Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

14 minutes ago, morgana said:

prilicno hitno trebam pomoc

 

bratova djevojka, strana drzavljanka, krenula je jutros iz bgd za sarajevo. dva dana je probila tromjesecni rok u okviru koga ima dozvoluz a boravak u srbiji. policija je na granici uputila kod sudije za prekrsaje u sremskoj mitrovici. ne javlja se na telefon, vjerovatno joj je oduzet.

 

sta da radi? kakva je procedura? treba li jo advokat?

 

ima gdje da ode, herceg novi npr, cak i u kratkom roku, ali sta do tada?

Izreci će joj kaznu od 5 do 150 hiljada, a mogu i da joj izreknu meru udaljenja sa teritorije od 6 meseci до 5 година. 
 

Увек је боље имати адвоката, али нешто не верујем да ће јој изрећи то за два дана. 

  • Hvala 1
Link to comment
1 minute ago, Hamlet Strašni said:

Izreci će joj kaznu od 5 do 150 hiljada, a mogu i da joj izreknu meru udaljenja sa teritorije od 6 meseci до 5 година. 
 

Увек је боље имати адвоката, али нешто не верујем да ће јој изрећи то за два дана. 

 

Hvala ti puno. Nadam se najblazoj kazni.

 

Link to comment
44 minutes ago, Tihajeza said:

Ako su dve osobe vlasnici jedne kuće 50:50%, kako je i da li je uopšte moguće ozvaničiti na papiru koji je fizički čiji deo?

 

Aj kapiram kad je kuća dvojna ili ima nekako jasno odvojene celine, ali tetka smara mamu da odu i "potpišu" koja je čija soba. Šalje joj neke skice, a kuća je obična, prizemna, ima jednu kuhinju i jedno kupatilo. Ja smirujem koliko mogu, ali ona zapela da se potpiše, pa da se potpiše.

Може да се направи споразум о начину коришћења непокретности. Онда се зна ко шта користи а непокретност остаје јединствена. 
 

А може и физичка деоба, онда се и формално подели непокретност у катастру па више нису сувласници. 

  • Hvala 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Od 17. maja će u APR-u biti moguće samo elektronski, uz prilaganje osnivačkog akta koji će svi članovi da potpisuju svojim elektronskim potpisima. Da li negde piše kako će strana lica to da rade?

Link to comment
7 hours ago, napadaj said:

Od 17. maja će u APR-u biti moguće samo elektronski, uz prilaganje osnivačkog akta koji će svi članovi da potpisuju svojim elektronskim potpisima. Da li negde piše kako će strana lica to da rade?

 Ne piše naravno, i ne verujem da je bilo ko razmišljao o tome. Naš celokupni pravni sistem je postavljen tako kao da su domaća fizička lica jedini učesnici u pravnom prometu.

  • +1 3
Link to comment
On 7. 4. 2023. at 23:27, Uskebasi said:

Samo sto fizicka deoba kuce nije moguca u 99,99 % slučajeva. 

Onda se ide na civilnu deobu u kojoj se kuca prodaje, pa suvlasnici dele pare

da,to je u 99,99999% slucajeva.

Link to comment

Treba sudiji da dokažem da sam platio neki porez koji sam platio online. Da li moram da idem u banku da mi oni štampaju tu transakciju, lupe neki pečat ili nešto drugo ? 

Link to comment
5 hours ago, Hamlet Strašni said:

Najsigurnije je sa pečatom i potvrdom iz banke. Najbolje je da pitaš sudiju ako ikako možeš

 

Hvala. Sad je kasno. Uzecu to iz banke, pa ce valjda biti dovoljno

Link to comment
  • 2 weeks later...

Ako može neko da mi pomogne u vezi godišnjeg odmora, 20 dana je zakonski minimum, ja sam nešto zapamtio da se za preko 15 godina staža dobija 3 dana na tih 20, u prošloj kompaniji sam tako ima, 23.

 

Otišao da pitam u HR a oni kažu da te ekstra dane firma određuje koliko dodaje na osnovu staža, pa ovde kao daju manje.

 

Tako da je pitanje da li su u zakonskoj obavezi za te dane od staža ili je to pod opcijom može a ne mora ?

Link to comment
2 hours ago, Moća said:

Moraju da daju onoliko koliko zakon predvidja.

hvala na odgovoru, ali ne znam koliko zakon predviđa, to i pitam, šta je obaveza firme po zakonu, samo tih 20 dana ? 

 

Link to comment

Samo 20 dana. Po nekim tumačenjima, poslodavac ima obavezu da razradi kriterijume koji se navode za dodatne dane ali u toj razradi nema obavezu da ih zaista i dodeli. Tipa, može da napiše da se dobija dodatni dan GO za 50 godina radnog staža ili ako imaš dva doktorata iz nuklearne fizike npr. 

 

Suma, sumarum, 20 dana je minimum (kod GO se nedelja obavezno računa na 5 dana) tako da se vikendi ne računaju, pa je to 4 nedelje ukupno

Link to comment
2 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Samo 20 dana. Po nekim tumačenjima, poslodavac ima obavezu da razradi kriterijume koji se navode za dodatne dane ali u toj razradi nema obavezu da ih zaista i dodeli. Tipa, može da napiše da se dobija dodatni dan GO za 50 godina radnog staža ili ako imaš dva doktorata iz nuklearne fizike npr. 

 

Suma, sumarum, 20 dana je minimum (kod GO se nedelja obavezno računa na 5 dana) tako da se vikendi ne računaju, pa je to 4 nedelje ukupno

ok, hvala...ja sam mislio da je taj bonus od staža obavezan po zakonu, očigledno sam se zajebao.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...