Jump to content
IGNORED

Koji digitalni aparat da kupim...G9 ili....?


yolo

Recommended Posts

Kad biste kupovali prvi put u životu dslr da li je pametnije pogađati se za telo + neki prajm umesto standardne ponude u kompletu sa 18-55 zumom? Ja se naganjam sa prodavcem da mi uz doplatu tako aranžira paket sa 50/1,8, sve pod uslovom da dobijem način plaćanja koji mi odgovara..
Da mi je bila ova pamet kad sam kupovao aparat, kupio bih prajm 35mm umesto 18-55.Nego nešto me brine u ovom tvom pisanju. Da li kupuješ full frame DSLR, ili APS-C? u drugom slučaju, 50mm je ekvivalentan portretnom objektivu od 80mm, nije time baš lako slikati...izvini ako zvuči potcenjivački, samo ne bih voleo da iz rasejanosti napraviš grešku pri kupovini.
Link to comment

moja preporuka je za 50mm. mislim da je to idealna žižna daljina za objektive. dovoljno široka, a opet ne pravi vinjete i može lepo da se slika krupni plan

Link to comment

APS-c je u pitanju, nije full frame. Nije Nikon :cry: . Onda znate šta bi moglo biti. Inače, ipak bih 50mm, a imao sam u vidu i to za 35 i lomio se. Jbg, ovde su cene nikonove optike čak iz analognog doba otišle u nebesa, i samo to me opredeljuje, ali da ne trčim pred rudu još nisam dogovorio.

Nikon AF-S 85mm f/1.8G- Žižna daljina: fiksna 85mm- Raspon otvora blende : f/1.8G- Dimenzije ( širina / dužina ): 80x 73mm- Promer Filtera: 67mm- Težina: 350gGarancija 24 mesecaRegularna cena: 572 EURCanon EF 85mm f/1.8 USM- Žižna daljina: fiksna 85mm- Raspon otvora blende : F1.8- Dimenzije ( sirina / duzina ): 75x71,5mm- Promer Filtera: 58mm- Tezina: 425gGarancija 24 mesecaRegularna cena: 462 EUR

Edited by kapetanm
Link to comment
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

hocu da kupim neki bolji digitalni fotoaparat kao poklon.Video sam da je ovde najvise hvaljen Nikon d3100. Da li neko moze da mi uporedi odnos cena/kvalitet sa recimo Nikon coolpix L820 ili da predlozi neki drugi model? Ne mora Nikon, moze i Canon ili Fuji, svejedno.Da li imaju smisla modeli Fuji - Fine Pix S4000 i HS 20 EXR?Verovatno sam slozio babe i zabe, al prastajte neznalici. Hvala unapred

Link to comment

Prvo, da li je potreban veliki zum, da li je poželjan izmenjiv objektiv, da li bi se više slikalo po mraku i bez blica ili ne, da li je bitno koliki je i koliko je težak, da li treba da ima napedna podešavanja.....itd...U principu, taman si na vreme pitao, photography blog ima fino obrađenu tu temu ove godine.Od njihovih preporuka izdvojio bih, po ceni i klasiSony DSC-HX10V - mali aparatić za opštu upotrebu, 16x zum, panorama, zezalice, kućni aparat što ono kažuSony DSC-HX50V - malo veći i primetno skuplji, 30x zum, sve i svašta, opako dobra škljoca, ali opet škljoca :)pauzaovde prelazimo u drugačije aparate, manji zum ali veći senzor, kvalitet izrade, mogućnosti, nešto sasvim drugačijeraznih tu ima razloga za ovo ili ono, u principu je najbolje kud turci tu i mali mujica, ali...Fujifilm X-A1 - mali aparat, tj. "mali" sa velikim srcem, nema optički vjufajnder, škljoca se gledajući u ekran kao kod mlađe braće ali ima veliki senzor i još mnogo stvari pride. Jako lep aparat.Ako ipak hoćeš klasičniju varijantu aparata sa velikim senzorom (DSLR), a senzor na kraju, da se razumemo je najbitnija stvar pored stakla za kvalitet slike, možeš ići na klasičniju varijantu, Nikon D3100 (koji je sada verovatno na dobrom popustu zbog D3200 (koji ima 10 megapiksela više i još dodataka) ) a tu je i jako fin a kod nas malo zastupljen Soni A37, soni ima bolje iso vrednosti, više autofokus tačaka, može da okine sedam frejmova u sekundi naspram četiri na D3200, i ima poluprovidno ogledalo što bi značilo da i u live modu i u videu ...pa...recimo da brže i bolje fokusira. Ali je i najskuplji od navedenih. Takođe dodatna oprema je, ako je suditi po sony world radnji koju sam u nas video, papreno skupa, dočim nikona ima dosta i ako bi se uzimala optika za njega sigurno ne bi bilo problema.Da bi znao šta da kupiš moraš znati čemu bi služio, ako ne možeš ili ne želiš da pitaš nalaziš se u nebranom grožđu, ja da moram da tako nešto uradim išao bih na fuji zato što spaja dobro od oba sveta, mali je a ima veliki senzor , a i cool je. Ali kada bih uzimao za sebe to bi obavezno bio neki sa optičkim tražilom, znači ovi veliki DSLR aparati.

Link to comment

hvala na detaljnim odgovorima.veliki zum je neophodan, izmenljiv objektiv pozeljan, za ostalo ne znam.u pitanju je osoba koja voli fotografiju i voli da fotografise, nije profesionalac ocigledno.drugi problem je cena, posto budzet nije neogranicen. limit mi je ovaj Nikon D3100 ili Canon 1100d, mislim tu su po ceni, a posto ste hvalili vise Nikon, zato sam i taj mode gurnuo ispred Canona.e sad ono sto je moja zelja da se napravi znacaj korak u kvalitetu u odnosu na trenutne digitalne fotoaparate (canon a 520 i canon a 460). zato sam i ponudio ona prethodne (Nikon coolpix L820, Fuji - Fine Pix S4000 i HS 20 EXR) kao nesto sto se meni kao laiku ucinilo kao nesto izmedju, a opet znacajno kvalitetnije u odnosu na ono sto sad osoba koristi.mozda je trebalo tako odmah i da pitam.

Edited by smorenko
Link to comment

Hm, ne znam.Zašto je neophodan veliki zum?Veliki zum na velikim aparatim košta mnogo.Pogledaj ovo.Mada, oba ta canona imaju svetla sočiva, dobar senzor i optičko tražilo, ali ne i veliki zum....Pogledaj takođe i ovo i ovo, čini mi se da je bliže onome što tražiš, posebno fuji sa 1/2" EXR senzorom i f2.8 na najširem...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...