Jump to content
IGNORED

SWTOR


teacher

  

20 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Meni se ucinilo da ste kao grupa bili dosta slabiji po lvl-u posto je sve manje vise, dosta lako islo, ili sam samo ja naleteo na ove nizeg nivoa.Nazalost do Followthrough-a me ceka jos nekoliko nivoa pa se za sada snalazim sa kombom shater shot+laze target+cover+ambush+instant snipe(ako se pojavi)+snipe+takedown. Eventualno ubacim i corosive dart ili charged shot ako je pri kraju sa healthom. A posle ako branimo bacam AoE za damage a ako napadamo a nije guzva onda stunujem i pokusavam da hvatam top. Naravno onaj WZ sa loptom mi i dalje nije jasan tako da tu samo zabodem uzvisenje sa coverom i gadjam ko pridje.U svakom slucaju hvala na savetima :)

Link to comment
  • Replies 280
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bigvlada

    80

  • teacher

    76

  • Amos

    22

  • Santa

    17

Top Posters In This Topic

Teacheru priznaj sta si radio zute ti se oci :P .
to mi je dark side trooper...mnogo je interesantan za igranje...btw, ako imate više od 6gb RAM-a, morate ovo da probate. drastično ubrzava igru. učitavanje warzonea = 10s...
Link to comment

Čudno je kako doživljaj može da varira od planete do planete. Koliko sam se zabavljao sa Tatuinom, toliko je Olderon bio mučenje. Zamislite planetu koja izgleda kao Švedska u proleće. Planine i šume preovladavaju pejzažom, kao i sneg dok pašnjaka ima u manjim količinama. Ovde se Republika i Imperija ne sukobljavaju direktno već pomaganjem zaraćenih feudalnih kuća pa situacija malo podseća na Vijetnamski rat gde takođe nije bilo direktnih okršaja između supersila. Glavni problem je stravičan lag, bez obzira na to gde se nalazite. Taris koji je senovita džungla koja prekriva razrušene građevine i koja bi po prirodi stvari trebala više da optereti grafički procesor mnogo manje štuca nego Olderon. Shodno tome, ljudi se zadržavaju samo onoliko koliko je apsolutno neophodno da bi rešili svoje kvestove. Nisam video da je bilo više od 40 ljudi odjednom po instanci (kada ima mnogo ljudi, server pravi drugu planetu, nešto kao paralelni univerzum, a igrači se mogu prebacivati sa jednog na drugi – npr. kada je u vašoj instanci neko upravo ubio world bossa, prebacite se na drugu gde je boss još uvek živ). Imao sam slučaj da sam ja jedini na planeti (da, kod brojača ljudi na planeti je stajao broj 1) tako da je okupljanje 4 igrača za herojske misije bila prava muka. Ni dizajn misija ne ide Olderonu u prilog. Storija za Džedaj viteza je jako kratka a u situaciji kada govorimo o planeti u čijoj orbiti uvek ima par hiljada brodova zaplet je malo neuverljiv. Arhitektura je nezanimljiva. Čovek bi sa razlogom pretpostavio da su pojedine kuće tokom više vekova razvile specifične stilove u arhitekturi kako bi se razlikovale jedna od druge (kao što je slučaj u Dini) ali to ovde nije slučaj, sve liče kao jaje jajetu. Mnogobrojne kuće su namenjene samo jednoj od zaraćenih strana tako da vam se može desiti da lutate po nekoj i nalećete samo na imperijalce. Možda je priča sa različitim kućama bolja za neku drugu klasu (npr. baš za imperijalnog agenta). Još jedan problem sa ovakvim dizajnom je što je uočavanje objekata koji upotpunjuju priču jako otežan. Na Tatuini je lako uočiti nešto što ima svetloplavi odsjaj (npr. koska od desetak metara dužine :) ) ali ovde sve ima takav odsjaj pa morate da pretražite celu palatu (i ne nađete ništa :)) za jedan objekat (bar donose iskustvo). Jedina svetla stvar u arhitekturi je razrušena kraljevska palata koja je zaista sjajno odrađena ali i zadatku u njoj fali onaj epski kvalitet. Zagonetke oko pronalaženja holokrona su ovde trivijalne (a u poređenju sa Nar Šada mesecom izuzetno trivijalne). Savet (važi i za sve prethodne i buduće planete): ako u nekoj nedođiji naletite na trgovca otpadom koji u inventaru ima čudne stvari, kupite ih sve, pre ili kasnije će vam ustrebati. Moraću da se vratim kasnije još jednom, jer za bonus misije treba biti 40. nivo. Ukratko, Grand Moff Tarkin nam je učinio uslugu odabirom Olderona za testiranje Zvezde Smrti.Belsavis je sasvim druga priča. Planeta izgleda onako kako bi izgledao Mars posle teraformiranja. Ima tu i vode i nešto vegetacije ali je sve uglavnom stenje. Kao Ord Mantell (startna planeta za komandose i švercere) samo sa manje vode i rastinja. Belsavis je vodeći nezavisni proizvođač oružja u galaksiji a Imperija je izvršila invaziju na njega u toku rata. Republika pokušava da ga povrati a tu je i lokalni pokret otpora. E ovo je pravo star wars okruženje. Sve je krcato podzemnim fabrikama droida, šatlovima, velikim jonskim topovima za planetarnu odbranu, baterijama protivavionskih topova, lovcima, transporterima trupa na četiri noge kao i lokalnom faunom koja je malo podivljala kako od rata tako i od trovanja toksičnim otpadom koji je oslobođen u ekosistem tokom rata. Na svakom koraku se saplićete o misije koje vam nudi neka od zaraćenih strana a nije teško okupiti ekipu za misiju. Chat ima i zanimljivih priča, ocenjuje se logika (tj. nedostatak iste) kod imperijalne komande. Dok Republika pokušava da povrati Belsavis krcat oružjem, Imperija istovremeno vrši invaziju na razrušeni Taris.Na Belsavisu sam provalio jednostavniji štos. Pošto ne mogu da koristim chat, čitam ga i prvi put kada neko pomene misiju koja mene zanima, pozovem ga u grupu i onda mu smesta ustupim vođstvo. Dok on zove ostale, ja se nacrtam na ulazu. Ludo iskustvo je bilo kada smo nas šest Džedaja i jedan komandos odrađivali sve postojeće herojske misije u jendom cugu. Kada u grupi ima više od četiri osobe, onda je to grupa za operacije, ili u ovom slučaju kaznena ekspedicija za imperijalce. Većina misija (ima ih valjda 6-7 za četiri osobe) se dešava napolju tako da nema problema što su dizajnirane za četiri osobe. Bilo je i komičnih situacija, kada smo rešavali zadatak gde je na kraju trebalo ucmekati jednog sitha sa healtom od nešto preko 100.000. Igra je mislila da smo dve grupe, od četiri i tri igrača pa nam je poslala dvojicu istovremeno. :D Ni to im nije vredelo, pregazili smo ih kao plitak potok. U slučajevima kada se misija odigrava u nekoj građevini, delili smo se tako da smo komandos, još jedan sentinel i ja išli sami a druga grupa koja je bila par nivoa ispod nas sama. Neverovatnoje koliku razliku čine samo tri nivoa, jer smo mi prvi završavali misiju iako nas je bilo manje.Ovo je prva planeta gde sam za unapređivanje opreme koristio samo planetarne zahvalnice dok sam pare trošio na druge stvari. Otključao sam još par slotova u inventaru (pada im cena, prvi sam kupio za 200.000 kredita, što je i maksimum koji smem da imam, drugi za 120.000 a treći za 95.000). Kada imate više od 200.000, svaki višak preko toga ide na escrow račun i to je novac kojim ćete moći da raspolažete ako se pretplatite. Otključao sam i dodatni quick bar a za još jednim za sada nemam potrebe jer ni ovaj treći još nisam popunio. Važno unapređenje mi je bilo 10 dodatnih slotova za prodaju na galaktičkoj berzi jer sa samo dva svako trgovanje je skučeno i moram dobro da vagam šta ću da stavim i koliko dugo (uglavnom najskuplju robu). Interesantno je kako neka roba ide jako dobro a druga nikako. Neke advanced defense mod 13 dodatke za oklop i oružje sam prodao za po 25.000 što je par hiljada skuplje nego što su ih drugi nudili a jedan nesrećni premium bondite shield dodatak za T7 robota nisam mogao da uvaljam nedeljama za 7000 što mu je prosečna cena. Na kraju sam i njega prodao a sa ovim dodatnim slotovima mogu više stvari da držim na aukcijama i to duže nego pre. Sada lovim ponude za cargo hold koje se još uvek drže oko 250.000. Drugi pik mi je još jedna specijalizacija za likove, najverovatnije će to biti synthweaving. Na Belsavisu sam zaradio preko milion kredita i skoro sve je otišlo na razna otključavanja. A potrošiću bar još toliko, jer mi fali još malo da dostignem 5. nivo legacy-ja. Sa petim nivoom imate mnogo stvari koje možete otključati a koje će moći da koriste svi likovi iz vaše dinastije poput bržeg putovanja, droida za opravku na terenu, 8 i više procenata iskustva više prilikom izvođenja svemirskih misija, razgovora sa kompanjonima ili likvidiranja protivnika itd...Kako radnja odmiče, tako su flashpointi sve bolji. Hammer station, Athis, Mandalorian raiders i Cademimu sada mogu sam da odradim bez ikakve muke. Ne dobija se bilo kakvo iskustvo ali se zaradi dosta kako novca tako i opreme koja se ili može prodati na berzi ili trgovcima. Možete na miru zaviriti iza svakog ćoška i pokupiti kovčege sa opremom i novcem (ili različite artefakte, biljke,kristale ili delove droida ako vam je to specijalizacija). Jedan dizajnerski štos je da se oprema koja se može unapređivati, kao i određene vrste kvalitetnije opreme (nevezano za nivo koji vam treba da bi je koristili) postaje vezana za vas (bound) i ne može se prodati na aukciji. Ovo je urađeno kako tržište ne bi bilo preplavljeno kvalitetnom robom. Postoje dve vrste bound predmeta, oni koji se vežu za vas kada ih pokupite i oni koji se vežu tek kada ih stavite na sebe. Ovom drugom vrstom može da se trguje. Prvu možete ili prodati trgovcima za par hiljada (takva roba na berzi može da se proda za 30-35.000 kredita) ili dati pratiocima (sada ih imam četiri ali Kira je daleko najupotrebljivija). Teral V je za sada najbolji flashpoint koji sam odradio. Planeta podseća na Endor, džungla puna imperijalnih baza i divljih životinja. Maelstorm prison je dovoljan razlog (ako ste igrali Kotor 1 i 2) da se dovučete bar dovde igrajući kao republikanac. Mnoga nerešena i neobjašnjena pitanja sa kraja i prvog i drugog Knights of the old republic će biti rešena u ovoj flashpoint misiji. Desilo mi se da dostignem 39. nivo i budem primljen u guild u toku ovog zadatka. Odlična priča. Uf, kakav bi to film bio od ove dve misije.

Edited by bigvlada
Link to comment
  • 5 months later...

Sada sam pročitao svoj prethodni post, ala sam bio mlad i zelen.Planeta o kojoj sam govorio nije bio Belsavis već Balmora.Sledeća na spisku je mini planeta Quesh koja ima najmanju mapu i broj zadataka. Onima koji su bili na Huti (pre svega imperijalnim agentima i lovcima na ucenjene glave) pejzaž će izgledati poznat. Samo još dodajte brojne kamenolome. Usled zemljotresa razne toksične materije su zagadile površinu a i republika i imperija imaju rudnike odakle nabavljaju stvari neophodne za izradu healthpackova, stimpackova i sličnih hemikalija. Tu sam po prvi put šetao po nekoj Hutt palati i upoređivao koliko su slične sa onom iz filma.Najzad, na redu je čuveni Hoth, posle Tatuine meni omiljena planeta. Groblje svemirskih brodova, tantani, snežni komandosi, Wampe, snežne oluje i planine kristala, sve je tu. Hoth je ogroman i ima dva world bossa i ubedljivo najviše herojskih misija (valjda 3 H2 i 6 H4). Bilo je pravo uživanje zavlačiti se svuda i slikati predeo sa najviših vrhova planina. Dizajn ledenih kanjona i pećina usečenih u litice lepo dočaravaju koliko je to surovo i negostoljubivo mesto. Gotovo da osećate olujni vetar, sneg i mraz (pomaže ako Hoth prelazite u februaru pored otvorenog prozora J) Zanimljiva priča, mnoštvo misija i neočekivani novi pratilac (volim što me uvek iznenade, i sa sledećim likom u većini slučajeva nisam mogao da pretpostavim ko će mi biti sledeći sadrug ) upotpunjuju odlično zaokruženu celinu.Belsavis (ovaj put stvarno Belsavis :)). Taman sam mislio da sam se rešio snega sa Hotha ali to je bila pusta želja. Belsavis je planeta koja je stolećima bila republički Goli Otok, mesto gde se slao najgori šljam Galaksije, masovne ubice, pirati, sith ratnici koji su bili suviše moćni da bi se držali na nekom drugom mestu. Ledena planeta koja ima nekoliko “ostrva” sa bujnom, gotovo suptropskom vegetacijom zahvaljujući valjda geotermalnim izvorima I zaštiti lanca planina. Međutim, Republika nije izgradila sistem zatvora na Belsavisu, odnosno ne njegov najstariji deo. Originalne podzemne odaje je izgradilo Beskonačno Carstvo, civilizacija rase Rakata (njihovi potomci se pojavljuju u Kotoru). Rakate su prve (za koje postojeće galaktičko društvo zna) koje su izmislile hiperpogon uz pomoć tehnologije koja je koristila i silu (na isti način su uspeli da proizvedu više džinovskih artefakata, kosmičkih stanica koje su npr. mogle da stvaraju beskonačan broj borbenih droida ili svemirskih brodova). Carstvo se raspalo kada su Rakate izgubile svoju sposobnost da koriste silu usled epidemije jedne vrste kuge. Tek kada su naučnici sa Korelije uspeli da reprodukuju hiperpogon bez upotrebe sile Republika je mogla da se rodi. Rakate su odgovorne za pretvaranje Tatuine u pustinju kao i za nenormalno visoko drveće na Kašjuku. Odabrali su Belsavis kao tamnicu za oblike života koje čak ni oni nisu bili u stanju da kontrolišu, uključujući čak i cele rase, poput militantne Eš-Ka (ne znam zašto me njihova lica podsećaju na kapibare). Poseban vid utamničenja je hmm, Umna zamka. Um zatvorenika je zatvoren u krnjoj piramidi, u potpunom ništavilu. Telo može da umre, ali um ostaje zarobljen milenijumima. Gotovo svi polude od takvog tretmana i redovno pokušavaju da preuzmu telo svakoga ko nepažnjom dodirne njihov zatvor. Nad tim drevnim zatvorom Republika je izgradila niz zatvorskih kompleksa koji su podeljeni prema vrsti zatvorenika. Dok su u zatvoru sa minimalnim obezbeđenjem smešteni humanoidi sa kojima je moguća komunikacija, dotle su u delu sa maksimalnim obezbeđenjem strpani neki od najstrašnijih oblika života poznatih u galaksiji (desilo mi se da se šetam po zelenoj travi, berem cveće, kuliram i onda iza okuke naletim na Rankora J ). U slučajevima kada čak ni to nije dovoljno, Republika predaje zatvorenike prastarim Rakata droidima čuvarima koji i dalje obezbeđuju podzemni kompleks zatvora. To je slučaj sa npr. Dread Masters-ima, grupi izuzetno moćnih dark side individua oko kojih se motaju priče svih klasa likova kao i više operacija. Usled izolovanosti planete i smišljenog prikrivanja njenog postojanja, neke od veoma problematičnih politika koje ni najmanje nisu u skladu sa proklamovanim ciljevima i vrednostima Republike se sprovode na Belsavisu. Dve najgore su činjenica da živa bića, rođena na Belsavisu automatski postaju zatvorenici iako nikada nisu počinili bilo kakav zločin. Sve u cilju da Belsavis ostane tajna, veoma slično Staljinovim metodama gde su zatvorenici koji su dizali tajne gradove za razvoj nuklearnog oružja posle izdržavanja kazne slati u Magadan. Druga gnusna politika je podsticanje različitih vanljudskih rasa na međusobne borbe u arenama kako bi se utvrdile prednosti i slabosti svake od njih. Cirkus nastaje kada Imperija otkrije postojanje Belsavisa i pošalje timove komandosa koji kreću da neselektivno oslobađaju zatvorenike. Zatvorska pobuna je blaga reč za situaciju koja nastaje kada se zverinjak koji je dvadesetak hiljada godina bio u hibernaciji oslobodi. Ovde se prvi put srećete sa protivnicima (tada) najvišeg, pedesetog nivoa. Snalaženje na Belsavisu je otežano, jer nisu sve lokacije povezane taksijem, već postoje i dva nezavisna sistema Rakata teleporta, po jedan za svaku frakciju. Ovde nema toliko skakanja i žongliranja prilikom skupljanja Datakrona, ali je njihovo pribavljanje izuzetno teško (umlaćivanje čopora protivnika 50. nivoa ili skupljanje predmeta koji se nasumično pojavljuju na mapi). Belsavis će vas propisno istestirati.Nakon Belsavisa, radnja se seli na Voss. To je tek nedavno otkrivena planeta, gde 95% populacije čine raštrkana plemena varvara pod zajedničkim nazivom Gormak i visokosofisticirane rase Voss, izuzetnog potencijala u sili ali neutralnog opredeljenja i bez znanja o dešavanjima u galaksiji. Veoma religiozno društvo, Vosi (valjda je ovo pravilan termin) svoju budućnost grade na snovima i proviđenjima svojih mistika. Čudan je osećaj šetati Vosom. Predeo izgleda jako pitomo, poput recimo Provanse u jesen (ako je neko igrao Need for Speed: Porshe Unleashed, jako podseća na početak jedne staze, sa mnoštvom listopadnog drveća). Senovit, miran krajolik, pun ruševina drevnih hramova, kao da poziva na meditaciju i sanjarenje. Naravno, to je samo privid, jer u toku je rat između dve nativne vrste u koji se posredno upliću obe galaktičke frakcije, sa dosta zabadanja noževa u leđa i udaranja nogu ispod stola dok se bore za naklonost rase koja može dati mnoštvo svetlih ili tamnih ratnika sile. Rasa je samo po sebi jako interesantna, sa kožom koja izgleda kao da je sva u višebojnim tetovažama, mada preovlađuju plava i bela boja, dok im oči izgledaju kao ljudske, ali sastavljene od mnoštva sitnijih delova, poput očiju insekata. Nemaju zenice a oči su plave ili narandžaste boje. Imajući u vidu mnoštvo animacija koje su urađene za tu rasu, ne bi me čudilo da posle Katara oni budu sledeća rasa sa kojom se može igrati. Jedan Voss Jedi Shadow bi mi baš pasovao.I tu dolazimo do planete koja je mnogo puta opisivana, ali malo obrađivana, jedan od osnivača Republike, tvorac hiperpogona, graditelj najmoćnijih svemirskih brodova, rodno mesto Hana Soloa i Milenijumskog Sokola, Korelija. Bogatstvo i moć ovog sveta se mogu meriti samo sa Koruskantom, uz opasku da Korelijanci imaju jako izraženu ekološku svest i trude se da između nebodera uklope brojne zelene površine. Brojna gradilišta vojnih brodova kao i još brojnija namenjena zadovoljavanju civilnih potreba galaktičkog društva su u potpunoj ekološkoj harmoniji sa ostalim segmentima planetarnog urbanog razvoja. Korelija izgleda kao futuristička utopija. Sistem upravljanja je možda najsličniji srednjovekovnoj Hanzi, jer nekoliko glavnih korporacija usmerava slabašne političare u cilju maksimalne liberalizacije tržišta i uklananju bilo kakvih prepreka maksimizaciji profita. Takva urođena slabost društva i sklonost ka korupciji je dovela do toga da političari otcepe Koreliju od Republike i priključe je Imperiji, protivno volji naroda, tako da je građanski rat postao neizbežan. Rukavice su skinute, Republika i Imperija se direktno bore za prevlast nad Korelijom i njenom ogromnom industrijom. Ovo je izuzetno urbano okruženje, ali bulevari su široki, svuda su svetiljke, klupe, spomenici, stanice metroa, prodavnice, poslovne zgrade. Tu i tamo je poneka zgrada srušena, vide se krateri nastali obaranjem kapitalnih brodova ali ni te stvari ne mogu da umanje osećanje da je to mesto građeno imajući u vidu kompletno stanovništvo, ne samo elitu. Ovde ima čak sedam Datakrona, i moraćete da upotrebite svo znanje, svu opremu i trikove koje ste naučili tokom svojih putešestvija kako bi ste ih pokupili. Korelija je uvertira za finale, sjajan finiš priče za Džedaj Viteza. Ovo je slika koja svim imperijalnim likovima mnogo govori ;), samo sam uklonio deo sa quest-ovima jer bi to bilo neopravdano otkrivanje radnje. Ova slika je mnogo bitna i za kasniju priču.pa83.jpgŠta posle, kada dođete do 50? Priča je sada mnogo drukčija nego što je bila u martu kada sam ja stigao do 50. Imate zone sa nekoliko zadataka koje možete raditi svaka 24 sata, kao i jedan nedeljni. Takvih zadataka ima na Belsavisu i Black Hole mapi na Koreliji (deo grada gde se proizvodi gorivo za brodske hipersvemirske motore). To je fin način za namicanje keša. Možete učestvovati u l50 i hardmode flashpoint-ima. Baviti se pravljenjem retkih ili traženih predmeta i prodavati ih na berzi. Dosta igrača se baca na pvp (player vs player) okršaje. Međutim (tek sada shvatam koliko je teacher bio u pravu kada je to rekao) najbolja zabava je u operacijama, ogromnim mapama za 8 ili 16 igrača sa brojim neprijateljima i više epskih protivnika koji su po snazi u najmanju ruku jednaki sa najjačim world boss-evima (i to u uvodnom tzv. Story modu). Na hard i nightmare nivou težine, sa dodatnom mehanikom prilikom borbi sa glavonjama, sve što mislite da znate o svojoj klasi će biti testirano do krajnjih granica a besprekorna koordinacija je najvažniji kvalitet grupe.Međutim, kao f2p igraču meni je sve to bilo nedostupno. Uz mnogo grindovanja (kada mlatite neke leve protivnike da bi dobili keš i neki krš od opreme koji je namenjen prodaji) i još više sreće uspeo sam da nabavim artifact equipment authorization, tj dozvolu da koristim najviši dostupni nivo opreme za samo 150.000 kredita (obično su oko 900.000 a kao f2p maksimalni limit za keš koji mogu da imam je 200.000). Posle tog uspeha sam nabavio i event equipment requisition unlock (dozvola da se koristi oprema koja se može nabaviti za vreme trajanja periodičnih događaja, više reči o tome kasnije) što mi je omogućilo da koristim svu opremu, oklope i oružje koje postoji u igri. Uspeo sam i da otključam i polovinu rasa sa kojima može da se igra ali pošto sam imao samo dva mesta za likove bez mogućnosti za proširenje to je delovalo kao samo kozmetička kupovina.Ranije sam čitao o dva periodična događaja koja su se desila 2012, naime rušenje broda na Tatuin koji je prevozio ragule sa Tarisa kao i Čevin trka na Nar Šadi. Propustio sam oba jer tada još nisam igrao pa sam se naoštrio na sledeći. Pošto je kako sam čitao cilj kod Čevina bio da se prikupe informacije za njihove klijente, misterioznu rasu Gree, oduševio sam se kada sam saznao da će oni biti protagonisti sledećeg event-a. Return of the Gree. Šta reći o rasi koja je starija i od Republike i od Rakata Infinite Empire-a nekoliko stotina hiljada godina? Njihova tehnologija je neprevaziđena i nikada dostignuta. Današnji Koruskant je izgrađen na ruševinama njihovih građevina a njihovi roboti i dan danas održavaju snabdevanje vodom, strujom i ostalim komunalijama prestonice Republike. Na kraju Čevin trke, Čevin konglomerat govori o njihovom povratku u galaksiju. Drevni Gree kosmički brod Gray Secant, koji se bavi istraživanjem svetova je ušao u Galaksiju, kako bi proučavao sukob Republike i Imperije na planeti Ilum. Dolazak Gray Secanta ima gotovo religijski značaj za Grije, jer je brod misiju otpočeo pre više od 100.000 godina.Par reči o Ilumu. Ledena planeta, poput Hotha, ali manja, sa ruševinama Džedaj hramova starim više vekova. Sukob se vodi oko Adegan kristala i pećina gde se nabavljaju drugi kristali za svetlosne sablje. I to je zona sa dnevnim misijama za igrače pedesetog nivoa. Svidja mi se nekako zlokobna atmosfera, mrak, osećaj koji sam imao dok sam u kotoru 2 bio na planeti Malakor V.Return of the Gree je prvi događaj koji se ponavlja, tj. do sada se desio 3-4 puta. U većini dnevnih misija se borite protiv Torviks pirata ali poslastice su misije koje se dešavaju u samom brodu Gray Secant. Međutim, tamo ne možete odmah. Uveden je novi uslov za ovaj događaj koji je proširen i na neke druge aspekte igre, reputacija. Rešavanjem misija za određene galaktičke frakcije dobijate sertifikate čijom upotrebom vam raste ugled među dotičnima. To su Gree, Voss, republičke/imperijalne kopnene i kosmičko-mornaričke snage, švercerska korporacija, GSI konglomerat i narodi i narodnosti planete Makeb. Napredujete od potpunog stranca do legende te frakcije. Sem titula, viši status vam omogućava pristup specijalnoj opremi kod trgovaca, novim vozilima i oružju.Sam Gree event ima 3 world boss-a od kojih se dva (Gravak i Surgok) mogu mlatiti kao i svaki drugi world boss, pa se dešava da operativne grupe skaču sa jedne instance planete na drugu kako bi ih pobedile. Neizbežno se javljaju bitke između republičkih i imperijalnih grupa pa se može desiti da se istovremeno borite i protiv imperijalaca i protiv šefa. Pošto ima i dva pvp zadatka (koji inače ne podrazumevaju ubijanje drugih igrača već izvršavanje zadataka u pvp zoni) pravilo je da se (uglavnom na imperijalnoj strani) oformljuju grupe kojima je jedini cilj ubijanje drugih igrača, ne rešavanje zadataka. Ne znam u čemu je zabava u ubijanju igrača koji ne nose pvp opremu i nemaju šanse da se odbrane, ali to je masovna pojava. Uopšte se ne gleda frakcija, ubija se sve redom. Dešavalo mi se i da sam u imperijalnoj grupi, i da ostala trojica odjednom zaskoče nekog u sred obavljanja zadatka samo zato što je taj neko bio prisutan. Summa, summarum, ako ne volite pvp, izbegavajte dotičnu zonu.Unutrašnjost Gray Secanta podseća na ikonografiju iz filma Tron, a čak se u jednoj misiji koristi disk kao jedino oružje kojim je moguće pobediti protivnika. Još interesantnija je misija gde vas šalju u potragu za robotima koje je brod ostavio pre više milenijuma na pojedinim planetama. Teže misije daju kao nagradu Gray Helix komponente koje se kasnije mogu menjati za speeder ili posebno oružje (i ima da rodite mečku dok ne skupite 48 komada za svetlosni motor). Glavni protivnik koji će vas testirati je Xenoanalyst, ogromni robot koji podseća na Operatora IX iz operacije Terror from Beyond. Nije preterano težak a prisutan je samo za vreme održavanja event-a tako da mu to daje izvesnu ekskluzivnost.I, ovde bi priča bila gotova da nije bilo jednog događaja. Naime, s vremena na vreme sam čitao swtor vesti na stranici dark hater-a pa me je zaintrigirala najava nagradne igre. J Sajt je nudio kodove za prvu swtor ekspanziju, Return of the Hutt Cartel trebalo je samo postaviti interesantan screenshot iz igre ili opisati zašto bi vaš vi trebalo da dobijete nagradu i koji je vaš omiljeni pratilac. Pošto ovo drugo nisam imao nameru da radim, a redovno sam snimao interesantne ekrane, prijavio sam ovu sličicu… i bio jedan od pobednika :DOno što nisam znao je da sam pored mogućnosti da unapredim sve likove do 55 nivoa, nove planete Makeb i pristupa boljoj opremi sa kodom za ekspanziju dobio i mesec dana punog pristupa kao pretplatnik. Tih mesec dana su bili trka da se zaradi što više love kako bi se otključale neke sposobnosti koje su mi kao f2p igraču bile nedostupne. Spiskao sam preko 15 miliona kredita na razne account wide opcije (npr. samo rocket boost je 4-5 miliona ali vredi svaku paru jer svakih 30 sekundi možete da letite 12 sekundi što je izuzetno korisno u zonama gde ne možete da koristite speeder, sretao sam grupe u operacijama kojima je rocket boost bio jedan od uslova za učešće). Kada se taj period završio, nisam osetio neku posebnu razliku, sem što moram da kupujem ulaznice za operacije, ali to se može nabaviti za 160k a dnevno možete da zaradite i preko milion kredita izvršavajući dnevne misije na više planeta. Na 55 nivou mogućnosti za zgrtanje love su mnogo veće nego na pedesetom.I tako sam se, nedelju dana posle onih koji su imali early access našao na Makeb orbitalnoj stanici. Ova planeta ima snažno elektromagnetno polje koje ruši brodove, tako da su moguća samo putovanja malim oklopljenim šatlovima. Planeta ima jako čudan krajolik, mnoštvo kamenih “ostrva” koja se izdižu iznad površine planete i jedini je na njima moguć život. Ako ste gledali kaubojce ili čitali jednu od epizoda Džonija Hazarda koja se dešava na Mesi Makabri znaćete sa čime imate posla. Za ostale, Mesa je kamena formacija u obliku krnje kupe ili valjka koja se može videti u dolini spomenika u, valjda Arizoni. Na Makebu se pojedina naselja nalaze na ostrvima i fizički su odvojena praznim prostorom. Ceo teren je izuzetno tektonski nestabilan i zemljotresi su česti. Većina nastambi je delimično ili potpuno razrušena. Sukob se vodi između Republike i Hutt kartela koji je otkrio novu supstancu, Izotop-5 koja ima višestruku primenu a može se naći samo na Makebu (Imperija u ovom sukobu uglavnom statira). Teren je veoma nepravilnog oblika i jako lako vam se može desiti na padnete u provaliju široku samo metar koja se nalazi usred livade. Svi putevi su krcati, ali krcati protivnicima. Ovde je norma 5 protivnika po grupi ali ih može biti i osam. Ako nemate minimum 58 purple opremu (koju možete kupiti u floti kod Makeb trgovca ) mučićete se od samog početka. Ova planeta je dizajnirana za ljude koji su izgustirali operacije na 50 nivou i treba im novi izazov.Interesantne su borbe u rudarskim kompleksima pod zemljom, lebdećim stanicama-rudarskim laserima, kao i ruševinama gradova gde na svakom koraku vidite rupe, komade komunalne infrastrukture koja visi iz zida, građevine pod uglovima od 45 i više stepeni i silčnim bizarnostima.Na Makebu postoje samo dva datakrona, ali vreme potrebno za njihovo pribavljanje je duže nego vožnja balonom na Tatuini i uključuje više izuzetno zajebanih skokova, preporučljivo samo za iskusne mazohiste.Btw. posle Tatuine i Nar Shaddaa, Makeb je treća planeta koja ima GTN kiosk, na orbitalnoj stanici.Makeb je prva planeta koja uključuje inovativan koncept nedeljnih misija. Naime, pored dnevnih misija kojih ima i na drugim mestima, ovde nedeljna misija nije samo brz mini flashpoint. Na početku vam se daje izbor od nekoliko potencijalnih misija (mislim 4 solo, jedna H2 i jedna H4) gde možete izabrati samo jednu. Tek kada je završite možete odabrati drugu i tako nastavljate dok ne ispunite tri misije (to nisu jednostavne idi tamo ubij pet gmazova i opljačkaj ih već se direktno odnose na glavnu priču) pri čemu nije bitan redosled (bar ne kada ih prelazite prvi put ;) )ili težina. Kada odradite prvi deo, dobićete novi set misija, tek kada i tu ispunite tri završićete nedeljnu misiju. Nedeljna misija se resetuje ako ne završite sve misije u roku od nedelju dana (od utorka do utorka, kada je reset). Dodatan štos je što možete dobiti bonus misije ako birate tačno određene misije iz prvog i drugog seta misija. Sve ovo se beleži preko novog sistema dostignuća.Achievements prati sve što ste do sada u igri uradili: dostigli 50 odnosno 55 nivo, završili zadatke za određenu klasu na određenoj planeti, pokupili sve datakrone, lore objekte, pobedili sve šampione na planeti, dostigli 450 nivo u određenoj profesiji, preživeli bossove u operacijama itd… Ovo je izuzetno korisno, jer tačno znate šta vam još fali I što je još važnije, koji uspeh vam donosi kartelske novčiće. Da, iako je količina mizerna (20 komada) u odnosu na cene u kartelskoj prodavnici, sada možete u igri zaraditi valutu za koju je do sada trebalo dati pravi keš. Npr. dobijaju se kada završite startnu planetu sa određenom klasom po prvi put. Ja sam na taj način skupio dovoljno da kupim Galactic Trade Network kiosk na svim brodovima koje posedujem što umnogome olakšava trgovinu (ne moram da idem do flote). Druga novost je Collections, tj. unapređeni inventar. Ovde možete da pratite sve što ste kupili u kartelskoj prodavnici ili preko GTN-a a dobra stvar je što je jednom kupljen predmet dostupan svim vašim karakterima. Npr. ja sam kupio jedan cyan-blue (plavo-plavi) indestructible kristal za svoju sablju i onda skinuo još par komada za nula kredita iz kolekcije. Drugi slučaj je kada sam sa svojim bounty hunter karakterom nabavio ceo restored triumvirate armor set (odličan oklop koji liči na imperijalne oklope iz kotor-a a sjajno paše mandalorijancima) i onda ga umnožio za još tri njegova pratioca. Jako korisna stvar.Treća skorašnja novost su dye modules. Naime, naišli ste na neki komad opreme koji vam se svidja ali ima kretensku kombinaciju boja, recimo žuto-roze. Ovi moduli se sastoje od primarne i sekundarne boje i služe bojenju pojedinih komada oklopa. Problem je što ne možete proizvoljno birati boje niti ih izvlačiti iz oklopa (uništavaju se pri pokušaju vađenja). Pošto te module prave artificeri (moja cenjena profesija J) imao sam kez od uha do uha jer sam se setio rečenice Ala Paćina iz Đavoljeg advokata: Vanity, definitely my favorite sin. Nedelju dana pre uvođenja modula svi materijali za izradu modula (fragmenti starih natpisa i različiti kristali) su jednostavno nestali sa GTN-a ili su dobili nenormalne cene (recimo najviša klasa zelenih kristala koja se prodavala za 5000 kredita za 99 komada je skočila na 150-200k za istu količinu). Problem je što samo deo recepata za određenu kombinaciju boja, primarnu ili sekundarnu boju možete naći kod trenera. Neke kombinacije se mogu naći samo na kartel marketu (crna-crna I bela-bela se prodaju za 3-4 miliona), neke kod trgovaca koji su dostupni samo onima koji su diskove za igru kupili pre lansiranja igre (tzv. CE, collector’s edition trgovci ) dok se neki recepti mogu kupiti kada dostignete legendarni status sa određenim frakcijama. Materijali su skupi, proizvođača je sve više, ali je to I dalje dobar način za namicanje love, bolji čak I od augmenata.Sa ovom ekspanzijom su uvedena i dva nova lanca misija koja se tiču dva nova, izuzetno korisna tehnička pomagala. Prvi su macrobinoculars, specijalni dvogled sa mnoštvom senzora kojim ćete tražiti misteriozne droide još misterioznijeg vlasnika, na svim planetama. Pojedini segmenti misija, sa logičkim zagonetkama koje je potrebno rešiti kako bi se prošlo dalje imaju ukus originalnih kotora. Posebna poslastica mi je bila herojska misija za četiri osobe na Nar Šadi čiji veči deo uključuje borbu sa protivnicima dok skačete sa jednog na drugo prevozno sredstvo? :D Tu je akcija bolja nego u filmovima, a morate paziti kako skačete jer se vozila pomeraju gore dole i levo desno što uz kriminalno rešeno skakanje u ovoj igri posao čini težim. Ne pomaže ni to što l55 igrača na tom mesecu ima svake prestupne godine. Ja sam tu misiju odradio sa jednom devojkom gunslingeromi naša dva healing kompanjona. Poslednja borba je trajala duže od nekih flashpointa, skoro sat vremena smo se borili sa poslednjim bossom i droidima koji samo dolaze i dolaze i dolaze… J Definitivno najzabavnija heroic misija koju sam odradio i druga najbolja borba uopšte. Drugi je seeker droid, koji je kombinacija detektora za metale i ostale dragocenosti i automatske lopate. I u ovom setu misija ćete proputovati galaksiju u potrazi za predmetima vezanim za dread masters-e.Nakon završetka oba seta misija, dobićete ove predmete u trajno vlasništvo. Oba će vam koristiti prilikom izvođenja misija za GSI korporaciju, koja je po metodologiji delovanja slična Czerka-i samo je manja. Moto im je We stay neutral so you don’t have to J. I ovde imate dnevne i nedeljnu misiju koje možete odrađivati na Makebu, Tatuini, Hotu i Olderonu. Neke podrazumevaju traženje i skeniranje kroz dvogled dok se druge svode na iskopavanje stvari. Posebna poslastica su pojedine zone na tim planetama gde možete kopati u potrazi za dva posebna oklopa, dread seed i star forager. Naime, poslaćete droida da kopa i posle svakog kopanja on će vam vizuelno pokazati koliko ste daleko od nečeg interesantnog. U međuvremenu, izvlačićete razno đubre (mada vredno, dvadesetak takvih predmeta se može uvaliti za 10000 kredita), predmete zelenog kvaliteta i 66 nivoa (sjajna stvar kada vam trebaju materijali jer reverznim inženjeringom em dobijate materijale em imate šansu da naučite recept), predmete plavog i ljubičastog kvaliteta, kontejnere sa materijalima desetog nivoa (neki od njih idu na berzi i za 200k) kao i delove speeder-a.Ovo poslednje je i najintrigantnije, imate tri različita speeder-a od kojih za jedan morate skupiti šest a za druga dva četiri dela. Koliko je ovo teško govori činjenica da mi se dešavalo da za mesec dana ne nađem nijedan deo a onda dva u roku od pet minuta. Dodatan problem je što kada neko nađe specijalno blago (nešto od gore navedenog) cela oblast postane nedostupna za kopanje par sati, tako da je kopanje trka između više igrača ko će pre naći kovčeg (bukvalno kovčeg) sa blagom. To su sada malo ublažili tako da gorepomenuti oklopi ne spadaju u specijalno blago i može se nastaviti kopanje kada nađete jedan deo opreme. Kada jednog lepog dana (ja sam još daleko od toga, imam tri dela od jednog i četiri dela od drugog) skupite sve delove, u GSI centrali na Nar Šada mesecu ih možete menjati za speeder. I to je pravi način za uvođenje nove opreme (iz perspektive igrača), ne kupovinom na kartel marketu za pravi novac već uz mnogo truda u okviru igre. Šta reći kada je najlakše dobiti deo koji ispada kao nagrada nakon pobede nad operation grade bossom na Makebu i to u hard modu?Mmmm, operacije. Ja ranije nisam mogao u njih što zbog opreme što zbog skupih ulaznica. Veliki problem mi je bio i nedostatak chata. F2p igrači mogu da postuju jednom u 60 sekundi a taj tajmer važi za sve, što znači da jedan f2p igrač može da postuje jednom u minutu, što ne znači da sam to baš ja. Bilo je više nego frustrirajuće pokušavati da odradiš neku herojsku misiju kada si mutav. Počeo sam da sumnjam da nešto radim jako pogrešno kada se isti problem manifestovao i kada sam bio pretplatnik. Kopanjem po netu shvatio sam da imam problem sa podešavanjima i da taster enter mora da se veže za komandu open chat.Prva misija koju sam uradio sa govorom je bila h4 u Sekciji X na belsavisu, nebo i zemlja u odnosu na prethodni period. Navukao sam se na čavrljanje sa ljudima dok nešto odrađujem, a upravo razgovor daje sjajnu atmosferu prilikom operacija. Čak su i neke frustrirajuće stvari poput grupne nabavke datakrona na floti lakše kada se sa skandinavcima raspravlja o šljivovici i rakiji (btw. ne da su im poznate nego ih loču u nenormalnim količinama :)). Imao sam sreće sa klanom, sve prijatni ljudi, odlično organizovan i vođen. Imamo večeri za story mode i hard mode operacije, svako uzima samo ono što mu treba od opreme dok svi crafting materijali idu u guild bank gde služe za izradu nekih teže nabavljivih delova za članove (npr. advanced might hilt 31 klase 72) dok se manjim delom koriste za finansiranje klana (neki materijali se lako prodaju za nekoliko stotina hiljada kredita po komadu). Koristi se Teamspeak klijent za komunikaciju prilikom operacija tako da sve teče glatko. Većina su britanci i skandinavci, ima i poljaka i nemaca dok boje južne Evrope branimo jedan španac, jedan hrvat i ja. Većina ljudi koja igra duže od mene zna kako izgleda operacija Terror from Beyond, ali malo njih je okusilo najnoviju, Scum and Villany. To je operacija predviđena za 55 iskustveni nivo a čak i za story mod vam treba pristojna oprema, 28 nivoa, artifact kvaliteta, a bilo bi jako poželjno i da sva oprema bude augmentovana. Oprema 30 nivoa se može napabirčiti igranjem 4 (uskoro 6) hard mode l55 flashpointa a trenutno najbolji augmenti 28 nivoa se mogu praviti. To je skupa zanimacija, da bi ste u novi komad opreme dodali augment slot treba vam augmentation kit mk-9 (oni niži nisu vredni truda) čije se cene kreću oko 100.000, plus 54.000 koliko košta da to ugradite u opremu plus još oko 100.000 za u mom slučaju advanced might augment 28. 250.000 za jedan komad opreme, a imate oko 14 komada. Stimovi koji traju dva sata su sada oko 20.000 plus što vam za hard mode operacije treba bar 100.000, naročito u početku dok još nemate timsku taktiku. Sav šljam i svi zlotvori (traženi u 14 sistema :)) su se skupili na Darvanisu, koji mnogo podseća na Tatuin. Tamo se održava bazar naoružanja i opreme (ilegalan, naravno) dok svaka plaćenička i piratska organizacija u galaksiji nudi svoje usluge. Operacija se dešava noću, tako da više podseća na Kelijeve Heroje ili 12 žigosanih nego na dosadašnje operacije. Za razliku od prethodnika, umesto 5 ovde ima 7 bossova. Prvog ćete sresti već na početku, pre nego što uopšte stignete do zaspalog grada. Ono što je interesantno je da se borba odvija noću, usred pešćane oluje. Grupa je zaštićena slabim energetskim štitom koji pruža kakvu-takvu zaštitu od oluje dok se unutar štita bije sa šefom. Na hard nivou pustinjski pacovi napadaju štit u pravilnim vremenskim intervalima. Problem je što štiti traje samo par minuta, tako da tenk mora da ga uzme i odnese do sledeće stanice za napajanje, kroz oluju, sa sve bosom i pacovima na ledjima, dok se grupa kreće i bori u pokretu. Ovde vam se može desiti da se izgubite u oluji. Naime, jedan (dva u verziji sa 16 igrača) nasumično odabran igrač će biti prebačen u drugi deo mape i napadnut od čopora pacova. Od trgovca na početku možete kupiti slabi personalni štit koji traje 60 sekundi. Bez toga, pesak će vas pojesti jako brzo. Neke klase mogu da pobegnu nazad do grupe ali većina će morati da pobije pacove jer vas stalno grickaju i usporavaju a vreme vam je ograničeno.Sledi niz sporadičnih borbi do ulaza u unutrašnji grad. Ovde vas čeka robot od tridesetak metara koji nudi Regionalnu Anihilaciju po Razumnim Cenama J Ne znam da li je neko od scenarista čitao Autostoperski vodič, ali meni ta rečenica deluje kao čista daglasovština. Ovo je mnogo zajebaniji protivnik, jer sa teškokalibarskim laserima pravi kratere kao debela berta a puni vas brže nego nemačke osamdesetosmice. Cela grupa mora da trči u krug kao muve bez glave dok za igračima ostaju krateri. Posebna poslastica je kada u svoj toj frci morate da nađete kamen iza koga bi se sakrili jer je to jedini način da preživite nešto što izgleda kao omanji nuklearni udar.Treći protivnik je i najteži u celoj operaciji. Ako ste gledali scenu kada se anakin i obi wan bore protiv zverinjaka u areni dok Geonosijanci skaču na tribinama imaćete neku predstavu o tome šta vas čeka. Arena je manja i ima mnogo manje publike, ali publiku čine snajperisti. Naime, pored toga što pokušavate da srušite ono krme od nosoroga, periodično će se na tribinama pojavljivati snajperisti zaštićeni štitom kojima je cilj da sagrade postolje za omanji laserski top i pokokaju vas na brzinu. Problem je što daljinski napadi ne vrede (ranged dps ne mogu da im skinu štit), samo jastučenje u rangu beonjača daje rezultate. Za sentinele je izuzetno teško da u par sekundi koliko imaju na raspolaganju naciljaju protivnika i budu na pravoj daljini za skok. Naravno, treba da ih bude bar četiri kako bi pobili prvu grupu pre nego što se pojavi druga. Kao šlag na tortu, s vremena na vreme se pojavljuje firebomber kamikaza koji cilja jednog igrača. On postavlja bombu sa radijusom od nekih pet metara i ta oblast ostaje trajno zahvaćena plamenom koji ubija u roku od par sekundi. Jedini način da ga se rešite je da se nabijete do vrata kroz koja ste ušli, sačekate da dođe do vas i te sekunde kada stane a pre nego što klekne zbrišete.Da, na mreži ima videa kao su pojedine grupe prošle ovog bosa, ali problem sa svim tim videima je što vam treba specifičan set klasa, što se svodi na to da svaki guild mora da smišlja sopstvenu taktiku. Npr. mi imamo jako malo melee dps-ova (valjda samo tri sentinela plus par ostalih), većina su ranged. Taktika koju smo mi primenili (posle 30+ wipe-ova, tj neuspeha) i koja funkcioniše u postavci sa više ranged nego melee dps-ova je da nosoroga dovedemo do zida gde se pojavljuju snajperisti, i postavimo 4 ranged dps-a, tenka i hilera tačno ispred njegovih usta. Kada nosorog počne da riče, cela grupa će biti bačena na tribine a snajperistima će biti skinut štit. Sledeće sekunde, drugi tenk mora da skloni nosoroga kako ne bi kontinuiranim rikanjem oštetio grupu. Kada taj prvi deo izvedemo kako treba (u prvih 30 sekundi borbe) posle je mnogo lakše. Koristeći višestruke AOE (area of effect) napade, ranged dps-ovi mogu brzo da umlate snajperiste i njihovog šefa (koji se pojavljuje u hard i nightmare modovima). Nakon toga, pola ekipena tribinama trči četvrtinu kruga ulevo a druga trojica četvrtinu kruga u drugom smeru. Na taj način, svi moraju da pređu samo četvrtinu arene kada se pojavi druga grupa snajperista. Pošto melee dps-ovi i veći deo grupe ne mora da brine o snajperistima, mlaćenje Trasher-a ide mnogo lakše, samo treba voditi računa o firebomberima.Borba kada smo konačno uspeli da ga pobedimo na hard modu, posle tridesetak wipeova te večeri i još toliko prethodne nedelje mi je definitivno najbolja borba u igri do sada. Mene svaki neuspeh košta nešto malo preko 5000 u popravkama tako da sam pri kraju ostao bez love, a guild bank-u samo mogu da pristupim na kraju operacije. To je trebao da bude naš poslednji pokušaj jer se bližilo vreme završetka operacije (imamo striktno vreme od dva sata pa šta u tom vremenskom periodu uradimo). Koja je to bila tuča i koliko smo bili iscrpeni govori podatak da je cela moja oprema (pola 69, pola 72) bila na 0%, obe sablje na 13%, max health mi je pred tu zadnju borbu bio 25000 (inače je 34000), preživeo sam dva napada firebombera zaredom (baš nisam imao sreće u random odabiru :)), ali kada je konačno pao…. Dva minuta urlanja preko teamspeak-a :D U narednim susretima, broj otkucaja nije prelazio 60, kada znamo mehaniku I kako da ga pobedimo, borba je neuporedivo lakša. Odmah nakon Trashera, dolazi susret sa njegovim vlasnikom koji je do tada kenjao iz centralne lože. Ima dva pomoćnika ali on je boza, jedno kraće šlemovanje i idemo dalje.Sledeći segment je izuzetno zanimljiv, kao da gledate otpisane. J Naime, taj deo grada spava, I vi se morate probiti do operativnog šefa kroz uske uličice kojima patroliraju ogromni bojni droidi a da ne aktivirate alarm. Da bi došli do njega, morate pobediti četiri grupe mini bosova. Štos je što samo jedna grupa igrača sme da napadne jednu grupu šefova ili će se oglasiti alarm. Morate se kao ilegalci podeliti u grupe od 2(4) operativca, šunjati se kroz ulice i eliminisati mete. Ako i naletite na nekog robota,ne vredi se boriti sa njim jer se gotovo odmah respawnuje, mnogo je bolje zamrznuti ga. Da li sam rekao da je cela akcija vremenski ograničena? :D Na story modu imate 10 minuta, na hardu 6 da eliminišete sve četiri grupe i dođete do šefa. On nije preterano težak, jedino se s vremena na vreme aktiviraju dvocevni podni laserski topovi.Peti boss je Olok, i ova borba podseća malo na borbu u minskom polju u Eksplozivnom Konfliktu. Jedan nivo ispod vas je 4*4 šahovsko polje na kojima se nalaze bojni droidi različitih klasa. Vi ste u stvari u Sali za prezentacije. Pored vas se nalazi protivnik, bogati kupac, sa dva telohranitelja. Morate ga oštetiti dovoljno kako bi ispustio token, tj novčić kojim možete na centralnoj konzoli kupiti nekog od robota koji se nalaze dole i tako ga ukloniti sa table. Manji roboti koštaju jedan novčić a veći dva. Ciklus borbe sa kupcem se ponavlja osam puta a igrač koji dobije novčić ima samo par sekundi da doće do konzole i označi odgovarajućeg robota. Što znači da se pre borbe mora detaljno prostudirati raspored robota. Može se desiti da ne uspete da upotrebite novčić ako suviše odugovlačite i tako sebi otežate posao kasnije. Posle osmog tokena, otvaraju se vrata lifta koji se mora odmah upotrebiti ili se puni otrovnim gasom (tako sam stradao jedanput). Imate određeno vreme da uništite svaki red robota pre nego što se spusti barijera koja vas deli od sledeće grupe. Kada ih sve pretvorite u otpad, napadate Oloka sa par pomoćnika, Ni on nije ništa specijalno, samo povremeno nestane na par sekundi.Ako ste igrali Terror from Beyond, onda vam je poznata bitka protiv tri dread mastera. Ovde je nešto slično, samo što ih ima četiri od kojih dva uopšte ne mogu da se tauntuju (narodski rečeno vabe – za vreme svakog susreta sa većim protivnicima, uloga tenka je da stoji ispred njega, urla, maše sabljom i privlači mu pažnju kako ne bi tukao druge članove grupe). Možete da zamislite frku, dva tenka beže od dva bosa koji mogu da se vabe, dok grupa pokušava da sredi drugu dvojicu, jednog po jednog. I ne sme da se ide blizu zidova, ako vas boss šutne a vi se namestite blizu zida kako vas ne bi predaleko odbacio jer dobijete Near Wall buff koji oduzima mnogo energije. Jednostavno, pratite redosled upokojavanja i neće biti problema.Poslednji, sedmi protivnik, je Dread Master Styrak, njegov Kell zmaj i tridesetak elitnih dread guard-ova. Prvo se borite sa vojnicima, koji dolaze u grupama od po pet. Nikakav problem. Zmaj je mnogo veći zalogaj, pogotovo što stalno ostavlja neko zeleno đubre po podu. Povremeno se i sklupča kao armadillo, vrti u krug i seje bodlje unaokolo. Tada se svi nabiju iza tenka u ravnu liniju i čekaju da prođe. J Styrak je gadan, stalno pravi sopstvene kopije I trpa igrače u rakata mind prison gde morate da se borite sa svojim kompanjonom (ja uvek dobijem Kiru). Kada mu je zdravlje pri kraju, on oživi zmaja, plus što ima sposobnost Power of the Master koja skida 1000 health-a svake dve sekunde. Taktika je da se cela grupa nabije u ćošak kako bi vidarima olakšali posao. Srećom, u ovoj fazi zmaj pije mnogo veće batine nego prilikom prve borbe. Kada on (ponovo) umre, sledi finalni okršaj sa Styrakom, koji ovaj put koristi sve raspoložive trikove, poput napada sa dve sablje, koji skida 10.000 jedinica energije. Međutim, posle svega što smo preživeli, on nije tako težak protivnik. Hard mode će vas definitivno iskušati do krajnjih granica, ali to nije najteži nivo.Terror from Beyond i Scum and Villany imaju i nightmare modove, za koju je preporučljivo da imate punu 72 opremu. Nagrade su unassembled kell dragon gear, oprema 75 nivoa koja nema ekvivalent koji se može kupiti tokenima.To je to, Star wars: The old Republic je živ svet, koji se stalno menja. Ako niste do sada zaspali usled čitanja mojih literarnih uradaka, skinite igru i pridružite mi se. Balkanaca ima koliko hoćete ako baš želite balkanski guild (sa jednima povremeno idem u operacije kada prođe nedeljna zabrana sm i hm operacija – tj, prvo se određene večeri odradi sm i hm sa guildom a nakon toga ste slobodni da idete i sa drugima ako želite).Sada je pravo vreme da se uključite, krajem jula startuje novi događaj, Bounty Hunter nedelja (to će ubuduće biti mesečni događaj), gde ćete loviti mete na više planeta, a računaće vam se kako efikasnost tako i umjetnički dojam (koliko brzo i koliko vešto ste pronašli metu). Za bolje gigove će vam trebati i viša reputacija sa BBA (Bounty Broker Association). Za razliku od Gree-a (koji takođe ponovo dolazi u avgustu), ovde ne morate biti 55 nivo, dovoljan je petnaesti, što ste za vreme double xp vikenda mogli da dostignete za neka dva sata igre. Nova dnevna zona, mesec koji pripada Czerka korporaciji takođe samo što nije stigla, dva nova flashpointa na njemu (ranije poznati pod jedinstvenim nazivom Titani Industrije) i nova operacija, na novoj planeti, nastavak lova za preživelim Dread Masterima.

Link to comment

Hoth - republički napad na glavnu imperijalnu bazu. Svaki sith koga smo videli je bio u WTF fazonu. :) Vozili smo se sa jednim čarobnjakom do dole. Jedan nije mogao da otrpi što pravimo žurku u njihovoj kantini pa je hteo duel jedan na jedan. Kraj je kao u tužnoj priči o dedi i unuku. q2t6.jpgo25v.jpgkxxr.jpg2u5y.jpgBelsavisgopj.jpgkjwf.jpgVossozvu.jpg

Link to comment

prestao sam da ga igram pre par meseci, nedostatak vremena. inače igra rula. sad bi ponovo igrao, posle ovog bigvladinog komentara, ali se plašim da bih ponovo igrao više sati dnevno...

Link to comment
  • 2 weeks later...

Tičeru, u patch-u 2.4 stiže nova planeta, Oricon i dve nove operacije, Dread Fortress i Dread Palace, konačan obračun sa Dread mastersima. :)Pokušaću da opišem kako izgleda kopanje. Dok se vozite ili šetate, seeker droid će da prijavi kada je detektovao nešto u zemlji. To su uvek iste lokacije na četiri planete, tako da se lako pamte. w3nz.jpgOvako izgleda kopanje, ako svetlo pređe u crveno, it's a dud. cpxf.jpgI dobitak, koji je u 90% slučajeva neko sivo đubre, ali se može dobro unovčiti. 56tk.jpgNakon kopanja, seeker droid će vam reći okvirno u kom pravcu treba da kopate. Ima i zezalica koje kada pojedete smanjuju puni zeleni deo što se više približavate blagu ali realno nisu neophodne. 0mk6.jpgNaravno, može se desiti da umesto blaga iskopate neko govedo. e2ii.jpgLjuta konkurencija. Da je ovo pvp server, već bi bilo krvi. Dešavalo se da bude i po desetak kopača u isto vreme. Ranije je oblast postala "istrošena" kada neko nađe blago i nije moglo da se kopa par sati, ali sada su ukinuli to ograničenje.0t10.jpgI na kraju, uspeh. :)vnhl.jpg

Link to comment
  • 1 month later...

Počela Bounty Hunter nedelja. Na floti ćete naleteti na ekipicu koja voza komad karbonita. Nakon toga birate jednu od osam planeta (4 su iste za svaku frakciju a dve jedinstvene) gde ćete prvo opijati doušnike ili im poslati sondu za ispitivanje (a la dart vejder) kako bi došli do lokacije jednog od poručnika glavnog negativca. Potom sledi elminacija ili zamrzavanje istog. Kada nakupite petoricu (nakon 5 dana) možete da otključate kingpin ugovore, tj. lov na šefa. Dok kod poručnika dobijate jednog nasumice izabranog od osam mogućih, šef je uvek isti. Glavni mafijaš na Nar Shaddaa mesecu, koje je uporište gmizolikog Hutt kartela drži kasino, jebe mater ostalim vlasnicima objekata za zabavu i zove se Arkan. :lol:

Link to comment
  • 1 year later...

Orikon.

Planeta užasa. Planeta očaja. Planeta beznađa. Svaki oblik života koji kroči na njega padne u ludilo. Pa ipak, grupa heroja se ne plaši ni užasa mrtvog sveta ni citadele Dread Mastersa. Zauzeće Tvrđavu Užasa i time sebi prokrčiti put ka finalnom okršaju protiv 6 protivnika u Palati Užasa. Dread Fortress i Dread Palace operacije su mngo teže od Terror from Beyond i Legions of Scum and Villany. Završiti ih u hard modu je uspeh koji se ne ponavalja često dok je nightmare modove završio mali broj gildi. Koordinacija i tajming moraju biti savršeni, svaka greška je wipe. Za jednog ops boss-a je Teamspeak neophodan uslov jer se raid deli na dva dela i moraju komunicirati kako bi svako odradio deo posla koristeći informacije koje mu može dostaviti samo drugi deo tima. Mali spoiler: Kephess rides again, po treći put. Valjda smo ga sada sa'ranili iako nije ugljenisan.

Par sličica sa Orikona i iz operacija

34yxqj8.jpg
2ccmfm1.jpg

hu0gpf.jpg
jjqtqr.jpg
Da, to jeste kiborg Rankor sa Datomira :)

2959s7o.jpg
qq7k46.jpg
by4vt.jpg
2irov8n.jpg
1zguyx2.jpg

btw. i cela dnevna zona je jako izazovna ako nemate odličnu opremu, nekima će pomoć biti neophodna čak i za solo misije (Jedi Sage healer npr.) dok vam za soliranje Heroic 2 treba puna 180 oprema i potpuno poznavanje svoje klase. Oprema se sada drugačije klasifikuje, Dread Guard 66 je sada 156, Arkanian je bio 69 a sada je 162, Underworld 72 je 168,Kell Drake 175, Oriconian je 180 a Dread Forged je 186.

Link to comment

Galactic Starfighter

Pošto su se ljudi (opravdano) žalili da su kosmičke misije na nivou Rebel Assaulta, pored njih je dodat potpuno novi PVP aspekt, Galactic Starfighter. Najkraće rečeno, X-Wing/TIE Fighter meets World of Warplanes. Dobićete 4 nova pratioca a možete koristiti i svoje postojeće. Možete čak otključati i pratioce drugih klasa svoje frakcije jer je svaki odličan u jednoj disciplini a koga ćete koristiti zavisi od vaših afiniteta i stila igranja. Pored klasika u vidu transfera energije sa i na štitove, motore i lasereč ovde imate elektronska ometanja brodskih sistema protivnika, mamce za rakete koje se ispaljuju na vas, mine i spawn pointe. Svaki od sistema letelice se nadograđuje iz više koraka, svako unapređenje je skupo a naoružanje možete menjati pre misije. Koriste se dve valute, ship i fleet requisition. Obe služe sa unapređenje opreme ali se druga mnogo teže i sporije zarađuje tako da je treba koristiti samo za kupovinu novih brodova. Pored standardnih lovaca, postoje brzi skauti (tribute to A-Wing), bombarderi i gunship-i. Svaka klasa brodova ima 4-5 predstavnika a kako postoje 2 frakcije, dolazi se do cifre od oko 40 različitih letelica u ovom trenutku, pošto se na kartel marketu stalno pojavljuju nove. Lovci su namenjeni dogfajtu i uništavanju odbrambenih satelita i mina (više o ovome kasnije), skauti osvajaju satelite i ratuju sa gunship-ima, bombarderi postavljaju mine oko platformi dok su gunship-i teško oklopljeni snajperi koju mogu da vas ucmekaju jednim hicem. Postoje dve vrste mapa, klasičan dogfajt do smrti i osvajanje platformi/baza/satelita. Bitka se odvija tako što prvo skauti dojure do satelia i kruže oko njega dok ga ne osvoje. Ya svaki minut posedovanja satelita dobija se jedan mini odbrambeni satelit koji gađa napadače (maksimum je 3). Nakon toga bombarderi postavljaju mine oko satelita a gunship-i hvataju busiju i čekaju protivnika da im dođe na penal.Napad se svodi na uništavajne odbrambenih satelita, svih branilaca i mina. Zatim takođe mora da se kruži oko satelita kako bi bio osvojen, ali to je moguće samo ako nema protivnika u blizini. Olakšavajuća okolnost je da kada gunship nišani, vidno polje mu je jako suženo, tako da mora da se oslanja na senzore kako bi otkrio protivnika i promenio položaj. Brzi i pokretni skauti ih napadaju tako što se prikradaju kroz asteroidno polje, ne dozvoljavajući gunship-u da ih uzme na nišan. Jedina mana u odnosu na World of Warplanes je matchmaking, tj može vam se desiti da imate grupu novajlija protiv grupe koja je potpuno nadogradila svojih 7-8 brodova i koja će vas pojesti za doručak.




72f41f.jpg

21eqij7.jpg

Link to comment

Resurgence of the Raghouls

Mislili ste da ste sve ragule zakopali u pesku Tatuine? E pa počeli su da kopaju i napravili mrežu tunela, i to ne samo tamo, već i na Olderonu i Koreliji. Zato je tu organizacija T.H.O.R.N., neutralna frakcija koaje bavi istrebljenjem dotičnih i kojima treba vaša pomoć. Skalamerija u pozadini je kombinacija bušilice i lifta a služi da vas pošalje u "središte zemlje" kako bi sprečili epidemiju. Ako ste bili mudri i sačuvali dnk uzorke, možete iz zameniti za novu valutu, dnk kanistre (50 za jedan kanister), a jawa trader Jeelvic je ponovo prisutan. Stari oklopi nisu prisutni ali jesu oni divni crno zeleni kristali. Džalvik prodaje i nekoliko mount-ova ali ima da rodite mečku dok ih ne kupite. Prvo vam treba legendary status kod thorn-a; zatim pedesetak dnk kanistera kao i tri materijala. Prvi materijal éte dobiti kada pobedite mini boss-a na površini. Drugi od operation boss-a Eyeless-a, koji dolazi sa nakotom od dvestotinjak ragula oko sebe ali je fora u tome što Eyeless daje samo 4 materijala u 8man modu i 8 u 16man, nije vam garantovan dobitak. Treći materijal je najteže dobiti, potrebnoje da mlatite 5 heroic boss-ova i onda da se nadate da će se umesto jednog od njih spawnowati šesti (koji je tri puta jači od njih) i koji izbacuje dotični materijal. World boss daje jednog ljubimca a možete dobiti još 7 vrsta ragula, većinu na zapetljan način koji ne garantuje uspeh. Inače, možete opet biti zaraženi, otići na flotu i baciti se sa vrha na grupe koje ništa ne slute :) Ima i performansa, kada dvadesetak inficiranih stoji u grupi i čeka da eksplodira. :)


2dbqm4m.jpg


28036uq.jpg

219xu6x.jpg


6sxpg8.jpg

Link to comment

Festival of Splendor

Sećate se ona dva kasina na Nar Shaddaa mesecu koja gotovo ničemu ne služe? Ovo leta su Huti organizovali festival, što se svelo na žestoko kockanje. Serveri su bili pred kolapsom, bilo je preko 20 otvorenih instanci a gužva pred slot aparatima je bila neviđena. Kao navlaku svako je dobio 5 žetona besplatno (inače su 1000 kredita svaki). Ako imate sreće, dobićete jedan žeton za VIP slot mašine (jedan takav žeton košta 50000 kredita). Kao nagradu na jeftinijim aparatima možete dobiti jedan sertifikat koji je valuta kojom se kupuju oklopi i oprema (npr star wars verzija tomigana sa sve rotirajućim šaržerom :D ).Možete dobiti i debuf luckz break koji vam povećava šanse za dobitak. Štos je što se na VIP mašinama može dobiti crni speeder koji je inspirisan automobilima iz pedesetih kao i Rankor. Yup, konačno možete da glumite jednu od nighsisters veštica sa Datomira i jašete rankora :D. Fora je što je drop rate oko 0,003%. Prisustvovao sam svim aspektima ispoljavanja bolesti zavisnosti, ljudi su trošili milione i nisu ništa dobili, čupali kose, prodavali oklope za malo keša, odraživali dnevne misije po ceo dan da bi stukli sve pare za pola sata u kasinu. J sam se mudro držao po strani dva meseca i orpobao sreću na kraju, kada nije bilo gužve. Uložio sam 50000 i dobio dovoljno sertifikata za jedan speeder, tomigun kao i rankora.:) Sada ih ima i na kartel marketu (kiborg verzija) ali ovi su mnogo vredniji. Treći rankor je bio nagrada najboljim pvp-erima posle druge sezone ranked pvp-a (svaka sezona traje par meseci) ali je sav oblepljen neonskim svetlima kao da je pobegao iz Las Vegasa. 

154yo0j.jpg

2v2tzrd.jpg

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...