Jump to content
IGNORED

Koji digitalni aparat da kupim...G9 ili....?


yolo

Recommended Posts

svaki DSLR na trzistu je ozbiljan aparat.
+1malo zapazanje, ima veze sa temom.Prvi DSLR koji sam kupio je Olympus E-500. Po Olimpusu su pljuvale i Kanondzije i Nikondzije, te mali chip, te veliki shum etc.Posle njega uzeo sam skuplji Canon 50D ocekujuci veliki skok u kvalitetu/manje aberacija/shuma/svega loseg. Pre neki dan gledao stare fotografije sa Oly-a i uporedjivao tehnicke detalje sa Canonovim. Oly-eve fotografije su zivlje, prirodnijih boja, ostre na drugaciji nacin od Canon-ovih, meke, nekako organskije.Hocu da kazem, jebes brend. Gledati pri kupovini primere fotki na (npr.) dpreview.com. Sve se vidi i lako je uporedivo. Edited by CowBoy
Link to comment
svaki DSLR na trzistu je ozbiljan aparat.o odnosu cena/kvalitet nema sta da se prica ovde, ovo je ozbiljan i kvalitetan pocetnicki aparat koji ce imati u garanciji.sad, ovde postoji jedan problemcic: Nikon D3100, aparat koji je ovom ekvivalentan po ceni, daje nesto kvalitetnije slike, narocito u uslovima slabog svetla, i to je ozbiljna prednost, a Canon ima jednu drugu ozbiljnu prednost: da ima ugradjen autofokus motor koji mu omogucava da, za razliku od NIkona koji je oslonjen na AF-S objektive sa ugradjenim motorom, "goni" i starije objektive.ako mislis da ce klinca uhvatiti manija za menjanjem objektiva, uzmi Canona.ako mislis da ce mu jedan aparat, sa eventualno jos jednim staklom biti dovoljan u ovoj fazi, uzmi Nikona jer nudi vise toga out of the box.
Tja.. kad bih mogao da znam da li će ostati pri slikanju ili će preći na fotografiju - lako bi odlučio. Ipak, hvala na mišljenju.
+1malo zapazanje, ima veze sa temom.Prvi DSLR koji sam kupio je Olympus E-500. Po Olimpusu su pljuvale i Kanondzije i Nikondzije, te mali chip, te veliki shum etc.Posle njega uzeo sam skuplji Canon 50D ocekujuci veliki skok u kvalitetu/manje aberacija/shuma/svega loseg. Pre neki dan gledao stare fotografije sa Oly-a i uporedjivao tehnicke detalje sa Canonovim. Oly-eve fotografije su zivlje, prirodnijih boja, ostre na drugaciji nacin od Canon-ovih, meke, nekako organskije.Hocu da kazem, jebes brend. Gledati pri kupovini primere fotki na (npr.) dpreview.com. Sve se vidi i lako je uporedivo.
Problem je što sam laik i što ne mogu da vidim razlike koje ti primećuješ. Kad na to vežem problem gore pomenut moja dubioza postaje još dublja.Kakve su mogućnosti da se, uz neke preporuke, nađe nešto korišćeno a dobro?
Link to comment

dosta dobre, kada je u pitanju segment amaterskih DSLR-ova koji se ne koriste za svadbu i teren.sta gledati: pre svega, broj okidanja, nalazi se u EXIF fajlu, ponese se laptop sa instaliranim fotosopom. sto manje, to bolje.pogledati u kakvom je stanju senzor, da li je mnogo prljav ili ne daj Boze greban. zatvori se blenda do kraja, da se maksimalno poveca dubinska ostrina, i skljocne beli zid ili jos bolje plavo nebo. ako na slici ima puno crnih tackica, ne uzimati, taj je gazda dosta koristio aparat a nije se brinuo o njemu (naravno, ovo moze da znaci i da ga je jednom poneo na fudbal pa se napunio prasinom, ali cemu rizikovati kada ces sutra naci isti takav sa cistim senzorom)pogledati da li je objektiv u dobrom stanju, da li zapinje pri zumiranju...ja mislim da je, ako se kupuje polovnjak, idealno uzeti aparat na polovini garantnog roka, od klinca koji ga je dobio na poklon, uplasio se DSLR-a i njegovih hiljadu opcija, skljocnuo 300 puta i batalio.edit: a mozes i da kupis nov NIkon D3100 i budes potpuno miran po svim pitanjima.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
daj neku fotku
sa 1 jakiim™ zakasnjenjem evo 1 recentna™.I dalje sam degen za ovaj aparat posto nisam imao vremena da ga proucim i posvetim mu se ali prezedovoljan sam ovakvim eksperimentalnim fotkama kao i regularnim za koje 90% vremena samo koristim SCN mod™P1010961.jpg
Link to comment
  • 2 months later...

POšto sam u dilemi, samo da potvrdim, ovo što sam gore čitao.U principu, bolje D3100 nego EOS 1100D, jel' tako?Mala je razlika u ceni, kupio bih DSLR, da se malo igram, pošto u poslednje vreme dosta putujem i hteo bih da imam kvalitetnije slike od onih sa telefona.

Link to comment
pomoc, pomoc, postoji li na srpskom izraz za forced perspective?
ili (pre) naglašena perspektiva?
jes da je bilo odavno i da to lubi vise ne treba zeleo bih da se slozim sa simovicem. prevod je skroz ok.prenaglasena/forced perspetiva postaje kada slikas sirokokutnom lecom i stavis nesto da ti je veoma blizu aparata u prvom planu npr loptica za golf, a dalje u dubinu kadra postavis zgradu golf kluba. zbog konstrucije sirokougaonih objektiva (ono sto je udaljenije od aparata projektuje se na fokusnu ravan mnogo manje od necega sto se nalazi blizu kamere) dobijas efekat da je golf loptica veca od zgrade golf kluba. takvo koristenje sirokog objektiva bi moglo da bude 'forced perspective'. sto je objektiv siri (ima manju ziznu daljinu) taj efeat je izrazeniji.
Link to comment
POšto sam u dilemi, samo da potvrdim, ovo što sam gore čitao.U principu, bolje D3100 nego EOS 1100D, jel' tako?Mala je razlika u ceni, kupio bih DSLR, da se malo igram, pošto u poslednje vreme dosta putujem i hteo bih da imam kvalitetnije slike od onih sa telefona.
ako kupujes nov aparat javi mi se, dobices dosta jeftinije, ja sam moj canon 550d svojevremeno dobila po osetno manjoj ceni nego sto je u radnjama(naravno nov, EU garancija, tip od poverenja, ima radnje u madjarskoj a donosi i prodaje i ovde..)
Link to comment
POšto sam u dilemi, samo da potvrdim, ovo što sam gore čitao.U principu, bolje D3100 nego EOS 1100D, jel' tako?Mala je razlika u ceni, kupio bih DSLR, da se malo igram, pošto u poslednje vreme dosta putujem i hteo bih da imam kvalitetnije slike od onih sa telefona.
divim se ljudima koji imaju snage i želje da vukljaju sa sobom opremu za fotografiranje na putovanjimaodličan posao možeš da završiš i sa nekim premijum kompakt aparatom, a neće te smoriti posle par meseci da ga vukljaš sa sobom. ukoliko si baš zagrižen za fotografiranje što ne pazariš na nekoj berzi ili na za to predviđenom sajtu neki nikon fm2, ili canon a1 sa dva objektiva 35 ili 50 i 85 ili 105 i kreni sa crno belom fotkom, dozna i hemija ne bi trebalo da budu skupi. kad to savladaš koliko-toliko shvatićeš gde leže čari fotografiranja.
Link to comment
  • 4 weeks later...

Kad biste kupovali prvi put u životu dslr da li je pametnije pogađati se za telo + neki prajm umesto standardne ponude u kompletu sa 18-55 zumom? Ja se naganjam sa prodavcem da mi uz doplatu tako aranžira paket sa 50/1,8, sve pod uslovom da dobijem način plaćanja koji mi odgovara..

Link to comment

U tvom slucaju (posto imas smisla za fotografiju) - prajm je pravi izbor. U slucaju prosecnog konzumenta, verovatno zum.Ako ne mozes da dobijes dobar dil, kupi samo telo (a prajm 50/1.8 ili slican, naci ces posebno uglavnom za vrlo male pare - u odnosu na kvalitet).

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...