Jump to content
IGNORED

Pitanja o svemu i svacemu


andjelija

Recommended Posts

20 hours ago, 3opge said:

cuo sam da misevi naprave genzdo i pojedu kablove ali psi, brate, nahrani te pse naokolo

Nisu gladni...

Jure macke, macke beze pod kola i oni iskidaju sve u pokusaju da ih uhvate. Sinoc dok sam cekao slep video sam tri razlicite grupe kako jure razlicite macke. I isti je sablon, macke beze pod kola, oni jure za njima.

7 hours ago, Grunf said:

ja verujem da bi grad mogao biti odgovoran, na isti nacin kao sto je odgovoran kad te ujede nevlasnicki pas. ali vrv bi to bio dug put da ti dokazes da su bas psi to sjebali i da nisu vlasnicki. 

Ima valjda snimak sa kamere, samo da nahvatam upravnika da mi dostavi. Sinoc mi preko telefona prica kako policija mora da izda nalog i bude prisutna za svako gledanje snimka (nisam bas nesto ubedjen u to)

Link to comment

koje osiguranje imaš, osnovno ili kasko?

tu je osiguranje ključ, ukoliko želiš naknadu štete, ili zoo higijena ako želiš da se to više ne događa

 

kolegi je pala grana na autu, na regularnom parking mestu, doduše ne od onog koji je pod ingerencijom parking servisa već u sklopu nekog kompleksa i nije uspeo da naplati ništa(ako ju uopšte uporediv slucaj, a mislim da jeste, čisto radi ilustracije rada osiguranja)

 

 

ako imaš osnovno osiguranje mislim da su ti male šanse za bilo kakav povraćaj, za kasko već verujem da je vrlo naplativo

Link to comment
1 hour ago, Desmond Bojčinski said:

Okolina Štutgarta.

 

  Reveal hidden contents

Ako se ne varam u njega sme samo sa Euro 6 motorom? 

 

Dizel EUR5 sa filterom bi trebao da ima zelenu plaketu (4), mozes da je vidis na lokalnim vozilima dole desno na prednjem staklu, i to je jos uvek prihvatljivo. 

Raspitaj se u ADAC koja je procedura za re-uvoz vozila. Koliko znam mozes do 3 meseca da vozis auto na strane table. Posle toga mislim da moras da platis lokalni porez na vozilo. 

  • Hvala 1
Link to comment

@Desmond Bojčinski malo sam dumao o tvom auto problemu.

 

1. Mislim da u roku od 6 meseci moras da prebacis lokalnu vozacku na DE

 

2. Probelem vozila:

i) da zadrzis strane (nase) tablice i platis dodatni porez u DE. Ovo je privremeno resenje (godinu-dve) i moze elegantno da premosti. Najveca mana je sto lokalna policija moze stalno da te zaustavlja i drnda, i u zavisnosti od dela grada oni drugi mogu da ti malo ukrase auto :(

 

ii) da re-uvezes auto u DE. Tu ces imati trosak oko uzvoza, lokalni godisnji porez (to je kao i u 2.i)) + auto osiguranje.

To je posebna kvaka, kako da dodjes do niskog osiguranja (procenata). Tu ti treba neka veza, neko nas ko radi u auto-osiguranju, da ti izmuva popust.

Koliko znam u DE najnize osiguranje je 35%, ti kao novajlija kreces od 100% (do cak 180%). Dakle, 3 puta skuplje od vecine ostalih, mozda i vise zato sto si osiguranje nov vozac sa 2 dana iakustva :)

Mozda mozes da dobijes potvrdu od naseg osiguranja da poslednjih x godina nisi imao udes gde si bio kriv. To moze da ti pomogne da spustis %.

Ili ako firma moze da pomogne, ako imaju partersku osiguravajucu kucu.

 

Sve u svemu, bez gledanja u soljicu, vidim ti trosak :(

 

 

Link to comment
1 hour ago, x500 said:

@Desmond Bojčinski malo sam dumao o tvom auto problemu.

 

1. Mislim da u roku od 6 meseci moras da prebacis lokalnu vozacku na DE - to svakako + moras da im ostavis svoju srpsku, osim ako nemas neku dodatnu klasu vozila

 

2. Probelem vozila:

i)... u zavisnosti od dela grada oni drugi mogu da ti malo ukrase auto :( - ?? koji drugi?

 

 

 

 

Link to comment

@x500

 

Hvala na iznetom razmišljanju. Da dopunim:

 

1 To svakako mora jer želim vozati i dalje. 

 

2 i 

Ovo ne verujem da je opcija jer imam stalno prebivalište i ako dobro čitam registracija na DE tablice je neophodna. 

 

ii

 

Nisam nigde pronašao opis potrebe da re-uvozim auto. On je tu, došao sa mnom kao lična stvar. Porez se podrazumeva.

 

Osiguranje takođe mora da se plati, iz iskustva nekoliko ljudi sam shvatio da ne prihvataju vreme osiguranja u trećim državama kao olakšavajuću okolnost tako da na početku 99% plaćam najskuplju, početnu varijantu. 

Veze i vezice su jedan od razloga zašto sam ovde. Neko će možda smatrati da sam budala ali tih stvari mi pun kofer. Konkretno, lakše mi da platim 74 umesto 68 evra mesečno nego da nekom nešto "dođem" ili "dugujem"

 

Dobar savet, firmu ću svakako pitati za mišljenje, bukvalno 90% stvari početnog života u DE su mi rešili, možda i ovo znaju. (Integracioni tim je za pohvalu, nisu mi unapred završili vrtić samo zato što sam jedan od prvih koji dolazi sa decom mada sa njihovom preporukom i to je sad rešeno, kao i pedijatar npr)

 

Sve u svemu, trošak ne gine i to je jasno od prvog dana. Ideja je da trošak bude smislen i isplativ. 

 

Bilo bi lepo da Pežo posluži još godinu, dve dok ne prištedim za nešto bolje i da premosti dok se ideja, želja i potreba ne usklade. Npr, do dolaska ovde Tojotini veliki laki hibridi su mi bili favoriti za kupovinu ali vozajući po autobanu maksimalna brzina od ~200kmh na dotičnima ih gura sa vrha liste. Ponovo se pojavljuje XC klasa Volvoa. A i Mazdini Skyactiv benzinci izgledaju vrlo lepo. CRV je i dalje oko vrha liste. Čak mi i Tajkani i Panamere deluju lepo. A nije čudno ni da odem kupiti rav4 a vratim se sa Stelviom Q4. Ili ako me gospođa pretekne da zateknem x6.

 

Na kraju kraju, sve su to želje i snovi. Realno i Reno Zoe bi mi sad radio posao 😁

 

Edit, hvala još jednom na razmišljanju!

 

 

 

 

Edited by Desmond Bojčinski
  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...