Jump to content
IGNORED

islamski ekstremizam


wall

Recommended Posts

Kakav veleobrt! Gastosi zagovaraju netoleranciju, meštani zagovaraju tolerantnost...Sloba se u grobu prevrće...
:lol: A mumui se međusobno prepiru.Šalu nastranu™, mislim da se mi gastosi ne zalažemo za netoleranciju. Volimo sve što vole mladi, neka cveta 1000 cvetova. Samo smo, eto, protiv onih koji su protiv toga. Edited by Indy
Link to comment
  • Replies 3.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    373

  • Hella

    361

  • Indy

    217

  • kim_philby

    205

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma ajde. Da se vratimo u robovlasnistvo i pricamo o Kunta Kinteu?¿
:isuse:Kakva relativizacija (pre 2 posta) i zamena teza (ovaj quote).Ti "oni" sto tebi ne bi dali tvoje obicaje, u "tamo nekim" zemljama,nisu isti kao oni na koje ciljas svojom porukom. To su ljudi i deca koji su dosli tamo gde mogu da uzdignu svoju decu, omoguce im bolji zivot, misleci da su stigli tamo gde je njihov rad cenjen i gde nece morati paziti da ih ne raznese neka budala na pijaci.tesko je doci na kraj sveta iz "tamo nekog Stana",videti da je sve ono sto si imao i znao o zivotu nestalo,a u mnogim slucajevima "zal za rodnim krajem" se ispoljava kroz obicaje,bili oni slusanje/gledanj polugolih nakaznih turbo pevaljki,uz hladnu prasetinu i sarmu,bilo kroz burku kod nekih drugih.Edit:izvinjavam se na zgusnutom tekstu i mozda izbrzanom pisanju;mobilni telefoni jos nisu savladali kako koristiti ovaj i druge forume. Edited by dragance
Link to comment
Mislim da sam, sa Borissom, najupuceniji do cega drze Francuzi. Sam sam najglasniji bio kada je zabrana verskih simbola predlozena za drzavne skole (podrzao i podrzavam zabranu).Ali ovo je cisto zajebavanje i pokusaj da se u ime nekih "vrednosti" zabrani ljudima da se oblace na nacin koji to njima odgovara?! Sve je to samo izgovor, kao sto je Gandalf rekao pre nekoliko stranica.Pazi ti, molim te - Indiju smeta, ne moze da komunicira sa njima. Mrznja bazdi iz njegovih pisanja preko interneta. Braco nista nije razumeo. Porede se neki Bangladesi i Svajcarske. Ja sam video te ljude (emigrante) i te zene. Neke su nosile pod prisilom (i toga se gadim), a dosta njih hoce tako. Religija je licna stvar i niko ne sme da zabrani bilo kome da misli kako hoce, da propoveda, da se oblaci, da zivi kako hoce sve dok to ne ugrozava druge (ne ugrozava direktno, a ne na neki bolestan nacin koji se ovde progurava).U strahu su velike oci, a strah od nepoznatog je razumljiva. Ali najbolji nacin prevazici taj strah je upoznati ga. Ja nikada nisam upoznao iskrenije ljude, kada sam stigao u Francusku nakon sto sam zavrsio sa ratnim zbivanjima u BiH, zvali su me u kucu, njihove zene mi spremale vecere, kolace - pazi, znali su ko sam i sta sam, odakle sam dosao (i.e. znali su da nisam musliman, da sam Srbin, itd.). Snalazili smo se kako smo mogli i znali, a pazi, tesko mi je bilo sto sam dobio bolje i vece sanse od njih koji su tu decenijama, cija su deca tu rodjena, samo zato sto oni izgledaju drugacije. Taj rasizam/islamofobija/sta god da je je zaista neverovatna. Ali tamo i gde ih nema, u nekim drugim zemljama je isti problem, samo su zrtve drugacije. Recimo u Irskoj, donedavno, nije bilo puno stranaca. Cak i kad je privreda procvetala trebalo je malo vremena za influks. Dosli Nigerijci u skromnom broju, u pocetku su ih trpili, a onda je pocelo sikaniranje. A posle su stigli Poljaci - katolici kao i Irci, beli, plave oci... Pa oni su tretirani kao najveci sljam i govna.Znaci, sve je to deo mentaliteta: danas burke, sutra turbani, prekosutra havajske kosulje... Zasto onda ne zabraniti drugacije religije od onih "ispravnih"? Zasto ih sve ne sakupiti, staviti u sred pustinje i tu zaboraviti ili jednostavno osve proterati? To bi Indy najvise i voleo. Lakse je tako sa strahom se izboriti nego se malo pomuciti i spoznati razlike i prihvatiti da neko ima drugacije obicaje. I sve dok na to nisu prisiljavani, sve dok ne krse postojece zakone, neka izvole i uzivaju. Nije da nema mesta u toj Australiji (i drugde).
http://www.bbc.co.uk/ethics/honourcrimes/crimesofhonour_1.shtml Rise in 'honour' crimesIn December 2009, the Metropolitan Police reported that there had been a huge rise in recorded incidents motivated by "honour."They said 211 incidents had been reported in London - 129 of which were criminal offences - between April and October.The increase may partly be due to police being instructed in September 2009 to assume honour crimes have been committed in more situations.Nazir Afzal, from the Crown Prosecution Service, said: "It will be about making sure we look for the signs so that we don't miss cases."Detective Chief Inspector Gerry Campbell of the Metropolitan Police told The Guardian, "Young woman are predominately the victims of honour-based violence but we are seeing an increase in young men and boys – it's now about 15% of the total numbers."He also added that 25% of their cases involved people under the age of 18.mozda treba da se prilagodimo na ovo? u pakistanu se to ne osudjuje pa nek zive ljudi kako su navikli. pretpostavljam da nisi za to ali u uk se desava upravo to da se vlast boji da se mesa u namestanja brakova i deportovanje devojcica (britanskih drzavljanki) u pakistan i slicne zemlje jer je to njihovo kulturno nasledje pa kad dodje do ubistava, bacanja sode u oci, rezanja faca nozevima i slicnih perverzija onda je kasno. e zbog ovog sam ja za to da se zene ne pokrivaju, recimo, do 21 godine a posle nek biraju same. u parku blizu kuce redovno vidjam devojcice od pet, sest godina zamotane u carsave i siguran sam da nemaju izbora. kao sto se vecina nas ovde buni protiv veronauke u skolama a verujem da bi podivljali kad bi se popovi uskopizdili pa zahtevali od ljudi da zenskoj deci oblace smernu zensku odecu i da ih vaspitavaju po pravoslavnim arsinima, tako je valjda normalno da nam se ne dopada ni to da muslimani zavijaju sitnu decu u carsave, drze ih zakljucane u kuci i prave od njih poslusne masine za rmbanje i pravljenje dece. to bre nije kulturoloska razlika, to je nesloboda.
Link to comment
Ma ajde. Da se vratimo u robovlasnistvo i pricamo o Kunta Kinteu?¿
pa hajde da pricamo i o tome. takodje probaj da se u nekoj od podsaharskih drzava identifikujes kao jugosloven i gledaj kako te zli kanibali cerupaju iz ciste mrznje prema belom coveku. ovo je cinizam samo da se razumemo. dosta mojih ortaka se super provelo po podsaharskoj africi koristeci sifru tito-jugoslavija.priznaces da ipak ima neke razlike. npr. kada bi haicani krenuli da love i jedu francuze kapiram da bi tu bilo makar malo karmicke pravde.daklem, ovde ne zelim da raspravljam prijepor o burkci ali bi zeleo da se prekine poredjenje sitih koji imaju vremena da se bave ratovima u kulturi i ljudi, koji su nakon necega sto jeste genocid i koji je trajao od 16 do 19 veka i koji je zaustavila samo britanska mornarica topovima (rule victoria!), pokusavaju nanovo da izgrade svoj kontinent. Edited by kim_philby
Link to comment

Hmmm, moram da priznam da i ja imam istu dilemu oko ovoga kao i maudau. Postujem licni izbor i licne slobode ali ne mogu da se otmem utisku da ponekad to insistiranje na "licnom izboru" u stvari krije sasvim drugu ambiciju i da se cesto nesto drugo zeli postici tim "pravom na licni izbor". Tim vise sto je veliko pitanje koliko je i kod onih zena koje nosenje burke objasnjavaju licnim izborom zaista u pitanju licni izbor ili je posledica agresivnog kulturnog/religijskog konteksta kojem su izlozene, u nekim sredinama i slucajevima generacijama. Ja nesto ne verujem nimalo tim kricima i jaucima o licnom izboru kad dolaze iz sredina koje su se pokazale najbrzim kad treba stigmatizovati bilo kakav otklon od nekada davno propisanog kolektivnog ponasanja i koje su najefikasnije kad treba ugusiti bilo ciju individualnost. Takodje, cinjenica je da su imigrantski trendovi uglavnom jednosmerni i da se odvijaju prema drzavama koje su najpre bile liberalne da bi bile bogate da bi tek kasnije postale liberalne zato sto su bogate. Stoga mi se cini da ovde kod velikog broja ljudi nije u pitanju samo rasizam vec i podozrenje prema necemu sto je odavno u svojoj sopstvenoj kulturi prepoznato i proglaseno za atavizam a sada ponovo trazi svoje mesto kroz drugaciji kulturni kontekst.Generalno gledano, ovde je zapravo pravo pitanje sta ko misli o tome dokle treba da ide i gde treba da se zavrsava integracija manjinskih kulturnih grupa, narocito onih koje su "tek pristigle". To je pitanje koje bogate evropske drzave, one koje su zanimljive za imigraciju, jos uvek nisu uspele da rese niti ce skoro, po mom misljenju.

Link to comment
:isuse:Kakva relativizacija (pre 2 posta) i zamena teza (ovaj quote).Ti "oni" sto tebi ne bi dali tvoje obicaje, u "tamo nekim" zemljama,nisu isti kao oni na koje ciljas svojom porukom. To su ljudi i deca koji su dosli tamo gde mogu da uzdignu svoju decu, omoguce im bolji zivot, misleci da su stigli tamo gde je njihov rad cenjen i gde nece morati paziti da ih ne raznese neka budala na pijaci.tesko je doci na kraj sveta iz "tamo nekog Stana",videti da je sve ono sto si imao i znao o zivotu nestalo,a u mnogim slucajevima "zal za rodnim krajem" se ispoljava kroz obicaje,bili oni slusanje/gledanj polugolih nakaznih turbo pevaljki,uz hladnu prasetinu i sarmu,bilo kroz burku kod nekih drugih.
Gledaj, prosto je fantasticno sto mislis da si jedini gastos koji je stupio ikad u kontakt sa bilo kojim muslimanom ili obojenim doseljenikom u zivotu. Kao sto mislis da su svi dosli u Evropu jer im je u njihovim zemljama nesto sruseno ili sjebano. Gro doseljenistva je ekonomske prirode i na tome i treba da ostane. Ako si iz rodjene zemlje pobegao zbog fanatizma ili bilo kakve represije, onda bi sasvim normalno bilo da uzivas u demokratiji koju ti pruza nova domovina. I da je postujes.
Link to comment

Adame,sa ekstremima treba bez pardona i na najzesci mpguci nacin,ali zar ne vidis zaista razliku izmedju toga i necije zelje da se obuce onako kako hoce? Bice uvek siljenja na nesto,i za to treba imati nacin za reakciju (muda drzavna prvenstveno),ali ici u ekstrem i braniti bilo kome nacin oblacenja,jer ima i onih koji tako hoce,je opasno. Po ovome sto si napisao,sto je u sustini velika generalizacije,bi trebalo zabraniti Islam,Budizam,Jehovine svedoke, Amise,itd?? Ili mozda samo one prve?

Link to comment
Gledaj, prosto je fantasticno sto mislis da si jedini gastos koji je stupio ikad u kontakt sa bilo kojim muslimanom ili obojenim doseljenikom u zivotu. Kao sto mislis da su svi dosli u Evropu jer im je u njihovim zemljama nesto sruseno ili sjebano. Gro doseljenistva je ekonomske prirode i na tome i treba da ostane. Ako si iz rodjene zemlje pobegao zbog fanatizma ili bilo kakve represije, onda bi sasvim normalno bilo da uzivas u demokratiji koju ti pruza nova domovina. I da je postujes.
Prosto je divno kako si uspela da izvuces neke zakljucke... Niti mislim da sam jedini koji je imao kontakta sa njima, a jos mi je draze sto ne mislim da je demokratija onakva kakvom je ti zamisljas, a vidim i "postujes". Hint: to nije samo onda kada tebi to odgovara. Niko te ni na sta ne prisiljava, zar nije dovoljno? Edited by dragance
Link to comment
Gledaj, prosto je fantasticno sto mislis da si jedini gastos koji je stupio ikad u kontakt sa bilo kojim muslimanom ili obojenim doseljenikom u zivotu. Kao sto mislis da su svi dosli u Evropu jer im je u njihovim zemljama nesto sruseno ili sjebano. Gro doseljenistva je ekonomske prirode i na tome i treba da ostane. Ako si iz rodjene zemlje pobegao zbog fanatizma ili bilo kakve represije, onda bi sasvim normalno bilo da uzivas u demokratiji koju ti pruza nova domovina. I da je postujes.
ne. oni su tu od svoje volje i da bi pokvarili liberalnu idilu. kuvao si corbu od praziluka pa si se zaneo i dodao egzoticnih zacina? zeleo si imperiju? e pa jebiga imperije su integrativne i uvek makar malo melting pot. sada je burka, na neki nacin, deo francuske kulture. ako je jedini modalitet tvog odnosa prema tome zabrana onda se bojim tvojim sledecih koraka. sta bi bilo sledece? zabrana rai muzike?French_Colonial_Nations.jpg
Link to comment
Mrznja bazdi iz njegovih pisanja preko interneta.
Sad vidim šta ovaj smeško piše, pošto ga je neko kvotovao. Inače ne čitam luftikaste liberale uopšte, ni na ovom forumu, ni inače. Život je isuviše kratak za to.Bez obzira šta ja mislio o autoru gore-citirane tvrdnje, ne mogu da pređem preko uvredljivosti iste. Savršeno oličava jedan majndset, onaj koji misli da različito-misleći ne samo da nije u pravu, nego je i moralno ništavna osoba. Tu karakteristiku "brbljajućih klasa" je lepo opisao Thomas Sowell u The Vision of the Annointed.Pisanja mi nekako "bazde mržnjom", a pritom se, eto, ne zalažem za zabranu bilo čega. Od početka teme pokušavam da razumem i stranu koja se zalaže za zabrane, jer nisu u pitanju nikakve retrogradne budaletine koje "bazde mržnjom" kako 1 liberalčić zamišlja svet, već ljudi koji imaju dosta solidnih osnova za stav koji zauzimaju.Kao što je više pametnih ljudi primetilo iznad, pitanje iz ovog topika je kompleksno. Binarno mišljenje, crno-bela rešenja, moralizacije bilo kojih vrsta, komentari tipa "prosto, zar ne?" više govore o kapacitetima njihovih autora, nego o samom problemu.
Link to comment
Prosto je divno kako si uspela da izvuces neke zakljucke... Niti mislim da sam jedini koji je imao kontakta sa njima, a jos mi je draze sto ne mislim da je demokratija onakva kakvom je ti zamisljas, a vidim i "postujes". Hint: to nije samo onda kada tebi to odgovara. Niko te ni na sta ne prisiljava, zar nije dovoljno?
Hint: Draganice, mozes ti to i bolje. Ili, ne?¿
Link to comment
Adame,sa ekstremima treba bez pardona i na najzesci mpguci nacin,ali zar ne vidis zaista razliku izmedju toga i necije zelje da se obuce onako kako hoce? Bice uvek siljenja na nesto,i za to treba imati nacin za reakciju (muda drzavna prvenstveno),ali ici u ekstrem i braniti bilo kome nacin oblacenja,jer ima i onih koji tako hoce,je opasno. Po ovome sto si napisao,sto je u sustini velika generalizacije,bi trebalo zabraniti Islam,Budizam,Jehovine svedoke, Amise,itd?? Ili mozda samo one prve?
bojim se da nije bas tako jednostavno kao sto ti predstavljas. nacin oblacenja u ovom slucaju je usko vezan sa nacinom razmisljanja koji propagira neslobodu. jednostavno ide u paketu. govorim o vecini, ne o nekoliko primera koji potvrdjuju pravilo. ja samo primecujem da se od krajnosti neprihvatanja razlicitosti skocilo u drugu krajnost koja prihvata razne neslobode koje ne bi smele biti prihvatljive i tretira ih kao kulturoloske razlike iz straha da ih se ne optuzi da se ponasaju kao ranije. a to ne bi smelo biti prihvatljivo. danas smo dosli dotle da se ljudi plase da javno osude pojave koje su zaista radikalne iz straha da ih se ne optuzi da su rasisti. pa svi cute a jaz raste bez obzira sto naoko izgleda da smo tolerantniji.
Link to comment

Mi nemamo pojma koliko je muslimanskih zena u Evropi naterano a koliko njih nosi burku zato sto su to izabrale.koliko je slucajeva prijavljeno od strane, na primer organizacije kao sto je "Ni Putes Ni Soumises" gde su ocevi, braca pa i majke i sestre zatvarali devojke u kuce, polivali ih kiselinom po licu zato sto su se oblacile drugacije?cak i ako je bio jedan slucaj, dovoljno je da se reaguje.Zakon nije resenje. Kampanje po skolama i predgradjima mogu da daju rezultate ali ono sto sada vidimo da ima, cinise, sve vise devojaka koje brane nosenje marame na glavi nego sto ima onih koje iz tog miljea izlazeRazlozi su razni a jedan je ekonomski - posla, koji izlazi iz miljea "gastarbajterskih" nema, nezaposlenost je udarila po svima a po imigraciji najvise. Na "dobra" mesta biraju se "lokalci" pa nije nevidjeno da muslimani menjaju svoja imena u "neutralna" ne bi li imali vise sanse da dobiju posao.Opet, nama se desilo da se na mesto programera javio momak iz Alzira koji dalje od lifta nije usao u kanceraiju kad je video da nam se po firmi setaju kuchici..Nije hteo da udje ni prihvati posao iako smo imali dva jako dobra tefonska intervjua i ostao je poslednji razgovor gde je trebalo da utanacimo detalje.Stvar izbora, naravno. Respect. Posao dobio Belgos.lettre-7-41.jpg

Link to comment
danas smo dosli dotle da se ljudi plase da javno osude pojave koje su zaista radikalne iz straha da ih se ne optuzi da su rasisti.
To je draganče upravo meni poručio. Znači, to o čemu pišeš imamo upravo prisutno na forumu, sada i ovde.Ali, nije bitno.
Link to comment
vidljivo nosenje krsta, marame, jevrejske kapice, svih verskih obelezja je zabranjeno u francuskim skolama. to, naravno, ne brani nikom da van skole istice sva ta obelezja.
svakako.a cela halabuka oko zabrane verskih obelezja u skolama je i krenula od devojcica koje su izbegavale fizicko jer ne *smeju* da se skinu, nisu pohadjale casove Biologije jer se to protivi njihovoj religiji, padale su u nesvest na casovima u vreme Ramadana...etcbesmisleno je sprovoditi svoju veru u zvanicnoj sekularnoj instituciji kakva je skola. sto se mene tice neka naprave svoje skole koje su u skladu sa islamom, pa ako drzava to odobri, odobri. Edited by Allegra
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...