Jump to content
IGNORED

islamski ekstremizam


wall

Recommended Posts

uglavnom su ocevi i majke tih poboznih lumpena iz radnickih skola - ljudi iz razvaljenih fabrika koji i dalje sanjaju o povratku sindikalnih polutki, a crkvu u zivotu videli nisu. konzervativizam kao vid pobune protiv roditelja, zasto ne? uostalom, i da nije tako, vaspitanje je uvek prisila, i duhovnost se retko formira sasvim slobodno. da li zato treba da zivimo u tiraniji u kojoj ce se ljudima lupati packe za sve sto nisu sami smislili, nego su im roditelji nametnuli?
poenta je da oni nisu pobožni, niti je njihov verski fundamentalizam nekakav pankeraj kontra roditelja fosilizovanih u samoupravljanju, on je jednostavno bolesna devijacija kolektivnog ega, zastava kojom se maše s porukom mi smo srbi srbende, jači smo od celog sveta. sad što smo mi šupak svemira i ima nas šaka jada pa to izgleda groteskno, jedna je stvar, ali ako se ista kolektivna devijacija transponuje na religiju sa mnooooogo više "vernika" i sa mnogo žešćom i radikalnijom indoktrinacijom, ta pojava postaje univerzalna opasnost.uostalom, sve to već piše u hattorijevom potpisu.
Link to comment
  • Replies 3.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    373

  • Hella

    361

  • Indy

    217

  • kim_philby

    205

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pre neki dan na tv-u isla jos jedna reportaza o burkama. Sa mnom sedi Alzirac, mladji od mene, pobozan inace, ne pije alkohol, redovno obavlja molitve itd. Njega reakcija je bila, citiram po secanju : "Ma nek se teraju vise te umotane, sramota me vise od njih, zbog njih ispadamo necivilizovana stoka. Nek se nose u Saudijsku Arabiju i vide malo kakav je serijatski zakon."
Lepo receno. I u Egiptu mnogi misle tako.edit@gonzoIzgleda da samo ja ovde nisam citao Eckharta Tollea laugh.gif Edited by vasudeva418
Link to comment

potpuno razumem, nisam ni ja za zabranu religije. samo, ako religija sluzi kao paravan za opresiju, svakako treba nesto uciniti da se situacija popravi. religija se mora ne samo kritikovati vec i sankcionisati kad se radi o nepostovanju ljudskih prava. svaka religija, naravno. samo, situacija je takva da se svaka kritika religije, osobito muslimanske, na zapadu maze istom cetkom i tumaci kao mrznja i rasizam tako da se od toga zazire. nisam za svevidece oko ali ne moze oko ni da zmuri kad se ugrozavaju ljudska prava gradjana. tad drzava mora da reaguje. samo je pitanje kako... a drzave, bar na zapadu, koliko vidim zentaju pa onda kad popizde preteraju pa donesu zakon poput ove svajcarske gluposti o minaretima. jebiga, nije to ni jednostavno resiti, osobito ako se uzme u obzir da se ratuje uz velike civilne zrtve u islamskom svetu. ja znam sta sam osecao kad je srbija bombardovana, da se to oduzilo na godine, ne znam kako bi se na mene to odrazilo.edit - ovo odgovarao filbiju ali sam jos ponesto obavio po kuci pa se razni ubacili.

Edited by adam
Link to comment
Bez obzira šta ja mislio o autoru gore-citirane tvrdnje, ne mogu da pređem preko uvredljivosti iste. Savršeno oličava jedan majndset, onaj koji misli da različito-misleći ne samo da nije u pravu, nego je i moralno ništavna osoba.Pisanja mi nekako "bazde mržnjom", a pritom se, eto, ne zalažem za zabranu bilo čega. Od početka teme pokušavam da razumem i stranu koja se zalaže za zabrane, jer nisu u pitanju nikakve retrogradne budaletine koje "bazde mržnjom" kako 1 liberalčić zamišlja svet, već ljudi koji imaju dosta solidnih osnova za stav koji zauzimaju.Kao što je više pametnih ljudi primetilo iznad, pitanje iz ovog topika je kompleksno. Binarno mišljenje, crno-bela rešenja, moralizacije bilo kojih vrsta, komentari tipa "prosto, zar ne?" više govore o kapacitetima njihovih autora, nego o samom problemu.
Mda, zanimljivo razmisljanje nekog ko neistomisljenika istog sekunda pocasti da je mediokritet, a na to mu verovatno daje pravo secanje na nekakav imaginarni tron na akademskom Olimpu. Odakle je valjda svaka Njegoseva. Ne bazdi mrznja iz tvojih postova, nego nadobudnost i prepotencija.Ukratko, aj cao.
Link to comment
zasto je onda problem zabraniti burke, kao simbol represije nad zenama, u zapadnoj evropi? ko jebe taj mali broj islamskih zajednica, nek luduju tamo gde je to dozvoljeno.
Najlakse je nesto zabraniti, ali razmisli sta zapravo time postizes - ako je burka nesto sto je nametnuto od strane zatucane familije/muza, verovatnije je da tu zenu vise nece ni pustati da izadje iz kuce nego sto ce dozvoliti da se seta okolo "otkrivena". Znaci zabranom joj ukidas i to malo slobode sto ima.Tako da resavas jedino to da "neprijatan prizor" uklonis sa ulice, dok problem zena koje su na margini drustva i dalje ostaje. Zato opet kazem, ako Evropa nije spremna i/ili nema zelje da se ovim problemom pozabavi na neki konstruktivan nacin, najmanje stete ce napraviti ako ih barem ostavi na miru.
Link to comment

Kada jedan prica o ljudima i religiji kao "kozojebacu", a drugi bi da brani velove zato sto to njemu smeta kada pokusava da komunicira sa njima na poslu, tu nema ni najmanje brige o zenama i njihovim pravima. A najsladje mi je ono "nisam rasista, moji najbolji drugari su...".Mrznja ili prepotencija; hladnije glave bih se slozio sa Leiom.Hajde ovako (svi ostali) da zakljucimo zajedno: prisiljavanje zena da nose burku ili prisiljavanje na bilo sta drugo je za osudu i zahteva drustvenu borbu. Prisiljavanje bilo koga (ne samo zena) zahteva osudu. E sad, ja bih voleo da se i sledece shvati sa istom namerom: Isto tako i prisiljavanje nekoga da ne nosi neko platno, odecu, bilo sta - sopstvenom voljom - je za osudu.Postoji veliki problem u celoj Evropi (u Francuskoj je on samo bolje vidljiv, barem u medijima, nego u ostalim zemljama) i to se sve guralo ispod tepiha zarad nekakvog mira u kuci. Razlozi za nezadovoljstvo nisu nikada dodirnuti, drzava je pravila stap od sargarepe, geto je postao kvazi-drzava za sebe, a kako je rasla nezaposlenost u celoj drzavi, to je mrznja prema "arapima" postajala veca. Miterrand je vaskrsnuo Le Pena i Front National, kako bi pocepao desnicu i zadrzao vlast, ali mu se to obilo o glavu jer su sa nekih 5-10% narasli na preko 30%. Mladi beurs koji su rodjeni u Francuskoj, od roditelja imigranata su potpuno na margini drustva - niko ih nece, jer "posao treba prvo dati Francuzima, ovi mogu da se vrate odakle su dosli"... Jos gore, ni u "zavicaju" ih niko ne jebe 2% jer su oni Francuzi - sta zna dijaspora kako mi ovde zivimo, govorili bi im (zvuci poznato, zar ne?).I tako, reakcija na to je uvek ekstremna, pozatvaraju se u svoje domove, stvaraju svoje klubove, ekstremi to iskoriste za neke svoje ciljeve i mini-me projekte, itd. Sablon za stvaranje sranja je uvek i svuda isti. Onda dolazimo do sramnih zlocina kao sto je bacanje kiseline, ubijanja, prebijanja, itd.To je problem - tj. uzroci su ti koje treba resiti, a za koji niko nema snage. Malo mi je glupo kada se kaze da se drzave plase reagovati na malopre opisano stanje jer ce biti zigosani kao "rasisti". Glupo je jer zabrana velova jeste (sa predumisljajem ili ne) rasisticka, jer se srz problema nece tako resiti, samo ce se njegovi vidljivi znaci sakriti kako se ne bi kvario pejzaz. U stilu "ako okrecimo rusevinu, mozda ce izgledati kao dvorac". Vlasti jednostavno nemaju volju da se pobrinu o uzrocima, jer to ne donosi politicke poene.Zabranom vela daju samo municiju ekstremima za jos gore ponasanje.

Link to comment
da ne kazemo devojcica sa velom. avet savremenog sveta ;)deo umetnickog projekta iz turske pod nazivom extramucadele sto bi valjda u prevodu znacilo extra borba ili tako nesto
Ne znam o čemu je to tačno, pošto vama društvenjacima (?) uvek mora da se gleda između redova, ali može biti da je ovih dana malo neuputno spominjati Tursku i zabrađene devojčice u istoj rečenici. (Pretpostavljam da ne treba da linkujem vest, a i bilo bi neukusno).
Link to comment
Ne znam o čemu je to tačno, pošto vama društvenjacima (?) uvek mora da se gleda između redova, ali može biti da je ovih dana malo neuputno spominjati Tursku i zabrađene devojčice u istoj rečenici. (Pretpostavljam da ne treba da linkujem vest, a i bilo bi neukusno).
ja stvarno nisam imao pojma o cemu pricas dok nisam sada seo komp resen da otkrijem. ne pratim vesti. tako sam ceprkajuci po netu, da vidim o cemu pises, morao da saznam o ubijenim i silovanim devojcicama diljem sveta zahvaljujuci perverznoj pedantnosti gugla. moram se napiti veceras pre no sto krenem da spavam. eto guras me u alkoholizam.posto vidim da nije jasno glede linka koji sam postovao evo ponovo sam home pagehttp://www.extramucadele.com/default.asp Edited by kim_philby
Link to comment
Najlakse je nesto zabraniti, ali razmisli sta zapravo time postizes - ako je burka nesto sto je nametnuto od strane zatucane familije/muza, verovatnije je da tu zenu vise nece ni pustati da izadje iz kuce nego sto ce dozvoliti da se seta okolo "otkrivena". Znaci zabranom joj ukidas i to malo slobode sto ima.
ima vise instrumenata za izvlacenje zena iz kuce. npr. redovno javljanje socijalnoj, pod pretnjom ukidanja pomoci, obavezno skolovanje, etc. verujem da bi vecina talibana uvazla taj, da tako kazem, ekonomski argument. zene ovih drugih verovatno vec ne smeju da izlaze.
Tako da resavas jedino to da "neprijatan prizor" uklonis sa ulice, dok problem zena koje su na margini drustva i dalje ostaje. Zato opet kazem, ako Evropa nije spremna i/ili nema zelje da se ovim problemom pozabavi na neki konstruktivan nacin, najmanje stete ce napraviti ako ih barem ostavi na miru.
da, tako i ja resavam svoje probleme- ignorisuci ih -_- mislim, dosta dugo su ih i ostavljali na miru, i sta se postiglo? nista, zive paralelno jedni uz druge. a deca su im, vec rekoh,jos radikalnija. npr. imas veliki problem sa djamijama & muftijama, imamima il kako se zovu. njih grade/ placaju oni koji imaju para, tj. nafte. i posto su ti raznorazni saudijci i sami zatucani retardi, salju iste takve na zapad da trtljaju gluposti i dalje zaludjuju narod. koji je ionako tek sisao sa planine u grad. i sad, eto, sa jedne strane imas slobodu veroispovesti, a sa druge kocenje kakve/ takve integracije i suzivota. da li je bolje intervenisati, ili "ostaviti na miru", gledano na duze staze? svakako ovo drugo, samo sto i tu ima medjutim- niko ne zna sta konkretno da radi. holandezi su pokusali da sami obrazuju imame, al se to pokazalo kao preskupo i nedelotvorno. i tako se natezu i vode debate sve dok se ne pojavi neki populista tipa le pena, ili fortuyna/ wildersa ovde, koji nude "brza" resenja i nedovoljno prikriveni fasizam... i koji, svakako, jesu posledica neresavanja problema na vreme. sve u svemu, ako neko treba da se prilagodi, to su imigranti- barem utoliko sto moraju da shvate da zene nisu nepokretna imovina, a homoseksualci nesto sto treba loviti. ako treba i uz neku prinudu, ko sto je zabrana nosenja burki. jebiga, ni ja ne smem da iskopam rupu u parku da bi pravio jagnje ispod saca, iako mi to vera nalaze.
Link to comment

Имао сам пар студенткиња које су носиле хиџаб, такође пар које су биле покривене у потупуности осим лица. Једном сам мењао колегу на испиту где је једна студенткиља имала само очи непокривене,пар студената ми је имало јамаку, колега са којим сам радио на истом пројекту је оно што ви називате ортодоксним вехабијом, са све брадом и потпуно покривеном женом и то све на државном универзитету и никоме ниште није сметало. Толеранција је суживот са људима са којима не делимо све вредности и као таква је чини ми се много боље развијена са ову страну баре, него онамо где Јакобинштина третирана као нека позитивна творевина, а у ствари је тоталитаризам par excellence.

Link to comment
ima vise instrumenata za izvlacenje zena iz kuce. npr. redovno javljanje socijalnoj, pod pretnjom ukidanja pomoci, obavezno skolovanje, etc. verujem da bi vecina talibana uvazla taj, da tako kazem, ekonomski argument. zene ovih drugih verovatno vec ne smeju da izlaze.
Ekonomski argument? Pa da mu je to prioritet, valjda bi vec sam isterao zenu iz kuce i poslao je da mu zaradjuje pare, bez da ga bilo ko uslovljava.Obaveza javljanja, pretnje? Nema te obaveze koja ne moze da se izvrda ili jos bolje odlozi u nedogled. Osnovno obrazovanje vec jeste obavezno zakonom, ali kako ce nastavu pohadjati dete koje u svojoj izolovanoj porodici govori samo jezik iz domovine a natuca "strani".Ali naravno lakse je baviti se s tih 10 burki u drzavi nego uraditi nesto konkretno.
da li je bolje intervenisati, ili "ostaviti na miru", gledano na duze staze? svakako ovo drugo, samo sto i tu ima medjutim- niko ne zna sta konkretno da radi. holandezi su pokusali da sami obrazuju imame, al se to pokazalo kao preskupo i nedelotvorno. i tako se natezu i vode debate sve dok se ne pojavi neki populista tipa le pena, ili fortuyna/ wildersa ovde, koji nude "brza" resenja i nedovoljno prikriveni fasizam... i koji, svakako, jesu posledica neresavanja problema na vreme.
Kao prvo, nisam zagovornik ostavljanja na miru u smislu zapostavljanja i ignorisanja, nego u smislu necinjenja vece stete, ako vec nista bolje nije moguce iz ovih ili onih razloga. A ocigledno barem trenutno nije, dapace, sve vise preovladava struja koja bi problem najradije deportovala. Ne mogu da shvatim da drzave koje imaju sredstva i mogucnosti prosto ne zele da plate neki tim sociologa/kulturologa/stagod koji ce se problemom integracije pozabaviti i iz vizure tog od kog se to ocekuje. Niko ne reaguje pozitivno na prisilu, pa makar bila i iz najboljih namera (ako su sebicne namere domacina da sve utera u isti kalup uopste najbolje by default, al ajde).
sve u svemu, ako neko treba da se prilagodi, to su imigranti- barem utoliko sto moraju da shvate da zene nisu nepokretna imovina, a homoseksualci nesto sto treba loviti. ako treba i uz neku prinudu, ko sto je zabrana nosenja burki. jebiga, ni ja ne smem da iskopam rupu u parku da bi pravio jagnje ispod saca, iako mi to vera nalaze.
Ok, srecno onda. Zovi na pomfrit s majonezom (jel to bese holandski ili danski specijalitet, ne mogu da se setim... :neprilagodjena: )edit. Da ne ispadne da zagovaram otvaranje sezone lova na gejeve i zene, ili rostiljanje u parku, da li treba da objasnjavam da nosenje razlicite odece u slobodno vreme jos uvek nije kaznjivo zakonom, ni krivicnim ni prekrsajnim?Zna to Mileram nego... <_< Edited by Leia
Link to comment
Ne znam o čemu je to tačno, pošto vama društvenjacima (?) uvek mora da se gleda između redova
Rupe u svom obrazovanju tesko ces nadoknaditi prepotencijom.edit. toliko o mediokritetima :D Edited by Leia
Link to comment
Имао сам пар студенткиња које су носиле хиџаб, такође пар које су биле покривене у потупуности осим лица. Једном сам мењао колегу на испиту где је једна студенткиља имала само очи непокривене,пар студената ми је имало јамаку, колега са којим сам радио на истом пројекту је оно што ви називате ортодоксним вехабијом, са све брадом и потпуно покривеном женом и то све на државном универзитету и никоме ниште није сметало. Толеранција је суживот са људима са којима не делимо све вредности и као таква је чини ми се много боље развијена са ову страну баре, него онамо где Јакобинштина третирана као нека позитивна творевина, а у ствари је тоталитаризам par excellence.
Ma divno kako je on tolerantan, ljubi ga majka. Nego, kako ste identifikovali nindzu? Mislim, ispit je u pitanju, kako znate da ispod maske nije bio 40-godisnji muskarac?Nego, tolerantni, sta ako to sve nije tako bezazleno kao sto izgleda? Sta ako je to samo deo veceg plana, prva etapa u kojoj se drustvo testira... "Da vidimo sta mi mozemo sve da nametnemo zapadnjacima u ime tolerancije"? Pa se onda izaberu pogodne zrtve (zene i devojcice u ovom slucaju), ispere mozak i i gurnu u prvi plan...Evo jedan zanimljiv intervju iz 2003, na francuskom :
J’ai ainsi découvert l’existence d’un véritable réseau de soutien à ces élèves, composé de juristes, d’avocats, d’étudiants, de prédicateurs organisés dans des associations islamistes connues, telles que l’UOIF, qui a tenu, le week-end de Pâques, son vingtième rassemblement annuel au Bourget. Les jeunes filles voilées sont entourées de ces militants intégristes, fondamentalistes, qui leur prodiguent des conseils juridiques et un argumentaire global pour affronter le corps enseignant. Le président de l’UOIF a lui-même déclaré récemment à la presse que son organisation mettait gratuitement des avocats à la disposition de ces élèves. De plus, une abondante littérature et des cassettes audio et vidéo sur le voile sont diffusées dans les associations et les nombreuses librairies islamiques. J’ai vraiment été surprise par l’importance de l’encadrement de ces adolescentes de milieux défavorisés et pour lesquelles l’école est une chance.
Ukratko, te devojke koje "svojevoljno" nose marame imaju iza sebe citav tim savetnika, advokata, fanatika... Organizacija koja se pominje ima sajt na internetu, mozete pogledati. Edited by braca
Link to comment
Sta ako je to samo deo veceg plana
Ok, prihvatimo na trenutak da to jeste deo veceg plana. Da li se problem verskog ekstremizma resava zabranom nosenja neceg na glavi, i onda kad za to ne postoji ama bas nikakvo objasnjenje/opravdanje osim "vidi ih kakvi su"? Ili zahteva ako nista barem malo racionalniji pristup, stvarno ne znam sta se ovom histerijom postize osim da ekstremni postanu jos ekstremniji.Ja bih radije uvela cak i mozda preteranu ali objasnjivu meru bezbednosti kao sto je na primer skeniranje zenice ili otiska prsta za te sto nece da se otkriju na ispitu, nego sto bih im na silu cupala maramu sa glave. Ako je stepen nepoverenja vec dostigao takav nivo...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...