Jump to content
IGNORED

Tržište rada u Srbiji i kupovina radnog mesta(?)


Elmer

Recommended Posts

majstore, citaj bolje, ako ces da komentarises. slozili smo se vec da avionima upravljaju piloti.
Izvini, isprecio mi se posao tada. A jeste li se i slozili da kontrolori navode/sprovode vise od jednog aviona?
Link to comment
  • Replies 349
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    36

  • ToniAdams

    21

  • hazard

    19

  • Braća Strugacki

    16

Naravno da nisam mislio da treba da postoji konkurencija u tako necemu. Mislio sam vise na ovo sto pominje Budja i da mi nacelno to nije OK. S druge strane, ionako ne znam sta je resenje. Cak i da su uslugue "basnoslovno" skupe, ne verujem da bi ijedan pojedinacni putnik nekakvo smanjenje osetio, kada su ukupno gledano sume ionako ogromne.

Link to comment
Naravno da nisam mislio da treba da postoji konkurencija u tako necemu. Mislio sam vise na ovo sto pominje Budja i da mi nacelno to nije OK. S druge strane, ionako ne znam sta je resenje. Cak i da su uslugue "basnoslovno" skupe, ne verujem da bi ijedan pojedinacni putnik nekakvo smanjenje osetio, kada su ukupno gledano sume ionako ogromne.
Mislim da je konkurencija jedino rešenje - koje je na žalost nemoguće ali ne zbog toga što ATC ne treba dati u privatne ruke već zbog toga što praktično ne postoji način da dve kontrole u isto vreme pokrivaju jedno "tržište". Svi bi morali da vode računa i o svojim i o tuđim avionima, i da pri tome budu savršeno sinhronizovani i u stalnoj komunikaciji. Nema teorije da to funkcioniše bezbedno. Jedino ako bi vazdušni prostor bio podeljen vremenski, pa da rade na smene. Ali kao što i sam kažeš, pitanje je kako bi se avioprevoznici uklopili sa tim i da li bi putnici to uopšte osetili na ceni karte.Dodao bih i da je prilično diskutabilno ono uvreženo mišljenje da bi privatnici, ukoliko bi uzeli ATC, samo rezali troškove i bildovali profit. To jest, pogrešno je mišljenje da država kao vlasnik to ne radi. Jedan od razloga što su u Evropi i nekim drugim zemljama napravljeni ovi samofinansirajući monopoli je taj što je u mnogim slučajevima upravo država, kako bi ubrala što više profita od preleta, bezobzirno sekla neophodne troškove i ograničavala resurse. To je rezultiralo ne malim brojem incidenata i udesa koje je država po pravilu rešavala izricanjem zatvorskih kazni kontrolorima. Čak ni 1 Švajcarska nije ostala imuna na to, i recimo u slučaju sudara iznad Bodenskog jezera kontrolor koji je skrivio udes bio je u nekoj potpuno suludoj situaciji tipa sam radi noćnu smenu, pola instrumenata mu isključeno zbog zamene/održavanja, i na kraju ga susedna oblasna kontrola iskulira a dogovor je bio da mu pomažu. Na kraju dođe otac jedne od žrtava i izbode ga na smrt na kućnom pragu pred suprugom. Cenim da su takvi slučajevi u velikoj meri doprineli odluci da se napravi Eurocontrol koji će sam sebi određivati plate i troškove jer je to verovatno manje zlo od lošeg državnog menadžmenta.
Link to comment
Zapravo to je jedan od onih poslova gde su potrebni i strucnost i veza. A za 'pomocno osoblje' (cate etc) samo veza.
Dobro, jel' neko uopšte video novu zgradu kontrole leta na AB, onu što je nikla za jedno leto i jesen? Stara im mala, nedovoljna, out. U novoj podzemna garaža, ispred dve prijavnice :isuse: k'o kuće i teren za tenis iza :fantom: . Kolike se tu pare kradu samo oni znaju.
Link to comment

Da je preplaćena i masno ugrađena, verovatno jeste (navodno je cena od ugovorenih 9 milijuna izašla na 15) ali sama zgrada spolja ne predstavlja neki bahat luksuz. Podzemna garaža i teniski teren nisu ništa neobično po današnjim standardima a nova zgrada je bila apssolutno neophodna jer su prethodno svi bili nagurani u kontrolni toranj na Surčinu.

Link to comment
Da je preplaćena i masno ugrađena, verovatno jeste (navodno je cena od ugovorenih 9 milijuna izašla na 15) ali sama zgrada spolja ne predstavlja neki bahat luksuz. Podzemna garaža i teniski teren nisu ništa neobično po današnjim standardima a nova zgrada je bila apssolutno neophodna jer su prethodno svi bili nagurani u kontrolni toranj na Surčinu.
Nek' bude ovo za teniski teren da je normalno, kad kažeš, ali da su svi bili u tornju je jednostavno pogrešno. Stara zgrada:euo4tgmcdx.jpg
Link to comment
To, onda, samo moze da znaci se placaju skuplje avionske karte jer nezavisna evropska agencija i lokalne agencije bansnoslovno naplacuju prelete.
U ovo ne verujem, kada se pogleda struktura cene karata.
Sa druge strane, iz JMSovog posta se vidi da kontrolori u UK sigurno nisu najbolje placena profesija u zemlji. Ovi sa par godina iskustva zaradjuju nesto iznad prosecne plate. Ovi sa dosta iskustva 2x toliko. U relativnom smislu razlika nije toliko dramaticna kao u Srbiji.
Kontrolori leta imaju plate koje su evropske, a ne srpske, a zasto je objasnio beowl - Eurocontrol ne zeli da ima kontrolore koji rade za 500 evra mesecno. Isto je u Srbiji sa pilotima - Jatovi piloti, koliko znam, imaju plate daleko iznad srpskog proseka. Piloti Jata imaju izmedju 2 i 3 hiljade evra po informacijama iz 2010., dakle 6-10 puta vise nego sto je srpski prosek. No opet te plate su nize nego plate pilota u mnogim zapadno-evropskim zemljama (evo ta Britanija), gde piloti imaju tek nesto iznad-prosecnu platu. Dakle dizbalans je zbog toga sto je Srbija siromasna, ali ipak postoji interes da odredjene malobrojne profesije budu placene slicno kao na Zapadu, zbog odgovornosti posla. Sto ce reci, ako jednog dana prosecna plata u Srbiji bude bila 5 puta veca nego danas, to ne znaci da ce plate pilota i kontrolora u Srbiji biti 5 puta vece nego danas. Bice iste ili neznatno vece. Edited by hazard
Link to comment
Nek' bude ovo za teniski teren da je normalno, kad kažeš, ali da su svi bili u tornju je jednostavno pogrešno. Stara zgrada:
Staro je staro a novo je ipak novo :)U svakom slučaju, poreskim obveznicima ni iz džepa ni u džep. SMATSA je organizovana tako da ništa ne uzima iz državnog budžeta ali mu ništa ni ne daje. Što zaradi, to potroši po sopstvenom nahođenju. A to je sve deo mnogo veće igre koju Srbija igra po evropskim pravilima. Kako bude ostalim nacionalnim agencijama, tako će biti i ovoj našoj.
Link to comment
U ovo ne verujem, kada se pogleda struktura cene karata.
Mali OT.Meni je u toj strukturi glavni problem 'fuel surcharge' jer ga avio kompanije koriste za svoj profit i sto to menjaju kako im se prohte.
Link to comment
U svakom slučaju, poreskim obveznicima ni iz džepa ni u džep. SMATSA je organizovana tako da ništa ne uzima iz državnog budžeta ali mu ništa ni ne daje. Što zaradi, to potroši po sopstvenom nahođenju.
Ovo mi zvuči kao država u državi, i ako je tačno - hoću tamo da radim! :D
Link to comment
Da rezimiramo: niko ne zna kolike su tacno plate kontrolora, niko ne zna da li se zaposljavaju preko veze ili ne, ne zna se koji je nivo strucnosti potreban, ali je skoro svima jasno da tu nesto nije u redu i da su te plate previsoke i da tu nesto smrdi.
evo ja ću da ti kažem:1300e (35 godina radnog staža)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...