Jump to content
IGNORED

Avatar


kim_philby

Recommended Posts

anobtejnijum :lol:
prosto mi je nevjerovatno da niko prije tebe nije poentirao na ovom.inace, nemam ni teoretsko znanje ni dovoljno bogat rječnik da bih se upuštao u neke folozofske traktate glede ovog filma. ja kad gledam nešto, oma ga smještam u jednu od dvije velike podgrupe: 1) sviđa ili 2) ne sviđa. "Avatar" sviđa, big tajm. tavariš Filbi je vrlo lijepo naveo svoje razloge za "sviđa" presudu, sa kojima se ja uglavnom slažem (bar sa onim dijelom koji sam ukapirao :P )ali ajde, da probam i ja malo da se pravim pametan: zar nije samo ime anobtejnijuma jasna poruka onima koji prigovaraju uproštenosti, jednodimenzionalnosti, pravolinijaštvu priče, likova, itd? priča je onoliko jednostavna koliko je Kameron želio da bude, i koliko mu je bilo potrebno da napravi ovaj film (filmčinu). inače, što je
Kin-Dza-Dza
, koji moj?
Link to comment
  • Replies 716
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    123

  • Indy

    47

  • Ajant23

    46

  • yolo

    36

Top Posters In This Topic

Da ja pojasnim - The Mission je neuporedivo bolji, lepši film, sa jasnijim porukama, realizmom, divnijim™ predelima, mnooogo jeftiniji, izraženijim senzibilizmom prema nativcima i sl. a maltene je istog tipa - sa tom razlikom što nema letećih zmajeva i što Roland Joffé nije bio sisa da trpa ono što se dešava i što se dešavalo na ovom svetu svakodnevno na planetu udaljenu 5 svetlosnih godina. Kameron čak nije imao toliko dostojanstva da stavi nož pod grlo onog korporativnog "šerholderima mrze loš kvartalni izveštaj" goveda koje je odgovorno za sve i prekolje ga.

Link to comment
inače, što je , koji moj, Kin-Dza-Dza?
Kin-Dza-Dza
Kin-Dza-Dza is something like an "advanced cyberpunk film". It's a lot about people and social structures which on the planet of "Pluke" of course have many parallels to our society. It's a very funny movie, but it's also a melancholic movie with great philosophical sense. Written by Anonymous Two Humans, "Uncle Vova" and "The Fiddler" accidentally find themselves on another planet after pushing the wrong button on the strange device in the hand of an odd hobo, claiming to be an alien. Planet "Pluke" in the galaxy "Kin-Dza-Dza" looks like a desert. All "aliens" look human, and can understand Russian, after reading uncle Vova's mind. Their own language is mostly telepathic and is limited to 11 words - 10 plus "koo" - all other words. The whole paradox of Pluke is that their civilization is much more advanced than ours in time and space traveling, weaponry and so on, but totally barbarian in the social way. There is a special (and only) way to identify two groups of creatures by pointing a little device on the person, orange light - "Chatlanian" (superior), green - "Patsak" (lower class). The most valued things on the planet are matches (or, rather, the chemicals ordinarily used on Earth for match heads). One match head equals to 2200 "chatles". Uncle Vova and Gedevan "the Fiddler" Alexidze, have a long and dangerous journey in order to get home...
prosto mi je nevjerovatno da niko prije tebe nije poentirao na ovom.inace, nemam ni teoretsko znanje ni dovoljno bogat rječnik da bih se upuštao u neke folozofske traktate glede ovog filma. ja kad gledam nešto, oma ga smještam u jednu od dvije velike podgrupe: 1) sviđa ili 2) ne sviđa. "Avatar" sviđa, big tajm. tavariš Filbi je vrlo lijepo naveo svoje razloge za "sviđa" presudu, sa kojima se ja uglavnom slažem (bar sa onim dijelom koji sam ukapirao :P )ali ajde, da probam i ja malo da se pravim pametan: zar nije samo ime anobtejnijuma jasna poruka onima koji prigovaraju uproštenosti, jednodimenzionalnosti, pravolinijaštvu priče, likova, itd? priča je onoliko jednostavna koliko je Kameron želio da bude, i koliko mu je bilo potrebno da napravi ovaj film (filmčinu).
Hm, šta to znači "film mi se sviđa"? To je potpuno druga stvar od konstatacije "film je dobar" ili "film je loš". Nažalost, neki su gledali dosta toga, Avatar im nije prvi film sličnog tipa, a tehnikalije uglavnom ostavljaju po strani. Pride, žele da vide neku jasnu poruku u filmu, a zašto ne reći - i propagandu...barem u slučaju kada je tematika tako odabrana da bi trebalo da se to obradi. Nije ovo Alien i tu je Kameron omašio seting, potpuno - pod uslovom da je hteo nešto da kaže. A ako je bio cilj da pokaže da je CGi do jaja - čestitam, uspeo je. Treba očekivati poplavu filmova boje duge, kojoj se tako radujem... :isuse:
Link to comment
ali ajde, da probam i ja malo da se pravim pametan: zar nije samo ime anobtejnijuma jasna poruka onima koji prigovaraju uproštenosti, jednodimenzionalnosti, pravolinijaštvu priče, likova, itd? priča je onoliko jednostavna koliko je Kameron želio da bude, i koliko mu je bilo potrebno da napravi ovaj film (filmčinu).
mudro zboris pantelija. samo ime je je vec namigivanje zanrovskim konvencijama i tacan pokazatelj da gledamo b film koji ne pretenduje na to da govori 'istinu'. kameron je u jednom razgovoru parafrazirao godara rekavsi da je film "laz dvadeset i cetri puta u sekundi". no istina je, sto nam je i tarentino nedavno demonstrirao, da filmska laz moze biti put ka istini.@filipenko: misija je divan film. jedan od mojih omiljenih ali ne znam kako mozes da ga poredis sa avatarom koji je jasno ne-istorijski, zanrovski, film. misija pretenduje da govori istinu o istoriji i tu je mozda cak ideoloski problematicniji film koji amazonsku dzunglu i njene zive stanovnike tretira samo kao mizanscen za licno iskupljenje dva evropljanina.ovo ovako iz dupet izvlacim. ja licno verujem da nema vece avanture od istorije :) Edited by kim_philby
Link to comment

Filipe, omašio si poentu. Naročito sa poređenjem. Ovo je crtano igrani kaubojac za uzrast od 7-77 godina. Koji je kul i zabavan. Bez poruka kuraca palaca. S-p-e-k-t-a-k-l. Tačka.

Link to comment
Filipe, omašio si poentu. Naročito sa poređenjem. Ovo je crtano igrani kaubojac za uzrast od 7-77 godina. Koji je kul i zabavan. Bez poruka kuraca palaca. S-p-e-k-t-a-k-l. Tačka.
mozda i nije bas tako omasio. pitanje je da li je 1. kamerun umetnik ili nije. ako jeste, onda je njegovo delo, svako delo, podlozno kritici ili, mozda vise, feedback-u (srpski?, 'reakciji'?) kakvu filip pruza.nekako mi ta filmska 'umetnost' stalno bezi izmedju umetnosti i sedmorice mladih. Mislim, ako je zabava u pitanju, onda naravno drugacija su i ocekivanja. u svakom slucaju jedva cekam da pogledam film i mislim da je Kamerun jeste umetnik... makar kao Hrst. :D
Link to comment

sto se mene tice bukvalno svaki film je umetnost i svaki je podlozan kritici. ja mislim da drugacije stanje za film nije moguce. uvek ocenjujes koliko je dobro uradjena iluzijaa kameron je 1 umetnik, isto kao i mctiernan, ridley&tony scot i ostale gomile koje su radile uglavnom akcije

Edited by Hustler
Link to comment
sto se mene tice bukvalno svaki film je umetnost i svaki je podlozan kritici. ja mislim da drugacije stanje za film nije moguce. uvek ocenjujes koliko je dobro uradjena iluzijaa kameron je 1 umetnik, isto kao i mctiernan, ridley&tony scot i ostale gomile koje su radile uglavnom akcije
+1s' tim što bih dodao da je cameron (meni makar) malo jači™ od ostalih pomenutih, samo zbog T2.
Link to comment
panteizma nema posto nema ni religije u ovom filmu. postoji samo cista nauka bas kao sto je i sigurni objasnila.
kako bre nema? er ova ejlijen-princeza i onaj sigurnin sidekick jasno i glasno vicu da je njima sve sto posotji bog? znaci, kazu SVE i kazu bog. ako to nije panteizam, onda ja ne znam staje. jeste, nauka ima tu pretencioznu osobinu da mora sve da objasni i ugura u svoje zakone, to je oukej, to je ljucki i sa tim se cak i esef neretko sprda, ali likovi jesu panteisti. nauka religija isti kurac. vazno je da radi. Edited by fancy claps
Link to comment

Troll onKritika ima i selektivnu funkciju, drugim rečima pitanje da li je nešto umetnost ili nije već je i samo pitanje kritike... Premda, previše apstraktno pitanje, koje dovodi do rizika da se umetnost udavi u moru teorije...Troll off

Link to comment

Naravno, uvek možete da kažete da ćete gledati film samo radi lepog pejzaža, dirljivih scena, puštanja mozga na ispašu i epic svršavanja™, ili pak da pravdate njegov uspeh zaradom na blagajnama. Samo, opet ne želim da spustim film kao što je Avatar u rang nekog đubreta sa Džulijom Roberts i Bred Pitom, koje služi istoj stvari. Ipak se radi o nečemu što je ambicioznije zamišljeno za nekoliko redova veličina - barem tako deluje. Zato i jeste šteta što je Avatar prepun ljubičastih pečuraka i pukovnika Kvarića. Nažalost. I ne mogu ga posmatrati kao nešto što treba da ima "neku stvar" koju imaju Doktor Živago, Odiseja ili čak Kin-Dza-Dza, bez obzira koliko su potonji gledani ili uspešni na blagajnama. Šta ću, takav sam.

Edited by Filipenko
Link to comment

Kad pricamo o filmu onda zalazimo na teren subjektivnosti, konzumiranje umetnosti je licni dozivljaj. Zato i u slucaju Avatara imamo ocene koje se krecu u rasponu od "Wow, remek delo" do "Šta ću, takav sam". Ono sto mozemo svi djuture da priznamo je da je ovo Kameronovo delo jedan milestone u istoriji kinematografije. Pregrst novih tehnologija je upotrebljeno za kreiranje filma (60% filma je 100% CGI, ali iza svakog animiranog lika stoji pravi glumac, cije emocije citljive na licu kompjuter belezi, uostalom kao i svaki pokret.). Imao sam prilku da vidim "T2 3-D: Battle Across Time", Kameronov 12 minutni 3D film u Universal studiju u Holivudu. Bio sam bukvalno sokiran. To je bilo 2002, posle toga sam se stalno pitao zasto niko ne koristi tu tehnologiju - a onda je dosao Avatar. Avatar je divan film. Production designers su uradili odlican posao (drvo veliko kao "svet", lebdece planine itd.). Film je i sci-fi, i bajka, i strip. I, naravno, Avatar je film godine. To tvrdim iako nisam video 6-7 filmova sa liste Ebertovih top 10. Jednostavno, Kameron je visoko podigao lestvicu.PS.Pade mi na pamet da necemo dugo cekati na situaciju iz filma Simon, Andrew Niccola: popularne 3D glumce i glumice. A onda su ga Brad Pitt i zena mu ispusili.

Edited by Zmitjkoe
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...