Jump to content
IGNORED

Pitanja o svemu i svacemu


andjelija

Recommended Posts

Energičnije gorivo proizvodi jaču eksploziju što navodi klip da energičnije radi.

Jača eksplozija se pravi i klip će lakše da se sabije u DMT. U konačnici znači da neki auto ako sa slabijim gorivom nabija maksimalnih 6000/o*min, sa jačim gorivom će uspjeti 6200/o*min (karikirano).

Sa jačim gorivom trebalo bi da se postiže da auto može brže da ide u najvišem stepenu prenosa odnosno da postigne višu maksimalnu brzinu.

 

Pravovremeno otvaranje usisnih ventila najviše utiče na potrošnju. Zato je vrlo bitno "poštelavanje ventila i paljenja" kad mašina slabije™ radi te troši više goriva nego deklarisano.

Pri visokom režimu rada i višim obrtajima dešava se da ventili propuštaju gorivo prije nego je klip u poziciji kad kreće da se penje iz DMT-a što rezultuje slabijom eksplozijom i manjim momentom za pomjeranje samog klipa i vrtnju radilice. 

Ovo su entuzijastička razmišljanja iz glave koja i dalje ne daju tačan odgovor zašto je potrošnja različita pri jednakoj vožnji.

 

Možda neki mašinac može da opovrgne dokuči ovo?

  • +1 2
Link to comment
  • 2 weeks later...

Šta se desilo sa najavom da se sa srpskim tagom može prolaziti kroz naplatne rampe u Hrvatskoj od 1. septembra, i obrnuto? Na sajtu openbalkan-etc i dalje stoji samo Makedonija kao dodatna mogućnost, a isto piše u na bilbordima duž autoputeva u Srbiji. Jel probao neko slučajno ili je to bio još jedan epp?

Edited by ducca
Link to comment

Treba za neki sat da krenem u Cro i sad sam se setila da sam promenila tablicu pre mesec dana a nisam ništa uradila sa tagom, on je registrovan na staru.

gde se to menja, NIS? Ili nema to ni veze, mogu da prolazim?

Link to comment
7 minutes ago, Valkyrie said:

Treba za neki sat da krenem u Cro i sad sam se setila da sam promenila tablicu pre mesec dana a nisam ništa uradila sa tagom, on je registrovan na staru.

gde se to menja, NIS? Ili nema to ni veze, mogu da prolazim?

Zavisi koji tag imas. Ako je stari tip, pre-paid, onda jedan tag mozes da koristis za vise vozila. Ako ke novi tip, postpaid tj gde placas nakon voznje, on je vezan za tablicu vozila. Probaj na pumpi da ti to srede, konfigurisu.

Stecan put!

 

  • Hvala 1
Link to comment
On 6.11.2023. at 15:56, Tpojka said:

Energičnije gorivo proizvodi jaču eksploziju što navodi klip da energičnije radi.

Jača eksplozija se pravi i klip će lakše da se sabije u DMT. U konačnici znači da neki auto ako sa slabijim gorivom nabija maksimalnih 6000/o*min, sa jačim gorivom će uspjeti 6200/o*min (karikirano).

Sa jačim gorivom trebalo bi da se postiže da auto može brže da ide u najvišem stepenu prenosa odnosno da postigne višu maksimalnu brzinu.

 

Pravovremeno otvaranje usisnih ventila najviše utiče na potrošnju. Zato je vrlo bitno "poštelavanje ventila i paljenja" kad mašina slabije™ radi te troši više goriva nego deklarisano.

Pri visokom režimu rada i višim obrtajima dešava se da ventili propuštaju gorivo prije nego je klip u poziciji kad kreće da se penje iz DMT-a što rezultuje slabijom eksplozijom i manjim momentom za pomjeranje samog klipa i vrtnju radilice. 

Ovo su entuzijastička razmišljanja iz glave koja i dalje ne daju tačan odgovor zašto je potrošnja različita pri jednakoj vožnji.

 

Možda neki mašinac može da opovrgne dokuči ovo?

Savremeni automobili imaju automatsko štelovanje ventila i paljenja. Bolje gorivo je pre svega značajno da bi auto bolje vukao u nižim obrtajima, a ne da bi postigao više obrtaja. I najveća turaža je odavno ograničena na svim automobilima kako bi bili pošteđeni od vozačkog siledžijstva. 

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
  • 4 weeks later...

Doterah Pežoinu u Dojčland. Koja je fora, koga da pitam kako da lepim Njemačke tablice na njega?

Ako može, ne bih ga prodavao još godinu dve, radi mi posao.

Edited by Desmond Bojčinski
Link to comment

Ovo pitanje verovatno ne pripada ovde, ali ne znam gde da postavim, a mozda neko procita i posavetuje, pa da probam.

Dakle, drugi put u dve godine mi se desava da mi psi "pojedu" kablove i sve sto mogu u donjem delu ispod haube. Steta je boze sacuvaj, ali moje pitanje je ko je nadlezan za takve stvari, ako je iko, i da li to moze nekome da se prijavi? Neka sluzba koja se bavi takvim stvarima? Kada te npr. ujede lutalica, mozes da dobijes odstetu, a realno je ovo veca steta...

Edited by werbatim
Link to comment
15 hours ago, werbatim said:

Ovo pitanje verovatno ne pripada ovde, ali ne znam gde da postavim, a mozda neko procita i posavetuje, pa da probam.

Dakle, drugi put u dve godine mi se desava da mi psi "pojedu" kablove i sve sto mogu u donjem delu ispod haube. Steta je boze sacuvaj, ali moje pitanje je ko je nadlezan za takve stvari, ako je iko, i da li to moze nekome da se prijavi? Neka sluzba koja se bavi takvim stvarima? Kada te npr. ujede lutalica, mozes da dobijes odstetu, a realno je ovo veca steta...

ja verujem da bi grad mogao biti odgovoran, na isti nacin kao sto je odgovoran kad te ujede nevlasnicki pas. ali vrv bi to bio dug put da ti dokazes da su bas psi to sjebali i da nisu vlasnicki. 

  • +1 1
Link to comment
On 23. 12. 2023. at 19:04, Desmond Bojčinski said:

Doterah Pežoinu u Dojčland. Koja je fora, koga da pitam kako da lepim Njemačke tablice na njega?

Ako može, ne bih ga prodavao još godinu dve, radi mi posao.

Probaj u ADAC da se raspitas. Procedura bi trebalo da je jednostavna zato sto je auto, najverovatnije, proizveden u EU.

Btw, da li je auto dizel ili benzin?

 

  • Hvala 1
Link to comment
2 minutes ago, Desmond Bojčinski said:

Dizel, Euro 5 motor. Poslao mi @jms_uk par linkova na koje sam postavio pitanje gde šta i kako, pitaću ADAC , neće da smeta. 

U kom si gradu u DE?

 

Racunaj da je porez veci za dizel motore u DE, oko 2,5 skuplje od benzinca.

 

Edited by x500
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...