Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

Pod zastitom cega je BIGZ?? Ja sam se kao mali plasio te zgrade.
Meni je jako zao sto je Brasovanovo najbolje delo (uz ono zdanje u NS) zgrada prilicno neatraktivne namene. Ipak, meni se svidja, pogledaj samo koliko razlicitih i sjajno ukompovanih "mustri" imas na zgradi. I danas se doima scary, slozicu se, ali 1940. je sigurno ljudima izgledala kao NLO.
Link to comment
Pod zastitom cega je BIGZ?? Ja sam se kao mali plasio te zgrade.
Spomenik kulture valjda, bem li ga. Jedinstveno arhitektonsko delo u svetu i tako neke fore. Nego prvo treba uđeš unutra i provozaš se liftovima i prošpaciraš hodnicima pa će tek onda viš šta je jeza!edit: pročitajte i poslednji post s prethodne strane. Edited by Lale Gator
Link to comment
Nego prvo treba uđeš unutra i provozaš se liftovima i prošpaciraš hodnicima pa će tek onda viš šta je jeza!
totalni raspad...može se videti u nekom spotu brejkersa (sloboda ili ništa?)
Link to comment
Meni je jako zao sto je Brasovanovo najbolje delo (uz ono zdanje u NS) zgrada prilicno neatraktivne namene. Ipak, meni se svidja, pogledaj samo koliko razlicitih i sjajno ukompovanih "mustri" imas na zgradi. I danas se doima scary, slozicu se, ali 1940. je sigurno ljudima izgledala kao NLO.
obozavam je, definitivno. da li je i zgrada vazduhoplovstva u zemunu njegova, ili samo zgodno upada u isti period?
Link to comment

Onda je vec bila zastarela sto se tice trendova. Ogromna zgradurina koja cepa urbanu strukturu umesto da je vaspostavlja sa genijalnim dodatkom tzv Udbine zgrade pored nje. tradicija bro.

Link to comment
Meni je jako zao sto je Brasovanovo najbolje delo (uz ono zdanje u NS) zgrada prilicno neatraktivne namene. Ipak, meni se svidja, pogledaj samo koliko razlicitih i sjajno ukompovanih "mustri" imas na zgradi. I danas se doima scary, slozicu se, ali 1940. je sigurno ljudima izgledala kao NLO.
Nice try, Kampokei :) al' prvi strah zaborava nema. Meni je ceo dugi potez koji pocinje od Radnicke ulice, preko raznih hangara, secerane, Udbine zgrade, BIGZ-a pa do Zeleznicke stanice, Karadjordjeve ulice (najveci greh) i podnozja Kalemegdana (pa i dalje do Pancevackog mosta) savrseni primer idiotskog urbanizma koji je odsekao Beograd i Beogradjane od dve prelepe reke.BIGZ nema sta da trazi na obodima najlepseg kraja u Beogradu, stoji kao neki kerber na ulazu u Senjak. Jos jedna zgrada mi deluje tako hladno i zastrasujuce, to je zgrada Generalstaba VJ (valjda se tako zove) kod Studentskog doma blizu Karaburme.
Link to comment

Taj cilj arhitekta, urbanista i naročito njihovih nalogodavaca kroz vekove i epohe, i različite režime uvek je ostajao isti - preplašiti malog čoveka moću 1 zgradetine - od piramida preko kolosa srodosa, džinovskih katedrala i divovskih tadžmahlova, ajfelovih kula i američkih oblakodera uvek se želelo ostaviti običnog čoveka, takozvanog građanina malim pred tim gromadama. Beograd je, hvala Petru Dobrnjcu, imao na vlasti i Turke imperijaliste, i monarho-kapitaliste, i profašiste (zgrada Glavne pošte je najbolji primer tog mračnog stila Nemačke tridesetih), i socrealiste, i Slobodanove anarhiste, i ove novopečene kapitaliste pa se danas moš isprepadati i pred zgradama Bigza i Udbe i Generalštaba i Pošte i pred celim potezom od šećerane do Donjeg grada i pred hramom Svetog Save i pred Beograđankom i pred palatom Albanija i pred bilo kojom betonskom dvadesetospratnicom bila ona na Novom Beogradu, Konjarniku ili Julinom brdu... kao da sve te zgradurine, svi ti kičerasti isprci najrazličitijih arhitektonskih stilova i perioda imaju jednu istu svrhu - da čoveka prepanu i obeshrabre, da mu životnu energiju potisnu u čabar, da ga mentalno smrve!

Link to comment

hej lale ti imas paranoju od velikih zgrada. malo si preterao. a zgradu glavne poste je projektovao rus.msmodesty obrisah jer su me iskulirali pa rekoh da ne tupim, a ti postala tajni agent cool.gif javim se kasnije!

Edited by prima
Link to comment

Meni se bas svidja zgrada BIGZ-a, deluje kao nekakav tuzni gorostas. Vidi se da bi uz novu (staru) svezu boju i nova stakla (ne plava! :lol: ) zgrada potpuno ozivela u starom sjaju. A mogu misliti kako je delovala u predratnom Beogradu, kao najveci pokusaj uvodjenja modernizma u tadasnju palanku.

Link to comment
BIGZ nema sta da trazi na obodima najlepseg kraja u Beogradu, stoji kao neki kerber na ulazu u Senjak. Jos jedna zgrada mi deluje tako hladno i zastrasujuce, to je zgrada Generalstaba VJ (valjda se tako zove) kod Studentskog doma blizu Karaburme.
Za tu zgradu bi trebalo zamoliti Amere kad su nekad u prolazu da krknu neki tomahavk na nju i na tom mestu izgraditi nešto što bi u odnosu na prethodni sadržaj bilo veselo i ospokojavajuće, recimo tematski park "Strah u ulici Brestova" sa velikim figurama Krugera, Dart Vejdera i Drakule kako prijateljski pružaju ruke prema deci. Ono, slažem se da je moguće napraviti i veselije sadržaje, ali u odnosu na tu zgradu i ovo bi bio ogroman pomak, a i ja sam protivnik preiše naglih promena u senzibilitetu čovekovog okruženja. Zgrada je, inače, fantastično ružna i zastrašujuća i onome ko ju je projektovao bi trebalo posthumno udeliti "Zlatnog Gargamela" za poseban doprinos u pravljenju ovog grada ružnijim mestom za život.
Link to comment
BIGZ nema sta da trazi na obodima najlepseg kraja u Beogradu, stoji kao neki kerber na ulazu u Senjak. J
apropo najlepšeg kraja, lunjao ja pre neki dan nepoznatim uličicama, dođoh do muzeja afričke umetnosti pičim dalje tom ulicom i nakon 10 metara mi je postalo suviše sablasno te reših da se spustim ulicom koja je seče i ide nizbrdo (ispostavilo se da izlazi na carevu ćupriju)... sine, ono je tek sablasno, okolo kućerine, zidine veće nego na arkanovoj kući, a uska ulica, kerovi u svakom dvorištu, jedna kuća ima čak olovnu ogradu... nigde žive duše, prođoše tek dva tamnostakla džipa... meni je TO ešalon za odvratnost i jezu, blagi užas... pa oni ljudi koji žive po tim vilama non-stop očekuju da ih neko krkne, oca im očinskoga...(doduše ovo mu dođe topčider valjda a ne senjak, al isti klinac)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...