Jump to content
IGNORED

islamski ekstremizam


wall

Recommended Posts

e zbog ovog sam ja za to da se zene ne pokrivaju, recimo, do 21 godine a posle nek biraju same. u parku blizu kuce redovno vidjam devojcice od pet, sest godina zamotane u carsave i siguran sam da nemaju izbora.
ma ne, naviknu se one i to posle postane stvar njihovog izbora i želje.
kao sto se vecina nas ovde buni protiv veronauke u skolama a verujem da bi podivljali kad bi se popovi uskopizdili pa zahtevali od ljudi da zenskoj deci oblace smernu zensku odecu i da ih vaspitavaju po pravoslavnim arsinima,
sećam se da sam još u početku pitao vasudevu kako to da mu ne smetaju burke a smeta ako se pravoslavke pokrivaju maramama u crkvi, pa mi je nešto smutio.poenta, ono oko čega je on zapenio, sloboda verskog izbora, u ovim situacijama je na nivou statističke greške, burka komplet obično je nametnut i nosi i sve ostale ženske radosti talibanskog islama, tako da ova rasprava ima samo teorijski značaj. na kraju, što kaže adam, zabranimo burke i slične ludosti do (18)21 godine, tek posle toga možemo prihvatiti da neko svojom slobodnom voljom bira neslobodu. Edited by Gonzo
Link to comment
  • Replies 3.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    373

  • Hella

    361

  • Indy

    217

  • kim_philby

    205

Top Posters In This Topic

Posted Images

To je draganče upravo meni poručio. Znači, to o čemu pišeš imamo upravo prisutno na forumu, sada i ovde.Ali, nije bitno.
samo pazi ko sto je jedan izraelski novinar jedared napisao: to sto te cionisti nazivaju antisemitom ne znaci da to nisi :D naravno da je neukusno optuziti ljude koje jedva i poznajes za tako nesto ali s druge strane zar ova polemika (oko islama) nije divno mesto da se skriju svakakve strasti. samo bilo bi lepo da budemo u toj raspravi pristojni. ja na primer znam da ovde niko nije rasista. kako to znam? jednostavno sa rasistima ne pricam.evo ga pravo pitanje po meni: zasto je problem nosenja burki (i ne samo burki vec i marama) radikalan problem za francusku danas?
Link to comment
evo ga pravo pitanje po meni: zasto je problem nosenja burki (i ne samo burki vec i marama) radikalan problem za francusku danas?
mozda zato sto u vecini slucajeva ide sa nacinom razmisljanja koji provlaci opresiju kao kulturolosku razliku? muda za bubrege situacija? meni ne smeta marama ali mi smeta da vecina zena koje nose marame ne mogu, recimo, da izaberu zivotnog partnera/partnerku... ikad cuo za lezbejku s velom?
Link to comment
sećam se da sam još u početku pitao vasudevu kako to da mu ne smetaju burke a smeta ako se pravoslavke pokrivaju maramama u crkvi, pa mi je nešto smutio.
ne smetaju mi marame u crkvi ni van crkve, pobogu. nek nose u crkvi sta hoce, i van crkve, ne smeta mi bre nista na ovom svetu sto nije golom silom nametnutno, i sto ne ugrozava druge. ako sam ranije bio ostriji prema ispoljavanjima licne duhovnosti, to je zato sto sam bio napaljen i blentav.
Link to comment
mozda zato sto u vecini slucajeva ide sa nacinom razmisljanja koji provlaci opresiju kao kulturolosku razliku? muda za bubrege situacija? meni ne smeta marama ali mi smeta da vecina zena koje nose marame ne mogu, recimo, da izaberu zivotnog partnera/partnerku... ikad cuo za lezbejku s velom?
kako bih kazao, ja sam na ovom forumu milion puta do sada optuzen da sam staljinista te tako kao neko iz skole brkatog tiranina mogu reci sledece: zabrana religije ne radi. imas masovni povratak potisnutog.nosenje marame u turskoj postaje za neke feministkinje pitanje zenske emancipacije protiv represivnog vojnog rezima.ja samo ne volim da se drzava sauronise po domovima. ono kao svevidece oko i tome slicno.
Link to comment
evo ga pravo pitanje po meni: zasto je problem nosenja burki (i ne samo burki vec i marama) radikalan problem za francusku danas?
Po meni, francuski slučaj je specifičan, oni su posebna zverka u korpusu Zapadnih demokratija. Prepustiću to ipak onima koji bolje poznaju francusku politiku, istoriju i tome slično, ja sam se tamo impresionirao arhitekturom, vinom, hranom i ženama (i na tome bih ostao).Inače, u više ovakvih forumskih debata (gde sam nekako slično bivao počašćen) sam pomenuo da mi je najbolji (ne dobar, nego najbolji) drug na studijama bio Libanac/Sirijac (musliman, ne hrišćanin, ako je to bitno - a ovde ispada da jeste), sin tadašnjeg ambasadora u BG-u. To je proverljivo kod mojih kolega sa studija, ako bi neko baš zapeo da me proverava.Novu 1990. sam dočekao u stanu kod mojih drugova aikidoka, studenata iz više azijskih zemalja (Irana, Iraka, Jordana, Burme). Znači, dok se u bekgraundu pripremao naš rat, a dok su Iračani i Iranci tamo daleko međusobno imali milionske žrtve, mi smo svi zajedno sedeli na podu, jeli njihova jela, pili one njihove male čajiće, ja sam im posle na gitari svirao nešto iz repertoara Shakti (što im se svidelo), i tako... U ponoć smo se svi uhvatili za ruke i poželeli si nešto lepo. I nije nam baš uspelo.Od toga, da baš stignem da "bazdim mržnjom", neće biti. Može biti da mislim to što mislim, zato što ih znam malo više, a ne manje. Znam njihov potencijal, znam da su isti kao mi, a u suštini opressed i da im ne pomažemo ako odobravamo njihove ekstremiste.
Link to comment
Kakav veleobrt! Gastosi zagovaraju netoleranciju, meštani zagovaraju tolerantnost...Sloba se u grobu prevrće...
postoji veoma logicno objasnjenje za ovaj fenomen (koji si lose opisao, al ajde). naime, vas susret sa, da se hantingtonovski izrazim, drugom civilizacijom se svodi na evt. komsiju muslimana (dobar covek, jede svinjetinu) ili letovanje u tunisu (u turistickom kompleksu).
:lol: A mumui se međusobno prepiru.
ovaj, mumui su se od pocetka medjusobno prepirali. nismo mi takva sekta da se sve slazemo.
Link to comment
ne smetaju mi marame u crkvi ni van crkve, pobogu. nek nose u crkvi sta hoce, i van crkve, ne smeta mi bre nista na ovom svetu sto nije golom silom nametnutno, i sto ne ugrozava druge. ako sam ranije bio ostriji prema ispoljavanjima licne duhovnosti, to je zato sto sam bio napaljen i blentav.
kad sam već krenuo da te podsećam na grehe iz mladosti, da nastavim :lol:, sećam se ko juče da je bilo kad si zapenio na hejtu što su se neki klinci u gspu krstili ko sumanuti pri prolasku pored hrama, ne znam po čemu je to lošije od klanjanja na javnom mestu. elem, da se ne zamajavamo forumskim natezanjem o verskim slobodama, pošto u celoj priči toga ponajmanje ima, jer ko što reče indi, prakticiranje islama je danas postalo mnogo više politički stejtment i poza, nego što ima neke veze s duhovnošću, slično koliko i pravoslavlje u srba posle 90tih ima veze s duhovnošću, a ne s nacionalističkim luđenjem. taj stejtment kao jedan od osnovnih postulata ima aktivno suprotstavljanje zapadnohrišćanskom ustrojstvu i svemu (dobrom i lošem) što ono nosi. u takvoj postavci stvari ja nemam mnogo dilema - ako me neko gleda kao neprijatelja, ili notworthy kaurina, neću ni ja uzvratiti preteranim drugarstvom. burke i marame samo prekrivaju tu suštinu.
Link to comment
kad sam već krenuo da te podsećam na grehe iz mladosti, da nastavim :lol:, sećam se ko juče da je bilo kad si zapenio na hejtu što su se neki klinci u gspu krstili ko sumanuti pri prolasku pored hrama, ne znam po čemu je to lošije od klanjanja na javnom mestu.
sJeresh. zapenio sam zato sto mislim da nije u prirodi mladih da budu konzervativni. ali pri tome mislim da na to imaju puno pravo, ako bas zele. kao uostalom i da muslimani klanjaju namaz na javnim mestima.
Link to comment
sJeresh. zapenio sam zato sto mislim da nije u prirodi mladih™ da budu konzervativni. ali pri tome mislim da na to imaju puno pravo, ako bas zele. kao uostalom i da muslimani klanjaju namaz na javnim mestima.
bit će da neko drugi sjere, (verski)konzervatizam u malih srpčića koji ih tera da mlataraju rukom u busu, isto toliko je prirodan, spontan i izraz slobodnoformirane duhovnosti koliko i nošenje burki kod mladih muslimanki. Edited by Gonzo
Link to comment

Nemam nešto mnogo iskustva sa onima koji nose burke, ali ono što relativno često primećujem kod određenog dela imigranata i njihovog potomstva ovde je insistiranje na tom svom "kulturnom nasleđu" zbog straha od alternative tj. straha od neprihvatanja okoline, nepripadanja i situacije "ni tamo ni ovamo". Ima imigranata koji su daleko zadrtiji i daleko (bar formalno) tradicionalniji nego što je to (u trenutku sadašnjem) prosek u zemljama/društvima iz kojih potiču. Tj. imam utisak da, dok se neki ljudi "tamo" bore za ili priželjkuju određene slobode, ljudi "ovde" ih suzbijaju u svojim mikrosredinama, jer je to pupčana vrpca koja ne žele da preseku dokle god nemaju dovoljno snažan koren u tlu na kome su.

Link to comment
Nemam nešto mnogo iskustva sa onima koji nose burke, ali ono što relativno često primećujem kod određenog dela imigranata i njihovog potomstva ovde je insistiranje na tom svom "kulturnom nasleđu" zbog straha od alternative tj. straha od neprihvatanja okoline, nepripadanja i situacije "ni tamo ni ovamo". Ima imigranata koji su daleko zadrtiji i daleko (bar formalno) tradicionalniji nego što je to (u trenutku sadašnjem) prosek u zemljama/društvima iz kojih potiču. Tj. imam utisak da, dok se neki ljudi "tamo" bore za ili priželjkuju određene slobode, ljudi "ovde" ih suzbijaju u svojim mikrosredinama, jer je to pupčana vrpca koja ne žele da preseku dokle god nemaju dovoljno snažan koren u tlu na kome su.
bolje da nose kratku kosu.
Link to comment
bit će da neko drugi sjere, (verski)konzervatizam u malih srpčića koji ih tera da mlataraju rukom u busu, isto toliko je prirodan, spontan i izraz slobodnoformirane duhovnosti koliko i nošenje burki kod mladih muslimanki.
uglavnom su ocevi i majke tih poboznih lumpena iz radnickih skola - ljudi iz razvaljenih fabrika koji i dalje sanjaju o povratku sindikalnih polutki, a crkvu u zivotu videli nisu. konzervativizam kao vid pobune protiv roditelja, zasto ne? uostalom, i da nije tako, vaspitanje je uvek prisila, i duhovnost se retko formira sasvim slobodno. da li zato treba da zivimo u tiraniji u kojoj ce se ljudima lupati packe za sve sto nisu sami smislili, nego su im roditelji nametnuli?ali ovo je za drugi topic, samo ne znam koji.
Link to comment

Tek sad sam se ponovo dokopao kompa. Rasprava otisla daleko, ne odgovara mi se na sve, ali preko optuzbe za rasizam ne mogu tek tako da predjem. I sta kazes, dragance, najbolje da ih upoznam? A otkud ti ideja da ih ne poznajem? Otkud znas da i sam nemam odredjeni broj "muslimanskih" krvnih zrnaca? Evo, recimo Grunf i MayDay sa foruma znaju s kim se druzim, pitaj ih.Pre neki dan na tv-u isla jos jedna reportaza o burkama. Sa mnom sedi Alzirac, mladji od mene, pobozan inace, ne pije alkohol, redovno obavlja molitve itd. Njega reakcija je bila, citiram po secanju : "Ma nek se teraju vise te umotane, sramota me vise od njih, zbog njih ispadamo necivilizovana stoka. Nek se nose u Saudijsku Arabiju i vide malo kakav je serijatski zakon."

Link to comment
Ima imigranata koji su daleko zadrtiji i daleko (bar formalno) tradicionalniji nego što je to (u trenutku sadašnjem) prosek u zemljama/društvima iz kojih potiču.
upravo- a deca im ispadnu jos gora. naravno, nije to samo njihova krivica, malo je i do domacina. koliko francuza/ nemaca/ holandjana ima za kucne prijatelje turke, marokance, somalijce? sto opet ne znaci da na netoleranciju i represiju u mikrosredinama treba blagonaklono gledati jer se tu, zaboga, radi o nekoj manjini il ugrozenoj kategoriji. a sto je ovde omiljeni kvazilevicarski sport.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...