October 8, 2025Oct 8 1 hour ago, Filozof manijak said:Ali kakve opasne namrštene face u odbrani svekolikog srpstvaKakvo srpstvo takva i odbrana.
October 8, 2025Oct 8 1 hour ago, Profesionalac said:овај скроз десно ме узнемирава на више нивоаTvoje desno ili nase desno?
October 8, 2025Oct 8 3 minutes ago, Lancia said:Tvoje desno ili nase desno?vaše moje desno je valjda neki glumac
October 9, 2025Oct 9 Jezdić, Bajić Radoš i ta ekipa, ubacuju ovaj zločinački režim i studente u isti koš kao dva ekstrema " nosite se i jedni i drugi", dok sebe vide kao ljude koji realno sagledavaju situaciju. To je ona "dokle ćemo da se delimo/kada će Srbi već jednom da se slože" škola nacionalizma, gde su naravno stranci ( a ko drugi) ti koji nas dele zbog svojih sitnosopstveničkih interesa. Da, ovde postoji podela, ali ona ljudska, na svetlost i tamu, na nepokajane dželate i nevine žrtve, takva podela i treba da postoji. Bolno je očigledno ko pripada tami, a ko svetlosti. Kako može jedan nacionalista, koji tvrdi da jako voli svoju zemlju, da misli da je Vučić manje zlo? Šta on to čuva, brani, čega je to Vučić garant, ko je to "nesumnjivo" gori od njega? To je kao da osoba koja ima rak kaže da ne želi da se leči, jer misli da je izlečenje gore od smrti.
October 9, 2025Oct 9 18 minutes ago, Zico said:Jezdić, Bajić Radoš i ta ekipa, ubacuju ovaj zločinački režim i studente u isti koš kao dva ekstrema " nosite se i jedni i drugi", dok sebe vide kao ljude koji realno sagledavaju situaciju. To je ona "dokle ćemo da se delimo/kada će Srbi već jednom da se slože" škola nacionalizma, gde su naravno stranci ( a ko drugi) ti koji nas dele zbog svojih sitnosopstveničkih interesa. Da, ovde postoji podela, ali ona ljudska, na svetlost i tamu, na nepokajane dželate i nevine žrtve, takva podela i treba da postoji. Bolno je očigledno ko pripada tami, a ko svetlosti. Kako može jedan nacionalista, koji tvrdi da jako voli svoju zemlju, da misli da je Vučić manje zlo? Šta on to čuva, brani, čega je to Vučić garant, ko je to "nesumnjivo" gori od njega? To je kao da osoba koja ima rak kaže da ne želi da se leči, jer misli da je izlečenje gore od smrti.Klasični SNS neutralci. Bio ih je pun tviter pa kad nisu išli ti pozivi na sabornost i srpstvo, brzo su se pokazali.
October 10, 2025Oct 10 INFORMEROtkriveno kada će film "Balkanski rat" premijerno biti pr...Film "Balkanski rat - Nečista krv 2" premijerno će biti prikazan na FEST-u koji će se održati u septembru ove godine u Sava Centru.Odgledao sam sa drugarom ovaj spektakl u Rita Hejvort sali Takvuda (jedinog bioskopa koji ga trenutno prikazuje). Film (naziva "Nečista krv - master", podnaslov Balkanski rat) se sastoji od materijala konciznog ostvarenja Nečista krv istog autora (treća nagrada za scenario na 20. festivalu filmskog scenarija u Vrnjačkoj banji 1996. godine u konkurenciji 7 filmova), "nikad viđenih" scena mlade Svetlane Ražnatović kao kafanske pevačice Koštane (jedina replika "fala gazda") i paralelno montiranog novog materijala. Novi materijal čine scene ćerke...tanananAAm...Sofije (Bojana Peković, odlična guslarka i pevačica), koja se bori kao komita u multiverzum balkanskom ratu protiv vojnika koji kao da izlaze iz arhivskih snimaka kinoteke, prelaze rovove u scenama drugih ratnih filmova i kroz ničiju zemlju uleću nesmotreno u vranjsku kotlinu, gde ih Milunka Sofija, zaklonjena iza kamenja koje je oivičavalo logorsku vatru, visine 15cm, dočekuje svojim pištoljem. Kada ne ubija zalutale vojnike, žrtve multiverzuma, Milunka maže čelo krvlju, zašiva sopstvene rane, svira gusle i peva dok nebom usporeno leti orao uz etno muziku (kao saradnik autora, između ostalog naveden Enio Morikone). Kasnije joj se pridružuju mladi vojnik harmonikaš sa kojim formira duo i srpski pop Gandalf u izvedbi Petra Božovića koji u završnim scenama krsti komitsku heroinu. Film je trebalo da bude prikazan u Sava Centru u februaru 2025. godine, ali je prikazivanje odloženo zbog mogućih nereda, što je mudra odluka imajući u vidu da je SC tek renoviran, a Takvud nije taknut poslednjih 25 godina.
October 14, 2025Oct 14 IndiegogoSun Never Again - Serbia’s path to the OscarsHelp us bring Serbia’s Oscar entry to the global stage and make our story shine in Hollywood! | Check out 'Sun Never Again - Serbia’s path to the Oscars' on Indiegogo.
October 19, 2025Oct 19 ne znam da li je diskutovano vec na topiku, ali je meni danas na jucubu iskocio film opkoljeni, cuvenog nam miloslava samardzica. S obzirom da sam vec na danasnjem meniju imao i The Coming i Blaculu i Pengabdi Setan, na primer, rekoh da nastavim u slicnom zanru:) I zaista, bio je to pravi horor od tzv. ratnog filma, gde rata nema ni za lek. nema nicega, osim dugih setnji kroz prirodu (i slobodne srpske planine:)), dugotrajno zurenje u kameru bez ikakvih replika, ali sa dugim i dubokim uzdasima... A i kad ima replika, bolje da ih nema: esesovci se ubise objasanjavajuci nam da su oni tu da se osvete za prvi svetski rat, te ko je bio jedan, pa drugi, pa treci (da ima i treceg) Misic, pa kako je Draza smugno u pecinu dok se Aleksandar Misic predavao nacistima (ovde samardzic se drzi svoje stare sulude teorije da Misic i Fregl NISU!!! streljani u mom Valjevu krajem decembra 1941. godine, u dvoristu izmedju Opstinskog i Okruznog suda gde se do sedamdesetih godina nalazio zatvor u kome su majori bili zatoceni, a danas je tu Trgovinski sud, vec da su preziveli rat u inostranstvu pod drugim imenima!!!) Samardzic, bas kao i njegovi crveni pandani, pada u istu klopku, pa predstavlja bivseg kapetana SDSa, koji je presao u cetnike, kao nekog niskog borbenog morala, bezvrednog i kome nije za verovati (oh, kude sam ja to video?!?). Jos gore, u jednom od razgovora, isti taj kapetan nikad nije cuo za 1™ Neska Nedica! Da je rec o kakvom redovu, pa da razumem, ali da Nedicev (Milana, da ne bude zabune) kapetan ne zna ko je komandant Valjevskog korpusa JVUO, tesko. Uostalom, nije bas najjasnija ni ta razmena oko Nedica. Film se odigrava u jesen 1942 (zapravo se masakr u Osecenici, kao osveta za bekstvo Kalabica koji je tu sa svojim svitom konacio, kao i za jednog ranjenog i ubijenog nemca, dogodio 22. decembra, kad je streljano 25 mestana), a znamo da je Nesko zavrsio na Banjici naredne, '43, godine, odakle je uspeo da pobegne posle nekoliko meseci. Besmislena scena, ali ne i najebesmislenija. Ona koja je ponela tu titulu je kad kapetan vadi sliku svoje supruge i pocinje da kmeci nad zlehudom sudbinom narednih brat-bratu 15 minuta. Simpaticna je i ona scena zalazeceg sunca, koje nikako da zadje, jer mi vidimo sunce na horizontu, i kalabica koji kaze spremajmo se za proboj, pa deset minuta kasnije to isto sunce i dalje stoji tamo gde je i bilo, ne zalazeci za brda. Ako ste ocekivali nekakva puskaranja, ima ih, piju piju tu i tamo, bombe koje prave dimne zavese kada eksplodiraju i tako...Uglavnom, nista neocekivano. Samardzic je filmski scenarista jednako onakav kakav je istoricar, dakle nikakav. Ipak, mora se odati priznanje da film izgleda moderno i da glumci (bar dobar deo njih) znaju svoj posao. Steta samo sto nisu imali sa cim da rade. Uostalom, cak i da je samardzic supertalenotvani ekstragiga scenarista, kao sto nije, ne bi mogao od jednog, u principu za Drugi svetski rat, pa cak i za samu Srbiju u istom, beznacajan dogadjaj od par casova u kome je upleteno nekoliko ljudi, da napravi dugometrazni film. Da se dohvatio projekta tipa Price iz Cetnicave, pa jednu epizodu od 25 minuta (uvr glave), posevtio Opkoljenima, razumeo bih. Ovako, film em nema mesa, em je nestrucno sklepan. Ocigledno, ovaj film je odraz samardzicevog fetisa Kalabicem i njegovom opsednutoscu da ga posto poto predstavi u najboljem mogucem svetlu (iako je vec pomenuti Nesko Nedic vise puta trazio od Draze da skloni, ako ne i ubije Kalabica, zbog njegove sklonosti picu, razvratu i klanjima civila), i da dokaze nedokazivo: da kalabic NIJE izdao drazu:) Ne jednom, ne dva puta, vec vise puta mi je dolazilo da prekinem sa gledanjem, koliko mi je bilo dosadno. Ipak, izgurah nekako do kraja. Neznamzasto.
Create an account or sign in to comment