Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

Orlovo naselje u Mirijevu je sledeca (prethodne su ili 'pale u vodu' ili su 'zamrsnute') lokacija na koju ce se raseliti Romi iz Belvila i (prvu put javno receno) Romi sa dorcolskog keja.

Link to comment
Sto se Dobrovica tice, tesko ce sacuvati te zgrade, narocito oko gornje krilo prema Beogradjanci. Majmuni su joj pocepali resetku do prizemlja. A bez oba krila tematski gubi smisao. Ako se dobro secam kompleks je trebalo da simbolizuje kanjon Sutjeske, tako neka prica je bila.
Bila je i priča da su oni prelepi fasadni blokovi (beli i crveni) bili dopremljeni odnekud iz Dalmacije, specijalno pravljeni i sečeni za te zgrade, i da bi bilo gotovo nemoguće nabaviti ih ponovo za rekonstrukciju. A tu je i pitanje svrsishodnosti obnavljanja nečega što je do te mere uništeno. Na kraju krajeva, da li centralna boegradska raskrsnica treba da simbolizuje kanjon Sutjeske, hm... :unsure:Zgrada pošte je meni isto ok takva kakva jeste, a negde sam čuo da joj je bilo zamerano to što je zaklonila pogled sa platoa ispred skupštine prema Tašmajdanu i crkvi Sv. Marka. Nisam siguran da bi to baš bio neki spektakularan pogled, ali dobro, neka im bude da ga je zaklonila.BIGZ možda ima potencijal da ponovo izgleda spektakularno, ali ovakav kakav je sada ima potencijal jedino da igra glavnu ulogu u jednoj od epizoda onih serijala o timovima koji kontrolisano ruše zgrade eksplozivom. Inače, čuo sam da su one stambene zgrade koje su sagrađene u produžetku Vojvode Mišića, bile projektovane u nekom fazonu izvornog komunizma tj. stanovi u njima nisu imali kuhinje i trpezarije već postoji velika zajednička kuhinja i ogromna zajednička trpezarija. Ako sam BIGZ i nije za rušenje, ovi užasi svakako jesu.Inače, cela ta priča sa ex Generalštabom, BIGZ-om, lukom i još nekim zgradama predstavlja paradigmu naopakog sistema u koji je Srbija skrenula posle Petog oktobra umesto da skrene tamo gde je trebalo. Sve te lokacije su zapravo rezervisane za Miškovića, Beka i MPC, i niko drugi ih neće dobiti. Problem je samo u tome što se pomenutim domaćinima ne žuri previše. Oni finansijske konstrukcije zatvaraju jednu po jednu i lagano idu sa jednog projekta na drugi. Ali sve što je atraktivno i čija se vrednost meri stotinama milijuna evara, u principu je rezervisano i čeka na njih. Zbog toga i imamo taj neverovatan paradoks da je najuži centar Beograda, deset godina nakon bombardovanja, i dalje u ruševinama. To je apsolutno neverovatno i prevazilazi sve granice ludila. Najveće budale i nesposobnjakovići bi do sada nešto uradili po tom pitanju, ali ne i ovdašnje vlasti. S tim da razlog nije nesposobnost već to što se pomenutim finansijerima ne žuri previše sa pretvaranjem tih ruševina u stambeno-poslovne komplekse, tako da koja decenija više ili manje ne igra ulogu.
Link to comment
BIGZ možda ima potencijal da ponovo izgleda spektakularno, ali ovakav kakav je sada ima potencijal jedino da igra glavnu ulogu u jednoj od epizoda onih serijala o timovima koji kontrolisano ruše zgrade eksplozivom.
Bio sam jednom ili dva puta unutra i ono shto mi pre pada na pamet je domaci rimejk filma Saw.
Link to comment
Zbog toga i imamo taj neverovatan paradoks da je najuži centar Beograda, deset godina nakon bombardovanja, i dalje u ruševinama.
Meni je impozantna i zgradurina Beobanke na Zelenjaku.
Link to comment

The Merchandise Building, Toronto. Stara industrijska zgrada koja se raspadala i izgledala odvratno. Onda su je, kao i mnoge druge, preuredili u loftove i sad je jedna od traženijih downtown lokacija za život. Isto bi moglo i s BIGZom. merchandiselofts.jpg19973_1.jpgmerchrf1.jpgdsc03748sq5.jpg

Link to comment
Inače, čuo sam da su one stambene zgrade koje su sagrađene u produžetku Vojvode Mišića, bile projektovane u nekom fazonu izvornog komunizma tj. stanovi u njima nisu imali kuhinje i trpezarije već postoji velika zajednička kuhinja i ogromna zajednička trpezarija. Ako sam BIGZ i nije za rušenje, ovi užasi svakako jesu.
Cuvena UDBINA zgrada koju su graddili nemacki vojni zarobljenici. Tamo sada odavno svi imaju kuhinje i kupatila. Inace, urbana legenda kaze da su u jednom stanu, kada su ogulili zidove zbog krecenja, nasli urezani kukasti krst koji je tu stavio jedan od vojnika koji su gradili zgradu.Zgrada je na pocetku bila namenjena za nize radnike udbe i devedesetih je bila uporiste sps-a jer je sama prakticno jedna izborna jedinica, i jedno od najgorih mesta za kampanju od vrata do vrata. Kada sam isao po toj zgradi pred prethodne izbore, bilo je mnogo renoviranih stanova a prijem je bio mnog ljubazniji.
Link to comment

Verovatno pitanje ne pripada ovde, ali video naslov Beograd pa da priupitam.Da li neko zna sta se odrzava svake nedelje uvece na parkingu ispred Arene, u delu koji gleda na auto put?Svaki put kad prodjem u ovom terminu vidim gomilu nabudzenih kola i ljudi koji se muvaju oko istih, pa sam pomislio da nisu neke trke ili neka slicna sranja, posto je par njih izaslo na autoput i udarilo po gasu sa besnim preticanjima.

Link to comment
Verovatno pitanje ne pripada ovde, ali video naslov Beograd pa da priupitam.Da li neko zna sta se odrzava svake nedelje uvece na parkingu ispred Arene, u delu koji gleda na auto put?Svaki put kad prodjem u ovom terminu vidim gomilu nabudzenih kola i ljudi koji se muvaju oko istih, pa sam pomislio da nisu neke trke ili neka slicna sranja, posto je par njih izaslo na autoput i udarilo po gasu sa besnim preticanjima.
To su valjda one ulične trke. Skupe se šabani kod Arene, dogovore lokaciju i krenu u divljanje.
Link to comment

Ova nova zgrada u bloku 23 stvarno izgleda odlično, bar na slikama. Ima samo jedna stvar koja mi je malo čudna, a to je da će imati heliodrom. S obzirom da je taj objekat od stambene zgrade udaljen max 10m, kako će to izgledati ? Buka, vetar i sl. ?

Link to comment
Verovatno pitanje ne pripada ovde, ali video naslov Beograd pa da priupitam.Da li neko zna sta se odrzava svake nedelje uvece na parkingu ispred Arene, u delu koji gleda na auto put?Svaki put kad prodjem u ovom terminu vidim gomilu nabudzenih kola i ljudi koji se muvaju oko istih, pa sam pomislio da nisu neke trke ili neka slicna sranja, posto je par njih izaslo na autoput i udarilo po gasu sa besnim preticanjima.
Tjuning-stajling, drifting, i ostale aktivnosti što uključuju nadomeštanje veličine/manjine uda posedovanjem, i naravno, pokazivanjem "kastomizovanih" limenih kanti.Neonke na podvozju poželjne.
Link to comment

Jebem ti kakve su gužve ovih dana u Savskoj ulici i oko železničke stanice! Oće li skoro ono čudo od dve nove trake da se otvori, vidim asfaltirali su onaj deo oko Palate pravde?

Link to comment

Zid fabrike IMT u ulici Jurija Gagarina godinama krase grafiti koji rade najbolji beogradski grafiti-umetnici. Nažalost, bahatošću nepoznatog preduzetnika ubuduće neće biti tako. Postavljanjem bilborda dužine preko 150m preko grafita uništen je ovaj urbani simbol Blokova, zid koji je zbog svoje atraktivnosti često bio deo scenografije mnogih filmova i muzičkih spotova. Gnev writera se već posle nekoliko dana vidi na ispisanim porukama po bilbordu, po njima sudeći čini se da borba za zid tek počinje.c.190.125.16777215.0..stories.grafiti.DSC01762.jpgSlike na sajtu www.blokovi.com

Link to comment
Jebem ti kakve su gužve ovih dana u Savskoj ulici i oko železničke stanice! Oće li skoro ono čudo od dve nove trake da se otvori, vidim asfaltirali su onaj deo oko Palate pravde?
Odvratno... Nisam bio u BG-u 3-4 dana i dolaskom na zeljeznichki kolodvor imam shta da vidim (i prezivim) :yucky: .
Link to comment
Jebem ti kakve su gužve ovih dana u Savskoj ulici i oko železničke stanice! Oće li skoro ono čudo od dve nove trake da se otvori, vidim asfaltirali su onaj deo oko Palate pravde?
Tek polovinom juna ce navodno sve biti gotovo i punoj funkciji. Nove trake su zavrsene (tramvajska pruga jos pre par meseci), ali sada se sve prebacuje na stare trake pa se narednih mesec ipo do dva ocekuje vrhunac jer ce nove trake biti pustene samo za saobracaj ka Gazeli, a u suprotnom smeru sve ce se slivati u Sarajevsku.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...