Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

apropo najlepšeg kraja, lunjao ja pre neki dan nepoznatim uličicama, dođoh do muzeja afričke umetnosti pičim dalje tom ulicom i nakon 10 metara mi je postalo suviše sablasno te reših da se spustim ulicom koja je seče i ide nizbrdo (ispostavilo se da izlazi na carevu ćupriju)... sine, ono je tek sablasno, okolo kućerine, zidine veće nego na arkanovoj kući, a uska ulica, kerovi u svakom dvorištu, jedna kuća ima čak olovnu ogradu... nigde žive duše, prođoše tek dva tamnostakla džipa... meni je TO ešalon za odvratnost i jezu, blagi užas... pa oni ljudi koji žive po tim vilama non-stop očekuju da ih neko krkne, oca im očinskoga...(doduše ovo mu dođe topčider valjda a ne senjak, al isti klinac)
Sesta ofanziva. Pocelo je sa 'zauzimanjem' vajarske kolonije na Topciderskom brdu i potom se razmileli svuda. Znak da je pridoslica u pitanju je`podignut zid i umetnicka slika na stepenistu. Bilo je pasa i ranije, al' ne dobermana i neoterijera. Tja, ako nastavim dalje, optuzice me Kurdi da pisem ala Grlom u jagode.
Link to comment
Taj cilj arhitekta, urbanista i naročito njihovih nalogodavaca kroz vekove i epohe, i različite režime uvek je ostajao isti - preplašiti malog čoveka moću 1 zgradetine - od piramida preko kolosa srodosa, džinovskih katedrala i divovskih tadžmahlova, ajfelovih kula i američkih oblakodera uvek se želelo ostaviti običnog čoveka, takozvanog građanina malim pred tim gromadama. Beograd je, hvala Petru Dobrnjcu, imao na vlasti i Turke imperijaliste, i monarho-kapitaliste, i profašiste (zgrada Glavne pošte je najbolji primer tog mračnog stila Nemačke tridesetih), i socrealiste, i Slobodanove anarhiste, i ove novopečene kapitaliste pa se danas moš isprepadati i pred zgradama Bigza i Udbe i Generalštaba i Pošte i pred celim potezom od šećerane do Donjeg grada i pred hramom Svetog Save i pred Beograđankom i pred palatom Albanija i pred bilo kojom betonskom dvadesetospratnicom bila ona na Novom Beogradu, Konjarniku ili Julinom brdu... kao da sve te zgradurine, svi ti kičerasti isprci najrazličitijih arhitektonskih stilova i perioda imaju jednu istu svrhu - da čoveka prepanu i obeshrabre, da mu životnu energiju potisnu u čabar, da ga mentalno smrve!
nadam se da se zajebavas. ali stvarno.
Link to comment
Taj cilj arhitekta, urbanista i naročito njihovih nalogodavaca kroz vekove i epohe, i različite režime uvek je ostajao isti - preplašiti malog čoveka moću 1 zgradetine - od piramida preko kolosa srodosa, džinovskih katedrala i divovskih tadžmahlova, ajfelovih kula i američkih oblakodera uvek se želelo ostaviti običnog čoveka, takozvanog građanina malim pred tim gromadama. Beograd je, hvala Petru Dobrnjcu, imao na vlasti i Turke imperijaliste, i monarho-kapitaliste, i profašiste (zgrada Glavne pošte je najbolji primer tog mračnog stila Nemačke tridesetih), i socrealiste, i Slobodanove anarhiste, i ove novopečene kapitaliste pa se danas moš isprepadati i pred zgradama Bigza i Udbe i Generalštaba i Pošte i pred celim potezom od šećerane do Donjeg grada i pred hramom Svetog Save i pred Beograđankom i pred palatom Albanija i pred bilo kojom betonskom dvadesetospratnicom bila ona na Novom Beogradu, Konjarniku ili Julinom brdu... kao da sve te zgradurine, svi ti kičerasti isprci najrazličitijih arhitektonskih stilova i perioda imaju jednu istu svrhu - da čoveka prepanu i obeshrabre, da mu životnu energiju potisnu u čabar, da ga mentalno smrve!
Kako je to tacno Tadz Mahal zastrasujuca zgrada? :blink: mora da si se lose navario kad si ovo napisao...a BIGZ-ova zgrada je za mene spomenik tuznom i jadnom pokusaju ono malo pametnih ljudi u predratnoj Srbiji da naprave nesto sto ce od Beograda naciniti metropolu...avaj, BIGZ osta maltene sam na tom pravcu koji je omedjen odurnim vilama na brdu i televizorkama koje se protezu sve to Stenke...a daleko preko puta je jedan jos velelepniji pokusaj, sa neizrecivo strasnijom sudbinom: Sajmiste. Eseji bi se mogli napisati o lepoti i funkcionalnosti ovog cuda moderne, funkcionalnosti ciji potencijal je, nazalost, do kraja iskoristio jedino Gestapo u pervertiranom i jezivom obrtu naucnog duha vremena.
Link to comment
apropo najlepšeg kraja, lunjao ja pre neki dan nepoznatim uličicama, dođoh do muzeja afričke umetnosti pičim dalje tom ulicom i nakon 10 metara mi je postalo suviše sablasno te reših da se spustim ulicom koja je seče i ide nizbrdo (ispostavilo se da izlazi na carevu ćupriju)... sine, ono je tek sablasno, okolo kućerine, zidine veće nego na arkanovoj kući, a uska ulica, kerovi u svakom dvorištu, jedna kuća ima čak olovnu ogradu... nigde žive duše, prođoše tek dva tamnostakla džipa... meni je TO ešalon za odvratnost i jezu, blagi užas... pa oni ljudi koji žive po tim vilama non-stop očekuju da ih neko krkne, oca im očinskoga...
u podmoskovlju ima pitoreskno naselje "gorki 8" (mozda je i 9, pobrkala sam), opasano zidinama u celini, pa jos svako imanje zasebno. uz raznovrsne i bogate dodatne bezbednosne sadrzaje. tamo ne bi uspeo da zalutas, neobavezno setajuci.i zvezdara (suma) je korodirala od prazilukovicke gradnje, samo tako.meni (na strucnom nivou ne/svidja mi se) bigz-ova zgrada dobro stoji tamo gde stoji. kao da "podupire" brdo, a s prednje strane ima odgovarajucu "bulevarsku" sirinu. stvarno, treba je jos jednom pogledati na onoj razglednici da se vidi sva igra masa i pravaca na njoj. gresni arhitekta sigurno nije zamislio da ce se naci na jednom od najprometnijih i najzagadjenijih bulevara, siva, turobna, zapustena i ocerupana.uostalom, to je primer industrijske arhitekture s kakvim bi neki drugi znali sta bi. verovatno.pozedit: preterala s pozdravljanjem Edited by le petit nicolas
Link to comment
Beograd -- Nekoliko stotina Roma blokiralo je Ulicu Jurija Gagarina u Novom Beogradu, protestujući zbog rušenja divljeg naselja u blizini objekata namenjenih Univerzijadi.Buldožeri su se pojavili jutros, a rešenje komunalne inspekcije Novi Beograd o rušenju dobili smo juče posle trinaest časova, izjavio je za B92 predsednik Udruženja raseljenih Roma s Kosova Enver Kovači i naveo da te romske porodice nemaju gda da se isele.
Al su ekspeditivni.
Link to comment
Al su ekspeditivni.
imali su mesece (i godine) vremena da rese taj konkretan problem, a sada se sve radi preko noci.celo to divlje naselje je pocelo sa par 'kartonki'. tada se sve moglo resiti bezbolnije.
Link to comment
Za tu zgradu bi trebalo zamoliti Amere kad su nekad u prolazu da krknu neki tomahavk na nju i na tom mestu izgraditi nešto što bi u odnosu na prethodni sadržaj bilo veselo i ospokojavajuće, recimo tematski park "Strah u ulici Brestova" sa velikim figurama Krugera, Dart Vejdera i Drakule kako prijateljski pružaju ruke prema deci. Ono, slažem se da je moguće napraviti i veselije sadržaje, ali u odnosu na tu zgradu i ovo bi bio ogroman pomak, a i ja sam protivnik preiše naglih promena u senzibilitetu čovekovog okruženja. Zgrada je, inače, fantastično ružna i zastrašujuća i onome ko ju je projektovao bi trebalo posthumno udeliti "Zlatnog Gargamela" za poseban doprinos u pravljenju ovog grada ružnijim mestom za život.
Zasto? BIGZ-ova zgrada je izuzetna i izuzetno dobro postavljena. S obzirom na gabarit i ostru konstrukciju uopste se posebno ne istice, sto ce se tacno videti jednom kad se u njenom produzetku sa obe strane izmisli nesto pristojnije od reda paljevina, rusevina i nasadjenih stambenih i poslovnih kvadara koji deluju kao da je neko dobro isprljao i umazao a zatim poredjao gomilu LEGO kocki. Na zalost, sama zgrada je u katastrofalnom stanju, kao sto su u katastrofalnom stanju svi nekadasnji mastodontski objekti pravljeni za stamparske namene. Ko je radio u starinskim stamparijama odlicno zna zasto je zgrada u ocajnom stanju. Osim mozda rada u rudniku i postrojenjima teskih metala ne postoji na svetu prljaviji i strokaviji posao.Kada se zgradi promeni namena i posteno se osvezi izgledace ona odlicno. Takav objekat je jedinstven u Beogradu (verovatno je zato i pod zastitom) i treba ga sacuvati od rusenja. Kad vec nismo uspeli da sacuvamo jedini Dobrovicev legat Beogradu u vidu onih zgrada Generalstaba. Smorim se najstrasnije uvek kad prodjem pored tih zgrada. :( Velika povika je i na glavnu zgradu Poste, mislim bez nekog ozbiljnog razloga. Ako se dobro secam tu zgradu je projektovao jedan od ruskih arhitekti koji su, nakon bekstva pred Oktobarskom revolucijom, u Beogradu projektovali nekoliko znacajnih zgrada (na primer, zgradu Vlade). Ja ne volim taj "masivan" tip gradnje ali jebi ga, govorimo o nekoj 1923. ili 1924. godini ili tako nekako. Ni takvih zgrada kakva je zgrada Poste mi nemamo u Beogradu i bili bi stvarno grehota ukloniti i ovu jednu koju imamo.
Link to comment

Drago mi je da BIGZoljubitelji ipak preovladase na topicu cool.gif Dobroviceve zgrade ministarstva odbrane bi morale biti sacuvane i siguran sam da ima nacina, a namena neka bude sta god. I nekako ne verujem da bi se na tom mestu ikada izgradilo nesto makar jednake arhitektonske vrednosti. Zgrada glavne poste, mrzi me da sada trazim detalje, ali mislim da je iz 30-tih, a ne 20-tih. I ima ona taj neki fasisticki flair :lol: , ali rekao bih da je mnogo vise pod uticajem italijanske nego nemacke arhitekture tog doba. A kada smo vec kod zgrada poste, ako ikada u Beogradu bude obnovljena neka zgrada srusena u WW2, mislim da prva treba da bude posta kod Zeleznicke stanice. Na mestu onog rugla je nekada bilo ovo.

Link to comment
Drago mi je da BIGZoljubitelji ipak preovladase na topicu cool.gif Dobroviceve zgrade ministarstva odbrane bi morale biti sacuvane i siguran sam da ima nacina, a namena neka bude sta god. I nekako ne verujem da bi se na tom mestu ikada izgradilo nesto makar jednake arhitektonske vrednosti. Zgrada glavne poste, mrzi me da sada trazim detalje, ali mislim da je iz 30-tih, a ne 20-tih. I ima ona taj neki fasisticki flair :lol: , ali rekao bih da je mnogo vise pod uticajem italijanske nego nemacke arhitekture tog doba. A kada smo vec kod zgrada poste, ako ikada u Beogradu bude obnovljena neka zgrada srusena u WW2, mislim da prva treba da bude posta kod Zeleznicke stanice. Na mestu onog rugla je nekada bilo ovo.
Moguce je. Ja sam posao od toga da se ti ruski arhitekti nisu mnogo zadrzali u Beogradu, pa sam pretpostavio da je projekat uradjen vec tokom dvadesetih. Znao sam nekad i tacnu godinu i kako se zvao taj arhitekta ali sam zaboravio, a sad me mrzi da trazim po Netu.Sto se Dobrovica tice, tesko ce sacuvati te zgrade, narocito oko gornje krilo prema Beogradjanci. Majmuni su joj pocepali resetku do prizemlja. A bez oba krila tematski gubi smisao. Ako se dobro secam kompleks je trebalo da simbolizuje kanjon Sutjeske, tako neka prica je bila.
Link to comment
Drago mi je da BIGZoljubitelji ipak preovladase na topicu cool.gif Dobroviceve zgrade ministarstva odbrane bi morale biti sacuvane i siguran sam da ima nacina, a namena neka bude sta god. I nekako ne verujem da bi se na tom mestu ikada izgradilo nesto makar jednake arhitektonske vrednosti. Zgrada glavne poste, mrzi me da sada trazim detalje, ali mislim da je iz 30-tih, a ne 20-tih. I ima ona taj neki fasisticki flair :lol: , ali rekao bih da je mnogo vise pod uticajem italijanske nego nemacke arhitekture tog doba. A kada smo vec kod zgrada poste, ako ikada u Beogradu bude obnovljena neka zgrada srusena u WW2, mislim da prva treba da bude posta kod Zeleznicke stanice. Na mestu onog rugla je nekada bilo ovo.
Zgrada nije srusena vec "modernizovana" u toku obnove ako se ja dobro secam Kadijeviceve knjige o Korunovicu
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...