju preuvelicavas mane: napr sa tim Ferengijima je TNG napravio zajeb kad ih je osmislio kao nove negativce, jer onako mali i klempavi u startu ne izgledaju nesto zastrasujuce, tako da je evolucija njihovog koncepta ka comic relief kapitalistima sasvim prirodna i logicna. Koncept "Promenljivih" takodje nije glup, to je jedan od klisea SF-a (pojavljuju se naprimer u seriji o Kulturi, Iana Banksa). Na kraju, mislim da su glavni likovi u DS9 bolje razradjeni i manje plitki nego u TNG.
Link to comment
Na kraju, mislim da su glavni likovi u DS9 bolje razradjeni i manje plitki nego u TNG.
Moram da priznam da sam odgledala skoro sve epizode DS9, kad se davao na BK ili beše Košava. Ali to je bilo vreme pre interneta i to je a bukvalno bila jedina nova serija na TV-u. Mislim da danas ne bih mogla da joj posvetim ni 5 minuta.U DS9 smo, za razliku od drugih serija iz franšize, imali priliku da vidimo i političke i vojne prilike u Federaciji, da malo zavirimo u Romulansku imperiju, a i kod zlih Kardasijanaca.Takođe smo upoznali svakodnevni život Bejžoranaca opsednutih okupacijom i genocidom sa jedne strane i religijom sa druge.Taj aspekt svakodnevnog života je uvek nedostajao i originalnoj seriji i TNG, Koliko se sećam u TNG, članovi posade borave na Zemlji u 5 epizoda, i to su dve u 19.veku.Što se tiče novca, ima jedna epizoda u DS9 sa Džadzijinom familijom, koji nemaju simbiota i svi su strašno bogati industrijalci na nekoj planeti u okviru Federacije, samo se brat bavi umetnošću, pa sam ja nekako umislila da samo na Zemlji ljudi rade iz zadovoljstva i želje da napreduju.U DS9 su svi likovi imali dugih 7 sezona da se razviju, počev od Siskovog sina koji je od dečaka postao odrastao čovek, do dr Bašira koji priznaje da je genetski modifikovan, Kvarkovog nećaka koji postaje oficir i sl. Edited by Arkadija
Link to comment

Počeo sam sinoć da gledam taj Defying Gravity koji ste nahvalili, i za sada (5 epizoda) mi je zaplet prilično zanimljiv, mada me milion stvari nervira. Od sitnica kao što je idiotsko objašnjenje za "gravitaciju" na brodu (plus sprej za kosu :isuse: ) do glupave naracije kojim počinje i završava se svaka epizoda, uz nekakvu tugaljivu muziku...Takođe, razumem da su od glavnog lika hteli da naprave nekog Common American sa kojim može svaki wannabe astronaut da se identifikuje, ali majku mu - preterali su. Ponaša se kao poluobrazovani kamiondžija i govori sličnim rečnikom; kad je zvao onog Indusa da ga pita za savet, ispalio je nešto u stilu "Imamo neki problem ovde, jel' imaš konzervu ulja da podmažemo gde škripi?" :isuse: Pritom je čovek potpuno neharizmatičan, pa neuverljivo izvodi te lowbrow pošalice (a žene se neobjašnjivo lepe na njega, naravno).S tim u vezi, glavni ženski lik je naravno definisan isključivo kroz neželjenu trudnoću, abortus, i posledice istog :isuse: Zašto odstupiti od tog genijalnog šablona? Ko bi hteo da upozna ambicioznog geologa astronauta, bolje da bude jadna devojka nepraktične frizure koju je neko napumpao pa se ona sad s tim nosi kako zna i ume, mučenica...

Link to comment
U DS9 su svi likovi imali dugih 7 sezona da se razviju, počev od Siskovog sina koji je od dečaka postao odrastao čovek, do dr Bašira koji priznaje da je genetski modifikovan, Kvarkovog nećaka koji postaje oficir i sl.
Upravo tako. Najdrasticnije se promenio Kvarkov brat, Rom, od bezlicnog i iritirajuceg Ferengija, do Velikog Nagusa i sindikalnog vodje koji citira Marksa.
Link to comment

meni Sisko junior neopisivo ide na q, misim ide mi i senior al mali je neprikosnoven.@Marsal: moracu da obnovim te eugenske ratove. Mozda je krivo sto sam ja omatorio al ceo star trek je uzasno aprocentristicki i to se bas vidi u eugenskim ratovima. Koja je poenta da podljudi pobede nadljude? Koja poruka, koja logika? Ako izuzmes tu pobedu nad arogantnim, robovlasnickim sistemom i velicanje cuvenog slogana "sva inteligentna bica..." i federacijske (izgovoriti kvarkovim glasom) ljubavi prema razlicitostima ja ne vidim neko drugo objasnjenje.

Link to comment

Anti-Startrek terorizam...http://www.imdb.com/title/tt0303461/i veliko platno koje je bezuspešno pokušalo da produži franšizu na malom...http://www.imdb.com/title/tt0379786/?ref_=sr_1Anti-global/establišment/ sf vs špageti amerikana, ima i lasera, ali oni su u manjini, rokaju se koltovima, mačetama i jašu konje, super skript, glavni junak idealistički geak, ostali protagonisti čist palp + Morena Bakarin.

morena.jpgfainting-smiley.gif?1292867591

Ne podnosim ni BtVP ni Angel, Dolhaus mi je so-so, ali je ovde Džos Veldon uradio krosover koji do sada nisam video na televizoru. Odavno ovo volim, ne znam da li je ranije kačeno, ali u svakom slučaju samo za frikove.Firefly dixie chicks...

morenabaccarinsummerglau.jpg

Link to comment
meni Sisko junior neopisivo ide na q, misim ide mi i senior al mali je neprikosnoven.@Marsal: moracu da obnovim te eugenske ratove. Mozda je krivo sto sam ja omatorio al ceo star trek je uzasno aprocentristicki i to se bas vidi u eugenskim ratovima. Koja je poenta da podljudi pobede nadljude? Koja poruka, koja logika? Ako izuzmes tu pobedu nad arogantnim, robovlasnickim sistemom i velicanje cuvenog slogana "sva inteligentna bica..." i federacijske (izgovoriti kvarkovim glasom) ljubavi prema razlicitostima ja ne vidim neko drugo objasnjenje.
Poenta? Prvo, nisu podljudi pobedili nadljude, nego ljudi. Drugo, možda nema poente naročite, osim što je ovih dvocifren broj, a broj običnih ljudi se meri milijardama?P.S. ne razumem...možda si hteo da kažeš antropocentristički? Ili je moj vokabular siromašan pa ne znam šta je "aprocentristicki" :(
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...