Jump to content
IGNORED

Tržište rada u Srbiji i kupovina radnog mesta(?)


Elmer

Recommended Posts

Ja znam jednog kom je mama radila tamo, pa je konkurisao i pao jer su mu tada prvi put u životu rekli da ne vidi dobro...Pričao mi kako deluju nivoi testiranja, mamin experience, svoj experience, experience drugara koji je prošao, bemliga, deluje ozbiljno.

Link to comment
  • Replies 349
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    36

  • ToniAdams

    21

  • hazard

    19

  • Braća Strugacki

    16

Čekaj, hoćeš da kažeš da se za kontrolu leta ljudi zapošljavaju preko veze?To je jedan od retkih poslova gde moraš da si stručan u tri lepe da bi radio... Plus moraš da znaš engleski perfektno, prođeš kroz gomiilu testova sposobnosti...Ne znam, neverovatno mi je da je iko zaposlen preko bilokakve veze da bude kontrolor leta...
Zapravo to je jedan od onih poslova gde su potrebni i strucnost i veza. A za 'pomocno osoblje' (cate etc) samo veza.
Link to comment

Zar nema u drapšinu odeljenje koje je tome posvećeno i odakle se mogu regrutovati kvalitetni kadrovi?Znam da mi je jedna drugarica tako nešto završila, radili su i kontrolu i ruže vetrova i prodaju karata i šta sve ne sa sve praksom u JATu i sve to.Nema tu zezanja. E sada, ako svake godine završi 30 kontrolora a treba 1 godišnje ili manje..........Isto kao drug aviomehaničar što radi u postexpresu...edit:http://www.vakademija.edu.rs/index.phptu je

Edited by Vapad
Link to comment
Čekaj, hoćeš da kažeš da se za kontrolu leta ljudi zapošljavaju preko veze?Svašta je u ovoj zemlji moguće, ali to nešto ne verujem... To je jedan od retkih poslova gde moraš da si stručan u tri lepe da bi radio... Plus moraš da znaš engleski perfektno, prođeš kroz gomiilu testova sposobnosti...Ne znam, neverovatno mi je da je iko zaposlen preko bilokakve veze da bude kontrolor leta...Edit: Sad vidim da su i drugi pitali, dok sam radio sporedne poslove... Ništa...
Da se razumemo, za same kontrolore ima mnogo zeznutih škola i ispita da se završava...ali, prednost u toj instituciji (dakle, tu spadaju i drugi osim samih kontrolora) uvek dobijaju članovi familija, i prvo se brojevi popunjavaju njima, pa tek ostalima. Zbog abnormalno dobrih plata koje su sami jedni drugima podelili, tu se razvila dinastička aktivnost oko kontrole leta. Očev ponajbolji drugar predaje na školi za kontrolu leta, imaju plate oko 4000-6000 evra. Kada sam ga pitao otkud tolike plate tamo, ispričao mi je neku priču o tome kako oni ubiraju sopstvene prihode (!) i kada su odvojeni od države (!) u čije vreme su bili bedno plaćeni (recimo, on je tada imao nezamislivo skaradnih 1000 evra) jednostavno su iskoristili to da zahvaljujući evropskim prihodima podele sebi evropske plate. U svakom slučaju, tamo sada zapošljavaju sve što mogu iz rodbine, jer im i čistačice imaju plate veće od 1000 evra (ovaj kaže, nisam proveravao).Naravno, sada će neko da kaže da je sve to po zakonu, nije zabranjeno, oni se ponašaju po pravilima...a u praksi je jedna grupica interesno povezanih ljudi monopolizovala dešavanja oko jedne profesije u solidnoj meri. U načelu, nemam ništa protiv. Do prvog problema, zbog koga bih sve postreljao ako bi zasrali nešto. I nikakva pomoć države. Sa tolikim parama koje zarađuju, ne treba ih dotirati, tolerisati im dugove i slično.
Link to comment

Meni malo ide na kurac kada se poteže visina plate kao neki argument za bilo šta... Pa neka je i dinastički, ali dokle god rade posao kako treba, dokle god ih država ne dotir, nego sami zarađuju, to je njihov problem...Kad zaseru, nek najebu, svi u lancu od direktora do onoga ko je zasrao... Krivično nek najebu, ako ima elemenata krivičnog dela, naravno... Ali dok sve to funkcioniše dobro, sve to jeste dobro...A što se dinastija tiče, zar nije tako skoro svugde gde ima para? Lekari, Advokati, politika, Gluma? Jedino i IT-ju nema nasleđivanja :(

Link to comment
Meni malo ide na kurac kada se poteže visina plate kao neki argument za bilo šta... Pa neka je i dinastički, ali dokle god rade posao kako treba, dokle god ih država ne dotir, nego sami zarađuju, to je njihov problem...Kad zaseru, nek najebu, svi u lancu od direktora do onoga ko je zasrao... Krivično nek najebu, ako ima elemenata krivičnog dela, naravno... Ali dok sve to funkcioniše dobro, sve to jeste dobro...A što se dinastija tiče, zar nije tako skoro svugde gde ima para? Lekari, Advokati, politika, Gluma? Jedino i IT-ju nema nasleđivanja :(
Ma i da ima ko ce da natera naslednika/cu na to :( Zar nije ta kontrola leta neki monopolista samom prirodom posla? Onda to nije posao koji bi trebalo da vodi privatna kompanija i sama odlucuje o naplati i troskovima.
Link to comment
Kada sam ga pitao otkud tolike plate tamo, ispričao mi je neku priču o tome kako oni ubiraju sopstvene prihode (!)
Pa ubiraju - svaki prelet se naplacuje, i to direktno ide kontroli leta. Usput kontrolisu i nebo Crne Gore (jer ona nema svoje sposobnosti za to) i pola neba BiH (isti razlog), pa naplacuju i prelecivanje tih prostora plus im ja mislim te drzave nesto placaju za tu uslugu. Edited by hazard
Link to comment

О тој плати директора Контроле летења су писали и раније разни таблоиди. Овај пут ту причу о плати покрећу они који су му дали фотељу. Почетком јуна, после избора, излазе свакодневно текстови о њему у Куриру. Политички потпуно небитан, неприметан, лик (кадар Ђинђићеве секретарице - дође јој муж), ал свеједно добро провучен кроз Курирову каљугу. Са ким је овај лик добар и да ли је и ко је требало да прими ову поруку, немам појма, ал ето остаће упамћено да је дебитовао далеко пре Триванке и Марковића на манифестацији "Вруће ДС лето у Курировој каљузи ". Приходи које остварује Агенција којом он руководи су огромни за наше услове и ту је његов значај за странку или појединце у странци (због преусмеравања токова новца). Ту он дебело шије Триванку и остала трала-ла кокодакала.едит: Филипенко дао добар пресек стања. До 2000. служба је била у надлежности Ратног ваздухопловства. Кадрови су била углавном деца војних пилота.

Edited by dekki
Link to comment
Meni malo ide na kurac kada se poteže visina plate kao neki argument za bilo šta... Pa neka je i dinastički, ali dokle god rade posao kako treba, dokle god ih država ne dotir, nego sami zarađuju, to je njihov problem...Kad zaseru, nek najebu, svi u lancu od direktora do onoga ko je zasrao... Krivično nek najebu, ako ima elemenata krivičnog dela, naravno... Ali dok sve to funkcioniše dobro, sve to jeste dobro...A što se dinastija tiče, zar nije tako skoro svugde gde ima para? Lekari, Advokati, politika, Gluma? Jedino i IT-ju nema nasleđivanja :(
Ne volim dinastičko zapošljavanje, u pošti, u telekomu, u kontroli leta, otac i sin doktori, zubari, kaste. Još samo da počnu da menjaju prezimena prema tome... To nije tržišno. Ne treba ni nešto posebno sprečavati, ako hoćeš da forsiraš sina da uči da popuni tvoje mesto, lepo, ako ima dobre ocene, i znanje, i prođe testiranje i stvarno bude najbolji ok, ali po prezimenu, nemere. Toga sam se nagledao...i sve što mogu da kažem...ne može samo po prezimenu !!!
Link to comment
Meni malo ide na kurac kada se poteže visina plate kao neki argument za bilo šta... Pa neka je i dinastički, ali dokle god rade posao kako treba, dokle god ih država ne dotir, nego sami zarađuju, to je njihov problem...
Pa znas kako, mislim da je ovo pogresan princip. Posto sam i sama radila pola godine u jednoj agenciji koja je zlatna koka, slusala sam ove price koje pominje Filip kako se zaposleni te agencije ne finansiraju iz budzeta, nego od sopstvenih prihoda. A prihodi su, moj Radisa, lova koja dolazi od izdavanje licenci za biznis u jednoj od najprofitabilnijih grana u Srbiji. Onda se ti iz agencije natripuju da su ostvarili profit jer su nekakvi mozgovi, a ne postavljeni da prodaju drzavni resurs. Onda tu ogromnu lovu koju prihoduju trose na konferencije na Bahamima, master studije bilo kom zaposlenom gde god hoce i slicno. O platama da ne pricam.Ljudi koji rade po ministarstvima (manje-vise) i agencijama su se izdvojili u posebnu klasu, koja ne posluje trzisno i koja jos namece stetnu regulativu po one koji svoj posao obavljaju na trzisnim osnovama i od cijeg poreza ove stetocine primaju platu.
Link to comment

znam samo jednog kontrolora leta, zavrsio je Drapsina, i od petnaeste godine je hteo da bude kontrolor. zaposlio se, koliko znam, bez ikakve veze, prepoznali su fanatizam i pustili ga da radi.

Link to comment
Ljudi koji rade po ministarstvima (manje-vise) i agencijama su se izdvojili u posebnu klasu, koja ne posluje trzisno i koja jos namece stetnu regulativu po one koji svoj posao obavljaju na trzisnim osnovama i od cijeg poreza ove stetocine primaju platu.
Mislim da kontrola leta ne spada u to, jer su oni kontrolisani "odozdo" (tj. od strane EU tela za tu oblast)
Link to comment

moj prvi komsija u Mirijevu je kontrolor leta, od kako ga znam je drobio da to hoce da bude i uspeo. nemam pojma kolike su im plate, momak zivi skromno ko i uvek.

Link to comment
Mislim da kontrola leta ne spada u to, jer su oni kontrolisani "odozdo" (tj. od strane EU tela za tu oblast)
Ti odozgo sigurno kontrolišu kvalitet njihovog rada. Teško da se mešaju u finansije.Ako ne primećujete problem s kontrolom leta i mnogim agencijama je što oni kao sopstvene prihode vode nešto što i nisu baš njihovi prihodi. Ako nekom država poveri da monopolistički upravlja nekim resursom/ili izdaje dozvole..., teško da se može reći da on sam zarađuje.Primera radi, naplatu putarine povere privatnoj firmi NN. Onda ona naplaćuje putarinu i to smatra sopstvenim prihodom. Teško da se može reći da imaju pravo da rade šta hoće.P.S.Što se kontrole leta tiče, kontrolori bi morali imati preko 1000€, a direktor 5-10 hiljada. Ne vidim razlog da im ćate imaju preko 500€, a čistačice preko 300€. Edited by duma
Link to comment

Ajde ovako... Naravno da prezime ne sme nigde da bude dovoljan uslov... Ni u jednoj profesiji...Ali, to u Srbiji, na žalost ne možeš sprečiti... Mislim da većinski ljudi koji čine ovu zemlju tako razmišljaju i možeš samo da se nerviraš i ništa drugo...Ja znam gomile mladih ljudi koji šanse nemaju da dođu do posla, jer ne znaju nikog... Moj rođeni brat prvi... Ima dva fucking mastera i nema posla za njega, nije ničije dete, ne zna nikoga da ga progura... A čak ni ne traži ko zna kakav posao, radio bi i u školi, samo da može...Ili brat od ženine koleginice... Za njega je ona platila, otvoreno, da dobije posao... Jer nije član partije, nije ničije dete...Iskreno, meni je prvom muka od rodbinskog/ stranačkog , jer sam se nagledao, posredno, jako puno toga što May i Vapad kažu... I gledam još uvek... Samo, ja sam polako počeo da se mirim sa sudbinom... Jednostavno, ovde je sistem tako ustrojen, da u nekim firmama/zanimanjima, verovatnoća prodora, ako nisi član partije/nečije dete je ravna mogućnosti da u Sahari padne kiša... Desi se, ali jako retko... I bojim se da će biti sve ređe... Treba tražiti tržeišne niše za koje još niko nije čuo, ili gurati tamo gde bez znanja možeš da se slikaš, pa neće biti ni zapošljavanja preko veze... IT jeste takva oblast, uglavnom (znam ja i ljude koji rade u ITju, a veze nemaju i šlepaju se na druge, ali to je jedna mizerna manjina), i imam sreće da se tima bavim...E sad, mislim da je kontrola leta jedno jako specifično zanimanje, gde stručnost je najvažnija, bez obzira da li je kasta u pitanju ili ne... Eto, ljudi navode primere da se moglo tamo upasti i bez veze... Ne znam, kažem to i možda još 2-3 stvari, dokle god su dobre, neka rade, tako kako rade... Ali kad prvi put zaseru, slažem se sa Filipom...Uzgred, neki dan sam čitao Stradiju, ponovo, posle 10ak godina... Utisak potpuno isti, vreme ovde stoji već 100 godina...Edit:

Ljudi koji rade po ministarstvima (manje-vise) i agencijama su se izdvojili u posebnu klasu, koja ne posluje trzisno i koja jos namece stetnu regulativu po one koji svoj posao obavljaju na trzisnim osnovama i od cijeg poreza ove stetocine primaju platu.
+100000 Edited by radisa
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...