Jump to content
IGNORED

Avatar


kim_philby

Recommended Posts

Film je i sci-fi, i bajka, i strip.
Ako ćemo film da procenjujemo po setingu, što činiš kada kažeš da je divan - jok, nije ništa od toga. Avatar je igra, zove se Warcraft. Doslovce su iskopirali regione gde su World Tree ili Floating Island, jedinice kao što su Flying Mounts i Whisp-ovi, onog nosoroga sa čekićem na nosu i tako dalje, samo što su uposlili jači hardver za rendering i bolje znalce za modeling. I nije interaktivan, naravno.edit: samo fali Goruća Legija i arhidemon Arhimond da napadnu, ali kao što Kameron reče, dolazi Avatar 2... Edited by Filipenko
Link to comment
  • Replies 716
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    123

  • Indy

    47

  • Ajant23

    46

  • yolo

    36

Top Posters In This Topic

Koješta. Uživam i te kako, ali ne u ljudima mačkama plavičaste boje i futurističkoj verziji Manifest Destiny-ja. Neki od nas su već imali zverku koju su jahali u WoWu po letećim planinama, pa im ideja postojanja toga nije nešto omamljujuće. Jedino što je tamo Great Vortex, a ovde je Flux Vortex.

Link to comment
Ako ćemo film da procenjujemo po setingu, što činiš kada kažeš da je divan - jok, nije ništa od toga. Avatar je igra, zove se Warcraft. Doslovce su iskopirali regione gde su World Tree ili Floating Island, jedinice kao što su Flying Mounts i Whisp-ovi, onog nosoroga sa čekićem na nosu i tako dalje, samo što su uposlili jači hardver za rendering i bolje znalce za modeling. I nije interaktivan, naravno.edit: samo fali Goruća Legija i arhidemon Arhimond da napadnu, ali kao što Kameron reče, dolazi Avatar 2...
kogo beast?
Link to comment
Posle sam se smirio, sve dok jedna bomba nije poletela pravo u mene, pa sam morao da se sagnem da je izbegnem :D
imax 3d experience prekljuce :wub: vredi svake parice.takodje poskocih u stolici u jednom trenutku kad mi je projektilcic krenuo na glavu :blush: .jedino sto su mi naocare napravile otiske po celu i nosu koje sam setala narednih pet sati po gradu.
Link to comment
Koješta. Uživam i te kako, ali ne u ljudima mačkama plavičaste boje i futurističkoj verziji Manifest Destiny-ja...
... nego u tome da odes u biJoskop sa tefterom & plajvazom, belezis sta je reditelj od koga ukrao, pa nam posle natenane objasnis koliko je to 1 lopovska bagra sto nam prodaje mooda za boobrege.jebote citati tvoju filmsku kritiku je kao citati izvestaj filmskog kriticara u NIN-u osamdesetih zasto je festival u Kanu opet razocarao 1 pravog poznavaoca i postovaoca filmske umetnosti kome 1 Kroazeta ne moze prodati 1 moodo za 1 boobreg. Edited by ObiW
Link to comment
Ako ćemo film da procenjujemo po setingu, što činiš kada kažeš da je divan - jok, nije ništa od toga. Avatar je igra, zove se Warcraft. Doslovce su iskopirali regione gde su World Tree ili Floating Island, jedinice kao što su Flying Mounts i Whisp-ovi, onog nosoroga sa čekićem na nosu i tako dalje, samo što su uposlili jači hardver za rendering i bolje znalce za modeling. I nije interaktivan, naravno.edit: samo fali Goruća Legija i arhidemon Arhimond da napadnu, ali kao što Kameron reče, dolazi Avatar 2...
pa sad. ja ne patim od originalnosti a cini se po dosadasnjem opusu ni kameron (ha, uspeo sam u istu recenicu da stavim i sebe i kamerona) ali cini se da gresis kada pravis ove paralele. mnogo bolje poredjenje bi bilo ukoliko bi ustvrdio da i wow i avatar imaju neke zajednicke doduse udaljene srodnike.malo su mi vec prsti poplaveli ali ceo planetary romance podzanr je uticao kako na kamerona kroz ociglednu inspirisanost sa delima edgara rice burroughsa i leigh brackett tako i na wow kroz njegovo poreklo u pan and paper roleplaying igricama (narocito dungeons and dragons).i leteca stvorenja i cekicavi nosorog i leteca ostrva i ljudi sa repom vec su vidjeni odavno (kao i sve drugo na ovom zemaljskom saru). inovacija koju donosi kameron je osavremenjivanje ovog podzanra. kod wow inovacija u zanru je kompjuterska interaktivnost.takodje manifestna sudbina, zastareo termin na koji se vise gotovo niko ne poziva u SAD, je takodje vise puta direktno kritikovana kao koncept tokom filma cak na prilicno direkran nacin.da pojasnimo ljudima koji mozda ne znaju:http://en.wikipedia.org/wiki/Manifest_Destiny@fensi: nije panteizam zato sto i pored toga sto neki likovi veruju u boga nema direktne potvrde njihovog verovanja u nadprirodnu silu. Edited by kim_philby
Link to comment

Koješta, Cameron je imao dobro ispričane filmove u kojima nije bilo brdo patetike i dječje vriske. Bila priča, dobro tempirana i neizvjesna - u kojoj ne zijevaš ni na trenutak (dok fala bogu Avatar daje više nego par prilika za ''Oh crap'' uzdahe i patetika zijevove).T1? Aliens? Čak i Titanic ima manje tih momenata. Abyss je nešto u rangu Avatara, čak je i plavičast.

Edited by Roger Sanchez
Link to comment

pa u avataru nema nimalo patetike, bar ne jedinom pravom smislu te reci. ljudi su karikature, ejlijeni su karikature, kameron se ocigledno sprda, pathos je u takvoj postavci neizvodljiv. problem je sto nema ni bathosa, kao u starship troopersima recimo.@ kim, ja stvarno ne znam sta hoces da kazes. zitelji pandore (i njihovi proucavaoci) jasno kazu da veruju da je SVE (a to je valjda priroda, ne pada mi na pamet sta bi 2. moglo biti) = bog, i to je definicija panteizma... ili su samo mene tako ucili u skoli. 2. stvar je sto panteizam, kolko ja znam, retko ukljucuje bilo kakvu transcedenciju (jer ako je sve bog, posledicno, nicega iznad boga nema). on je, ako se moze tako grubo reci, transcedentalan i nema nikakve natprirodnosti. misim, sta natprirodno uopste znaci? sve sto postoji je priroda. nema nicega neprirodnog, vanprirodnog ili natprirodnog. ne znam sta tu nije jasno.

Edited by fancy claps
Link to comment
pa u avataru nema nimalo patetike, bar ne jedinom pravom smislu te reci. ljudi su karikature, ejlijeni su karikature, kameron se ocigledno sprda, pathos je u takvoj postavci neizvodljiv. problem je sto nema ni bathosa, kao u starship troopersima recimo.@ kim, ja stvarno ne znam sta hoces da kazes. zitelji pandore (i njihovi proucavaoci) jasno kazu da veruju da je SVE (a to je valjda priroda, ne pada mi na pamet sta bi 2. moglo biti) = bog, i to je definicija panteizma... ili su samo mene tako ucili u skoli. 2. stvar je sto panteizam, kolko ja znam, retko ukljucuje bilo kakvu transcedenciju (jer ako je sve bog, posledicno, nicega iznad boga nema). on je, ako se moze tako grubo reci, transcedentalan i nema nikakve natprirodnosti. misim, sta natprirodno uopste znaci? sve sto postoji je priroda. nema nicega neprirodnog, vanprirodnog ili natprirodnog. ne znam sta tu nije jasno.
zanimljivo, a sta je to transcedencija i transcedentalan?
Link to comment
pa u avataru nema nimalo patetike, bar ne jedinom pravom smislu te reci. ljudi su karikature, ejlijeni su karikature, kameron se ocigledno sprda, pathos je u takvoj postavci neizvodljiv. problem je sto nema ni bathosa, kao u starship troopersima recimo.@ kim, ja stvarno ne znam sta hoces da kazes. zitelji pandore (i njihovi proucavaoci) jasno kazu da veruju da je SVE (a to je valjda priroda, ne pada mi na pamet sta bi 2. moglo biti) = bog, i to je definicija panteizma... ili su samo mene tako ucili u skoli. 2. stvar je sto panteizam, kolko ja znam, retko ukljucuje bilo kakvu transcedenciju (jer ako je sve bog, posledicno, nicega iznad boga nema). on je, ako se moze tako grubo reci, transcedentalan i nema nikakve natprirodnosti. misim, sta natprirodno uopste znaci? sve sto postoji je priroda. nema nicega neprirodnog, vanprirodnog ili natprirodnog. ne znam sta tu nije jasno.
arhg...teras me da spojlujem :)pandora je dzinovski organizam. kompjuter ako tako hoces. faken solaris ;)panteizam podrazumeva postojanje, koliko ja shvatam, nadnaravnog entiteta bilo imanentnog u svetu ili onog ko spolja dodiruje sve u celosti. planetarni AI ili kako god hoces je cest topos naucne fantastike. vec sam naveo ovaj uslovno receno legvinovski obrt koji je prisutan u avataru al kad me vec ponovo vuces za spojler-bone.@roger. sori ne slazem se. odnosno ne vidim gde ima ekscesivne patetike a jos manje decije vriske u avataru (osim kada ta ista deca bivaju proterana iz svojih domova i ubijena). s druge strane ako tebi vise prija macho etos (ovo ne kazem kao problem vec samo apostrofiram kao neku licnu preferencu) iz T1 i elijensa onda je to sasvim ok. s druge strane, nema nista pateticnije od scene kada se gorman i vaskezova zajedno raznesu kako ne bi tudjinima pali u kandze (na nostormu grob do groba...). opet meni ovakva patetika ne smeta. mislim da je to zanrovska konvencija koji ne skodi filmu. naprotiv. takodje, ja sam primetio da ovde postoji jedna doza nesporazuma odnosno da dosta ljudi veruju da je avatar neka eksplicitna anti-ratna propagnda. to nije tacno: avatar je planetary romance. ljudi ajd barem guglujte leigh brackett pa vidite za sebe da je antikolonijalni diskurs i prica o junaku koji prihvata novu kulturu u sukobu za zlim ljudskim korporativizmom/imperijalizmom cest ako ne i predominantan momenat u njenim pricama. naravno sve ovo dolazi od coveka koji nema probleme sa evoksima, so there you go.edit: meni je ova rasprava super. kada mi se neki film dopadne zaista ne osecam potrebu da idem naokolo i teram ljude da im se dopadne po svaku cenu. neka cveta stotinu cvetova. doduse, volim da pricam i pisem o filmovima sa pametnim sagovornicima ili dopisnicima. ako se ne slazemo uto bolje. Edited by kim_philby
Link to comment

pa panteizam je figura, kao sto je i ai (artificijelno a prirodno cool.gif) figura, mi nismo dovoljno srecna stvorenja da bismo zvot ziveli, a bogami i posmatrali, neposredno kao pandorci. tu je kvaka. kameron se otvoreno sprda sa hegemonijom nauke i njenim smesnim pretenzijama kojih bi se postidela i religija iz najboljih dana. najrazvijenija i najsrecnija civilizacija - a ljudi vernici, i onda dodju neki - duboko nesrecni - dziberi i karikature koji o zivotu nista ne znaju i pokusavaju da nekim metaforama perusenim u naucne pojmove shematizuju, pojednostave i priblize zivot o kojem, i pored nauke, nista ne znaju. naravno, i ti naucnici su bolji od ostalih amerikanaca, al ipak, i oni su morali da postanu vernici, odnosno pandorci, da bi poceli da zive.mism da su negde vasa i harper pisali o soljarisu, uglavnom pametno, harper vise, vasa manje. miism to nauka religija bog trtemrte. meni bilo i jeste svejedno.

Edited by fancy claps
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...