Jump to content
IGNORED

Kitchen Appliances


Allegra

Recommended Posts

pa moze i ako ga stavis na tablu leda jebi ga, al mislim... moze navodno i ako se greje destilovana voda, ona valjda u mw ne kljuca nego se zagreje na mnogo visu temp. od 100°C, samo ne znam sto bi neko grejo 10 minuta ili duze destilovanu vodu

Link to comment

pa moze i ako ga stavis na tablu leda jebi ga, al mislim... moze navodno i ako se greje destilovana voda, ona valjda u mw ne kljuca nego se zagreje na mnogo visu temp. od 100°C, samo ne znam sto bi neko grejo 10 minuta ili duze destilovanu vodu

 

nista u mikrotalasnoj ne moze da se zagreje na vise od 100°C.

Link to comment

zasto?

 

@katamaran

meni nikad nista nije puklo u mw, cak ni ikea tanjiri koji nisu za u mw, samo pazim da ih ne ostavim duze od minut-dva i vodim racuna o tome da se zagreju.

Edited by aram
Link to comment

zasto?

 

zato što voda (u tečnom stanju, u kuhinji i kuhinjskom posuđu) ne može da se zagreje na više od 100 stepeni.

 

 

-- mada, čitao sam na netu neke naučne diskusije sa naslovom "koja je maksimalna temperatura u mikrotalasnoj" i zaključio sam da stvari nisu tako proste. nije bilo jasnog odgovora o max. temperaturi, ali kažu da je netačna priča da molekuli vode rezonuju i vibriraju pa se zato hrana zagreva. u suštini, priča o vibriranju stoji, ali malo komplikovanija. 

Link to comment

btw, kad se već spominje mikrotalasna, ima jedan potencijalno opasan fenomen o kome sam davno čitao, o kom treba voditi računa:

 

Ako se veća količina tečnosti (na primer šolja vode) zagreje na visoku temperaturu (da bude vrela), treba paziti kada se izvadi iz mikrotalasne, ne nadnositi se nad šolju odmah čim se izvadi.

Može da se desi da naglo sukne oblak vrele pare (možda i vrelih kapljica).

 

Zaboravio sam zašto se to tačno dešava. Možda zbog zagrevanja koje ide po celoj zapremini, delovi tečnosti mogu da se rasloje i imaju bitno različite temperature, pa mogu da ostanu "hladni džepovi" koji se naglo zagreju ako se tečnost promeša.

Link to comment

Malo ste me ohrabrili. Probacu jednom i sa staklom :)

 

Nikom se nije desilo da pukne u mw?

nema materijala koji nisam urnisala u mikrovalnoj :d

 

btw, kad se već spominje mikrotalasna, ima jedan potencijalno opasan fenomen o kome sam davno čitao, o kom treba voditi računa:

 

Ako se veća količina tečnosti (na primer šolja vode) zagreje na visoku temperaturu (da bude vrela), treba paziti kada se izvadi iz mikrotalasne, ne nadnositi se nad šolju odmah čim se izvadi.

Može da se desi da naglo sukne oblak vrele pare (možda i vrelih kapljica).

 

Zaboravio sam zašto se to tačno dešava. Možda zbog zagrevanja koje ide po celoj zapremini, delovi tečnosti mogu da se rasloje i imaju bitno različite temperature, pa mogu da ostanu "hladni džepovi" koji se naglo zagreju ako se tečnost promeša.

ni to kod mene nema shanse! nema stvari koja nije bila zaboravljena u rerni, makar na 2 minuta :lolol: Edited by gospa buba
Link to comment

Ja sam jedared zaboravio ceo tanjir podgrejane večere. Nije izgorelo, nego se podgrevalo par minuta, ja u međuvremenu zaboravio da sam bio gladan i stavio nešto da se greje. Ala sam se sutra iznenadio kad sam otvorio mikrotalasnu!

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...