Jump to content
IGNORED

Tržište rada u Srbiji i kupovina radnog mesta(?)


Elmer

Recommended Posts

Pa nije ti dobar primer. Prvo, to ce kao mito da percepira doktor zeljan mita. Normalan nece, percepirace kao kada castis komsiju sto ti je uleteo u stan koji se poplavljivao i spasio vece stete. Al ja svakako nisam taj covek. Jedini "mito" koji sam davao doktorima su bile kafe i grickalice za jednu prijateljicu kod koje sam radio neke preglede. I to ne zato sto je uradila bilo sta preko reda za mene, niti sto smatram da doktorima to treba davati, vec prosto sto imam naviku da kad god dodjem u goste nekome (bilo kuci il na poso) odnesem nesto. Nepoznatim doktorima nikad nisam davao nista. Jedini put kad smo morali da damo je kad su oni to sami trazili. A trazili su i kad je deda bio na samrti i kad je keva bila bolesna i kad se sestra porodila. I naravno da necu da izigravam legalistu i prijavljujem ih i teram inat dok su mi najblizi u bolnici okruzeni njima. Zato i shvatam donekle onog ko napuni 4 kese jer mu je tako lakse i sigurnije nego da se misli dal ce medicinska sestra da zaboravi njegovoj zeni da da lekove jer ovaj nije provalio njen mig.Mislim da su osnovni problem lose osobe medju medicinskim osobljem (i drugim sluzbama). Pa poneko ce da pocasti i dobrog konobara i dobrog zidara i dobrog majstora. Al opet nece svi ocekivati da ih castis niti ce svi biti pocasceni. Razlog zasto se to podrazumeva kod doktora je sto oni imaju vlast nad tobom, tj. tvojim bliznjima a istovremeno im plata ne zavisi od tebe niti od nekog dobrog glasa. I onda zbog losih ljudi svi preventivno daju poklone. I onda neko dodje i kaze "pa ipak je i narod kriv pomalo". Nije.
To o cemu ti pricas nije mito, to je iznuda. Isto kao kad ti neko kidnapuje dete, pa trazi 10000 evra da ga vrati zivo. Nazivanje iznude mitom u zdravstvu, izjednacava se za pocetak zrtva sa kriminalcem, krivicno delo iznude spusta na selo korupcije, i na kraju jos i zrtva proglasava krivom.Vrlo pokvareno.
Link to comment
  • Replies 349
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    36

  • ToniAdams

    21

  • hazard

    19

  • Braća Strugacki

    16

Cek sad nisam razumeo, jesam to ja hteo da sve vreme kazem da su pacijenti jednako krivi u takvim slucajevima? :unsure:
Ma ne, ispalo je pogresno, mislila sam da generalno kod nas kad se recimo u stampi govori o iznudi u zdravstvu, koristi se pojam mito i korupcija. A kad doktor trazi novac za operaciju, ili te onako pusti da sam pogadjas sta bi to trebalo da uradis pa da se nadje dijagnoza bolesnom clanu porodice, to nikako nije mito nego klasicna iznuda. Onda pacijent, tj rodjak ispadne jos i kriv na kraju sto je dao mito. I onog Slavika kad su uhapsili pricalo se o korupciji o zdravstvu, a to nikako nije korupcija.Na to sam mislila kad sam rekla da je pokvareno, nije komentar tebi upucen, sorry :)edit:http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/200701/Doktoru-Slaviku-povecana-kazna-na-cetiri-godine-zatvoraApelacioni sud u Beogradu povećao je za osam meseci kaznu zatvora neurohirurgu Kliničkog centra Srbije Eugenu Slaviku i osudio ga na četiri godine zatvora zbog primanja mita radi operacije jedanaestogodišnjeg deteta, saopštio je danas taj sud. :isuse: Jurili ga roditelji da mu daju mito, a on primio - ispade tako :isuse: = Lepa Brena dala mito da joj vrate dete Edited by Evi_
Link to comment
da nemam posao učlanio bih se i u gej lobi i sve druge stranke koje mogu da mi pomognu u nalaženju posla
Kad se uclanis u gay lobi, ajd uclani i mene molim te. Zajedno smo jaci.
a da li bi se uclanili u stranku da bi povecali sebi sansu za zaposlenje?
uh meni je hevi i to za stranku. mada, lako je kenjati iz moje pozicije, nemam sitnu đecu, a sam nemam velike prohteve osim, eventualno, da uvek imam dovoljno rakije i vina.ajde ušao bih u stranku, ako baš moram, pod uslovom da nije fašistička i da ne moram da učestvujem u njenom radu.
Jel' samo ja vidim da se ovde otvara prilika?Gay stranka! Spojimo lobiranje i strančarenje, privučemo talentovane, razjebemo ove što nas ionako nerviraju i krenemo u novu eru!Ako se sećam, ideja o osnivanju PPPPartije se stidljivo pojavila u vreme Beške, bilo je zainteresovanih aktivista, dajte da se to iskoristi kako valja! ;)
Link to comment
Ma ne, ispalo je pogresno, mislila sam da generalno kod nas kad se recimo u stampi govori o iznudi u zdravstvu, koristi se pojam mito i korupcija. A kad doktor trazi novac za operaciju, ili te onako pusti da sam pogadjas sta bi to trebalo da uradis pa da se nadje dijagnoza bolesnom clanu porodice, to nikako nije mito nego klasicna iznuda. Onda pacijent, tj rodjak ispadne jos i kriv na kraju sto je dao mito. I onog Slavika kad su uhapsili pricalo se o korupciji o zdravstvu, a to nikako nije korupcija.Na to sam mislila kad sam rekla da je pokvareno, nije komentar tebi upucen, sorry :)edit:http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/200701/Doktoru-Slaviku-povecana-kazna-na-cetiri-godine-zatvoraApelacioni sud u Beogradu povećao je za osam meseci kaznu zatvora neurohirurgu Kliničkog centra Srbije Eugenu Slaviku i osudio ga na četiri godine zatvora zbog primanja mita radi operacije jedanaestogodišnjeg deteta, saopštio je danas taj sud. :isuse: Jurili ga roditelji da mu daju mito, a on primio - ispade tako :isuse: = Lepa Brena dala mito da joj vrate dete
Dobar komentar! Ova razlika između mita (korupcija sa dosluhom) i iznude (korupcija bez dosluha) se nedovoljno potencira, iako su ove dve pojave fundamentalno različite.Samo 1 dodatak. Kidnapovanje deteta nije primer korupcije iako se iznuđuje novac od žrtvinog roditelja. U pitanju je klasično kriminalno iznuđivanje. Međutim, kada lekar iznudi novac da bi obavio operaciju to jeste primer korupcije. Njemu su poverena, tako da kažem, nekakva javna ovlašćenja a građanima određena prava spram tih lekara.
Link to comment
Međutim, kada lekar iznudi novac da bi obavio operaciju to jeste primer korupcije. Njemu su poverena, tako da kažem, nekakva javna ovlašćenja a građanima određena prava spram tih lekara.
Ne samo to vec on trazi dodatne pare za neku uslugu za koju su pacijenti vec platili kroz doprinos za zdravstvo.Kao kada bi ti kasirka naplatila korpu punu namirnica na kasi, a onda trazila jos 500 din. njoj u dzep da te pusti da izadjes iz radnje sa stvarima koje si vec kupio.
Link to comment
Ne samo to vec on trazi dodatne pare za neku uslugu za koju su pacijenti vec platili kroz doprinos za zdravstvo.Kao kada bi ti kasirka naplatila korpu punu namirnica na kasi, a onda trazila jos 500 din. njoj u dzep da te pusti da izadjes iz radnje sa stvarima koje si vec kupio.
Da. U slučaju iznude radi se o korupciji koja je uvek generisana od strane nosioca javnih ovlašćenja. Radi se dakle o usluzi na koju imaš pravo ali ovaj kriminalac sa druge strane ne želi da uradi ono što mu je obaveza ukoliko mu ne daš novac. Sa druge strane, podmićivanje može da pokrene bilo koja strana. Njena osnovna karakteristika je da koruptor očekuje od korumpiranog da, koristeći svoje diskrecione moći, pribavi protivpravnu korist za koruptora. Edited by pacey defender
Link to comment
Da. U slučaju iznude radi se o korupciji koja je uvek generisana od strane nosioca javnih ovlašćenja. Radi se dakle o usluzi na koju imaš pravo ali ovaj kriminalac sa druge strane ne želi da uradi ono što mu je obaveza ukoliko mu ne daš novac. Sa druge strane, podmićivanje može da pokrene bilo koja strana. Njena osnovna karakteristika je da koruptor očekuje od korumpiranog da, koristeći svoje diskrecione moći, pribavi protivpravnu korist za koruptora.
sta pricas ti ovo, leba ti?
Link to comment

missim, svaka tebi cast sto koristis recnik koga se ni najprasnjaviji udzbenik ne bi postideo, a u cilju objasnjavanja vrlo prostih stvari. ali to sto pises je i dalje, u najmanju ruku, polu tacno. evo, generisacu ti pojam "zloupotreba sluzbenog polozaja", pa se sad sa njim igraj- ima vise smisla nego poredjenje otmice deteta sa ne znam ni ja vise cim.

Link to comment

Šta je polu tačno? Evi je ubola poentu sa neupućenim medijima koji iznudu poistovećuju sa podmićivanjem. Pogledaj temu o zdravstvu; tamo se slična greška provlači. Što se tiče zloupotrebe službenog položaja, ne kapiram šta si hteo da kažeš.

Link to comment

iznuda, koliko mi se cini, zahteva postojanje sile ili pretnje. tako da (najverovatnije) nije primenjiva na ovo o cemu pricate. dok zloupotreba sluzbenog polozaja (koja isto moze da spada pod korupciju) jeste- to je slucaj kada ti doktor trazi pare za nesto na sta vec imas pravo.

Link to comment
iznuda, koliko mi se cini, zahteva postojanje sile ili pretnje. tako da (najverovatnije) nije primenjiva na ovo o cemu pricate. dok zloupotreba sluzbenog polozaja (koja isto moze da spada pod korupciju) jeste- to je slucaj kada ti doktor trazi pare za nesto na sta vec imas pravo.
Tako je, nije iznuda, nego primanje mita (clan 367. stav 2. Krivicnog zakonika)
(2) Službeno lice koje neposredno ili posredno zahteva ili primi poklon ili drugu korist ili koje primi obećanje poklona ili druge koristi za sebe ili drugog da u okviru svog službenog ovlašćenja izvrši službenu radnju koju bi moralo izvršiti ili da ne izvrši službenu radnju koju ne bi smelo izvršiti,kazniće se zatvorom od dve do osam godina.
Zloupotreba sluzbenog polozaja je, kako da kazem, genericko krivicno delo protiv sluzbene duznosti, koje postoji ako nisu ispunjena obelezja nekog od posebnih dela iz te grupe. Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Pa poenta je da nije svaka zloupotreba službenog položaja primer korupcije. Recimo, pronevera državnog novca nije korupcija. Ministar plati sebi letovanje od državnih para. To nije korupcija.Zato se frljam sa prašnjavim terminima. Moraš imati koruptora i korumpiranog da bi pričao o korupciji. Što se tiče iznude, to rekoh već. Imaš kriminalnu iznudu, kao u slučaju kidnapovanja, a imaš i ovu iznudu koja se može nazvati korupcijom jer je sprovodi neko kome zakon nalaže da postupi na određeni način ali avaj, on bira da iznudi novac pretnjom da neće izvršiti svoju obavezu (izdavanje dozvole, operacija, dodela starateljstva). Sila i pretnja.... pa sila proističe iz ovlašćenja a pretnja iz realne situacije da se ne obavi posao. Pretiš da nećeš da sprovedeš operaciju ako ne dobiješ pare. Nije pretnja rezervisana jedino za otmice i pištolj na potiljku, ima i drugih načina da se zapreti.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...