Jump to content
IGNORED

Avatar


kim_philby

Recommended Posts

pa panteizam je figura, kao sto je i ai (artificijelno a prirodno cool.gif) figura, mi nismo dovoljno srecna stvorenja da bismo zvot ziveli, a bogami i posmatrali, neposredno kao pandorci. tu je kvaka. kameron se otvoreno sprda sa hegemonijom nauke i njenim smesnim pretenzijama kojih bi se postidela i religija iz najboljih dana. najrazvijenija i najsrecnija civilizacija - a ljudi vernici, i onda dodju neki - duboko nesrecni - dziberi i karikature koji o zivotu nista ne znaju i pokusavaju da nekim metaforama perusenim u pojmove shematizuju, pojednostave i priblize zivot o kojem, i pored nauke, nista ne znaju. naravno, i ti naucnici su bolji od ostalih amerikanaca, al ipak, i oni su morali da postanu vernici, odnosno pandorci, da bi poceli da zive.mism da su negde vasa i harper pisali o soljarisu, uglavnom pametno, harper vise, vasa manje. miism to nauka religija. meni bilo i jeste svejedno.
ja mislim da je ovo prica o susretu dve visoko razvijene civilizacije od kojih jedna ne prepoznaje potencijal ove druge. tipican legvinovski zaplet. pri tome ovde kao i u vecini sf-a vanzemaljci figuriraju na jedini moguci nacin - kao simptom coveka. doduse meni se cini da i pandorijance pate od ljubomore i mrznje kao i svako drugo razumno stvorenje (to jest ljudi) te da kameron i ne zeli da pokaze kako su oni ista vise do paradigma za drugaciji pristup ljudi prirodi. bas kao i uvek u planetary romance novelama.
Link to comment
  • Replies 716
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    123

  • Indy

    47

  • Ajant23

    46

  • yolo

    36

Top Posters In This Topic

kad malo razmislim, slazem se!lazem se!van toga, filipenko je u pravu. ovo je prekopiran wow. kapirate da su se marinac i plavusa skapirali dok je ovaj igro igricu (misim da su se smuvali u 3d verovatno bi se bunili ovi psihologizatori sto u filmovima traze motivacije, al bi meni bilo hiljadu puta jace da je bilo tog interracial momenta, znaci to bi bio bas visceralan momenat, mozda ovo ima vise znacenja i svega, al bi onako bilo uzbudljiivje). i tolko mu se usladila igrica da ju je zamenio za pravi zivot.ovaj topic mora da se razvija! prerano smo se slozili!LOZILI!

Edited by fancy claps
Link to comment
inače, što je , koji moj?
Одличан филм... с тим што је специјалне ефекте правио Грунф. А што опет нимало не уклања СФ предзнак, дапаче. Обавезно гледати, сваких годину-две.
Link to comment
arhg...teras me da spojlujem :)pandora je dzinovski organizam. kompjuter ako tako hoces. faken solaris ;)panteizam podrazumeva postojanje, koliko ja shvatam, nadnaravnog entiteta bilo imanentnog u svetu ili onog ko spolja dodiruje sve u celosti. planetarni AI ili kako god hoces je cest topos naucne fantastike. vec sam naveo ovaj uslovno receno legvinovski obrt koji je prisutan u avataru al kad me vec ponovo vuces za spojler-bone.takodje, ja sam primetio da ovde postoji jedna doza nesporazuma odnosno da dosta ljudi veruju da je avatar neka eksplicitna anti-ratna propagnda. to nije tacno: avatar je planetary romance. ljudi ajd barem guglujte leigh brackett pa vidite za sebe da je antikolonijalni diskurs i prica o junaku koji prihvata novu kulturu u sukobu za zlim ljudskim korporativizmom/imperijalizmom cest ako ne i predominantan momenat u njenim pricama. naravno sve ovo dolazi od coveka koji nema probleme sa evoksima, so there you go.
kvotovacu samo jedan od mnogih filbijevih na ovoj temi. jebo film ako mi treba ovolko predznanje da bi se odusevio. :lol: Edited by Gonzo
Link to comment
kvotovacu samo jedan od mnogih filbijevih na ovoj temi. jebo film ako mi treba ovolko predznanje da bi se odusevio. :lol:
ne, ne..naprotiv treba samo da odes u bioskop. ovo mi kao pricamo o 'umetnosti' odnosno ubijamo vreme...
Link to comment

ne znam za koga su pravili onu salu u domu sindikata, sala 2, ubise me kolena a nisam bas velika cura. film totalni entertainment kao sto sam i ocekivala :))predivne boje i kameronovi snovi, hvala mu sto je podelio sa nama

Link to comment

mislim da ipak treba malo predznanja (i predznaka sto Rasejani kaze)! ja sam sinoc opet pogledo, u 2d ovog puta, sa novostecenim saznanjima o planetry romcomu (hvala kim!) i moram da priznam da kad se gleda tako, ko pulp bez duse, film izgleda znatno bolje! (nazalost nije dovoljno legvinovski, jer je ursula ipak otvorenija za nijanse od kamerona a i influksizmi (mislim da sam ubo pravu rec, zvuci odlicno na bar 3 nivoa a i izgleda ko ideologija!) su tananiji i lepsi.)kako tarantino ima 15 strana vise od kamerona?ovaj topic mora da raste!

Edited by fancy claps
Link to comment
takodje, ja sam primetio da ovde postoji jedna doza nesporazuma odnosno da dosta ljudi veruju da je avatar neka eksplicitna anti-ratna propagnda. to nije tacno: avatar je planetary romance. ljudi ajd barem guglujte leigh brackett pa vidite za sebe da je antikolonijalni diskurs i prica o junaku koji prihvata novu kulturu u sukobu za zlim ljudskim korporativizmom/imperijalizmom cest ako ne i predominantan momenat u njenim pricama. naravno sve ovo dolazi od coveka koji nema probleme sa evoksima, so there you go.
Teza o leigh brackett je zanimljiva ali potpuno nebitna (o doticnom/oj ne znam nista).Kao da antikolonijalizam, pacifizam, zivot u saglasju sa prirodom (uz otpor tehnoloskom progresu) ne postoje od pamtiveka.Tako da je sasvim normalno postaviti film u kontekst Kopenhagene i klime. Stavise, nisu mi jasni oni koji tu asocijaciju odbacuju. Bese tu i Wall-E prosle godine.Stavise, glupo je da se ne ucitava nikakav kontekst i sve svede na Kameron pravi super zabavu (Laki 21). Ako je tako, uvek je pitanje zasto ovakva zabava a ne novi Titanik na primer? Ili CGi i efekti u nekom drugom kontekstu?Sto se filma tice, odlicna prva trecina, do zla boga pateticna i cak malo spora druga trecina sa preteranim insisitranjem na "joj sto je lepo" (kada glavni junak uci). I furiozna zavrsna trecina. Da, nemam pojma odakle je preuzet vizuelni identitet, ali fakat je da bi bilo uzbudljivije da je otklon od zemlje i humanoida veci.
Link to comment
Teza o leigh brackett je zanimljiva ali potpuno nebitna (o doticnom/oj ne znam nista).Kao da antikolonijalizam, pacifizam, zivot u saglasju sa prirodom (uz otpor tehnoloskom progresu) ne postoje od pamtiveka.Tako da je sasvim normalno postaviti film u kontekst Kopenhagene i klime. Stavise, nisu mi jasni oni koji tu asocijaciju odbacuju. Bese tu i Wall-E prosle godine.Stavise, glupo je da se ne ucitava nikakav kontekst i sve svede na Kameron pravi super zabavu (Laki 21). Ako je tako, uvek je pitanje zasto ovakva zabava a ne novi Titanik na primer? Ili CGi i efekti u nekom drugom kontekstu?Sto se filma tice, odlicna prva trecina, do zla boga pateticna i cak malo spora druga trecina sa preteranim insisitranjem na "joj sto je lepo" (kada glavni junak uci). I furiozna zavrsna trecina. Da, nemam pojma odakle je preuzet vizuelni identitet, ali fakat je da bi bilo uzbudljivije da je otklon od zemlje i humanoida veci.
mozda je tebi nebitna. kapiram da si to zeleo da kazes. mislim kazes da doticnu nisi citao i to je sasvim ok ali ona je zanimljiv predstavnik zanra koji je prilicno oblikovao kameronov pristup ovoj temi. jednostavno dodatna informacija koja ne moze da skodi a moze da pomogne uzivanju u ovom filmu. love it or leave it :)nisam rekao da je citanje u kontekstu kopenhagena i klimatskih promena netacno vec da jednostavno nije, pa recimo, dovoljno. planetary romance subzanr pa cak i dina kao njegov daleki potomak barataju sa temom odnosa prirode i coveka te cak i mnogo izravnije ekoloskim promenama koje covek uzrokuje. kameronov film bas kroz odredjeni stepen zanrovske cistote prevazilazi samo dnevno-politicko citanje i omogucava jednu siru recepciju. barem ja tako mislim.
Link to comment
nevidjena glupost od filma, bolje da je za te pare napravio novi Titanik i zabio ga u ledeni breg
apsolutno tacno. il' bolje da je napravio novi titanik na kojem se sarah i john stekuju od terminatora. terminator saznaje gde se njih dvoje kriju i krece da ih izroka, medjutim, john nosi aliena u sebi. taman kada je svarci stigao na titanik i nasao ih, alien izlazi iz johna i krece fajt izmedju njega i svarcija. nastaje opste rokanje i brod udara u ledeni breg...edit: quote. presao na drugu stranu post, jbg. Edited by Lloyd Wyman
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...