Jump to content
IGNORED

Tržište rada u Srbiji i kupovina radnog mesta(?)


Elmer

Recommended Posts

dobro de, značenje smajlija koji pije kafu mi je uvek bilo neuhvatljivo, šta se tučeš odmaa i zar nije ovo fantom? :ph34r:
nije. to je ph34rdođeš mi pivo 30.09. za ovaj ničim izazvani napad Edited by assück
Link to comment
  • Replies 349
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    36

  • ToniAdams

    21

  • hazard

    19

  • Braća Strugacki

    16

kad vec pricamo o vezama, svakako je lagodnije imati ih i koristiti u okviru porodice ili prijatelja (a i izazivaju manju dilemu, barem mislim). ali nije svakome dato. a bez posla nije lako.tako da, jebiga, ne bih voljela da moram da se uclanim u stranku, ali razumijem ljude koji to rade. a da moram, ne mogu da kazem da se ne bih uclanila. sta da se radi.

Link to comment
kad vec pricamo o vezama, svakako je lagodnije imati ih i koristiti u okviru porodice ili prijatelja (a i izazivaju manju dilemu, barem mislim). ali nije svakome dato. a bez posla nije lako.tako da, jebiga, ne bih voljela da moram da se uclanim u stranku, ali razumijem ljude koji to rade. a da moram, ne mogu da kazem da se ne bih uclanila. sta da se radi.
+1što kaže sisterica, super je biti u mogućnosti da ne budeš u takvoj situaciji, ali nikako ne bih dao sebi za pravo da osuđujem ljude zato što je sistem takav, i što nemaju 5 života da čekaju da se on promeni, već moraju da igraju by the rules, ma kako gadna bila, e da bi rešili nešto tako esencijalno kao što je samostalna egzistencija. takođe se slažem da je lakše ako imaš drugara, člana porodice ili već nekog dovoljno bliskog koji ti može pomoći iz čistog altruizma ne vezujući te đavolskim ugovorom, ali prosto većina nije te sreće, i moraju onda da rade stranke, koverte i sl.i da, još jedan disklejmer za mizantropsko dabovićevo raspoloženje, ne nisu svi ljudi ološ kojima je prvi impuls da traže vezu ili korumpiraju radi posla, znam dosta njih koji su godinama probavali i trafike, i volontiranja i sve moguće varijante, da bi u jednom momentu morali da prekinu agoniju. koji su mogli i želeli odoše napolje, koji nisu mogli morali da potpišu članstvo™ i sve što uz to ide. Edited by Gonzo
Link to comment

Ja kad sam zavrsila fakultet nisam mogla da nadjem posao godinu ipo dana. I bila sam ocajna. Onda sam dobila pare da idem da nastavim skolovanje u inostranstvu, i po inostranstvima sam provela 2 godine. Kad sam se vratila, znala sam da ce trazenje posla biti dugo i bolno, a nisam htela da sedim kuci i gledam u plafon dok me neko ne pozove na intervju. I nasla sam vezu (prijateljsku ne partijsku, nemam veze ni sa kavom strankom) da staziram/volontiram u drzavnoj firmi. O da, i za volontiranje moras imati vezu. Posle mesec dana su mi rekli da ce me zaposliti i sad dobijam platu. Imam trenutke kada se osecam bedno, ali se trudim da racionalizujem svoju poziciju na sledeci nacin: za moje mesto, kao ni za bilo koje drugo u mojoj firmi ne postoji niti je ikada postojao konkurs. Nemoguce je dobiti posao "legalnim" putam. Dakle, ne vredi mi sto imam sve potrebne kvalifikacije, ne bih nikad dobila posao. Naravno, druga opcija mi je bila da radim na trafici ili u kaficu, ali za to se nisam odlucila. Sto ne znaci da necu, ako u jednom momentu budem imala neizdrziv napad grize savesti. Ne mislim da sam suvise obrazovana/kvalifikovana za rad na trafici. Ali isto tako znam da sam obrazovanija/kvalifikovanija od ljudi koji su mi trenutno nadredjeni..

Link to comment
Ali isto tako znam da sam obrazovanija/kvalifikovanija od ljudi koji su mi trenutno nadredjeni..
Ovo je pravilo, svi su obrazovaniji/kvalifikovaniji od nadređenih, tako da se ne mučiš da naglašavaš.A što se tiče griže savesti :huh::blink::unsure:
Link to comment
I nasla sam vezu (prijateljsku ne partijsku)
to je onda networking (preporuka? jel se tako prevodi?) i legitimno je sredstvo zapošljavanja, nema šta da te grize savest. po meni se to razlikuje od onoga kad platiš za posao ili kada ga dobiješ tako što se učlaniš u stranku.
Link to comment
to je onda networking (preporuka? jel se tako prevodi?) i legitimno je sredstvo zapošljavanja, nema šta da te grize savest. po meni se to razlikuje od onoga kad platiš za posao ili kada ga dobiješ tako što se učlaniš u stranku.
upravo. naravno da ces zaposliti nekoga koga znas, posto znas i za sta je kadar. problem nastaje kada zaposljavas coveka mimo kvalifikacija, pravis novu sistematizaciju radnih mesta da bi zaposlio nekog cobana budalu, kada naplacujes zaposljavanje, kada zaposljavas nekoga zato sto zelis da krades sa njim.ipak, lepo je da ima ljudi koji razmisljaju kao Sailorman.
Link to comment

ja ne pričam o odlasku na operaciju ( :blink: )zar nisi pročitala da za njenu poziciju nema konkursa? nije ona nikog izgurala sa liste. nema nikakve liste.. a ona jeste kvalifikovana za taj posao, i da su stvari regularne, verovatno bi ga i dobila.i to je veoma različito od pitanja života i smrti i operacija, u to ne bih ni ulazila.

Link to comment
Ovo je pravilo, svi su obrazovaniji/kvalifikovaniji od nadređenih, tako da se ne mučiš da naglašavaš.
:lol:a i sto je covek zaguljeniji po naravi, to mu je sef veci kreten. svaki. ^_^
Link to comment

evo moje iskustvo:kad je moja stara firma u bg-u trazila sekretaricu sa znanjem nemackog, kandidatkinje su dolazile kod mene na intervju. ;) 4 od 9 kandidatkinja me posle nekoliko dana zvalo da izadjemo uvece :Hail: :D a ruzan sam k'o djavo. cool.gif

Link to comment

Da, dobila sam posao po preporuci. Grizu savesti imam iz sledecih razloga: 1) Koliko god ja bila kvalifikovana za posao, moguce je da postoji neko ko je jos bolji kandidat, samo sto nije imao nikog da ga preporuci. 2) Ja sam navikla na mnogo tezi rad od ovog sad, i zbog toga imam utisak da, hm.. nisam bas neophodna ovde, da trosim vazduh i u sustini zivim na tudj racun.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...